Навчальний курс 131БОК24 Теоретичні основи технології виробництва деталей та складання машин

Метою вивчення є формування у здобувачів вищої освіти навичок проектування технологічних процесів виготовлення деталей заданої якості при визначеної програмі випуску та високих техніко-економічних показників виробництва.

Третій рік. Весна – 7 кредитів. Екзамен.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 131БОК4 Вища метематика
  • 131БОК7 Нарисна геометрія та інженерна графіка
  • 131БОК17 Теорія механізмів і машин
  • 131БОК20 Деталі машин
  • 131БОК21 Технологія конструкційних матеріалів та матеріалознавство
  • 131БОК23 Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання
  • 131БОК26 Металорізальні верстати
  • 131БОК30 Теорія різання
  • 131БОК32 Різальний інструмент
  • 131БВБ1.1 Комп'ютерна графіка

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 131БОК25 Технологія обробки типових деталей та технологічна оснастка
  • 131БОК27 Експлуатація, обслуговування та якість машин
  • 131БОК28 Технологічні методи виробництва заготовок деталей машин
  • 131БВБ4.1 Програмне забезпечення механічної обробки та технологічні процеси
  • 131БВБ5.1 Механоскладальні дільниці та цехи у машинобудуванні
  • 131БВБ6.1 Інструментальне забезпечення автоматизованого виробництва
  • 131БВБ7.1 Верстатне обладнання автоматизованого виробництва
  • 131БВБ8.1 Основи автоматизованого проектування машин

Тема 1.

Виробничий і технологічний процеси. Технічна підготовка виробництва. Кла-сифікація технологічних процесів. Технологічна операція та її елементи: установ, технологі-чний і допоміжний переходи, робочий і допоміжний ходи, позиція.

Тема 2.

Типи виробництва – одиничний, серійний, масовий та їх технологічна харак-теристика. Коефіцієнт закріплення операцій. Концентрація і диференціація операцій. Синх-ронізація операцій. Потокова і групова організація виробництва, їх порівняльна оцінка. Гну-чкі автоматизовані виробничі системи: модулі, лінії, дільниці, цехи, заводи.

Тема 3.

Технологічність конструкцій машин – умова забезпечення високої економічної ефективності технологічних процесів. Основна задача відпрацювання конструкції на техно-логічність. Загальні правила та методика відпрацювання конструкції на технологічність, шляхи забезпечення високої технологічності конструкції виробів. Показники технологічнос-ті та їх визначення.Вступ. Зміст дисципліни. Навантаження елементів машин. Розподіл навантаження в часі та типовi режими навантаження елементiв машин. Змiна напружень у часi. Вплив строку служби деталi та режиму навантаження. Крива втоми матерiалу. Енергокiнематичний розрахунок приводу.

Тема 4.

Теоретичні основи визначення положення твердого тіла у просторі. Поняття про базування і бази, комплект баз, опорну точку. Правило шести точок, поняття встановлення, базування, закріплення. Класифікація баз за призначенням: конструкторські, вимірювальні і технологічні бази.

Тема 5.

Класифікація баз за позбавленням ступенів вільності. Базування геометричних тіл: призматичних, циліндричних, конічних. Явні та приховані бази. Штучні й додаткові технологічні бази (опори). Визначеність та невизначеність базування. Визначення необхідної й достатньої кількості баз.

Тема 6.

Базувальна роль спрямованих затискачів. Число зв’язків, що накладуються на заготовку при закріпленні спрямованим затискачем. Центрування заготовок у пристроях: одно-, дво- і триступінне.

Тема 7.

Зміна баз. Необхідність перерахунку технологічних розмірів при зміні баз. Принципи єдності та постійності баз. Умови реалізації. Основи вибору технологічних та вимірювальних баз. Роль і значення першої операції. Рекомендації по вибору чорнових і чистових технологічних фаз.

Тема 8.

Точність у машинобудуванні і методи її досягнення: метод пробних ходів та промірів, метод автоматичного одержання розмірів на настроєних верстатах. Відхилення від геометричної форми та взаємного розташування поверхонь.

Тема 9.

Види похибок обробки та причини їх виникнення. Систематичні похибки обробки, їх вплив на точність обробки та визначення.

Тема 10.

