Навчальний курс 103БОК19 Структурна геологія та геокартування

Предмет, методи та історія розвитку структурної геології та геологічного картування. Геологічна карта. Типи і види геологічних карт. Організація та проведення перед польової підготовки та польових робіт. Камеральні роботи, складання геологічної та похідних карт і пояснювальної записки (звіту). Поняття про напружено-деформаційних стан. Типи і види деформацій, реологія геологічних середовищ. Директивні текстури осадових товщ. Шар, шаруватість. Незгідності, їхні типи та структурно-тектонічне значення. Первинні і вторинні форми залягання гірських порід. Горизонтальне та нахилене залягання та їх відображення на геологічній карті, елементи залягання та методи їх визначення. Пластові трикутники. Стратоізогіпси та їх використання у практиці геологічного картування. Флексури і складки, елементи складки. Морфологічні і генетичні форми складок. Складчастість і типи складчастостей. Тріщини і тріщинуватість. Кліваж, його реологічні та геологічні типи. Розломи, їхні кінематичні та реологічні типи. Розломні парагенезиси, глибинні розломи. Нептунічні дайки, олістостроми та рифові споруди. Діапіризм та діапірові дислокації. Вулканічні апарати та форми залягання вулканічних порід. Субвулканічні та глибинні інтрузивні тіла. Взаємозв’язок речовинних та структурних перетворень під час метаморфізму і ультраметаморфізму. Тип складок і розломів у метаморфічних комплексах. Накладена складчастість. Граніто-гнейсові структури. Регіональні структурні парагенезиси та структурно-формаційні комплекси. Геосинклінальні складчасті пояси і платформи.

Другий рік, осінь, 4 кредити (1 - 2) диференційований залік,

Другий рік, весна, 4 кредити (1 - 2) екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 103БОК18 Історична геологія з основами палеонтології
  • 103БОК11 Загальна геологія з основами геоморфології

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 103БОК20 Геологорозвідувальна справа
  • 103БВБ.8.1 Теоретичні основи гідродинамічного моделювання

Тема 1. Взаємозв’язок структурної геології та геологічного картування.

Предмет, методи та історія розвитку структурної геології та геологічного картування. Геологічна карта. Типи і види геологічних карт.

Тема 2. Геокартування: завдання, етапи та результати

Організація та проведення перед польової підготовки та польових робіт.

Камеральні роботи, складання геологічної та похідних карт і пояснювальної записки (звіту).

Тема 3. Силові чинники корового структуроутворення та деформаційні процеси у геологічних середовищах. Поняття про напружено-деформаційних стан. Типи і види деформацій, реологія геологічних середовищ.

Тема 4. Неоднорідності у геологічних середовищах та їх значення для структурного аналізу.

Директивні текстури осадових товщ. Шар, шаруватість. Незгідності, їхні типи та структурно-тектонічне значення.

Тема 5. Первинні і вторинні форми залягання гірських порід. Прості форми залягання, горизонтальне і моноклінальне залягання

Первинні і вторинні форми залягання гірських порід. Горизонтальне та нахилене залягання та їх відображення на геологічній карті, елементи залягання та методи їх визначення. Пластові трикутники. Стратоізогіпси та їх використання у практиці геологічного картування.

Тема 6. Плікативні дислокації

Флексури і складки, елементи складки. Морфологічні і генетичні форми складок. Складчастість і типи складчастостей.

Тема 7. Диз’юнктивні (розривні) дислокації

Тріщини і тріщинуватість. Кліваж, його реологічні та геологічні типи. Розломи, їхні кінематичні та реологічні типи. Розломні парагенезиси, глибинні розломи.

Тема 8. Особливі форми залягання осадових порід

Нептунічні дайки, олістостроми та рифові споруди. Діапіризм та діапірові дислокації.

Тема 9. Форми залягання магматичних утворень.

Вулканічні апарати та форми залягання вулканічних порід. Субвулканічні та глибинні інтрузивні тіла.

Тема 10. Форми залягання метаморфічних порід

Взаємозв’язок речовинних та структурних перетворень під час метаморфізму і ультраметаморфізму. Тип складок і розломів у метаморфічних комплексах. Накладена складчастість. Граніто-гнейсові структури.

Тема 11. Головні геоструктурні елементи літосфери

Регіональні структурні парагенезиси та структурно-формаційні комплекси. Геосинклінальні складчасті пояси і платформи.

Лабораторне заняття №1. Номенклатура топографічних карт. Основні правила оформлення геологічної карти. Елементи залягання геологічних поверхонь. Гірничий компас. Визначення елементів залягання гірських порід за допомогою гірничого компаса.

Лабораторне заняття №2. Побудова структурної карти на топооснові за абсолютними відмітками геологічної поверхні. Побудова геологічної карти із горизонтальним заляганням верств та складання геологічного розрізу.

Лабораторне заняття №3. Визначення елементів залягання нахиленого шару за трьома точками. Визначення елементів залягання нахиленого шару за пластовими трикутниками (за допомогою стратоізогіпс).

Лабораторне заняття №4. Директивні текстури магматичних і метаморфічних порід.

Лабораторне заняття №5. Перерахунок кута падіння шару у вертикальних гірничих виробках (задача шурфу).

Лабораторне заняття №6. Побудова виходу геологічної поверхні на топооснові за допомогою стратоізогіпс.

Лабораторне заняття №7. Визначення істинної потужності пласта по видимій, виміряній у косому розрізі.

Лабораторне заняття №8. Побудова розрізу незгідно залягаючих верств. Аналіз геологічних карт із незгідностями різних типів.

Лабораторне заняття №9. Побудова геологічного розрізу зім’ятої в складки товщі.

Лабораторне заняття №10. Побудова розрізу незгідно залягаючих верств. Аналіз геологічних карт із незгідностями різних типів та побудова розрізу за бланковою картою (карта № 1, № 4).

Лабораторне заняття №11. Аналіз навчальних геологічних карт із простою складчастою будовою та побудова геологічних розрізів (карти №7, №8, №11, №13).

Лабораторне заняття №12. Аналіз геологічних карт із складною багатоповерховою та складчасто-покривною будовою та побудова геологічних розрізів (карти №16, №18, №20 та № 21).

Лабораторне заняття №13. Дослідження різних типів розломів та побудова розрізів за бланковими картами.

Лабораторне заняття №14. Аналіз геологічних карт із різними вулканоструктурами та побудова геологічного розрізу за картою №23.

Лабораторне заняття №15. Аналіз геологічних карт із різновіковими інтрузивними комплексами та побудова геологічного розрізу за картами №26 та №27.

Лабораторне заняття №16. Аналіз геологічних карт із різновіковими інтрузивними комплексами та побудова геологічного розрізу за картою №30. Методи побудови блок-діаграм за геологічними картами

Асистент координатора Syllabus