2024-06-19

Науковиця університету долучилася до обговорення впровадження курсу Ради Європи HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти

Кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри публічного управління, адміністрування та права Полтавської політехніки Олена Скрильник долучилася до участі у онлайн - презентації Стратегії впровадження курсу Ради Європи HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти. Спільно з колегами науковиця Полтавської політехніки ознайомилася з методиками та підходами до інтеграції європейських стандартів у сфері прав людини до освітнього процесу.

Науковиця університету долучилася до обговорення впровадження курсу Ради Європи HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти

18 червня 2024 року відбулась онлайн-презентація Стратегії впровадження курсу Програми Ради Європи HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) до освітнього процесу закладів вищої освіти України. На запрошення Міністерства освіти і науки України понад 350 представників закладів вищої освіти взяли участь у презентації, під час якої ознайомилися зі Стратегією та спираючись на її рекомендації будуть впроваджувати до освітнього процесу онлайн-курси HELP та сприяти поширенню інформації про наявні онлайн курси серед викладачів і студентів, зокрема правничих спеціальностей.

Заклади вищої освіти та викладачі правничих дисциплін вже активно застосовують курси HELP як додатковий інструмент, що доповнює освітні програми для студентів, насамперед юридичних спеціальностей. Стратегія має на меті надати пропозиції щодо подальшого розвитку і удосконалення процесу інтеграції курсів HELP в освітній процес закладів вищої освіти України. Документ містить опис курсів HELP та нормативного регулювання у сфері неформальної освіти, а також огляд існуючих практик впровадження відповідних курсів викладачами правничих дисциплін та практики визнання у вищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти.

До участі у масштабному івенті долучилася науковиця Навчально-наукового інституту фінансів, економіки, управління та права Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» - кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри публічного управління, адміністрування та права Олена Скрильник, яка взяла участь в обговореннях навколо актуальних тем.

Участь у презентації надала можливість представникам заходу ознайомитись з методиками та підходами до інтеграції європейських стандартів у галузі прав людини до освітнього процесу до освітнього процесу. За словами організаторів та учасників, подія є важливою для закладів вищої освіти, адже підвищення якості освіти та обізнаність здобувачів вищої освіти у сфері європейських стандартів у галузі прав людини є ключовим аспектами у процесі європейської інтеграції України.

У межах заходу була детально розглянута Європейська програма навчання в сфері прав людини для представників юридичних професій, її мета, завдання, партнери Проєкту. Також було презентовано новий курс Ради Європи HELP «Міжнародне гуманітарне право та права людини», важливою частиною заходу стало представлення Стратегії впровадження курсів HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти України, зокрема учасникам надані пропозиції щодо подальшого розвитку та удосконалення процесу інтеграції курсів до освітнього процесу.

Заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький наголосив на важливості впровадження курсів HELP в освітній процеc та зазначив, що нещодавно ухвалений закон щодо індивідуальних освітніх траєкторій формує основу для того, щоб визнавати курси HELP та кредити, які здобуті поза освітньою програмою.

Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, президентка ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності» Юлія Гришина звернулася до учасників презентації з проханням підтримати дану ініціативу та активно долучатися до впровадження курсів HELP у діяльність своїх освітніх закладів.

 Під час презентації в.о. голови відділу навчання у галузі правосуддя і прав людини Генерального директорату прав людини і верховенства права (DGI) Ради Європи Ана-Марія Телбіс розповіла, що мандат Програми «HELP» грунтується на рекомендаціях Комітету міністрів Ради Європи 2004 та 2019 року, які закликали держави-члени Ради Європи забезпечити необхідну базу, щоб відповідна освіта з Конвенції та судової практики ЄСПЛ були включені в межі навчальних курсів для отримання університетських дипломів, а також в межі безперервного навчання суддів, прокурорів та адвокатів.

Міжнародна менеджерка Проєкту Ольга Костенко представила методологію Програми Ради Європи HELP та результати роботи Проєкту HELP для України щодо співпраці з провідними українськими університетами.

Відзначимо, Стратегію впровадження курсів HELP до освітнього процесу закладів вищої освіти України було розроблено Проєктом HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни» та ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності».

 Автори Стратегії - Олександр Пижов, голова Сенату ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності» та Сергій Мудрук, член Сенату ГО «Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності» представили документ та основні інструменти впровадження курсів HELP в університетах.

Стратегія надає конкретні рекомендації щодо подальшого розвитку і удосконалення процесу інтеграції курсів HELP до освітнього процесу. Документ містить опис курсів HELP та нормативного регулювання у сфері неформальної освіти, а також огляд існуючих практик впровадження курсів HELP викладачами правничих дисциплін та практики визнання у вищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти.

Стратегія містить пропозиції щодо подальшого розвитку та удосконалення процесу інтеграції курсів HELP до освітнього процесу, зокрема:

  •  включення цих курсів як обов’язкових або вибіркових освітніх компонентів;
  •  інтеграція курсів HELP у освітні програми;
  •  розроблення спеціальних модулів, що інтегруватимуться в існуючі;
  •  організація спеціалізованих навчальних планів, тренінгів та воркшопів, що доповнять основні курси та сприятимуть глибшому розумінню матеріалу.

Також ключове значення для впровадження курсів відіграє підвищення обізнаності та залучення студентів до курсів HELP через використання соціальних медіа та університетських веб-сайтів для розповсюдження інформації про курси, створення студентських груп чи клубів, орієнтованих на права людини та курси HELP, проведення інтерактивних заходів, які включають кейс- навчання, дискусійні клуби, літні та зимові школи.

Кристина Хохлова, координаторка проєктів Програми Ради Європи HELP під час заходу представила досвід та результати провадження курсів HELP в університетах світу.

Досвідом активного впровадження курсів в своїх університетах поділилися досвідчені викладачі і активні тьютори HELP - Алла Федорова, кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри порівняльного і європейського права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, Андрій Медвідь, доктор юридичних наук, професор, професор кафедри теорії держави і права Львівського торговельно-економічного університету та Олена Макєєва, кандидатка юридичних наук, доцентка, завідувачка кафедри теорії та історії держави і права Національного авіаційного університету.

Нагадаємо, раніше науковиця ННІ ФЕУП взяла участь у засіданні круглого столу, присвяченого навчанню публічних службовців в умовах євроінтеграції України.

Нещодавно науковиця політехніки взяла участь у Форумі Асоціації юридичних клінік України.

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»