2024-12-13

У Полтавській політехніці провели круглий стіл щодо імплементації нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту»

На базі університету відбувся круглий стіл, організований головою Підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Володимиром Вороновим спільно з Асоціацією міст України.

У Полтавській політехніці провели круглий стіл щодо імплементації нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту»

Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» як провідний навчальний заклад України вже вкотре виступив платформою для обговорення ключових реформ державного рівня. Цього разу університет став майданчиком для обговорення ключових аспектів реалізації нововведень у сфері дошкільної освіти.

13 грудня на базі університету відбувся круглий стіл «Забезпечення розвитку дошкільної освіти України в контексті імплементації нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту» від 6 червня 2024 року №3788-ІХ». Захід організований головою Підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, народним депутатом України Володимиром Вороновим спільно з Асоціацією міст України. Подія об’єднала представників законодавчої влади, місцевого самоврядування, закладів дошкільної освіти та експертів, аби у форматі відкритого діалогу обговорити завдання й перспективи реформування дошкільної освіти в Україні. Особливу увагу приділили питанню впроваджень нових законодавчих норм, які набудуть чинності з 1 січня 2025 року.

Як зазначив модератор круглого столу – експерт з питань освіти Асоціації міст України, кандидат педагогічних наук, доцент Михайло Гончар, захід організований з метою забезпечення доступності освітніх послуг у сфері дошкільної освіти; впровадження інноваційних підходів до організації освітнього процесу; обговорення практичних механізмів реалізації законодавчих нововведень.

«Ми хочемо, аби представники територіальних громад мали можливість висловити свої думки, обмінятися проблемними питаннями, щоб закон про дошкільну освіту запрацював і був максимально ефективним. Важливо у процесі підготовки підзаконних актів, що їх готує робоча група при Міністерстві освіти і науки України, врахувати ті важливі норми, з якими педагогічні працівники-дошкільники стикаються у повсякденній роботі», — додав Михайло Гончар.

У вітальному слові ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», заслужений працівник освіти України, д.е.н., професор Володимир Онищенко зазначив: «Невипадково круглий стіл проходить у Полтавській політехніці. На факультеті філології, психології і педагогіки ми відкрили нові актуальні спеціальності «Дошкільна освіта» та «Психологія». Також член Наглядової ради університету, народний депутат України Володимир Воронов зініціював створення на базі нашого навчального закладу першого в Україні Центру освіти та піклування про дітей дошкільного віку за методиками Mr.Leader. Тут діти змалечку вибудовують свою майбутню освітню траєкторію шляхом ознайомлення з можливостями університету через унікальні освітні проєкти, зокрема інтерактивний університетський Музей науки. Симбіоз Центру дошкілля і Музею науки в Полтавській політехніці дає колосальний позитивний результат у розвитку маленьких лідерів і формуванні майбутнього професійного зростання кожної дитини. Сподіваюся, що сьогоднішнє обговорення завдань і перспектив реформування дошкільної освіти в Україні буде ефективним, тож плідної роботи і результативних дискусій!»

Голова Підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Верховної Ради України, народний депутат України Володимир Воронов зазначив, що оновлений Закон України «Про дошкільну освіту» підписаний у червні і підтриманий більшістю народних депутатів. Це дозволить забезпечити доступність освітніх послуг, впроваджувати нововведення у сферу дошкільної освіти.

«Полтава стала ще одним містом у списку ключових регіональних центрів, де відбулися важливі круглі столи з обговорення проблем реформування дошкільної освіти в Україні. Попередні заходи вже успішно проведено у Києві, Дніпрі, Кропивницькому, Миколаєві, Ужгороді, Запоріжжі, Чернівцях, Львові та Черкасах. Ця ініціатива стала можливою за підтримки Асоціації міст України. Наступні зустрічі заплановані на січень 2025 року. Я вдячний представникам дошкільних навчальних закладів за участь і небайдужість у впровадження інноваційних підходів до організації освітнього процесу», - зазначив Володимир Воронов.

