Полтавська політехніка – лідер сталого розвитку! Університет, який активно впроваджує європейські стандарти енергоефективності і потужно інтегрується до Європейського Союзу!
У Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбулася визначна подія, яка є символом прагнення адміністрації та науково-педагогічного колективу до інновацій та інтеграції до європейського співтовариства.
Ректор Полтавської політехніки, професор Володимир Онищенко презентував перші результати масштабного європейського проєкту з енергоефективної термомодернізації, який реалізовано за фінансової підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) у межах проєкту «Вища освіта України. Енергоефективність та сталий розвиток». Цей проєкт став яскравим прикладом підтримки, яку українська вища освіта отримує від Європейського Союзу у найскладніші часи.
Багатопрофільний класичний університет відвідали заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло, очільниця Регіонального центру Східної Європи Європейського інвестиційного банку Крістіна Мікулова, заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Володимир Василенко, cтарша кредитна офіцерка ЄІБ у державному секторі в країнах Східної Європи Анастасія Харлан, головний спеціаліст відділу співпраці з ЄІБ Міністерства фінансів України Світлана Марченко, начальник управління з питань державного майна та підприємств Міністерства освіти і науки України Євген Глушко, завідувачка сектору з питань інвестиційної діяльності та міжнародних проектів Міністерства освіти і науки України Олександра Темченко, керівник Групи експертів Проєкту міжнародної технічної допомоги «Технічна підтримка у реалізації проекту Вища Освіта України» Андрій Міцай, керівниця проєкту CEU4U (Communicating EU for Ukrainians) Тетяна Деревянкіна.
Зустріч стала унікальною нагодою обговорити здобутки, яких Полтавська політехніка досягла завдяки підтримці Європейського Союзу.
Повномасштабне вторгнення, а до цього пандемія COVID-19 спричинили серйозні виклики для освітнього процесу. Але підтримка міжнародних партнерів допомагає вирішувати ці питання: забезпечувати безпечні умови для навчання, модернізувати інфраструктуру та наближати університет до європейських стандартів.
Очільник Полтавської політехніки вручив заступнику голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло та очільниці регіонального центру Східної Європи Європейського інвестиційного банку в Україні Крістіні Мікуловій Подяки за всебічну підтримку та сприяння в успішній реалізації проєкту Європейського інвестиційного банку «Вища освіта України», у результаті якого вже було повністю термомодернізовано один навчальний корпус та студентський гуртожиток.
«Проєкт почався у 2013 році, коли Міністерство освіти і науки України оголосило конкурс і Полтавська політехніка стала одним із університетів, який виборов право взяти участь у цьому проєкті. Початкові стадії були дуже бюрократичними, щомісяця ми подавали нові документи. У 2017 році австрійські консультанти провели енергоаудит всіх наших будівель, а Верховна Рада і Уряд України ратифікували умови, необхідні для фінансування угоди. У 2018 році на базі університету була створена робоча група, до якої увійшли наші провідні науковці. Врешті-решт у 2023 році університет став лідером з реалізації проєкту, увійшов до шорт-листа з шести провідних університетів України, які були відібрані для участі в проєкті з термомодернізації Європейського інвестиційного банку, отримав грантові кошти та підписав перший контракт на проведення будівельних робіт», - наголосив ректор, професор Володимир Онищенко.
Університет став єдиним в Україні, який розробив проєктну документацію власними силами, використавши колосальний науковий потенціал, та перейшов до початку будівельних робіт.
За словами ректора Полтавської політехніки, професора Володимира Онищенка, завдяки спільним зусиллям за рік уже виконано термомодернізацію двох будівель – навчального корпусу та гуртожитку:
- утеплено фасади;
- замінено вікна, вхідні двері з максимальним класом енергоефективності;
- утеплено та оновлено покрівлі;
- виконано гідроізоляцію та утеплення фундаментів;
- реконструйовано вимощення для захисту фундаменту;
- встановлено системи блискавкозахисту та сертифіковані протипожежні двері;
- оновлено автоматизовані системи вентиляції, рекуперації та опалення;
- облаштувано нові автоматизовані теплові пункти;
- облаштовано укриття;
- впроваджено рішення для інклюзивності та доступності.
«Сучасні і теплі аудиторії, гуртожитки, інноваційні рішення в управлінні енергоресурсами, безпечне, сучасне та інноваційне середовище – це те, що ми прагнемо дати студентам!», - наголошує Володимир Онищенко.
Важливо, що реалізація проєкту з термомодернізації, тільки перших двох корпусів, уже дає колосальні результати у вигляді скорочення споживання енергоносіїв майже у 2 рази, що забезпечує скорочення видатків Державного бюджету України!
Цифри, які надихають:
- загальна вартість проєкту – 7,5 млн євро від ЄІ;
- + додатково 1,85 млн євро за рахунок гранту ЄІБ «Міжнародна технічна допомога»;
- Полтавська політехніка самостійно компенсувала ПДВ у розмірі 11,2 млн грн;
- у межах проєкту буде модернізовано 11 будівель університет - гуртожитки та навчальні корпуси!
Одним із ключових моментів заходу стала презентація голови Ради молодих вчених Олександри Маслій, яка продемонструвала успішні результати співпраці університету з міжнародними партнерами в рамках програм Erasmus+ та модулів Жана Моне. Це не лише підтверджує лідерські позиції Полтавської політехніки в освітній та науковій діяльності, а й свідчить про активну інтеграцію закладу вищої освіти в академічне середовище Європейського Союзу. Завдяки цим програмам університет створює нові можливості для студентів і викладачів, сприяючи обміну досвідом, знаннями та інноваціями на глобальному рівні.
Масштаби фінансової підтримки академічної мобільності викладачів та студентів політехніки вражають:
- ERASMUS+ за Модулем Жан Моне загальна сума 150 тис. євро;
- По програмі «Цифрова Європа» 87 тис. євро;
- Сума грантів по академічній мобільності Erasmus+ 857 тис. євро;
- Загальна сума фінансування програм ЄС - 1 094 тис. євро або 44 854 тис. грн.
Координаторка міжнародних проєктів Полтавської політехніки Анна Павєльєва презентувала новий Міжнародний науковий проєкт «CentralUkrainianEDIH» у рамках програми Європейської комісії «Цифрова Європа» (Digital Europe Programme), яка спрямована на впровадження сучасних цифрових технологій у ЄС та країнах-партнерах.
«Підтримка ЄС – це більше, ніж фінансування. Це довіра до України. Це вияв солідарності з Україною та інвестиція в нашу молодь – покоління, яке розбудовуватиме повоєнну країну. Результати проєкту доводять, що наша країна має фахівців, готових працювати за найвищими європейськими стандартами.
Щиро вдячний ЄС, ЄІБ, Міністерству освіти і науки України, Міністерству фінансів України, Полтавській ОВА та всім, хто сприяв реалізації цього амбітного плану – змінювати освітню інфраструктуру України та інвестувати у її майбутнє. Попереду – нові виклики та перемоги!
Ми продовжуємо працювати над розвитком нашої інфраструктури, зберігаючи традиції та відповідаючи сучасним викликам. Цей проєкт не лише змінює вигляд та функціональність будівель університету, а й робить вагомий внесок у сталий розвиток освіти, готуючи фундамент для незалежної й сучасної, європейської України!», - прокоментував ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», заслужений працівник освіти України, доктор економічних наук, професор Володимир Онищенко.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»