2023-10-05

У Полтавській політехніці обговорили потенціал області у програмі реінтеграції ветеранів до цивільного життя

На базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбулася дискусійна панель «Реабілітаційний потенціал Полтавської області в програмі реінтеграції ветеранів до цивільного життя» за участю ветеранів, представників реабілітаційних і медичних закладів, територіальних громад та районних військових адміністрацій із питань розвитку ветеранської політики області.

У Полтавській політехніці обговорили потенціал області у програмі реінтеграції ветеранів до цивільного життя

Одразу після відкриття Центру ветеранського розвитку на базі Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбулася дискусійна панель «Реабілітаційний потенціал Полтавської області в програмі реінтеграції ветеранів до цивільного життя» за участю ветеранів, представників реабілітаційних і медичних закладів та засідання круглого столу з представниками територіальних громад та районних військових адміністрацій із питань розвитку ветеранської політики області.  

Засідання відбулося у очному форматі – до конструктивного обговорення питань ветеранського розвитку долучилися понад 100 учасників, а ще близько 80 учасників доєднались онлайн. Модерував дискусію керівник Центру культури і студентської творчості  університету Гліб Кудряшов.

Участь у дискусії взяли заступниця Міністра у справах ветеранів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Тетяна Калита, народний депутат України Костянтин Касай, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», доктор економічних наук. професор Володимир Онищенко, перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко, заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації, керівник координаційного центру підтримки цивільного населення Олексій Бруслик, директор Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації Євген Кончаковський, представники районних військових адміністрацій та територіальних громад Полтавської області.

Дискусію відкрила заступниця Міністра у справах ветеранів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Тетяна Калита, яка зосередила увагу присутніх на пріоритетних напрямках діяльності нещодавно створених Центрів ветеранського розвитку у різних областях нашої країни.

«Важливість нашого заходу підкреслюється тим, що ми спільно обговорюємо наші проблеми з тими, хто наразі готовий фундаментально підходити до ветеранського напрямку, напрацьовувати нові матеріали і працювати з відомими світу людьми – практиками і теоретиками. Україна сьогодні має унікальний досвід,  тому разом маємо визначити,  що є для українців ветеранський напрямок, як нам приймати ветеранів.

Уже завтра у Полтавській області розпочнуть впроваджувати механізми надання послуг, розроблені саме тут, на теренах  області. Знаючи специфіку регіону, розуміючи потребу за регіональним напрямком будемо спільними зусиллями напрацьовувати напрямки нашої діяльності.

Роль ветеранів як рушійної сили у державі за напрямком ветеранської політики продукує різні проєкти, але всі вони  взаємопов’язані  та мають єдину мету – перехід з військової служби до цивільного життя. Ми говоримо про масштабування в освітньому розвитку,  масштабування  практик зайнятості для ветеранів, адже військові, які повертаються до цивільного життя, потребують підтримки – не допомоги, а саме можливостей, якими вони зможуть скористатися у наших закладах.  Щиро  вдячна обласній владі за те, що ви дійсно розумієте той виклик,  з яким ми зіткнулися і ми сьогодні маємо 10 вищих освітніх закладів, які вже стали на шлях ветеранського розвитку», – зазначила заступниця Міністра у справах ветеранів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Вона також нагородила відомчими відзнаками військовослужбовців.

За захист та оборону України від ворога, мужність та відданість державі, безцінний вклад у справу підтримки ветеранів, захисників, захисниць України та членів їхніх сімей, ініціативну та активну громадську позицію Подякою Міністерства у справа ветеранів України  нагороджені:

Сергій Сліченко – учасник бойових дій, нагороджений медаллю «Захиснику Вітчизни», учасник «Ігор нескорених»; 

Джанні Жигилій – учасник бойових дій; 

Артур Літвін – командир роти,  учасник бойових дій;

Тетяна Юденко – дружина полеглого ветерана Дмитра Юденка;

Володимир  Терещенко  - учасник бойових дій;

Олександр  Логвиненко – полковник, начальник районного Центру  комплектування та соціальної підтримки,  учасник бойових дій; 

Олександр Пєхов –  керівник громадського об’єднання «Рух ветеранів  Полтавщини»,  учасник бойових дій;

Олександр Мормуль – старший лейтенант, заступник керівника громадської спілки «Базука» з питань фізичної культури та ветеранського спорту, учасник бойових дій, учасник «Ігор нескорених».

