2020-06-10

Як протидіяти інформаційним війнам: науковці і військові підготували спільне наукове видання

Співавтори монографії «Інформаційна війна: соціально-онтологічний та мілітарний аспект» отримали свідоцтво про реєстрацію авторського права. Науковці проаналізували основні інфозагрози та змоделювали нову систему захисту. Висловлені пропозиції вивчаються у профільному Комітеті Верховної Ради України.

Монографія «Інформаційна війна: соціально-онтологічний та мілітарний аспект» є колективним результатом міжвідомчої взаємодії учених-фахівців з питань інформаційної війни закладів вищої освіти Міністерства Оборони України (Харківський національний університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба) та Міністерства освіти і науки України (Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»), а також структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України. У ній змодельовано нову систему кіберзахисту та ведення інформаційно-психологічних операцій з урахуванням досвіду АТО/ООС.

Колектив співавторів наукового дослідження об’єднав науковців Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба – доктора історичних наук, доцента, професора кафедри філософії Руслана Гулу, доктора філософських наук, професора кафедри філософії Олександра Дзьобаня, кандидатку історичних наук, доцентку кафедри філософії Олену Павліченко, Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – докторку історичних наук, доцентку, завідувачку кафедри українознавства, культури та документознавства Ірину Передерій, та полковника, начальника відділу інформаційно-пропагандистського забезпечення Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних сил України Григорія Філя.

Наукова праця вийшла друком 2020 року у київському видавництві «Каравела».  А за кілька місяців потому одержано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір. Отримання патентів та авторських свідоцтв на винахід або науковий твір є значущим маркером результативності науково-дослідницької роботи науково-педагогічних працівників. Зокрема, лише за останній навчальний рік викладачі кафедри українознавства, культури та документознавства одержали 7 таких свідоцтв.

«У новітній історії держави це є першим прикладом практичної координації зусиль з моделювання нової системи кіберзахисту цивільними і військовими науковцями та практиками ведення інформаційно-психологічних операцій з урахуванням досвіду АТО/ООС. Особливістю праці є не лише обґрунтування теоретичних засад інформаційного протиборства, у тому числі в історичній ретроспективі, а й аналіз проблемних питань забезпечення інформаційної оборони у сучасних умовах розвитку держави Україна. Щиро дякую співавторам за плідну співпрацю, синергетичний результат якої становить інтерес у теоретичному та прикладному аспектах», – розповіла співавторка, докторка історичних наук, доцентка, завідувачка кафедри українознавства, культури та документознавства Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»  Ірина Передерій.

На думку ще одного автора наукового видання – доктора історичних наук, професора Руслана Гули, практичне значення монографії полягає у конкретних рекомендаціях щодо організації інформаційної протидії негативному впливу противника в цивільній та військовій інформаційно-комунікаційній інфраструктурі. Ці пропозиції наразі вивчаються в  Комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Медіа-центр