«Закон України «Про дошкільну освіту» - це ще й захист прав дитини. Підростаюче покоління повинно розвиватися в безпечному освітньому середовищі у правовій державі з повагою до прав кожного і кожної. Аби забезпечити ефективний процес, потрібно говорити не лише про досягнення, а й про проблеми в реформуванні дошкільної освіти в Україні. Закликаю всіх вас до плідного обговорення. Вдалої нам роботи!» — виступив представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко.

Директор Департаменту освіти Полтавської міської ради Жанна Каплоух додала: «Оновлений Закон України «Про дошкільну освіту» особливо важливий в умовах воєнного сьогодення, коли громади зіштовхнулися з проблемою демографічних втрат. Розвиток дошкільної освітньої галузі завжди пріоритетний у Полтавській територіальній громаді. Тому просимо почути і відобразити у нормативно-правових актах нагальні потреби, з якими зіштовхуються полтавські дошкільні навчальні заклади, аби унормувати нашу подальшу роботу на законодавчому рівні».

З якими викликами зіштовхнулася робоча група при розробці і про ключові ідеї нового Закону України «Про дошкільну освіту» у контексті євроінтеграційних процесів розповіла аналітик Агенції розвитку освітньої політики Ірина Барматова. І додала, що наразі варто об’єднати зусилля для пошуку рішень проблем, з якими стикаються заклади дошкільної освіти, та сформувати практичні рекомендації для зменшення освітніх втрат і створення якісних умов для розвитку дітей, пошуку оптимальних шляхів розвитку дошкілля в Україні. Доповідь пані Ірини викликала жваве обговорення і низку запитань.

Про дошкільну освіту Полтавської міської територіальної громади, про проблеми та можливості в умовах нового законодавства розповіла головний спеціаліст відділу дошкільної, загальної середньої, спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти Полтавської міської ради Наталія Цапенко.

Директор закладу дошкільної освіти комбінованого типу №6 «Дивограй» Полтавської міської ради Вікторія Павленко у своїй доповіді зазначила, що основними пріоритетами сучасного закладу дошкільної освіти є безпечність, доступність і універсальність. А директор дошкільного навчального закладу №43 «Дзвіночок» Полтавської міської ради Людмила Єськова наголосила на необхідності адаптації керівників закладів дошкільної освіти до нових нормативних вимог Закону України «Про дошкільну освіту».

Геннадій Москалик, директор Департаменту освіти Кременчуцької міської ради, поділився досвідом оптимізації мережі дошкільної освіти Кременчуцької міської територіальної громади в умовах демографічних викликів. Зазначив позитивні і негативні наслідки оптимізаційних процесів.

Під час круглого столу декан факультету філології, психології та педагогіки, кандидат педагогічних наук, доцент Анна Агейчева представила успішний досвід діяльності Центру освіти та піклування про дітей дошкільного віку Mr. Leader, який вже два роки працює на базі Полтавської політехніки. Закцентувала увагу на різносторонньому розвитку маленьких вихованців, наголосила на відкритості університету для обміну досвідом і запросила учасників заходу на екскурсію до Центру для дошкільнят на базі Полтавської політехніки.

Загалом круглий стіл пройшов у форматі активного діалогу. Жваві дискусії показали, що тема надзвичайно актуальна і поява оновленого Закону «Про дошкільну освіту» є нагальним і необхідним.

Полтавська політехніка пишається тим, що долучається до національної ініціативи. Якісна дошкільна освіта – це фундамент для лідерського потенціалу підростаючого покоління.

Лише разом створимо нову Україну, комфортну і безпечну для наших дітей, для нашого майбутнього!

Нагадаємо, що на День Святого Миколая у Полтавській політехніці для вихованців Центру освіти та піклування про дітей дошкільного віку влаштували казкове дійство.

 

Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»