Вже традиційно Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» став потужним майданчиком для проведення масштабної наукової події, навколо якої об’єднуються провідні науковці з різних країн світу, вчені Національної академії наук України, співробітники наукових установ НАН України та НЦ «Мала академія наук України», науковці та студенти провідних українських університетів.
У рамках XVII Міжнародної науково-практичної конференції «Академічна й університетська наука: результати та перспективи», присвяченої відзначенню 206-річчя освітніх традицій Полтавської політехніки, науковці НАН України, провідних університетів презентували результати спільних досліджень, обговорили фундаментальні проблеми розвитку академічної й університетської науки в умовах воєнного стану.
Співорганізаторами конференції виступили 37 партнерів, серед яких Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України, Національний центр «Мала академія наук України», Інститут гідромеханіки НАН України, Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України, Інститут економіки та прогнозування НАН України, Інститут проблем математичних машин і систем НАН України, Інститут загальної та неорганічної хімії імені В.I. Вернадського, Інститут проблем міцності імені Г.С. Писаренка НАН України, Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, Інститут геологічних наук НАН України, Інститут газу НАН України, Полтавська гравіметрична обсерваторія Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна, Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України та ще 11 наукових установ Національної академії наук України.






До участі у масштабному міжнародному науково-освітньому івенті також долучилися 10 провідних закладів вищої освіти України, Польщі, Великобританії, Хорватії та Сполучених Штатів Америки.
Конференція працювала за 10 - ма напрямками, а 180 авторів надіслали наукові статті.
У церемонії відкриття конференції взяли участь доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, Президент Національної Академії Наук України Анатолій Загородній, який підготував відеопривітання, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, академік НАПН України, член президії Національної академії наук України, президент Малої академії наук України Станіслав Довгий, що долучився у онлайн-форматі, народний депутат України, голова підкомітету з питань функціонування національного превентивного механізму Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, випускник Полтавської політехніки Костянтин Касай, народний депутат України, голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, засновник бренду Mr. Leader, член Наглядової ради Полтавської політехніки Володимир Воронов, доктор економічних наук, професор, лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки, заслужений працівник освіти України, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Онищенко.
«Шановні колеги, студенти, я щиро вітаю вас усіх з нашою пам’ятною датою – 206-річчям з дня заснування Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»! Мені надзвичайно приємно, що ми підтримуємо наші сталі і добрі традиції. Надзвичайно важливим є те, що попри виклики, пов’язані з пандемією Сovid-19, попри виклики, пов’язані з війною, наш університет підтримує всі традиції, а особливо співпрацю з Національною академією наук України, адже Меморандум про співпрацю, підписаний у 2007 році, успішно реалізується. Бажаю усім плідних виступів і всього найкращого. Слава Україні!», — зазначив ректор Полтавської політехніки, професор Володимир Онищенко та зачитав святкову адресу від імені Національної академії наук України за підписом президента НАН України, доктора фізико-математичних наук, професора, академіка НАН України Анатолія Завгороднього з найщирішими побажаннями колективу Полтавської політехніки нових вагомих звершень у сфері розвитку науки та освіти.
Святкове відеопривітання до учасників конференції підготував доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, Президент Національної Академії Наук України Анатолій Загородній: «Для мене висока честь і велика приємність вітати учасників XVII Міжнародної науково-практичної конференції «Академічна та університетська наука: результати і перспективи» від імені Національної академії наук України. Час плине дуже швидко, здається, що ще нещодавно ми мали змогу бути учасниками першої такої конференції і за цей час ми зробили дуже багато добрих справ. Ми дуже вдячні Полтавській політехніці за таку співпрацю, за дружні стосунки, за добру пам’ять про нашого засновника – академіка Вернадського, нашого багаторічного президента Бориса Патона, який був дуже прихильним до вашого університету. Щиро бажаю учасникам конференції цікавих доповідей, плідних дискусій, всього найкращого і, найголовніше, мирного неба над Полтавою і усією Україною. Слава Україні!».
