Освітній рівень | Перший (бакалаврський) |
Програма навчання | Обов’язкова |
Галузь знань | 02 Культура і мистецтво |
Спеціальність | 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа |
Освітня програма | Інформаційна аналітика та PR-діяльність |
Обсяг дисципліни | 3 кредити (90 академічних годин) |
Види аудиторних занять | немає |
Форма контролю | диференційований залік |
Проходження бібліотечно-архівної практики передбачає закріплення теоретичних знань та набуття студентами професійних умінь та навичок.
Завданням практики є: ознайомитися зі специфікою та механізмами діяльності бібліотек; підготувати довідку про матеріально-технічну базу бібліотеки (характеристика приміщення, укомплектованість технікою, наявність підключення до Інтернету, організація бібліотечного простору, наявність прикладного програмного забезпечення роботи бібліотеки (АБІС, хмарні технології та сервіси), інформаційні продукти та послуги бібліотечної установи тощо); дослідити наявність у сервісах бібліотеки елементів моделей Бібліотека 2.0, Бібліотека 3.0, Бібліотека 4.0. та ефективність їх застосування в обслуговуванні користувачів; вивчити документацію бібліографічного відділу/відділу довідкового апарату (положення про відділ, посадові інструкції співробітників тощо); проаналізувати нормативні документи відділу; вивчити основні функції довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, принципи його побудови та вимоги до організації і ведення, визначити наповнення основних його складників; дослідити систему каталогів та картотек, баз даних бібліотеки, укомплектованість бібліотеки бібліографічними виданнями; ознайомитися з документаційним забезпеченням обслуговування у режимі «запит-відповідь» та взяти участь у виконанні довідок чи консультацій різного виду (результати відобразити у звіті); ознайомитися з принципами функціонування системи архівних установ, організацією і плануванням роботи архівів, її основними напрямами та формами, роботою структурних підрозділів архівів; підготувати довідку про матеріально-технічну базу архіву (характеристика приміщення, укомплектованість технікою, відповідність архівосховищ вимогам функціювання, наявність підключення до Інтернету, наявність прикладного програмного забезпечення для автоматизації архівних процесів, інформаційні продукти та послуги архівної установи тощо); вивчити систему обслуговування користувачів (читальні зали архівів, засоби віддаленої комунікації та обслуговування); ознайомитися з фондами архівів та виробити вміння працювати з ними; оволодіти навичками та вміннями працювати з описами фондів і тематичними картотеками монографічних та періодичних видань; опанувати методику пошуку необхідної інформації в документах, які зберігаються в архіві; ознайомитися із запитами та їх систематизацією (запити соціально-правового характеру, тематичні, персональні).
Проходження бібліотечно-архівної практики передбачає формування та розвиток у здобувачів вищої освіти спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» відповідних компетентностей:
ІК Здатність розв’язувати складні спеціалізовані завдання та практичні проблеми у галузі інформаційної, бібліотечної та архівної справи або у процесі навчання, що передбачає застосування положень і методів інформаційної, бібліотечної та архівної справи і характеризуються комплексністю та невизначеністю умов.
ЗК 1 Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК 2 Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК 3 Знання та розуміння предметної області та професійної діяльності.
ЗК 4 Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
ЗК 6 Навички використання інформаційних і комунікативних технологій.
ЗК 7 Здатність до пошуку, опрацювання та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК 8 Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
ЗК 9. Здатність працювати в команді.
ЗК 10. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
ЗК 12. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця в загальній системі знань про природу і суспільство та в розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
СК 1 Здатність забезпечувати відбір, аналіз, оцінку, систематизацію, моніторинг, організацію, зберігання, розповсюдження та надання в користування інформації та знань у будь-яких форматах.
СК 2 Здатність використовувати методи систематизації, пошуку, збереження, класифікації інформації для різних типів контенту та носіїв.
СК 3 Здатність використовувати сучасні прикладні комп’ютерні технології та програмне забезпечення, мережеві та мобільні технології для вирішення професійних завдань.
СК 4 Здатність аналізувати закономірності розвитку, документно-інформаційних потоків та масивів, як штучно створеної підсистеми соціальних комунікацій.
СК 6 Здатність підтримувати ділову комунікацію з усіма суб’єктами інформаційного ринку, користувачами, партнерами, органами влади та управління, засобами масової інформації.
СК 7 Здатність впроваджувати інноваційні технології виробництва інформаційних продуктів і послуг, підвищення якості інформаційного обслуговування користувачів інформаційних, бібліотечних та архівних установ.
СК 8. Здатність проєктувати та створювати документно-інформаційні ресурси, продукти та послуги.
СК 9. Здатність використовувати PR та інші прикладні соціокомунікаційні технології в умовах сучасної інформаційно-технологічної інфраструктури.
СК. 10. Здатність адмініструвати соціальні мережі, електронні бібліотеки та архіви.
СК 11 Здатність використовувати автоматизовані інформаційно-пошукові системи, організовувати електронні бібліотеки та архіви.
СК 14 Здатність до подальшого навчання з високим рівнем автономності, постійного підвищення рівня інформаційної культури.
СК 15 Здатність опановувати та застосовувати технології системного аналізу інформаційної діяльності.
Програмними результатами є:
РН 1 Знати і розуміти наукові засади організації, модернізації та впровадження новітніх технологій в інформаційній, бібліотечній та архівній діяльності.
РН 3 Керувати документаційними процесами діяльності установ, користуватися засобами електронного документообігу, організовувати референтну та офісну діяльність.
РН 5 Узагальнювати, аналізувати і синтезувати інформацію в діяльності, пов’язаній із її пошуком, накопиченням, зберіганням та використанням.
РН 11 Здійснювати пошук інформації в різних джерелах для розв’язання професійних завдань.
РН 13 Оцінювати результати діяльності та відстоювати прийняті рішення.
Передумовами проходження бібліотечно-архівної практики є дисципліни, які мають бути вивчені здобувачами раніше, зокрема такі як: «Архівознавство», «Бібліотекознавство», «Правові основи інформаційно-аналітичної діяльності».