Навчальний курс 103БОК30 Моделювання родовищ нафти і газу

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять лекції (30 академічних годин), лабораторні (42 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є - надання студентам знань про принципи складання одно-, дво- та тривимірних моделей покладів та родовищ, процеси фільтрації; принципи побудови просторових комп’ютерних моделей продуктивних пластів на основі геолого-геофізичних даних за допомогою програмного продукту Petrel; основні поняття про застосування сучасних програмних продуктів для прогнозування видобутку нафти і газу та проектування розробки родовищ; основні можливості програм Petrel.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К04. Знання та розуміння області наук про Землю та розуміння професійної діяльності.

К07. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.

К08. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К16. Здатність застосовувати кількісні методи при дослідженні геосфер, геологічних процесів та об’єктів.

К18. Здатність інтегрувати польові та лабораторні спостереження з теорією у послідовності: від спостереження до розпізнавання, синтезу і моделювання.

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень,  підготовки звітності.

К23. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі обгрунтування раціонального комплексу геофізичних методів дослідження та інтерпретації даних геофізичних методів досліджень

К26. Здатність використовувати профільні знання й практичні навички в галузі пошуку і розвідки нафтових і газових родовищ, геологічного супроводу розробки та експлуатації родовищ вуглеводнів.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю.

ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю, геології, геології нафти і газу.

ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку земної кори та формування, міграції вуглеводнів.

ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

ПР10. Аналізувати склад і будову земної кори на різних просторово-часових масштабах.

ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу.

ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації, звіти та повідомлення.

ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.

ПР17. Визначати за геологічним розрізом потенційні місця накопичення вуглеводнів, виділення порід-колекторів; формувати вихідні дані для моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки.

ПР19. Володіти знаннями сучасних інформаційних технологій, використовувати на базовому рівні програмні засоби для моделювання геологічних процесів.

Базовими навичками для вивчення даної дисципліни є раніше здобуті знання в рамках бакалаврської підготовки (наприклад, дисципліни «Геологія нафти і газу», «Основи геофізики», «Прогнозування, пошуки та розвідка родовищ нафти і газу» тощо).

Тема 1. Основи геологічного моделювання.

Тема 2. Поняття про модель геологічного тіла (покладу, родовища).

Тема 3. Методи моделювання геологічних процесів та структур.

Тема 4. Статична модель.

Тема 5. Концептуальна модель.

Тема 7. Моделі фільтрації.

Тема 8. Властивості флюїдів.

Тема 9. Властивості гірських порід.

Тема 10. Пластові умови.

Тема 11. Геофізичні дані для моделювання.

Тема 12. Стратиграфічне моделювання.

Тема 13 Побудова структури покладу.

Тема 14. Побудова моделі продуктивного горизонту.

Тема 15. Інтерпретація продуктивного горизонту.

Тема 16. Моделювання петрофізичних властивостей.

Тема 17. Моделювання розломних порушень.

Тема 18. Інтерпретація розломних порушень.

Тема 19. Масштабування моделі.

Тема 20. Визначення змінних параметрів за результатами моделювання.

Syllabus Координатор Щедрова Ольга Координатор Бранімір Цвєткович