Навчальний курс 103БОК28 Нафтогазопромислова геологія

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять лекції (24 академічних годин), лабораторні (24 академічних годин), практичні (24 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є -  формування у фахівців з вищою освітою необхідних знань термінології нафтогазової галузі, про сучасні геологічні та геологопромислові методи пошуків та розвідки родовищ нафти і газу, конструкцій свердловин та процесу їх буріння, здатність використовувати професійно-профільовані знання з техніки безпеки та охорони праці для організації безпечного ведення робіт під час видобування, транспортування та зберігання вуглеводнів, геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин та геологічного простору; методів та інструментів державного регулювання використання надр.

Дисципліна має забезпечити наступні програмні компетентності:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К04. Знання та розуміння області наук про Землю та розуміння професійної діяльності.

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К15. Здатність здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних засобів у польових і лабораторних умовах.

К16. Здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні геосфер, геологічних процесів та об’єктів.

К18. Здатність інтегрувати польові та лабораторні спостереження з теорією у послідовності: від спостереження до розпізнавання, синтезу і моделювання.

К20. Здатність самостійно досліджувати мінерали, гірські породи, нафту і газ, буровий розчин, геологічні тіла та об’єкти  в польових і лабораторних умовах, описувати, аналізувати, документувати і звітувати про результати.

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень,  підготовки звітності.

К24. Здатність використовувати  профільні знання й практичні навички  щодо визначення генезису родовищ та аналізу особливостей промислових типів та геологічної будови родовищ нафти і газу.

К25. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички  щодо аналізу типів та особливостей родовищ і покладів нафти і газу та оцінювання  колекторських властивостей гірських порід.

К26. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі пошуку і розвідки нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

 

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю, геології, геології нафти і газу.

ПР05. Вміти проводити польові та лабораторні дослідження.

ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів, у тому числі геологічних об’єктів та гірських порід, порід-колекторів, вуглеводнів.

ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень геологічних об’єктів та гірських порід, порід-колекторів, вуглеводнів.

ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу.

ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації, звіти та повідомлення.

ПР14. Брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі геології нафти і газу.

ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.

ПР16. Знати нормативно-правові основи проведення геологорозвідувальних робіт, у тому числі на нафту і газ, законодавства України в галузі геології й надрокористування.

ПР17. Визначати за геологічним розрізом потенційні місця накопичення вуглеводнів, виділення порід-колекторів; формувати вихідні дані для моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки.

ПР18. Знати та розуміти методи оцінювання геолого-економічних умов родовищ паливно-енергетичної сировини; аналізу та підрахунку складу та запасів нафти і газу на основі геохімічних досліджень вуглеводнів та органічних сполук.

Вступ. Предмет «Нафтогазопромислова геологія». Історія розвитку НПГ. Сучасний стан НПГ та її перспективи. Задачі техніка-геолога на промислі.

Тема 1. Природні вуглеводневі системи. Умови залягання нафти, газу і води та їх властивості.

Тема 2. Геолого-промислове вивчення нафтових і газових родовищ у процесі геологорозвідувальних робіт.

Тема 3 Методи отримання геологопромислової інформації про поклади і первинна геологічна документація.

Тема 4. Методи геологічної обробки і візуалізації матеріалів буріння свердловин.

Тема 5. Геологопромислове вивчення порід-колекторів.

Тема 6. Візуалізація промислово-геологічної інформації.

Тема 7. Геофізичні методи  вивчення розрізів свердловин.

Тема 8. Інтерпретація даних геофізичних досліджень розрізів свердловин.

Тема 9. Розкриття та опробування продуктивних нафтогазоносних горизонтів.

Тема 10. Методи оцінки ресурсів та підрахунку запасів вуглеводневої сировини.

Тема 11. Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин. Ефективність ГРР

Syllabus Координатор Координатор