2024-12-04

У Полтавській політехніці відбувся форум-діалог «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності»

У рамках глобальної кампанії «16 днів проти насильства» і за підтримки UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні у Полтавській політехніці пройшов форум-діалог, де обговорювалися шляхи запобігання та протидії насильству і проблеми людей з інвалідністю.

У Полтавській політехніці відбувся форум-діалог «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності»

Сучасний світ вимагає інклюзивного підходу до вирішення соціальних, економічних і гуманітарних проблем. Гендерні аспекти в гуманітарній діяльності стали важливою темою для обговорення, оскільки вони відіграють ключову роль у забезпеченні рівності та ефективності програм допомоги. Саме цій темі було присвячено форум-діалог «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності», що відбувся 3 грудня у Міжнародний день людей з інвалідністю у Полтавській політехніці. Проведення заходу стало можливим завдяки ініціативі Регіональної робочої групи «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» (GiHA) і підтримки UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні та фінансової підтримки уряду Австрії.

У конференц-залі університету зібралися експерти, представники громадських організацій, правоохоронних органів та активна молодь, аби привернути увагу до запобігання та протидії гендерно зумовленому насильству та обговорити шляхи вирішення проблем людей з інвалідністю, поділитися досвідом захисту їхніх прав, гідності і благополуччя.

У вітальному слові проректор з наукової роботи Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», професор Олена Степова зазначила, що форум-діалог «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» є частиною глобальної кампанії «16 днів проти насильства», яка покликана формувати суспільство, засноване на повазі, рівності та справедливості, з метою забезпечення гідного та безпечного життя для кожного, незалежно від віку, статі та соціального статусу.

«Завданням сьогоднішнього заходу є не лише обговорити проблеми, а й ефективно і активно шукати рішення і сприяти змінам у суспільстві та підвищувати рівень обізнаності щодо прав людини та гендерної рівності.

Полтавська політехніка у співпраці з партнерами приділяє велику увагу розвитку гуманітарних ініціатив, спрямованих на підтримку соціальної справедливості. Тож я впевнена, що кожен учасник форуму зробить свій внесок у спільну справу, а наші дискусії та практичні сесії допоможуть знайти нові шляхи для досягнення більш справедливого та рівноправного суспільства. Бажаю плідної роботи, цікавих дискусій і нових ідей», — додала Олена Степова.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко доповів, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я кожна третя жінка постраждала від домашнього насильства, а 38% з них – вбиті насильницькими діями. Тому надзвичайно важливим є обговорення ефективних механізмів запобігання та протидії насильству. Одними з основних напрямків роботи Омбудсмана в Україні є інформування, правова підтримка і допомога постраждалим від сексуального насильства.

Представниця ООН Жінки в Україні Галина Внукова в онлайн-форматі висловила подяку організаторам форуму за можливість обговорити виклики і поділитися досвідом розв’язання проблем, пов’язаних із гендерно зумовленим насильством. Запевнила, що організація UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні й надалі сприятиме впровадженню гендерної рівності, допомагатиме у вирішенні питань вразливих категорій населення.

Співголова робочої групи «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» (GiHA), представниця Полтавської міської ради Тетяна Лугова зазначила, що гендерні аспекти грають ключову роль у забезпеченні рівноправного доступу до ресурсів та можливостей. Додала, що метою робочої групи є об’єднання зусиль для посилення координації інтеграції гендерних питань в гуманітарні програми, а також розширення прав та можливостей жінок. Для втілення завдань було проведено робочі зустрічі в усіх чотирьох районах Полтавської області з ціллю більшого залучення громадськості до питань, пов’язаних з гендерним насильством.

Формат форуму продовжився обговореннями у двох дискусійних панелях.

Першу модерувала членкиня ГО Українська асоціація представниць правоохоронних органів Ярослава Лемішко. Зазначила, що на панельній дискусії під назвою «Формування культури безпеки в суспільстві як попередження гендерно зумовленого насильства» важливо обговорити культуру безпеки та безпекові виклики для молоді задля запобігання гендерно зумовленому насильству і розглянути роль держави та суспільства у створенні безпечного середовища.

Завідувачка Гендерного центру Національного університету “Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка” і співголова робочої групи «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» (GiHA) Олена Дубинка доповіла про просвітницькі заходи, які проводяться для молоді з метою безпеки і протидії домашньому насильству. Тренінги Гендерного центру Полтавської політехніки дають практичний досвід, як діяти під час нападу, як запобігти насильницьким діям, а також сприяють підвищенню психологічної впевненості студентів, яка є важливою в непередбачуваних життєвих ситуаціях. На інформаційних семінарах молодь спілкується з поліцією, де ознайомлюється з правами людини. Пані Олена подякувала міжнародним організаціям за підтримку молодіжних заходів. Зазначила, що UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні постійно інформаційно чи фінансово підтримує просвітницькі ініціативи для молоді, представники організації безпосередньо комунікують зі студентами під час зустрічей в університеті.