Випадкові похибки обробки. Похибки багатоінструментальної та багатошпиндельної обробки. Пружні деформації технологічної системи, жорсткість, податливість. Вплив вібрацій на точність та продуктивність механічної обробки. Закони розсіювання (розподілу) розмірів.

Тема 11.

Похибка встановлення як сума похибок базування, закріплення і пристрою (положення). Визначення похибки базування при різних схемах встановлення заготовок.

Тема 12.

Задачі й методи настроювання верстатів. Статичне й динамічне настроювання. Визначення настроєчного розміру та допуску на настроювання. Похибка настроювання як одна із складових загальної похибки обробки.

Тема 13.

Сумарна похибка механічної обробки при обробці методом пробних ходів і промірів та на попередньо настроєних верстатах. Керування точністю обробки за вихідними даними (піднастроювання верстатів за даними замірів заготовок) та вхідними даними (зміною подачі).

Тема 14.

Розмірний аналіз технологічних процесів. Методи отримання і вимірювання розмірів деталей. Задачі розмірного аналізу. Залежність структури технологічного процесу від порядку проставлення розмірів на кресленні деталі. Перерахунок конструкторських розмірів при зміні баз.

Тема 15.

Особливості визначення проміжних розмірів та припусків для декількох паралельних поверхонь деталі. Порядок розробки розмірної схеми технологічного процесу. Виявлення і розрахунок технологічних розмірних ланцюгів за розмірною схемою технологічного процесу та за допомогою графів.

Тема 16.

Проектування схеми маршруту обробки деталі (МОД). Переваги розподілу технологічного процесу на етапи. Вибір методів і маршрутів обробки поверхонь (МОП). Правила складання технологічного маршруту. Особливості призначення маршрутів обробки поверхонь при різних типах виробництва.

Тема 17.

Припуски на механічну обробку. Техніко-економічне значення правильного вибору припусків. Методи визначення припусків. Визначення припусків рорахунково-аналітичним методом. Складові проміжного припуску. Розрахунок припусків для різних методів та видів обробки.

Тема 18.

Розрахунок міжопераційних розмірів деталі. Схеми взаємного розташування припусків, допусків, граничних розмірів при забезпеченні точності методом пробних ходів і промірів та автоматичного одержання розмірів на попередньо настроєних верстатах. Алгоритм розрахунку припусків, граничних розмірів по технологічним переходам і розмірів заготовок.

Тема 19.

Продуктивність та собівартість обробки. Економічна ефективність технологічних процесів.

Тема 20.

Задачі й методи нормування праці. Дослідно-статистичне та технічне нормування. Класифікація витрат робочого часу. Структура норми часу: час підготовчо-заключний, оперативний, на обслуговування та відпочинок. Технічно обгрунтована норма часу. Нормування багатоінструментної обробки.

Тема 21.

Основи проектування технологічних процесів. Вихідні дані для проектування та основні питання, які підлягають вирішенню при проектуванні технологічних процесів. Оформлення технологічної документації. Структура технологічних операцій: одно- і багатомісна, паралельна і послідовна, одно- і багатоінструментальна обробка.

Тема 22.

Основні етапи проектування одиничних технологічних процесів. Встановлення плана та методів обробки. Вибір обладнання, устаткування, різального та мірного інструмента. Встановлення режимів різання, особливості визначення елементів режима різання при багатоінструментній обробці. Проектування схем налагодження верстатів.

Тема 23.

Значення складання в процесі виготовлення машин. Класифікація видів складання. Організаційні форми складання: стаціонарне й рухоме, непотокове, групове і потокове складання.

Тема 24.

Розмірні розрахунки складальних процесів. Методи досягнення потрібної точності. Методи повної, неповної, групової (селективне складання) взаємозамінності, пригонки та регулювання.

Практичне заняття № 1. Чотири види поверхонь деталей машин.

Практичне заняття № 2. Конструкторські бази деталей машин.

Практичне заняття № 3 Виявлення конструкторськіх розмірних ланцюгів.

Практичне заняття № 4. Розрахунок конструкторських розмірних ланцюгів методами взаємозамінюваності.

Практичне заняття № 5. Розрахунок конструкторських розмірних ланцюгів методами регулювання і пригону.

Практичне заняття № 6. Вибір технологічних баз деталей.

Практичне заняття № 7. Розрахунок точності замикаючої ланки розмірного ланцюга для одного і для партії виробів.

