Навчальний курс 191 ОК 8 Інноваційні будівельні конструкції на основі сучасних матеріалів, виробів і технологій

Освітній рівень

Другий (магістерський)

Програма навчання

Обов’язкова

Галузь знань

19 Архітектура та будівництво

Спеціальність

191 Архітектура та містобудування

Освітня програма

Архітектура будівель і споруд

Обсяг дисципліни

4 кредити (120 академічних годин)

Види аудиторних занять

Лекції (20 академічних годин), практичні заняття (20 академічних годин)

Форма контролю

Диференційований залік

Мета навчальної дисципліни: формування у студентів знань про сучасні проблеми архітектури та містобудування, передумови їх виникнення та методи розв’язання.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

інтегральної – ІК  (здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері архітектури та містобудування);

загальних:

ЗК07 (знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності);

ЗК08 (здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності));

спеціальних (фахових):

СК01 (здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі архітектури та містобудування у широких або мультидисциплінарних контекстах);

СК03 (здатність аналізувати, розробляти та впроваджувати архітектурно-містобудівні рішення з урахуванням соціально-демографічних, національно- етнічних, природно-кліматичних, інженерно-технічних чинників та санітарно-гігієнічних, безпекових, енергозберігаючих, екологічних, техніко-економічних вимог);

СК10 (здатність генерувати нові ідеї та розробляти інноваційні рішення у сфері архітектури та містобудування).

Програмні результати вивчення навчальної дисципліни «Інноваційні будівельні конструкції на основі сучасних матеріалів, виробів і технологій»:

РН02 (мати спеціалізовані уміння/навички розв’язання проблем, необхідні для проведення досліджень та/або провадження інноваційної діяльності у сфері  архітектури та містобудування з метою розвитку нових знань та процедур);

РН04 (розуміти і застосовувати у практичній діяльності теоретичні і практичні засади проєктування інноваційних об’єктів містобудування, житлових, громадських, промислових будівель і споруд, реконструкції і реставрації архітектурних об’єктів, методи досягнення раціонального архітектурно-планувального, об’ємно-просторового, конструктивного рішення, забезпечення соціально-економічної ефективності, екологічності, енергоефективності);

РН05 (знати, розуміти та оцінювати характеристики сучасних будівельних  матеріалів, виробів і технологій, враховувати їх особливості при розробці інноваційних проєктних рішень будівель і споруд, в проєктах благоустрою міських і ландшафтних територій, при реконструкції та реставрації пам’яток архітектури і містобудування);

РН09 (застосовувати енергоефективні та інші інноваційні технології при проведенні наукових архітектурно-містобудівних досліджень та прийнятті комплексних архітектурно-містобудівних рішень);

РН11 (приймати ефективні рішення у сфері архітектури та містобудування, розробляти і порівнювати альтернативи, враховувати обмеження, оцінювати можливі побічні наслідки та ризики);

РН13 (обґрунтовувати безпекові, санітарно-гігієнічні, екологічні, інженерно-технічні і техніко-економічні рішення і показники у комплексному архітектурно-містобудівному проєктуванні).

Змістовий модуль 1. ІННОВАЦІЙНІ БУДІВЕЛЬНІ КОНСТРУКЦІЇ ІЗ ЗАЛІЗОБЕТОНУ

НА ОСНОВІ СУЧАСНИХ МАТЕРІАЛІВ, ВИРОБІВ І ТЕХНОЛОГІЙ

Тема 1. Історія розвитку залізобетону. Вітчизняний та закордонний досвід застосування будівельних конструкцій із залізобетону.

Сучасні основні положення з проєктування залізобетонних конструкцій за ДБН В.2.6 - 98:2009 та ДСТУ Б. В.2.6-156:2010 4.1.

Практичне заняття № 1.

Тема 2. Класифікація частин будівель та споруд. Конструктивні системи Окремі інноваційні прототипи конструктивних систем. Будівлі із залізобетону. Інженерні споруди із залізобетону. Типи перекриттів. Залізобетонні фундаменти. Просторові покриття.

Практичне заняття №2.

Тема 3. Удосконалені конструктивні системи та будівлі на їх основі.

Збірно-монолітна каркасна система «DELTA»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки.

Збірно-монолітна каркасна система «Аркос»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки. Збірно-монолітна каркасна система «РАДІУСС»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки.

Збірно-монолітна каркасна система «УДС»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки.

Збірно-монолітна каркасна система «Рекон»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки.

Збірно-монолітна каркасна система «Dycore»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки.