«Хочу подякувати активному колективу науковців, викладачів, співробітників Полтавської політехніки і побажати учасникам конференції цікавих виступів, плідних дискусій, а також подякувати Збройним Силам України, завдяки яким ми маємо можливість розвивати науку та освітню систему. Також хочу подякувати усім співробітникам та студентам Полтавської політехніки, які сьогодні знаходяться в Збройних Силах України та докладають зусиль до волонтерства. Бажаю вам усім миру, Перемоги і Слава Україні!», - привітав учасників конференції доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, академік НАПН України, член президії Національної академії наук України, президент Малої академії наук України Станіслав Довгий.
Звертаючись до присутніх, народний депутат України, випускник Полтавської політехніки Костянтин Касай привітав поважну академічну спільноту з важливою подією в житті університету та зачитав вітальну адресу від першого віце-спікера Верховної ради України Олександра Корнієнка, у якому висловлювалися визнання високого внеску університету у сфері підготовки наукових кадрів, закладенні канонів університетської освіти в сучасній Україні, оновленні сучасної матеріально-технічної бази та щирі побажання успіхів у всіх починаннях, процвітання, нових наукових здобутків і якнайскорішої Перемоги.
«Багато буваю у різних університетах всієї України, проте Полтавська політехніка – це особливе місце для мене, університет відрізняється від усіх інших, у вас зібрана неймовірна команда професіоналів, новаторів. Від імені Комітету науки і освіти Верховної Ради України і від імені підкомітету раннього розвитку і дошкільної освіти щиро вітаю кожного з вас зі знаменною датою. Зичу наснаги, успіхів та подальших вагомих звершень», - долучився до вітальних слів народний депутат України, член Наглядової ради Полтавської політехніки Володимир Воронов.
Під час пленарного засідання конференції практичними кейсами та науковими напрацюваннями поділилися проректорка з наукової роботи Полтавської політехніки, доктор технічних наук, професор Олена Степова («Інтеграція наукового потенціалу: співпраця Полтавської політехніки, НАН України та НЦ «МАН України») та перша проректорка Полтавської політехніки, кандидатка економічних наук, доцентка Олена Філонич («Реалізація проєкту з термомодернізації Європейського інвестиційного банку «Вища освіта України» в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), які детально зупинилися на ключових моментах реалізації низки науково-освітніх проєктів за участю наукових установ НАН України та проєкту ЄІБ на базі Полтавської політехніки.
У своєму виступі Олена Степова розповіла про провідні лідерські позиції багатопрофільного класичного Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» у вітчизняних та міжнародних рейтингах закладів вищої освіти, співпрацю з Національною академією наук України та НЦ «Мала академія наук України». Спікерка зупинилася на плідних результатах співпраці з науковими установами МАН України, зокрема діяльності Музею науки НЦ «Мала академія наук України» в Полтавській політехніці, що став найвідвідуванішою науково-освітньою локацією серед гостей та мешканців міста Полтави.
За словами Олени Філонич, на сьогодні завершена термомодернізація начального корпусу А та 4 гуртожитку, куди було вкладено близько 7 мільйонів євро, а також університет самостійно покриває податок на додану вартість, який на сьогодні становить 11,6 мільйонів гривень. Було проведено ряд важливих заходів із термомодернізації будівель. Загальна річна сума економії станом на сьогодні складає близько 2 мільйонів гривень, але це тільки початок, надалі ця цифра буде збільшуватись за рахунок скорочення використання енергоносіїв та скорочення видатків державного бюджету.
У прямому ефірі доповідь про діяльність мережі Музеїв науки Малої академії наук України презентувала директорка мережі Музеїв науки МАН України Марія Дуброва, яка розповіла про ідею створення Музею науки у регіонах, оновлену експозицію «Проєкт «Фантазія», що вже успішно діє на базі Музею науки в Полтавській політехніці.
