Навчальний курс 141БВБ4.1 Інтернет-технології

Метою вивчення дисципліни “Інтернет-технології» є професійна підготовка студентів у галузі інформаційних технологій та автоматизації. У процесі вивчення дисципліни студенти засвоюють відомості про мережні технологій оперування інформацією, застосування мережних технологій в системах автоматичного контролю, перспектив розвитку цих технологій.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні :

знати сучасні технології оперування даними в мережі Internet, мережні технології систем промислової автоматизації, стан застосування їх в України та перспективи розвитку;

вміти проводити пошук, копіювання, передачу, фільтрацію інформації у мережі Internet; працювати з основними та другорядними службами мережі; представляти інформацію у мережі: побудова web-сторінок та web-вузлів; вирішувати інженерні питання забезпечення передачі даних на відстань, забезпечення захисту ліній передачі від перешкод в умовах промислового виробництва.

Змістовий модуль 1. Структура мережі Інтернет. Системи адресації мережі. Огляд мережних сервісів.

Тема 1. Поняття Інтернету, даних, інформації. Завдання користувача Інтернету. Сервер і клієнт. Протоколи та архітектура Інтернету. Забезпечення доступу до мережі. Компоненти з’єднання з мережею. Побудова та ієрархія ліній зв’язку.

Тема 2. Уявлення про служби Інтернет. Служба WWW та Web-простір. Компоненти WWW. Системи адресації: доменне ім’я, IP – адресація, URL-адреси. Засоби запису URL-адрес. Браузери для WWW та їх призначення.

Тема 3. Основи пошукових служб. Пошукові каталоги та покажчики. Індексація ресурсів. Виконання запиту клієнта. Якість пошуку. Портали. Рейтингові служби. Основні пошукові системи. Особливості пошуку в системах. Засоби пошуку. Пошук потрібної інформації. Перспективи розвитку пошукових технологій.

Тема 4. Електронна пошта та її протоколи. Проблеми використання сервісу та їх вирішення, пересилка файлів. Етикет електронної пошти та її особиста організація. Програмне забезпечення.

Тема 5. Служба передачі файлів (FTP). Призначення та функціонування сервісу. Режими завантаження файлів. Системи пошуку файлів. Служба імен доменів (DNS). Служба телеконференцій (Usenet). Служба Telnet. Пошта Інтернету. Форуми прямого повідомлення. Інтернет пейджер. Протоколи TCP/IP. Історія мережі. Програмне забезпечення.

Змістовий модуль 2. Основи мережевої безпеки.

Тема 7. Технології шифрування інформації. Захист інформації у мережі. Принцип достатнього шифрування. Електронні підписи та сертифікати.

Змістовий модуль 3. Представництво в Internet. Створення web-ресурсу.

Тема 8. Етапи побудови web-вузла. Методи побудови web-сторінки. HTML-редактори.

Тема 9. Проведення публікації web-документа. Реєстрація сайту на пошукових системах. Методи підйому рейтингу на пошукових системах. Програмне забезпечення.

Тема 10. Побудова мови HTML. Основні дескриптори мови. Структура web-сторінки та web-вузла. Формати графічних файлів Internet.

Тема 11. Об’єкти web-сторінки та їх створення. Мета–теги та їх застосування. Інструменти керування індексацією.

Змістовий модуль 4. Мережеві технології у керуванні інженерними механізмами.

Тема 12. Територіальна класифікація мереж. Апаратні методи мереж. Реалізація ліній зв’язку. Характеристики ліній зв’язку. Теореми Найквиста та Шенона.

Тема 13. Топологія мереж, методи доступу: Ethernet, Token Ring, Arcnet. Корпоративні мережі. Мережа Intranet.

Тема 14. Системи SCADA, призначення і склад. Функціональна структура. Інтеграція SCADA з Internet. Архітектура промислових систем керування. Відкриті та закриті системи. Системи централізованого керування та індустріальні шини. Системи реального часу.

1. Інтерфейс та налагодження параметрів оглядачів Internet

2. Пошук інформаційних ресурсів в глобальній мережі

3. Методи спілкування в Internet. Робота з електронною поштою

4. Етапи побудови web-вузла. Методи побудови web-сторінки. HTML-редактори

5. Структура web-сторінки та web-вузла. Формати графічних файлів Internet

6. Об’єкти web-сторінки та їх створення

7. Проведення публікації web-документа. Реєстрація сайту на пошукових системах

Базова

1. Ярмуш О.В., Редько М.М. Інформатика і комп’ютерна техніка: Навч. посібник. – К.: Вища освіта, 2006.– 359 с.
  2. Дибкова Л.М. Інформатика та комп’ютерна техніка. Навч. посібник. – К.: Академія, 2005. – 416 с.
  3. Пушкар О.І. Інформатика. Комп’ютерна техніка. Комп’ютерні технології. Київ, ”Академія”, 2001.
  4. А.М. Гурній; С.Ф. Коряк; В.О. Самсонов; О.Я. Скляров. Контроль та керування корпоративними комп’ютерними мережами: інструментальні засоби та технології. Навчальний посібник. Харьків: Компанія СМІТ.

Допоміжна

1. Дронов В. А. HTML 5, CSS 3 и Web 2.0. Разработка современных Web-сайтов. — СПб.: БХВ-Петербург, 2011. — 416 с.
  2. Куроуз Дж., Росс Л. Компьютерные сети. 2-е изд. - СПб.: Питер, 2004. - 765 с.
  3. Палмер М., Синклер Р.Б. Проектирование и внедрение компьютерных сетей. Учебный курс. – 2-е изд., перераб. и доп.: Пер. с англ. – СПб.: Петербург, 2004 – 752с.
  4. Современные компьютерные сети. 2-е изд../ В.Столлинг. СПб.: Питер, 2003. - 783 с.
  5. Таненбаум. Компьютерные сети. - СПб.: Питер, 2002. - 848 с.

Інформаційні ресурси

1. Кислиця С.Г. Робоча програма навчальної дисципліни «Інтернет-технології в системах автоматизації» для студентів денної та заочної форми навчання напряму підготовки 6.050702 електромеханіка/ С.Г.Кислиця. – Полтава, 2020. – 13 с.
  2. Кислиця С.Г. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Інтернет-технології в системах автоматизації"/ Полтава, ПолтНТУ, 2017. – 38 с.
  3. Кислиця С.Г. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт з дисципліни "Інтернет-технології в системах автоматизації" для студентів заочної форми навчання. 2020. – 25 с.

Координатор Syllabus