Спрощений вступ українців із ТОТ: як подати документи до ЗВО і правильний алгоритм дій
У 2025 році абітурієнти із ТОТ та зон бойових дій мають спрощений алгоритм для вступу до українських закладів освіти, зокрема за квотою-2, що відкриває шлях до бюджетних місць. NV розібрався у деталях алгоритму, коли і куди подавати заяви і які документи потрібні.
Якщо абітурієнт проживає на тимчасово окупованій території та планує вступити до українського університету — це цілком можливо. Офіс Омбудсмана спільно з БФ Схід-СОС та іншими партнерами підготував короткий і зрозумілий алгоритм дій.
Можливості вступу для абітурієнтів з ТОТ
Вступники, які проживають на тимчасово окупованих територіях та в населених пунктах, віднесених до територій ведення активних бойових дій можуть розраховувати на особливі умови прийому в заклади вищої, фахової передвищої та професійної освіти України з можливістю вступати в межах встановлених квот (квота-2) відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році та Наказу МОН № 271.
Квота-2 передбачає бюджетні місця, може бути використана для прийому вступників із тимчасово окупованих територій або населених пунктів, віднесених до територій активних бойових дій.
Хто може вступати за квотою-2
За квотою-2 можуть вступати заявники, місце проживання яких задекларовано (зареєстровано) на тимчасово окупованих територіях або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій станом на будь-яку дату в період з 01 червня до 30 вересня року вступу, або тимчасова окупація яких завершилась після 01 січня року вступу і які перебувають на них або здійснили внутрішнє переміщення з них у календарний рік вступу.
Подати документи та пройти оцінювання можна особисто або дистанційно.
Насамперед необхідно обрати заклад освіти. Після цього звернутися в Освітні центри Крим-Україна та Донбас-Україна при закладі вищої освіти, в який планується вступ. Центри працюють з 1 червня до 30 вересня, контакти можна знайти на сайті закладу або на сайті МОН України.
Які документи потрібно подати до Освітнього центру
Перелік необхідних документів:
- заява;
- сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) або національного мультипредметного тесту (НМТ);
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- за наявності документ, що посвідчує особу, а за його відсутності - свідоцтво про народження;
- чотири кольорові фотокартки 3×4 см;
- документ про освіту державного зразка та додаток до нього за наявності;
- довідка про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації уповноваженого закладу загальної середньої освіти в рік вступу (за відсутності документа про освіту державного зразка та додатка до нього). Довідка є підставою для участі в конкурсі без подання сертифікатів ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) або НМТ.
Які терміни подання заяв
У разі вступу до закладів вищої освіти:
- І етап (за кошти державного бюджету) — з 19 липня до 1 серпня (18:00).
- ІІ етап (зарахування на контракт із можливістю переведення на вакантні бюджетні місця) — з 19 липня до 23 вересня
Реєстрація заяв на участь у співбесідах та творчих конкурсах триває з 3 липня.
Вступники, які не мають свідоцтва про шкільну освіту українського зразка, можуть звертатися в Освітній центр починаючи з 1 червня, щоб мати час пройти процедуру отримання такого свідоцтва.
У разі вступу до закладів фахової передвищої освіти:
- І етап (за кошти державного бюджету) прийом заяв та документів, проведення вступних випробувань триває з 01 липня до 23 липня (18:00).
- ІІ етап зарахування на контракт із можливістю переведення на вакантні бюджетні місця — з 24 липня до 30 вересня.
Уповноважений заклад вищої освіти
Національний університет |
м. Полтава, проспект Віталія Грицаєнка, 24, |




Уповноважена особа за роботу Центру Ревенко Світлана Іванівна.
+380990576517
Уповноважений заклад загальної середньої освіти Ліцей №26 "Шевченківський" Полтавської міської ради Полтавської області.
Вулиця Івана Мазепи, 18, Полтава, Полтавська область, 36021