Про безпеку освітнього середовища доповіла головний інспектор відділу організації служби освітньої безпеки, капітан поліції Наталія Новікова. Зазначила, що задачею служби є впровадження в освітній процес представників поліції. Поліцейські в школі потрібні для попередження і уникнення насильства як фізичного, так і економічного. Перед тим, як працювати у навчальному закладі, представники поліції проходять спеціальне навчання і зможуть проводити для школярів інформаційні семінари про домашнє насильство, враховуючи вік дітей.

Старший психолог відділу психологічного забезпечення управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Полтавській області Олександра Кікоть додала, що психологами служби проводяться лекції, тренінги для поліцейських для правильної взаємодії з дітьми. Наголосила, що формування культури безпеки в суспільстві є важливим для попередження гендерно зумовленого насильства, особливо в умовах конфлікту.

Про безпеку під час академічної мобільності доповіла студентка Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», учасниця академічної мобільності Софія Дмитрюк.

Голова ГО «Кременчуцький антикорупційний центр» Оксана Гуйда поділилася досвідом, як здійснюється аудит безпеки територій в м. Кременчуці.

Другу дискусійну панель розпочала представниця Національної Асамблеї людей з інвалідністю Лариса Байда. Її презентація Рекомендацій стосовно врахування питання інвалідності в гуманітарному реагуванні в 2025 році викликала жвавий інтерес в учасників форуму. Пані Лариса акцентує увагу суспільства на його обов’язку виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей з інвалідністю. Рівність можливостей і дотримання прав вразливих категорій населення, незалежно від місцезнаходження, є основною задачею держави для ефективного і успішного функціонування.

Модератором другої панелі під назвою «Роль громадських організацій у забезпеченні інклюзії, безпеки та протидії гендерно зумовленому насильству» була голова Бюро гендерних стратегій і бюджетування, співголова робочої групи «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» (GiHA) Тетяна Іваніна.

Спікери обговорювали роль громадських організацій у протидії гендерно зумовленому насильству в умовах гуманітарної кризи, а також можливості покращення доступу до підтримки та захисту осіб з інвалідністю.

Про роль громадських організацій у протидії гендерно зумовленому насильству доповіла в онлайн-форматі представниця Національної Асамблеї людей з інвалідністю, членкиня ГО «Укрпростір» з м.Запоріжжя Наталія Селюкова. Робоча група з питань адвокації гендерної рівності, інклюзії та прав людини, до складу якої входить пані Наталія, займається аналізом та розробкою рекомендацій до регіональних програм підтримки вразливих категорій людей. Це дозволяє вирішувати питання постраждалих більш комплексно і ефективно.

Координаторка коаліції 1325 Полтавщина Наталія Шкоденко зазначила, що запобігання гендерно зумовленому насильству сприятиме мінімізації ризиків у гуманітарній діяльності. Розповіла про реальні кейси підтримки людей з інвалідністю. Закликала до проведення гендерного аналізу для ефективної адресної допомоги вразливих категорій населення.

Психологиня з Центру допомоги врятованим Катерина Бабінчук розказала про успішні практики протидії гендерно зумовленому насильству в умовах гуманітарної кризи. Підкреслила важливі аспекти роботи з людьми, які пережили гендерне насильство, булінг, пояснила методи, що сприяють встановленню довірливих стосунків і забезпечують ефективну підтримку постраждалим.

Про шляхи покращення доступу до підтримки та захисту осіб з інвалідністю доповіла Наталія Шилова, членкиня правління ГО «На крилах надії України» з м.Кременчука. Зазначила, що для ефективного вирішення проблем, з якими стикаються люди з інвалідністю, до громадської діяльності необхідно залучати самих людей з інвалідністю.

Форум-діалог підкреслив, що інтеграція гендерних аспектів у гуманітарну діяльність є не лише питанням справедливості, а й необхідною умовою для забезпечення ефективності допомоги. Участь усіх зацікавлених сторін у таких дискусіях дозволяє розробляти практичні й інноваційні рішення для подолання гендерних викликів.

Посилення уваги до цієї теми сприяє побудові суспільства, де кожна людина має рівні можливості та доступ до необхідної підтримки.

Наприкінці заходу відбулося розширене засідання Регіональної робочої групи «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» (GiHA). Обговорювалися ключові результати та напрацювання Плану діяльності робочої групи на 2024 р., презентувалися результати опитування щодо навчальних потреб. Також обговорювалися пропозиції і зміни до робочого плану на 2025 рік (з урахуванням співпраці з новими учасниками).

Завершився захід підписанням Меморандуму про приєднання нових громадських організацій до Регіональної робочої групи «Гендерні аспекти у гуманітарній діяльності» (GiHA).

Нагадаємо, що Міжнародний форум «Об'єднаймося! Інвестуймо у запобігання насильству щодо жінок та дівчат» провели на базі Полтавської політехніки.

 

Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»