Навчальний курс 103БОК25 Геологорозвідувальна справа

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять Лекції (30 академічних годин), лабораторні (42 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є - формування у студентів знань щодо способів проведення виробок, технологій спорудження свердловин в різних геологічних умовах, методів розкриття і освоєння продуктивного пласта, методів випробування свердловин, технологічні засоби для виконання пошукових та геологорозвідувальних робіт, а також навичок виконання проектної документації щодо спорудження пошукових і розвідувальних свердловин.

Дисципліна має забезпечити наступні програмні компетентності:

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К15. Здатність здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних засобів у польових і лабораторних умовах.

К16. Здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні геосфер, геологічних процесів та об’єктів.

К20. Здатність самостійно досліджувати мінерали, гірські породи, нафту і газ, буровий розчин, геологічні тіла та об’єкти  в польових і лабораторних умовах, описувати, аналізувати, документувати і звітувати про результати.

К26. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі пошуку і розвідки нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку земної кори та формування, міграції вуглеводнів.

ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.

Тема 1. Вступ. Фізико-механічні властивості гірських порід. Класифікація гірських порід за ступенем їх міцності та буримості. Види руйнування гірських порід при бурінні.

Тема 2. Завдання геологорозвідувальних робіт. Геологорозвідувальні виробки. Класифікація виробок. Відкриті і підземні виробки.

Тема 3. Способи проведення відкритих і підземних виробок: ручні, механізовані та буровибухові роботи.

Тема 4. Кріплення підземних гірничих виробок, транспортування і піднімання породи.

Тема 5. Загальні відомості про буріння свердловин. Класифікація способів буріння. Розвідувальне буріння. Сучасне обладнання для спорудження свердловин.

Тема 6. Промивання та продування свердловин. Основні параметри та властивості бурових технологічних рідин, сучасне лабораторне обладнання для підбору параметрів технологічних рідин та їх контролю при бурінні.

Тема 7. Технології кріплення свердловин. Тампонажні розчини. Обсадні колони.

Тема 8. Компоновки бурильних труб, розміщення керновідбірників, геофізичного обладнання.

Тема 9. Розкриття продуктивного горизонту, освоєння свердловин.

Тема 10. Аварії і ускладнення при бурінні сверддловин.

Тема 11. Випробування свердловин. Випробування при проведенні гірничих виробок.

Тема 12. Проектна документація на спорудження розвідувальних і пошукових свердловин

Syllabus Координатор