Навчальний курс 184БВБ13.2 Буріння свердловин на воду і тверді корисні копалини

Поняття про бурову свердловину. Область використання буріння. Призначення свердловин. Способи буріння свердловин. Етапи буріння свердловин. Техніко-економічні показники буріння. Конструкція свердловин та методика її проектування. Технологія кріплення свердловин. Технологічні режими колонкового буріння. Опробування при бурінні свердловин. Технологія основних способів буріння (твердосплавне, алмазне). Обертальне і ударно-обертальне буріння свердловин на воду. Етапи спорудження свердловини. Конструкції свердловин на воду при обертальному бурінні. Ударно-обертальне буріння свердловин на воду. Технологія нетрадиційних способів буріння: з гідротранспортом керну, з продувкою, зі знімними керноприймачами та безкернового. Особливості технології буріння по корисній копалині, документація проб. Ліквідація свердловин. Промивальні рідини для буріння та розкриття водоносних горизонтів. Буріння з назад-всмоктуючим промиванням водою. Водоприймальна частина свердловин на воду. Розкриття і освоєння водоносних горизонтів. Причини зниження дебіту свердловини на воду і загальна характеристика методів їх відновлення. Ремонт свердловин, які піскують. Відновлення дебіту свердловин реагентними, імпульсними, вібраційним і ультразвуковим методами, імпульсно-реагентною дією.

Третій рік, осінь – 3 кредити. Диференційований залік.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

• 184БОК11 Геологія корисних копалин
  • 184БОК15 Гідроаеромеханіка в бурінні
  • 184БОК21 Гідравліка
  • 184БОК23 Механіка гірських порід та їх руйнування при бурінні
  • 184БОК24 Основи гірничої справи

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

• 184БОК25 Технологія буріння свердловин.
  • 184БОК26 Машини та обладнання для буріння свердловин.
  • 184БОК27 Закінчування та освоєння свердловин.
  • 184БВБ5.1 Ускладнення й аварії при бурінні та капітальний ремонт свердловин
  • 184БВБ5.2 Буріння свердловин для інженерно-геологічних та гідрогеологічних вишукувань.
  • 184БВБ6.1 Бурові технологічні рідини
  • 184БВБ9.2 Буріння похило-скерованих свердловин

Тема 1. Основні поняття з буріння свердловин на воду і тверді корисні копалини.

Тема 2. Склад бурового снаряду і конструкція його елементів для буріння свердловин на тверді корисні копалини.

Тема 3. Технологія буріння свердловин на воду і тверді корисні копалини.

Тема 4. Промивальні рідини для буріння та розкриття водоносних горизонтів.

Тема 5. Причини зниження дебіту свердловини на воду і загальна характеристика методів їх відновлення.

Практичне заняття № 1. Конструкції розвідувально-експлуатаційних і експлуатаційних свердловин на воду.

Практичне заняття № 2. Фільтри бурових свердловин.

Практичне заняття № 3. Розрахунок цементування обсадної колони.

Практичне заняття № 4. Вибір типу реагенту для відновлення дебіту свердловин та розрахунок необхідної його кількості.

Практичне заняття № 5. Розрахунок очищення свердловин від піщаної пробки желонками.

Базова

1. Кожевников А.А. Конструкции и изготовление гравийных фильтров, эксплуатация и ремонт буровых скважин / А.А. Кожевников, А.К. Судаков, Ю.Г. Диденко. – Д.: ТОВ «ЛізуновПрес», 2012. – 346 с.
  2. Дудля М.А. Техніка та технологія буріння гідрогеологічних свердловин: Підручник / М.А. Дудля, І.О. Садовенко. – Д.: Державний ВНЗ «Національний гірничий університет», 2007. – 399 с.

Допоміжна

1. Геологорозвідувальна справа і техніка безпеки: навч. Посібник / П.П. Вирвінський, Ю.Л. Кузін, В.Л. Хоменко. – Д.: Національний гірничій університет, 2010. – 368 с.
  2. Вирвінський П.П. Ремонт свердловин: Навчальний посібник / П.П. Вирвінський, В.Л. Хоменко. – Д.: Національний гірничий університет, 2003. – 219 с.
  3. Башкатов Д.Н. Справочник по бурению скважин на воду / Д.Н. Башкатов. – М.: Недра, 1979. – 565 с.

Координатор Syllabus