Велика та знакова подія у житті Полтавської політехніки – урочиста відеоцеремонія відбулась у рамках XV Всеукраїнського фестивалю науки та 73-ї наукової конференції професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів університету:
«Університет є учасником Хартії уже 10 років – з 2011 року. Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» був першим полтавським закладом вищої освіти і одним з 10 провідних українських університетів (одночасно з Київським національним університетом ім. Т. Шевченка, Львівським національним університетом ім. І. Франка та іншими), який 16 вересня 2011 року був представлений на Церемонії Підписання Великої Хартії Університетів у стінах найстарішого університету світу – Болонського університету. Підписуючи оновлену Magna Charta Universitatum 2020, наш університет підтвердив свою прихильність первісній декларації та відстоюванню і впровадженню Принципів, Цінностей та Обов'язків, заявляє про посилення ролі університетів у збереженні планети та сприяння здоров'ю, процвітанню і просвітництву у світі.
Цей документ визначає фундаментальні принципи, якими керуються університети, з метою забезпечення розвитку освіти, інноваційного руху та налагодження співпраці між навчальними закладами світу. Хартія закріплює основні цінності, права та обов'язки університету як ключового інституту суспільства, діяльність якого присвячена визначенню й поширенню найважливіших принципів і знань, наданню суспільству інтелектуальних орієнтирів», – прокоментував ректор Володимир Онищенко.
Велику Хартію з 1988 року і до сьогодні підписали 904 Університети з 88 країн світу. Університети-партнери політехніки, яким наш університет давав рекомендації, також приєднались до Великої Хартії Університетів, зокрема Полтавський державний медичний університет і Національний університет «Запорізька політехніка».
Велика Хартія Університетів підкреслює фундаментальні принципи і цінності поняття «Університет», яке століттями формувало базу наукового і соціального прогресу суспільства. Підписанням Magna Charta Universitatum університети взяли на себе зобов’язання притримуватися цих принципів і цінностей. Серед основних принципів Magna Charta Universitatum, які проголосили ректори європейських університетів-підписантів:
- Університет — самостійна установа в суспільствах із різною організацією, що є наслідком розходжень у географічній та історичній спадщині. Він створює, вивчає, оцінює та передає культуру за допомогою досліджень і навчання. Для задоволення потреб навколишнього світу його дослідницька та викладацька діяльність має бути морально й інтелектуально незалежною від будь-якої політичної й економічної влади.
- Викладання та дослідницька робота в університетах мають бути неподільні для того, щоб навчання в них відповідало постійно змінюваним потребам і запитам суспільства, науковим досягненням.
- Свобода в дослідницькій і викладацькій діяльності є основним принципом університетського життя. Керівні органи й університети, кожний у межах своєї компетенції, повинні гарантувати дотримання цієї фундаментальної вимоги. Відкидаючи нетерпимість і будучи завжди відкритим для діалогу, університет є ідеальним місцем зустрічі викладачів, які здатні передавати свої знання і володіють необхідними засобами для їхнього удосконалення за допомогою досліджень та інновацій, та студентів, які мають право, здатність і бажання збагатити свій розум цими знаннями.
- Університет є хранителем традицій європейського гуманізму. Тому він постійно прагне до досягнення універсального знання, перетинає географічні та політичні кордони, затверджує нагальну потребу взаємного пізнання і взаємодії різних культур.
Принципи, викладені в Magna Charta Universitatum, сьогодні діють так само, як і в 1988 році, і вони є необхідною передумовою для просування людини шляхом дослідження, аналізу та обґрунтованих дій.
Рада керуючих Обсерваторії Великої Хартії вирішила, що MCU 2020 буде запущено під час онлайн-урочистостей 16-17 червня 2021 року.
Медіа–центр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»