2025-03-28

У Гендерному центрі університету провели тренінг з протидії булінгу для практичних психологів і соціальних педагогів

У Полтавській політехніці відбувся тренінг для практичних психологів та педагогів-організаторів з різних громад Полтавщини за сприяння Гендерного центру університету, кіберполіції, патрульної поліції та служби освітньої безпеки в Україні.

У Гендерному центрі університету провели тренінг з протидії булінгу для практичних психологів і соціальних педагогів

26 березня 2025 року у студхабі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» у рамках угод про науково-освітню співпрацю  Гендерний центр університету спільно з представниками Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту кіберполіції Національної поліції України та служби освітньої безпеки в Україні провели тренінг з протидії булінгу для практичних психологів і  соціальних педагогів закладів загальної середньої освіти. Метою заходу було налагодження міжгалузевої взаємодії для підвищення рівня ефективності діяльності працівників психологічної служби закладів освіти Полтавської міської територіальної громади.

Освітній та практико-орієнтований захід провели у рамках короткострокової програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Ресурси співпраці у сучасному освітньому середовищі в умовах безпекових загроз: кіберполіція, патрульна поліція, служба освітньої безпеки», що передбачає системне поглиблення наявних практичних навичок у сфері протидії булінгу в освітньому та молодіжному середовищі. Розробниками програми стали Тетяна Горошко – завідувач Центру практичної психології і соціальної роботи та Олена Дубинка – керівниця Гендерного центру Полтавської політехніки. Результатом участі у спеціальній короткостроковій програмі підвищення кваліфікації стало вручення учасникам відповідних сертифікатів.

Керівниця Гендерного центру Полтавської політехніки Олена Дубинка привітала учасників, розповіла про ключові напрями діяльності Центру та наголосила на важливості набуття педагогами закладів загальної середньої освіти додаткових практичних навичок для запобігання та подолання булінгу й насильства в освітньому та молодіжному середовищі.

Спікерами заходу були начальник відділу служби освітньої безпеки Руслан Возниця,  представники Управління патрульної поліції в Полтавській області - капітан поліції Ярослава Лемішко та старший лейтенант, інспектор Катерина Удовіченко, оперуповноважена відділу протидії кіберзлочинам у Полтавській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Дарія Рябцева.

Вони висвітлили причини та наслідки булінгу, а також разом з учасниками тренінгу обговорили ефективні шляхи його запобігання в освітньому середовищі, налагодження комунікації та взаємодії зі службою освітньої безпеки та відділом протидії кіберзлочинам в Полтавській області.

Присутні окреслили проблеми створення, підтримки та розвитку психологічно безпечного освітнього середовища в умовах безпекових загроз. Виясняли роль працівників психологічної служби у встановленні, підтримці професійних контактів з метою збереження життя та здоров’я, зокрема психічного, всіх учасників освітнього процесу. Шукали ефективні стратегії виявлення булінгу, способи реагування та підтримки постраждалих. Розглядали алгоритм дій у закладі освіти і можливість швидкого повідомлення про булінг у школі через платформу АІКОМ.

«Важливо, щоб наші педагоги, які працюють з підростаючим поколінням, знали, які протиправні  діяння варто вважати булінгом, які наслідки можуть наступити при несвоєчасному реагуванні дорослих осіб  на  його прояви у поведінці малолітніх чи неповнолітніх дітей,  як діяти в тій чи іншій ситуації з посиланням на чинне законодавство нашої країни», – зазначила капітан поліції Ярослава Лемішко.

«Головним для практичних психологів та соціальних педагогів є розуміти певні нюанси законодавства у сфері дисциплінарної протидії булінгу, знати алгоритми, як йому протидіяти, що робити у випадку, коли виявилися ситуації булінгу в класі,  школі, аби запобігти незворотним наслідкам, таким як доведення до самогубства», – зазначив інспектор відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Полтавській області Руслан Возниця.

Під час тренінгу присутні значну увагу приділили напрацюванню певних алгоритмів дій у ситуаціях, коли потрібно пояснити дітям чому їхні вчинки є неправомірними, які види дисциплінарних покарань можна застосувати до неповнолітніх чи повнолітніх осіб тощо.

Упродовж інтенсиву учасники працювали у мобільних групах, отримали низку нових корисних знань та навичок, обмінювалися практичним досвідом та конкретними напрацюваннями у сфері попередження та протидії булінгу серед учнівської молоді.

Захід став важливим кроком у формуванні комплексного підходу до попередження та протидії булінгу в освітньому середовищі. Завдяки активній співпраці педагогів, психологів та правоохоронців вдалося не лише окреслити ключові проблеми, а й напрацювати ефективні механізми взаємодії між різними структурами, відповідальними за безпеку дітей. Отримані під час тренінгу знання та практичні навички сприятимуть підвищенню професійної компетентності учасників, а також створенню безпечного, комфортного та психологічно здорового освітнього простору.

Нагадаємо, експерт з кримінології Юрій Ірхін провів для студентів практикоорієнтовану лекцію-тренінг.

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»