Навчальний курс 103Б1М7 Технологія видобутку нафти і газу

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Вибіркова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 5
Види аудиторних занять лекції (26 академічних годин), практичні (26 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Мета навчальної дисципліни – передача студентам знань, вироблення в них вмінь і навичок, необхідних для наступної підготовки до практичної професійної діяльності інженера-технолога, зайнятого в основному або допоміжному виробництві нафтогазових підприємств,  проектно-конструкторських і науково-дослідних установ, який працює в галузі технології видобування нафти і газу, експлуатації, ремонту і обслуговування, проектування і дослідження обладнання, споруд і інструменту, що використовується при експлуатації свердловин як нафтових  так і газових. Знання та навички, надбані студентом при вивченні даної дисципліни, необхідні йому для подальшого вивчення спеціальних дисциплін, при курсовому проектуванні та виконанні магістерської роботи, у повсякденній виробничій діяльності.

Результати вивчення навчальної дисципліни

студент повинен знати: основні технологічні і супутні процеси розробки родовищ газу, пов’язані з підготовкою, експлуатацією, дослідженням газових і нагнітальних свердловин; особливості і закономірності процесів, які протікають в покладах при русі газу, нафти та конденсату в пласті до свердловини та методи керування цими процесами з метою одержання найбільшої газо та нафтовіддачі; основи методик газо, нафто промислових розрахунків, їх алгоритм виконання; засоби рішення задач, які пов’язують процеси, що відбуваються в пласті, процеси підйому нафти, газу та конденсату на поверхню;  особливості способів експлуатації свердловин;  схеми і принципи роботи установок з підйому нафти з свердловин;  особливості промислового збору і підготовки нафти і газу;  види обладнання для видобутку нафти, газу і конденсату;  обладнання для підтримки пластового тиску; обладнання для інтенсифікації видобутку нафти і газу;  обладнання для проведення робіт з обслуговування нафтопромислового обладнання.

студент повинен вміти: вирішувати конкретні задачі з видобутку нафти та газу; виконувати конкретні обчислення при аналізі процесів видобутку нафти та газу в умовах практичної роботи; розв’язувати технічні задачі в галузі видобутку нафти та газу, вибору та експлуатації обладнання; визначати оптимальні варіанти використання нафтопромислового обладнання;  проводити діагностику нафтопромислового обладнання по вихідним характеристикам; проектувати технологічні процеси з підвищення газо та нафтовіддачі.

Тема 1. Предмет дисципліни, її призначення та зв'язок з сумісними дисциплінами.

Тема 2. Класифікація, хімічний склад нафти та газу.

Тема 3. Розкриття продуктивного горизонту.

Тема 4. Ускладнення при експлуатації газових та нафтових свердловин.

Тема 5.Газогідродинамічні дослідження свердловин.

Тема 6. Одночасно-роздільна експлуатація двох і більше пластів в одній свердловині

Тема 7. Наземне обладнання при експлуатації газових та нафтових свердловин.

Тема 8.  Підземне обладнання при експлуатації газових та нафтових свердловин

Тема 9. Фонтанна експлуатація нафтових та газових свердловин.

Тема 10. Газліфтна експлуатація нафтових свердловин.

Тема 11.  Експлуатація свердловин штанговими насосними установками (СШНУ).

Тема 12.Експлуатація свердловин установками занурених відцентрових електронасосів.

Тема 13. Особливості газліфтної експлуатації нафтових свердловин.

Координатор Syllabus