«Така відзнака для мене досить символічна, отримати її в рідному університеті, який закінчив у 2008 році, надзвичайно почесно. Щиро вдячний за підтримку наших ініціатив Полтавській обласній військовій адміністрації та Управлінню молоді та спорту Полтавської ОВА у сфері психологічної та фізичної реабілітації учасників бойових дій та надану можливість тренуватися у «Акваарені». Маємо чимало планів, які сподіваюся найближчим часом реалізувати. Слава Україні!» – прокоментував Олександр Мормуль.

На думку ще одного ветерана – Олександра  Логвиненка, данина пам’яті надзвичайно важлива для тих хлопців та дівчат, чоловіків та жінок, які, на жаль,  віддали своє життя, боронячи нашу державу. Не менш важливим питанням залишається докладання усіх зусиль аби люди, які поверталися після активних бойових дій, з пораненнями, психологічними травмами, відчували те, що вони потрібні і ми на них чекаємо. Своєчасність надання допомоги і підтримки – це надзвичайно багато важить для повернення ветеранів до цивільного життя.

Ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», доктор економічних наук, професор Володимир Онищенко презентував учасникам дискусії широкі можливості щойно відкритого Центру ветеранського розвитку Полтавської політехніки.

«Головним завданням нашого центру є сприяння ветеранам Збройних сил України в соціальній, психологічній та правовій адаптації, здійснення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації ветеранів ЗСУ за цивільними спеціальностями, що користуються попитом на ринку праці.

Полтавська політехніка пропонує основні напрямки підготовки: інформаційні технології, нафтогазова інженерія, будівництво та цивільна інженерія, філологія, терапія та реабілітація, юриспруденція, право та фінансова грамотність, напрям військової підготовки.

Найкраща матеріально-технічна база, потужне кадрове забезпечення, надзвичайно широкі міжнародні зв’язки Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – все слугуватиме потребам ветеранів», – зазначив очільник Полтавської політехніки.

Про пріоритетні напрямки, завдання та інструменти реалізації ветеранської політики в області розповів заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації, керівник координаційного центру підтримки цивільного населення Олексій Бруслик, який досить детально зупинився на перспективах реалізації ветеранської політики у Полтавській області.

Наразі у планах обласної влади – впровадження інституту помічника ветерана в кожній громаді в межах створення комунальної установи або на базі діючих надавачів, розвиток системи доказової реабілітації на рівні області та громад. У процесі перебуває впровадження адмінсервісу «Я – ветеран» у всіх ЦНАПах, створення ветеранських просторів (Центрів життєстійкості, ветеранські ХАБи, бізнес – інкубатори тощо). В області досить ефективно функціонує дієва мережа відповідальних за ветеранську політику структурних підрозділів та посадових осіб на рівні громада – район – область та відкриваються Центри ветеранського розвитку на базі провідних закладів вищої освіти.

Кращими практиками  та перспективними напрямками підтримки розвитку  ветеранської політики в територіальних громадах Полтавської області поділилися  секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова, директорка  Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Марина Даценко, Миргородський міський голова Сергій Соломаха

Заходи та ініціативи Програми ООН з відновлення та розбудови миру,  спрямовані на підтримку ветеранської спільноти в Полтавській області презентувала керівниця компонента «Громадська безпека та соціальна згуртованість» програми ООН із відновлення та розбудови миру Фредеріка Дізпенца, яка висловила відкритість до будь-яких ініціатив у сфері розвитку ветеранів на рівні області та держави загалом.

Про реалізацію пілотного проєкту «Соціальне відновлення захисників та членів їхніх сімей на базі ПрАТ «Миргород Курорт» розповіла голова громадської організації «Коліщата», проєктна менеджерка Асоціації «Полтавська обласна асоціація органів місцевого самоврядування»  Тетяна Усик.

Нагадаємо, на базі Полтавської політехніки урочисто відкрили Центр ветеранського розвитку, що опікуватиметься питанням реінтеграції ветеранів війни.

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»