Власними науковими напрацюваннями поділилися науковці Національного університету імені Юрія Кондратюка - завідувач кафедри будівництва та цивільної інженерії, доктор технічних наук, професор Олександр Семко («Прикладні дослідження в галузі будівництва та цивільної інженерії»), завідувач кафедри буріння та геології, доктор технічних наук, професор Юрій Винников («Сучасний день Полтавської геотехніки»), голова Ради молодих вчених університету, кандидатка економічних наук, доцентка кафедри фінансів, банківського бізнесу та оподаткування Олександра Маслій Європейський вектор молодіжної науки Полтавської політехніки»), кандидатка економічних наук, доцентка кафедри міжнародних економічних відносин та туризму Альона Буряк («Трансформація викликів і загроз зовнішньоекономічній безпеці України в умовах російської воєнної агресії).




Студент І курсу факультету фізичної культури і спорту та навчально-наукового інституту інформаційних технологій та робототехніки Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», один з найкращих МАНівців Полтавщини Богдан Саленко презентував цікавий виступ, присвячений МАН України як основі розвитку наукової діяльності молоді.
У рамках пленарного засідання конференції Подяками Національного центру «Мала академія наук України» за сумлінну, бездоганну, плідну працю, високу професійну майстерність, вагомий особистий внесок у розвиток наукового потенціалу молоді, виховання підростаючого покоління, підтримку учнів - членів МАН України та формування інтересу до науки нагородили науковців Полтавської політехніки.
Почесну місію виконали народний депутат України, випускник Полтавської політехніки Костянтин Касай, народний депутат України, член Наглядової ради Полтавської політехніки Володимир Воронов та доктор економічних наук, професор, ректор університету Володимир Онищенко.
Робота конференції відбувалась у форматі круглих столів: «Суспільні та гуманітарні науки (модераторка – доктор економічних наук, професор кафедри фінансів, банківського бізнесу та оподаткування Ліана Птащенко), «Природничі науки» (модераторка – кандидатка фізико - математичних наук, доцентка, завідувачка кафедри вищої та прикладної математики Наталія Ічанська), «Виробництво, технології, інженерія» (модераторка - кандидатка технічних наук, доцентка кафедри нафтогазової інженерії та технологій Вікторія Дмитренко).
Вчені провідних закладів вищої освіти презентували власні наукові напрацювання у десяти тематичних напрямках:
- «Формування конкурентоспроможності національної економіки в умовах повоєнного відновлення» (модератор: професор кафедри фінансів, банківського бізнесу та оподаткування Ліана Птащенко);
- «Проблеми та перспективи розвитку архітектурно- містобудівної та художньої освіти: світовий та український контекст» (модератор: завідувач кафедри містобудування та архітектури Олександр Савченко);
- «Сучасні здоров’язбережувальні технології в освіті, медицині, фізичному вихованні: вітчизняний та зарубіжний досвід» (модератор: доцентка кафедри фізичної культури та спорту Алла Гета);
- «Психолого-педагогічні аспекти сучасної вищої освіти» (модератор: професор кафедри психології та педагогіки Оксана Тур);
- «Сучасний стан теоретичних і прикладних аспектів у фізико-математичних та хімічних науках» (модератор: кандидатка фізико – математичних наук, доцентка кафедри вищої та прикладної математики Наталія Ічанська);
- «Прикладна екологія, геодезія, землеустрій та енергозбереження» ( модератор: завідувачка кафедри прикладної екології та природокористування Оксана Ілляш);
- «Нафтогазова інженерія та технології (модератор: доцентка кафедри нафтогазової інженерії та технологій Вікторія Дмитренко);
- «Енергозбереження при експлуатації механотронних систем» (модератор: завідувач кафедри автоматики, електроніки та телекомунікацій Олександр Шефер);
- «Будівництво та цивільна інженерія» (модератор: завідувач кафедри будівництва та цивільної інженерії Олександр Семко);
- «Сучасні тенденції в розвитку будівельних конструкцій» (модератор: завідувач кафедри будівельних конструкцій Андрій Павліков).
По завершенню пленарного та секційного засідань XVII Міжнародної науково-практичної конференції «Академічна й університетська наука: результати та перспективи» учасники ухвалили резолюцію та обговорили напрямки подальшої науково-освітньої співпраці.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»