Збірно-монолітна каркасна система «SCOP PPB»: конструктивні елементи; ТЕП; переваги та недоліки.

Практичне заняття №3

Тема 4. Безкапітельно-безбалкова каркасна конструктивна система. Конструкції безкапітельно-безбалкової конструктивної системи. Конструктивні елементи, інноваційні типи вузлів з’єднання елементів та технології їх виконання. ТЕП, переваги та недоліки безкапітельно-безбалкової конструктивної системи.

Практичне заняття №4.

Тема 5. Інноваційні будівельні матеріали, вироби та технології в конструкціях будівель та споруд в Україні.

Практичне заняття №5

Змістовий модуль 2. ІННОВАЦІЙНІ БУДІВЕЛЬНІ КОНСТРУКЦІЇ З МЕТАЛУ, ДЕРЕВИНИ ТА ПЛАСТМАС НА ОСНОВІ СУЧАСНИХ МАТЕРІАЛІВ, ВИРОБІВ І ТЕХНОЛОГІЙ

Тема 6. Стан розвитку будівельних конструкцій з використанням металу, деревини та пластмас. Сучасні досягнення в проектуванні та зведенні будівельних конструкцій. Галузі застосування металевих, дерев’яних та пластмасових  конструкцій. Їх переваги та недоліки. Вимоги до конструкцій та перспективи їх розвитку. Наукові, технічні, соціальні, економічні, екологічні аспекти розвитку будівництва.

Тема 7. Загальні відомості про просторові конструкції. Загальні відомості про структурні покриття.

Історичні відомості про будівництво оболонок. Конструктивні схеми сучасних просторових конструкцій. Короткі відомості з геометрії та теорії поверхонь. Сутність сталезалізобетонних структурних конструкцій. Конструктивні особливості монолітних сталезалізобетонних структур. Особливості проектування, виготовлення та монтажу збірних сталезалізобетонних структурних конструкцій. Основи розрахунку структурних покриттів. Схеми та моделі покриттів. Збірні та монолітні покриття. Структурно-вантові сталезалізобетонні конструкції.

Практичне заняття №6.

Практичне заняття №7.

Практичне заняття №8.

Тема 8. Конструкції збірних безбалкових перекриттів.

Збірно-монолітні каркаси в житловому будівництві: конструктивні елементи; вузли з’єднання елементів; особливості проектування; переваги; техніко-економічні показники. Призначення. Фрагменти перекриття. Спрощення стиків. Плита-вставка. Обпирання на протилежні сторони. Зручність монтажу, перепланування. Вирішення стику колони з перекриттям.

Практичне заняття №9.

Тема 9. Сучасні  листові конструкції. Резервуари та газгольдери. Бункери та силоси.

Поняття про листові конструкції. Призначення, класифікація та особливості роботи листових конструкцій. Робота і розрахунок тонких оболонок обертання. Перевірка міцності оболонок. Перевірка стійкості оболонок. Крайовий ефект. Особливості конструкції. Резервуари для води. Резервуари для нафтопродуктів. Призначення та класифікація газгольдерів. Загальні відомості про бункери та силоси.

Тема 10. Великопролітні покриття. Висотні споруди.

Основи конструювання і розрахунку. Балочні конструкції покриття. Рамні конструкції. Арочні конструкції. Загальна характеристика висотних споруд. Конструктивні рішення башт і щогл. Навантаження та впливи на висотні споруди. Основи розрахунку башт. Основи розрахунку щогл.

Тема 11. Легкі металеві конструкції.

Загальна характеристика. Номенклатура та економічна ефективність ЛМК. Полегшені балки. Балки з гнучкою стінкою. Балки з гофрованою стінкою. Балки з перфорованою стінкою. Полегшені ферми. Полегшені суцільностінчасті рами.

Тема 12. Сучасні конструкції з використанням деревини та пластмас. Дощатоклеєні балки. Переваги і недоліки дощатоклеєних балок. Види прямолінійних дощатоклеєних балок. Конструктивний розрахунок дощатоклеєних балок. Особливості проектування гнутоклеєних балок. Клеєфанерні балки. Переваги і недоліки клеєфанерних балок. Конструктивний розрахунок клеєфанерних балок. Трикутні арки з дощатоклеєними поясами. Арки колового, параболічного обрису. Стрільчасті арки. Приклади застосування у будівництві. Переваги і недоліки двошарнірних рам. Плоскі наскрізні конструкції з дерева. Забезпечення просторової жорсткості каркасної будівлі. Малоповерхові дерев’яні каркасні будівлі.

Практичне заняття №10.

Координатор Syllabus