Навчальний курс 103БОК25 Геологорозвідувальна справа

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять лекції (30 академічних годин), практичні (30 академічних годин), лабораторні (12 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є - формування у студентів знань щодо способів проведення виробок, технологій спорудження свердловин в різних геологічних умовах, методів розкриття і освоєння продуктивного пласта, методів випробування свердловин, технологічні засоби для виконання пошукових та геологорозвідувальних робіт, а також навичок виконання проектної документації щодо спорудження пошукових і розвідувальних свердловин.

Дисципліна має забезпечити наступні програмні компетентності:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К08. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями

К09. Здатність працювати в команді.

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К16. Здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні геосфер, геологічних процесів та об’єктів.

К17. Здатність до всебічного аналізу складу і будови геосфер.

К20. Здатність самостійно досліджувати мінерали, гірські породи, нафту і газ, буровий розчин, геологічні тіла та об’єкти  в польових і лабораторних умовах, описувати, аналізувати, документувати і звітувати про результати.

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень, підготовки звітності.

К23*. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі обґрунтування раціонального комплексу геофізичних методів дослідження та інтерпретації даних геофізичних методів досліджень.

К26*. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі пошуку і розвідки нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР07 Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку земної кори та формування, міграції вуглеводнів.

ПР09 Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації, звіти та повідомлення.

ПР14. Брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі наук про Землю.

ПР15 Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.

ПР16*. Знати нормативно-правові основи проведення геологорозвідувальних робіт, у тому числі на нафту і газ, законодавства України в галузі геології й надрокористування.

Тема 1. Завдання геологорозвідувальних робіт. Методи досліджень при пошуково-розвідувальних роботах на вуглеводні.

Тема 2. Геологорозвідувальні виробки. Класифікація виробок. Відкриті і підземні виробки. Види і функції свердловин для геологорозвідувальних робіт.

Тема 3. Етапи і стадії геологорозвідувальних робіт на нафту і газ. Пошуково-розвідувальні роботи на морських акваторіях.

Тема 4. Фізико-механічні властивості гірських порід. Класифікація гірських порід за ступенем їх міцності та буримості. Види руйнування гірських порід при бурінні.

Тема 5. Способи проведення відкритих і підземних виробок: ручні, механізовані та буровибухові роботи.

Тема 6. Бурове обладнання та буровий інструмент.

Тема 7. Проектування конструкції свердловини.

Тема 8. Викривлення свердловин. Багатостовбурні та багатовибійні свердловини.

Тема 9. Промивання та продування свердловин. Основні параметри та властивості бурових технологічних рідин, сучасне лабораторне обладнання для підбору параметрів технологічних рідин та їх контролю при бурінні.

Тема 10. Технології кріплення свердловин. Тампонажні розчини. Обсадні колони.

Тема 11. Компоновки бурильних колон, розміщення керновідбірників, геофізичного обладнання.

Тема 12. Закінчування свердловин. Первинне і вторинне розкриття продуктивного горизонту. Освоєння свердловин.

Тема 13. Аварії і ускладнення при бурінні свердловин.

Тема 14. Випробування свердловин. Випробування при проведенні гірничих виробок.

Тема 15. Ліквідація та консервація свердловин.

Тема 16. Проектна документація на спорудження розвідувальних і пошукових свердловин.

Syllabus Координатор Координатор