Рік навчання 3, семестр 5.
Метою викладання навчальної дисципліни «Енергозбереження в теплогенеруючих системах промислових підприємств» є отримання студентами знань з питань застосування енергозберігаючих заходів, регулювання, налагодження і експлуатації окремих елементів теплогенеруючих систем, опалення, гарячого водопостачання, теплопостачання та котельних. Отримання навику використання ЄОМ для з’ясування експлуатаційних режимів, виконання розрахункових та налагоджувальних робіт в теплоенергетичних системах.
Компетентності за ОПП:
ЗК2 здатність до обґрунтування прийнятих рішень в процесі виконання проектно-конструкторських та дослідницьких робіт;
ЗК1 здатність використовувати базові знання з фізики, вищої математики, теоретичної механік, термодинаміки, гідрогазодинаміки та нарисної геометрії для вирішення практичних задач в галузі теплоенергетики;
ЗК3 здатність використовувати професійні знання для вирішення практичних задач в галузі теплоенергетики;
ЗК5 здатність використовувати сучасні методи розрахунку, проектування та аналізу роботи теплоенергетичних установок;
ФК5 здатність виконувати експериментальні дослідження режимів роботи котельних установок промислових підприємств.
Програмні результати навчання за ОПП:
ПРН3 використовувати інформаційні технології та комунікаційні мережі для розв’язання теплоенергетичних завдань;
ПРН5 вміти розробляти проекти у теплоенергетичній галузі діяльності та управляти комплексними діями щодо їх реалізації;
ПРН8 здатність продемонструвати розуміння ширшого міждисциплінарного інженерного контексту і його основних принципів;
ПРН10 здатність розробляти плани і проекти для забезпечення досягнення поставленої певної мети з урахуванням всіх аспектів вирішуваної проблеми, включаючи виробництво, експлуатацію, технічне обслуговування та утилізацію теплоенергетичного обладнання.
Передумови для вивчення дисципліни
Дисциплін, які мають бути вивчені раніше: «Технічна термодинаміка», «Гідрогазодинаміка», «Теплогенеруючі установки промислових підприємств», «Тепломасообмін», «Котельні установки», «Джерела теплопостачання промислових підприємств», «Системи розподілу і використання теплової енергії».
Очікувані результати навчання з дисципліни
Завдання: навчити студентів методам енергозбереження в теплогенеруючих системах промислових підприємств.
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен
знати: особливості випробування, регулювання та налагодження систем теплопостачання; особливості випробування, регулювання та налагодження систем опалення; особливості випробування, регулювання та налагодження теплогенеруючих систем;
вміти: аналізувати вплив різноманітних факторів на режими роботи теплогенеруючих систем; - запропонувати адекватне вирішення проблемних та аварійних ситуацій в роботі теплоенергетичних систем; виконувати розрахунки експлуатаційних режимів елементів та теплоенергетичних систем на ЄОМ.
Змістовий модуль 1.
Тема 1. Схеми систем теплопостачання. Лекція№1.
Вступ. Схема районного теплопостачання, схема теплофікації підприємства. Практичне заняття № 1.
Тема 2. Економічна ефективність централізованого теплопостачання. Лекція№ 2.
Економічна ефективність централізованого теплопостачання порівняно з децентралізованим. Когенерація, тригенерація. Практичне заняття № 2.
Тема 3. Розрахункові витрати теплоти. Лекція№ 3.
Визначення розрахункових втрат тепла для цілей теплопостачання. Визначення розрахункових втрат тепла на опалення, вентиляцію, гаряче водопостачання. Визначення втрат теплоти для технологічних потреб. Практичне заняття № 3.
Тема 4. Підключення споживачів до системи теплопостачання. Лекція№ 4.
Схеми підключення споживачів до теплових мереж. Підключення систем опалення. Підключення калориферних установок та технологічних апаратів до теплових мереж. Практичне заняття № 4.
Тема 5. Централізовані системи гарячого водопостачання. Лекція№5.
Схеми систем гарячого водопостачання. Принципові схеми центральних теплових пунктів. Приєднання систем гарячого водопостачання до парових мереж. Практичне заняття № 5.
Тема 6. Розрахунок подаючих трубопроводів СГВ. Лекція № 6.
Визначення розрахункових секундних витрат води на потреби гарячого водопостачання. Гідравлічний розрахунок трубопроводів для подачі води на комунально-побутові та технологічні потреби. Приклад розрахунку. Практичні заняття № 6.
Тема 7. Розрахунок циркуляційних трубопроводів. Лекція №7.
Конструктивні особливості циркуляційних трубопроводів. Визначення розрахункових витрат води. Гідравлічний розрахунок циркуляційних трубопроводів. Практичні заняття № 7.
Тема 8. Обладнання теплового пункту. Лекція №8.
Часовий та інтегральний графік витрат теплоти на потреби гарячого водопостачання. Визначення необхідної теплової потужності теплообмінника. Визначення необхідного об’єму бака-акумулятора.
1 Схеми водогрійних та парових котелень
2 Економічна ефективність децентралізованого теплопостачання
3 Розрахункові витрати теплоти на технологічні потреби
4 Схеми підключення технологічних споживачів до системи паропроводів
5 Ув’язка подавальних трубопроводів СГВ
6 Ув’язка циркуляційних трубопроводів СГВ
7 Залежні та незалежні теплові пункти
Навчальним планом передбачено виконання РГР. Її обсяг 15-20 сторінок друкованого тексту формату А4. Завдання видає викладач згідно з тематикою «Енергозбереження в теплогенеруючих системах промислових підприємств».