Практичне заняття № 8. Вибір технологічних баз для обробки більшості поверхонь деталей.

Практичне заняття № 9. Розробка технологічних маршрутів виготовлення деталей машин.

Практичне заняття № 10. Розробка технологічного процесу складання вузла.

Практичне заняття № 11. Три методу отримання та виміру розмірів деталей машин.

Практичне заняття № 12. Статистичний аналіз точності механічної обробки за допомогою кривих розподілу.

Лабораторне заняття № 1. Визначення показників геометричної точності вертикально-свердлильного верстата.

Лабораторне заняття № 2. Дослідження похибки базування, що виникає під час установлення партії заготовок у призму.

Лабораторне заняття № 3. Визначення похибки закріплення заготовки в трикулачковому самоцентрувальному спірально-рейковому патроні.

Лабораторне заняття № 4. Визначення похибки закріплення, яка виникає з установленням тонкостінного кільця в трикулачковий самоцентрувальний патрон.

Лабораторне заняття № 5. Визначення жорсткості вузлів токарного верстата.

Лабораторне заняття № 6. Дослідження похибки механічної обробки, що спричиняється деформаціями системи ВПІД від дії сил різання.

Лабораторне заняття № 7. Дослідження вібрацій у системі ВПІД.

Базова

  1. Проектування технологічних процесів у машинобудуванні. Навчальний посібник/ Руденко П.О. – К:Вища школа, 1993.-414 с.
  2. Технологічна оснастка. Курс лекцій.:Навчальний посібник./Дичковський М.Г. – Херсон Олді – Плюс, 2008 – 328 с.
  3. Збірник задач і вправ з технології машинобудування, навчальний посібник / Під ред. Аверченкова В.І. – Житомир: ЖІТ1, 2001 .-314 с.
  4. Технологія машинобудування. Проектування технологічного спорядження: Посібник / Боженко Л.І.-Львів.Світ, 2001.-296 с.
  5. Технологічна оснастка механоскладального виробництва:Підручник / Боровик А.І,- К.: Кондор, 2008. 726 с.
  6. Технологічні задачі механосладального виробництва/ Бондаренко С.Г.- Ніжин.:Спект Поліграф, 2008.-220 с.
  7. Технології механосладального виробництва/ Бондаренко С.Г.-Ніжин.:Спект- Поліграф, 2008. 358 с.

Допоміжна

  1. Курсове проектування з технології машинобудування Навч. пос. Рудь В.Д. К.: ІСДО, 1996. 300 с.
  2. Технология машиностроения. Учебник в 2 томах под редакцией Мельникова Г.Н./ М.: МГУ им. Баумана, 2001. ТІ 564 с., Т2-640 с.
  3. Краткий справочник технолога-машиностроителя/ Балабанов А.Н. М.: Машиностроение, 1992, – 464 с.
  4. Обработка металлов резанием. Справочник технолога/Панов А.А. М.: Машиностроение, 2004.-437 с.
  5. Справочник технолога-машиностроителя в 2-х томах под ред. А.М. Дальского и др. /М.: Машиностроение, 2001 —ТІ -912 с., Т2-944 с.
  6. Технологія машинобудування. Проектування та виробництво заготовок, підручник / Боженко Л.1 --Львів:Світ, 1996.-296 с.
  7. Технологія авотодорожного машинобудування / Токаренко В.М. – К.: Вища школа, 1992.-127 с.
  8. Машиностроение. Знциклопедия Том ІІІ-З Технология изготовления машин / Суслов А.Г. и др. – М.: Машиностроение, 2000.-840 с.
  9. Технология машиностроения: В 2 т., учебник для вузов / В.М. Бурцев и др..; М.: Издательство МЕТУ им. Баумана, 2001. том 1 – Основи технологии машиностроения-564 с., том 2 -Производство машин-640 с.
  10. Технология машиностроения: Сборник задач и упражнений: Учебное пособие / Аверченков В.И. и др. – М.: ИНФА-М, 2006.-288 с.
  11. Курсовое проектирование по технологи машиностроения: Учебное пособие для вузов/Горбацевич А.Ф. – М.: ООО ИД «Альянс», 2007 – 256 с.

Координатор

Асистент координатора Коротич Юрій Юрійович

Syllabus