Предмет і задачі курсу. Історія розвитку геології нафти і газу. Політико-економічне значення нафти і газу. Географія та світові запаси нафти і газу. Поняття про каустобіоліти. Природні бітуми. Горючі сланці. Нафтогазопрояви на поверхні Землі. Хімічний склад нафти. Елементарний склад нафти. Ізотопний склад нафти. Хімічний склад газів. Хімічні з’єднання у складі природних газів. Склад і властивості природних горючих газів. Газовий конденсат. Вуглеводневі сполуки нафт. Невуглеводневі сполуки нафт. Фізичні властивості нафт. Класифікація нафт. Пористість гірських порід. Проникність гірських порід. Умови знаходження рідин і газі в у в пористих середовищах. Нафто-, газо- водонасиченість. Породи-колектори та їх класифікація. Породи-покришки (флюїдотриви). Вивчення порід-колекторів і покришок. Природні резервуари нафти, газу та води. Пастки нафти і газу та їх класифікація. Нафтогазоносні світи (комплекси). Загальні поняття про поклади нафти і газу в земній корі. Елементи покладу. Класифікація покладів нафти і газу. Загальні поняття про родовища нафти і газу. Класифікація родовищ. Характеристика типів родовищ. Пластові тиски. Закономірності зміни пластових тисків. Температура. Закономірності зміни властивостей нафти і газу в покладах. Зміна нафти і газу в родовищах. Поняття про нафтогазоматеринські відклади і регіональні нафтогазові комплекси. Фактори міграції нафти і газу. Напрями, шляхи та дальність міграції. Класифікація міграційних процесів. Нафтогазогеологічне районування території України. Основні типи покладів та родовищ. Основні породи-колектори та покришки та їх характеристика. Геологічна будова родовищ різних нафтогазоносних регіонів України. Основні поняття про поклади нафти і газу. Основні етапи і стадії геологорозвідувальних робіт на нафтових і газових родовищах. Основні категорії і групи свердловин при бурінні на нафту і газ. Система розміщення свердловин. Методи геологічного вивчення родовищ нафти і газу у процесі пошуково-розвідувальних робіт. Методи вивчення нафтових і газових покладів та узагальнення геологопромислової інформації. Геологічне обґрунтування проекту буріння свердловин і контроль за виконанням робіт. Геологічна документація у процесі буріння і освоєння свердловин. Методи кореляції розрізів свердловин. Складання нормального, типового, зводного і середнього нормального розрізів, геологічних розрізів, структурних карт, карт потужностей (товщин). Гранулометричний склад. Геологічна неоднорідність об’єктів розробки. Оцінка промислових (кондиційних) властивостей колекторів. Класифікація запасів і ресурсів. Підготовка родовищ України до підрахунку запасів. Приріст запасів. Коефіцієнт удачі. Коефіцієнт успішності. Геолого-економічна оцінка родовища.
Третій рік, осінь 4 кредити (1 – 2) екзамен
Третій рік, весна, 4 кредити (1 – 2) екзамен
Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:
- 103БОК11 Загальна геологія з основами геоморфології
- 103БОК15 Геофізика та інтерпретація даних ГДС
- 103БОК19 Структурна геологія та геокартування
- 103БОК21 Петрографія та літологія
Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:
- 103БОК25 Економічна геологія
- 103БОК28 Прогнозування, пошуки та розвідка родовищ нафти і газу
- 103ВБ12.1 Моделювання родовищ нафти і газу
Тема 1. Структура предмету.
Предмет і задачі курсу. Історія розвитку геології нафти і газу. Політико-економічне значення нафти і газу. Географія та світові запаси нафти і газу.
Тема 2. Загальні поняття про каустобіоліти та їх походження.
Поняття про каустобіоліти. Природні бітуми. Горючі сланці. Нафтогазопрояви на поверхні Землі.
Тема 3. Умови залягання нафти, газу і води та їх властивості
Хімічний склад нафти. Елементарний склад нафти. Ізотопний склад нафти. Хімічний склад газів. Хімічні з’єднання у складі природних газів. Склад і властивості природних горючих газів. Газовий конденсат. Вуглеводневі сполуки нафт. Невуглеводневі сполуки нафт. Фізичні властивості нафт. Класифікація нафт.
Тема 4. Породи-колектори, природні резервуари нафти і газу.
Пористість гірських порід. Проникність гірських порід. Умови знаходження рідин і газі в у в пористих середовищах. Нафто-, газо- водонасиченість. Породи-колектори та їх класифікація. Породи-покришки (флюїдотриви). Вивчення порід-колекторів і покришок. Природні резервуари нафти, газу та води. Пастки нафти і газу та їх класифікація. Нафтогазоносні світи (комплекси).
