Навчальний курс 103Б1М3 Інтерпретація геофізичних даних

Освітній рівень

Перший  (бакалаврський)

Програма навчання

Вибіркова

Галузь знань

10 Природничі науки

Спеціальність

103 Науки про Землю

Освітня програма

Геологія нафти і газу

Обсяг дисципліни

5
Види аудиторних занять лекції (24 академічних годин), практичні (18 академічних годин), лабораторні (10 академічних годин)

Форма контролю

Екзамен

Мета навчальної дисципліни є формування у студентів знань і навичок отримання, інтерпретації та використання геологопромислової інформації за допомогою геофізичних методів дослідження свердловин; здатність ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові об’єкти у геосферах, їх властивості та притаманні їм процеси; обгрунтування раціонального комплексу геофізичних методів дослідження та інтерпретації даних геофізичних методів досліджень; здійснювати пошук і розвідку нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу буріння свердловин, розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

Визначати за геологічним розрізом потенційні місця накопичення вуглеводнів, виділення порід-колекторів; формувати вихідні дані для моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки.

Результати вивчення навчальної дисципліни:

збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю; впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень геологічних об’єктів та гірських порід, порід-колекторів, вуглеводнів; знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу; брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі геології нафти і газу; уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.

Попередньо опановані дисципліни: «Фізика», «Загальна геологія з основами геоморфології», «Петрографія та літологія», «Історична геологія з основами палеонтології», «Структурна геологія та геокартування», «Основи геофізики», «Геологія нафти і газу»

Модуль 1. Петрофізика

Тема 1. Колекторські властивості та нафтонасичення гірських порід (Пористість. Визначення коефіцієнта пористості. Водонасиченість і нафтогазонасиченість. Визначення Кнг. Щільність гірських порід та методи її визначення. Проникність. Визначення проникності порід)

Тема 2. Електричні, радіоактивні, акустичні та інші властивості порід

Модуль 2. Інтерпретація каротажних діаграм (дослідження у відкритому стовбурі свердловини).

Тема 7. Інтерпретація діаграм електричного опору. (Стандартний каротаж, БКЗ, Боковий електричний каротаж, Методи мікрозондів)

Тема 8. Природне електричне поле в свердловині. Метод самочинних потенціалів (СП). Геологічна інтерпретація стандартного каротажу. Визначення опору гірських порід за допомогою індукційного каротажу.

Тема 9. Інтерпретація діаграм радіометрії свердловин.

Тема 10. Акустичні методи. Визначення Кп за даними АК.

Тема 11. Інші види дослідження свердловин. (Термометрія свердловин, ядерно-магнітний каротаж, газовий каротаж до і після буріння)

Тема 12. Геолого-геофізична характеристика розрізу за даними комплексу геофізичних методів.

Модуль 3. Контроль технічного стану свердловин та процесів розробки

Тема 13. Вимірювання викревлення свердловин. Інклінометрія. Визначення діаметра свердловин. Кавернометрія-профілеметрія. Визначення рівня цементу в затрубному просторі (термометрія, радіоактивні та акустичні методи).

Тема 14. Гідродинамічні дослідження (PLT).

Координатор Syllabus