Навчальний курс 191 1ММ7 Актуальні проблеми дизайну архітектурного середовища

Освітній рівень Другий (магістерський)
Програма навчання Вибіркова
Галузь знань 19 Архітектура та будівництво
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Дизайн архітектурного середовища
Обсяг дисципліни 3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять лекції (20 академічних годин), практичні заняття (12 академічних годин)
Форма контролю Диференційований залік

Вивчення дисципліни сприяє формуванню у студентів середовищного мислення, уявлень про значення середовищних об’єктів, концепцій та стильових напрямів світових архітектурно-дизайнерських шкіл; в ознайомленні студентів із назрілими проблемами дизайну архітектурного середовища та світовим досвідом їх вирішення. У студентів є можливість поринути в еволюцію дизайну архітектурного середовища через призму культурно-історичних, соціально-економічних, містобудівних, художньо-естетичних, екологічних та загальнотеоретичних аспектів.

Очікується, що результати навчання студентів будуть відповідними вимогам освітньо-професійної програми. Згідно з ними студенти повинні:

знати:

• поняття, терміни професійної мови спілкування в сфері архітектури та містобудування, в суміжних галузях науки із застосуванням іноземної мови;
  • принципи та правила архітектурно-містобудівної діяльності;
  • основи проектування окремих видів предметного наповнення середовища, основні тенденції розвитку цих об’єктів;
  • новітні теорії архітектури та дизайну, образотворчого мистецтва, технічних і гуманітарних наук, проектування і прогнозування, реконструкції та реставрації архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів;

вміти:

• використовувати сучасні методи пошуку і систематизації інформації, складення бібліографії з різноманітних джерел для прийняття обґрунтованих проектно-прогностичних архітектурно-дизайнерських рішень із застосуванням програмних засобів, ІТ-технологій та інтернет-ресурсів;
  • вирішувати технічні, будівельні та інженерні проблеми архітектурного середовища, його  конструкцій та функцій на шляху, який гарантує безпеку і комфорт споживачів, у тому числі маломобільної групи населення відповідно до принципів універсального дизайну;
  • застосовувати сучасні теоретико-методологічні та типологічні підходи до вирішення проблем формування та розвитку архітектурного та ландшафтного середовища, енергоефективні та інші інноваційні технології при проектуванні  архітектурно-дизайнерських  об’єктів;
  • проводити аналіз і оцінку додержання безпекових, санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних і техніко-економічних нормативних вимог і показників у архітектурно-містобудівному проектуванні та прогнозуванні;
  • критично оцінювати соціально-економічні, екологічні, етичні й естетичні наслідки, що виникають в разі недодержання державних стандартів в галузі архітектури та дизайну;
  • вміти  презентувати свою роботу для професійної аудиторії і спільноти мешканців й управлінців з метою пропагування сучасних ідей гуманізації й гармонізації архітектурно-ландшафтного середовища;
  • проводити і брати участь у громадському обговоренні конкурсних та інших проектів, спрямованих на підвищення якості архітектурного і ландшафтного середовища.

Тема 1. Вступ. Типологія форм міського середовища. Дослідження міського простору: історичний огляд і перспективи аналізу.

Тема 2. Засоби формування образу міського середовища. Проектування відкритих просторів різного типу.

Тема 3. Композиційні основи архітектурного формування міського середовища. Прийоми співпідлеглості архітектурних компонентів у міському просторі.

Тема 4. Проблеми візуальної ідентифікації та бренд міста. Айдентика міста.

Тема 5. Основні методи  підвищення привабливості міського середовища.

Тема 6. Врахування потреб різних груп населення при проектуванні архітектурного середовища (маломобільних, слабкозорих). Універсальний дизайн міських просторів.

Тема 7. Екологічні проблеми міського середовища. Архітектурно-дизайнерські методи їх вирішення. «Мертві зони» міста.

Тема 8. Функціональні особливості міських просторів. Транспортні проблеми міста.

Тема 9. Проблеми безпеки міських просторів. Архітектурно-ландшафтні засоби підвищення безпеки міського середовища.

Тема 10. Дизайн історичних просторів міста: проблеми та перспективи. Основні тенденції гуманізації простору в дизайні архітектурного середовища.

Координатор Syllabus