Тема 5. Термобаричні умови в покладах і родовищах.
Пластові тиски. Закономірності зміни пластових тисків. Температура. Закономірності зміни властивостей нафти і газу в покладах. Зміна нафти і газу в родовищах.
Тема 6. Походження, формування та міграція нафти і газу.
Поняття про нафтогазоматеринські відклади і регіональні нафтогазові комплекси. Фактори міграції нафти і газу. Напрями, шляхи та дальність міграції. Класифікація міграційних процесів. Головні принципи формування покладів та родовищ нафти і газу.
Тема 7. Нафтогазогеологічне районування території України.
Нафтогазогеологічне районування території України.
Тема 8. Геологія родовищ нафти і газу України
Основні типи покладів та родовищ. Основні породи-колектори та покришки та їх характеристика. Геологічна будова родовищ різних нафтогазоносних регіонів України.
Тема 9. Геолого-промислове вивчення нафтових і газових родовищ у процесі геологорозвідувальних робіт.
Основні поняття про поклади нафти і газу. Основні етапи і стадії геологорозвідувальних робіт на нафтових і газових родовищах. Основні категорії і групи свердловин при бурінні на нафту і газ. Система розміщення свердловин. Методи геологічного вивчення родовищ нафти і газу у процесі пошуково-розвідувальних робіт.
Тема 10. Методи отримання геологопромислової інформації про поклади і первинна геологічна документація. Методи геологічної обробки матеріалів буріння свердловин.
Методи вивчення нафтових і газових покладів та узагальнення геологопромислової інформації. Геологічне обґрунтування проекту буріння свердловин і контроль за виконанням робіт. Геологічна документація у процесі буріння і освоєння свердловин. Методи кореляції розрізів свердловин.
Тема 11. Геологопромислове вивчення порід-колекторів.
Гранулометричний склад. Пористість. Проникність. Геологічна неоднорідність об’єктів розробки. Оцінка промислових (кондиційних) властивостей колекторів
Тема 12. Візуалізація промислово-геологічної інформації.
Тема 13. Класифікація запасів і ресурсів.
Класифікація запасів і ресурсів. Підготовка родовищ України до підрахунку запасів.
Тема 14. Методи оцінки ресурсів та підрахунку запасів нафти і газу.
Статистичний метод. Об`ємний метод. Метод матеріального балансу. Підрахунок запасів газу та конденсату. Методи оцінки ресурсів.
Тема 15. Ефективність геологорозвідувальних робіт
Приріст запасів. Коефіцієнт удачі. Коефіцієнт успішності. Геолого-економічна оцінка родовища.
Практичне заняття 1. Щільність газу, молекулярна маса природного газу, в’язкість газу.
Практичне заняття 2. Визначення основних фізичних і хімічних властивостей підземних вод
Практичне заняття 3. Визначення вмісту нафти і газу у пласті.
Практичне заняття 4. Визначення початкових пластових тисків від умовного нульового рівня над структурою.
Практичне заняття 5. Визначення тиску газових свердловин.
Практичне заняття 6. Визначення гранулометричного складу порід-колекторів.
Практичне заняття 7. Визначення пористості та проникності порід-колекторів.
Практичне заняття 8. Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин.
Практичне заняття 9. Обгрунтування підрахункових параметрів і підрахунок запасів нафти, газу, конденсату та супутніх компонентів.
Практичне заняття 10. Підрахунок запасів (ресурсів) газу і конденсату. Підрахунок запасів (ресурсів) нафти
Лабораторне заняття 1. Визначення елементів і параметрів пасток та покладів нафти і газу.
Лабораторне заняття 2. Визначення типів порід-колекторів і флюїдоупорів
Лабораторне заняття 3. Кореляція розрізів свердловин і побудова нормального (типового) розрізу родовища.
Лабораторне заняття 4. Зображення нафтогазоносних провінцій України.
Лабораторне заняття 5. Побудова геологічного профілю родовища.
Лабораторне заняття 6. Вивчення основних типів нафтогазових пасток та графічне їх зображення.
Лабораторне заняття 7. Побудова каротажної діаграми опору порід
Лабораторне заняття 8. Побудова структурної карти на топооснові за абсолютними відмітками геологічної поверхні.
Лабораторне заняття 9. Побудова карти поверхні водонафтового контакту і визначення положення його контурів на структурних картах.
Лабораторне заняття 10. Побудова карт ефективних та ефективних нафтонасичених (газонасичених) товщин.