Навчальний курс 193БВБ32 Проектування шляхів сполучення

Роль шляхів сполучення у розвитку економіки, культури та соціального життя держа¬ви. Класифікація шляхів сполучення та склад. Класифікація автомобільних доріг за їх призначенням. Технічна класифікація з урахуванням інтенсивності руху і вантажних перевезень. Загальні відомості про штучні споруди на автомобільних дорогах. Основні поняття, основні вимоги, що висуваються до штучних споруд. Сучасні напрямки в розвитку проектування та будівництва мостів. Визначення витрат і об’єму стоку води атмосферних вод до малих водозборів. Розрахунок отворів труб. Види і конструктивні рішення труб. Залізобетонні труби. Основи конструювання труб. Побудова залізобетонних труб. Укріплення біля малих штучних споруд. Найпростіші балочні мости, конструкції найпростіших балочних мостів. Прямі і криві ділянки в плані. Розрахунок допустимих радіусів кривих у плані. Перехідні криві. Віраж та розширення проїзної частини на кривих. Поздовжній профіль. Проектна лінія. Робочі позначки. Ґрунтовий профіль. Принципи нанесення проектної лінії в різних умовах рельєфу: призначення контрольних точок; способи нанесення проектної лінії. Розташування ґрунтів у тілі земляного полотна. Видалення родючого ґрунтового шару та наступна рекультивація придорожньої смуги. Вимоги до щільності ґрунту. Способи регулювання водного режиму земляного полотна. Укоси земляного полотна. Укріплення укосів земляного полотна проти розмивання та вивітрювання. Загальні поняття про елементи доріг: дорожня смуга; земляне полотно; смуга відведення; розміщення резервів і відвалів ґрунту; роздільна смуга; крайові смуги; проїзна частина, узбіччя; дорожній одяг, його типи та конструктивні шари; водопропускні споруди – мости і труби. Декоративні та снігозахисні придорожні насадження. Сили, які діють на дорожній одяг. Вплив природних факторів. Вплив рівності дорожніх покриттів на роботу дорожніх одягів. Принципи конструювання дорожніх одягів і вибору матеріалів до них. Сучасні методи розрахунків товщини не жорстких дорожніх одягів.

Третій рік, весна, 3 кредити (2 – 2) залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 193БОК10 Геодезія
  • 193БВБ27 Інженерні вишукування

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 193БВБ22 Планування та забудова населених пунктів
  • 193БВБ25 Планування та благоустрій міст

Тема 1. Вступ. Загальні відомості про шляхи сполучення

Контрольні запитання до теми 1

Тема 2. Класифікація автомобільних доріг та норми їх проектування.

Контрольні запитання до теми 2

Тема 3. Загальні відомості про штучні споруди на автомобільних дорогах. Основні дані для проектування мостів. Гідравлічний розрахунок стоку води.

Контрольні запитання до теми 3

Тема 4. Види і конструктивні рішення малих мостів і труб. Укріплення біля малих штучних споруд.

Контрольні запитання до теми 4

Тема 5. Проектування автомобільної дороги в плані та поздовжньому профілі.

Контрольні запитання до теми 5

Тема 6. Проектування земляного полотна. Проектування дороги в поперечному профілі.

Контрольні запитання до теми 6

Тема 7. Конструкція дорожніх одягів та їх транспортно-експлуатаційні якості. Розрахунок товщини нежорстких дорожніх одягів.

Контрольні запитання до теми 7

Лабораторне зайняття №1. Визначення радіуса колової кривої та ухилу поперечного профілю.

Вказівки до виконання

Лабораторне зайняття №2. Визначення швидкості руху автомобілів в натурних умовах.

Вказівки до виконання

Лабораторне зайняття №3. Дослідження довжини гальмівного шляху автомобіля.

Вказівки до виконання

Лабораторне зайняття №4. Дослідження рівнів транспортного шуму на міських вулицях.

Базова

1. Проектування автомобільних доріг. Підручник. У 2ч. О.А. Білятинський, В.Й. Заворицький, В.П. Старовойда, Я.В. Хом’як; За ред. О.А. Білятинського, Я.В. Хом’як – К.: Вища школа, 1997. ч.1. – 518 с. 1998. ч.2. – 416 с.
  2. Бойчук В. С. Довідник дорожника. – К.: Урожай, 2002. – 516 с.
  3. Савенко В.Я., Гайдукевич В.А. Транспорт і шляхи сполучення: Підручник. – К.: Арістей, 2004. – 256 с.
  4. Транспорт і шляхи сполучення. В.Й. Затворницький, С.С. Кизима, В.М. Ткачук, Т.А. Воркут. – 1996. – 170 с.

Допоміжна

1. Проектирование и строительство автомобильных дорог: Справочник. /Заворицкий В.Й., Старовойда В.П., Белятинский А.А. и другие. Под редакцией д-ра техн. наук В.Й. Заворицкого. – К.: Техника, 1996. – 383 с.
  2. Проектирование автомобильных дорог: Справочник инженера-дорожника/ Под ред. Г.А. Федотова. – М.: Транспорт, 1989. – 437 с.
  3. Бойчук В.С., Кірічек Ю.О., Сергеєв О.С. Штучні споруди на автомобільних дорогах. Підручник. Дніпропетровськ. – ПДАБА, 2004 – 364 с.
  4. Бабков В.Ф., Андреев О.В. Проектирование автомобильных дорог. – М.: Транспорт, 1987. ч.1. – 367 с. ч.2. – 415 с.
  5. ДБН В.2.3-4:2015. Споруди транспорту. Автомобільні дороги. 2015. – 91 с.
  6. ДСТУ 3587-97. Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану. – К.: Держстандарт України. 1998.
  7. Методичні вказівки до виконання курсової роботи із дисципліни «Проектування шляхів сполучення» для студентів напряму підготовки 193 спеціальності. Сергеєв О.С., Ільченко В.В. – Полтава: ПолтНТУ, 2017. – 29 с.
  8. Курс лекцій із дисципліни «Транспорт і шляхи сполучення» для студентів спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія». О.С. Сергеєв, Л.В. Гасенко. – Полтава: ПолтНТУ, 2017. – 161 с.

Координатор Асистент координатора Syllabus