Навчальний курс 103БОК20 Геологорозвідувальна справа

Шкали буримості гірських порід. Електрокаротаж, магнітний каротаж, радіокаротаж, акустичний каротаж. Класифікація. Конструктивний устрій. Основні геометричні та робочі характеристики свердловин. Сучасні існуючі способи буріння свердловин. Переваги та недоліки. Способи кріплення стінок геологорозвідувальних свердловин різними типами обсадних труб, цементними та глинистими розчинами. Характеристика, властивості і параметри глинистих розчинів і способи їх приготування. Фільтрові і безфільтрові свердловини. Конструктивне і функціональне призначення фільтрової колони свердловини. Класифікація фільтрів та основні переваги і недоліки. Принцип ударно-канатного способу буріння. Бурове обладнання та інструмент. Поняття про технологію ударно-канатного буріння. Параметри і режими буріння у різних гідрогеологічних умовах. Особливості конструкції свердловини при спорудженні ударно-канатним способом. Позаштатні ситуації. Принцип роторного буріння з прямою промивкою. Бурові установки та інструмент. Технологія і режими роторного буріння у різних гідрогеологічних умовах. Особливості роторного буріння з оберненою промивкою. Принцип колонкового буріння. Бурові установки та інструмент. Особливості технології колонкового буріння. Позаштатні ситуації. Шнекове, вібраційне, гідравлічне та ручне буріння. Установки, верстати, буровий інструмент. Особливості застосування та призначення методів. Наводяться основні причини викривлення свердловин: геологічні, технічні та технологічні. Зміна викривлення свердловин. Багатозабійне буріння. Закріплення свердловин обсадними трубами. Тампонування між трубного та позатрубного простору. Розглинізація водоприймальної поверхні свердловин. Проведення тимчасових відкачувань. Обладнання для постійних відкачувань. Характеристика спеціальних робіт, що виконуються для прискорення її проходження, ліквідації аварії і підвищення віддачі нафто-, газо- та водоносних шарів. Торпедування і тампонування свердловини.

Третій рік, весна – 4 кредити, екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 103БОК7 Фізика
  • 103БОК11 Загальна геологія з основами геоморфології
  • 103БОК13 Основи гідрогеології та інженерної геології
  • 103БОК19 Структурна геологія та геокартування
  • 103БОК21 Петрографія та літологія

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 103БОК25 Економічна геологія
  • 103БОК28 Прогнозування, пошуки та розвідка родовищ нафти і газу
  • 103БВБ12.1 Моделювання родовищ нафти і газу

Тема 1. Характеристика гірських порід за ступенем складності розроблення бурінням. Геофізичні дослідження в свердловинах.

Шкали буримості гірських порід. Електрокаротаж, магнітний каротаж, радіокаротаж, акустичний каротаж.

Тема 2. Класифікація бурових свердловин та їх конструктивний устрій.

Класифікація. Конструктивний устрій. Основні геометричні та робочі характеристики свердловин. Сучасні існуючі способи буріння свердловин. Переваги та недоліки.

Тема 3. Кріплення і промивання свердловин.

Способи кріплення стінок геологорозвідувальних свердловин різними типами обсадних труб, цементними та глинистими розчинами. Характеристика, властивості і параметри глинистих розчинів і способи їх приготування.

Тема 4. Поняття про водоприймальну поверхню свердловини.

Фільтрові і безфільтрові свердловини. Конструктивне і функціональне призначення фільтрової колони свердловини. Класифікація фільтрів та основні переваги і недоліки.

Тема 5. Ударно-канатний спосіб буріння.

Принцип ударно-канатного способу буріння. Бурове обладнання та інструмент. Поняття про технологію ударно-канатного буріння. Параметри і режими буріння у різних гідрогеологічних умовах. Особливості конструкції свердловини при спорудженні ударно-канатним способом. Позаштатні ситуації.

Тема 6. Роторний спосіб буріння як різновид обертального методу руйнування гірських порід.

Принцип роторного буріння з прямою промивкою. Бурові установки та інструмент. Технологія і режими роторного буріння у різних гідрогеологічних умовах. Особливості роторного буріння з оберненою промивкою.

Тема 7. Колонковий спосіб буріння як різновид обертального кернового методу руйнування гірських порід.

Принцип колонкового буріння. Бурові установки та інструмент. Особливості технології колонкового буріння. Позаштатні ситуації.

Тема 8. Способи влаштування неглибоких та геологорозвідувальних свердловин.

Шнекове, вібраційне, гідравлічне та ручне буріння. Установки, верстати, буровий інструмент. Особливості застосування та призначення методів.

Тема 9. Спеціальні роботи при спорудженні свердловин. Паспортизація свердловин.

Закріплення свердловин обсадними трубами. Тампонування між трубного та позатрубного простору. Розглинізація водоприймальної поверхні свердловин. Проведення тимчасових відкачувань. Обладнання для постійних відкачувань.

Тема 10. Спеціальні роботи в свердловинах.

Характеристика спеціальних робіт, що виконуються для прискорення її проходження, ліквідації аварії і підвищення віддачі нафто-, газо- та водоносних шарів. Торпедування і тампонування свердловини. Вибір конструкції розвідувально-експлуатаційних свердловин. Геофізичні та інженерно-геологічні роботи в свердловинах.

Лабораторне заняття № 1, 2. Бурові розчини та їх параметри.

Лабораторне заняття № 3. Установки для колонкового буріння.

Лабораторне заняття № 4. Способи вимірювання кривизни свердловин.

Лабораторне заняття № 5. Інструменти, що використовуються для ліквідації аварій у свердловинах.

Лабораторне заняття № 6. Надглибокі свердловини.

Лабораторне заняття № 7, 8. Розрахунок тампонування цементним розчином.

Лабораторне заняття № 9, 10. Вибір типу гірничорозвідувальних виробок.

Лабораторне заняття № 11, 12. Форми тіл корисних копалин.

Лабораторне заняття № 13. Ручний інструмент для проходження гірничих виробок.

Лабораторне заняття № 14. Опробування гірничих виробок.

Лабораторне заняття № 15. Санітарно-гігієнічне нормування робочої зони у гірничих виробках.

Лабораторне заняття № 16, 17. Документація гірничих виробок.

Лабораторне заняття № 18. Способи кріплення гірничих виробок.

Координатор Асистент координатора Syllabus