Навчальний курс 191 2М2 Охорона нерухомих об’єктів культурної спадщини

Освітній рівень Другий (магістерський)
Програма навчання Вибіркова
Галузь знань 19 Архітектура та будівництво
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Архітектура будівель і споруд
Обсяг дисципліни 3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять Лекції (16 академічних годин), практичні заняття (16 академічних годин)
Форма контролю Диференційований залік, курсовий проєкт (КП)

Мета навчальної дисципліни: надання студентам знань про основи охорони культурної спадщини, вміння здійснювати заходи, спрямовані на виявлення, облік, збереження, реставрацію нерухомих об’єктів культурної спадщини.

Для досягнення очікуваних результатів  навчання студенти повинні:

знати:

• основні поняття у сфері охорони культурної спадщини;
  • міжнародну та національну нормативно-правову базу в сфері охорони культурної спадщини;
  • міжнародні організації та систему державного управління України в сфері охорони культурної спадщини;
  • класифікацію об’єктів культурної спадщини;
  • організацію обліку нерухомих об’єктів культурної спадщини;
  • основні заходи із забезпечення збереження нерухомих об’єктів культурної спадщини;
  • основні види реставраційних робіт, що можуть виконуватися на нерухомих об’єктах культурної спадщини;
  • зміст та порядок розроблення науково-проєктної документації на ремонтно-реставраційні роботи;
  • принципові положення щодо конструктивного зміцнення об’єктів реставрації;
  • основи методики сучасного використання та пристосування реставрованих об’єктів;
  • специфіку інженерного обладнання реставрованих об’єктів;

вміти:

• розробляти облікову документацію на нерухомі об’єкти культурної спадщини;
  • виконувати принципові натурні обстеження, архітектурно-археологічні обміри нерухомих об’єктів культурної спадщини;
  • проводити архівно-бібліографічні пошуки, складати архітектурно-реставраційні завдання.

Змістовий модуль 1. ОХОРОНА НЕРУХОМИХ ОБ’ЄКТІВ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ ЯК СИСТЕМА ЗАХОДІВ

Тема 1. Вступ. Історична еволюція поняття культурної спадщини та її сучасний зміст. Аспекти охорони культурної спадщини, та відповідні заходи, спрямовані на їх реалізацію.

Тема 2. Міжнародні організації, що займаються охороною культурної спадщини. Державне управління в сфері охорони культурної спадщини в Україні. Міжнародна та національна нормативно-правова база, якою регулюється охорона культурної спадщини.

Тема 3. Основні поняття у сфері охорони культурної спадщини. Класифікація об’єктів культурної спадщини.

Тема 4. Організація обліку об’єктів культурної спадщини. Особливості їх виявлення, наукового вивчення, класифікації (віднесення до певного виду і типу) та державної реєстрації.

Практичне заняття №1. Особливості фотофіксації сучасного стану нерухомого об’єкта культурної спадщини та складання облікової картки об’єкта.

Практичне заняття №2. Складання історичної довідки на нерухомий об’єкт культурної спадщини.

Тема 5. Основні заходи із запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання нерухомих об’єктів культурної спадщини. Український та міжнародний досвід.

Тема 6. Основні види реставраційних робіт, що можуть виконуватися на нерухомих об’єктах культурної спадщини (консервація, реставрація, ремонт, реабілітація, пристосування та музеєфікація, а також невідкладні аварійно-відновлювальні роботи). об'єктів культурної спадщини.

Практичне заняття №3. Особливості організації консервації, реабілітації та музеєфікації об’єктів нерухомої культурної спадщини.

Практичне заняття №4. Пристосування об’єктів нерухомої культурної спадщини під виконання сучасних функцій.

Тема 7. Зміст та порядок розроблення науково-проєктної документації на ремонтно-реставраційні роботи.

Практичне заняття №5. Науково-дослідні роботи в складі науково-проєктної документації на ремонтно-реставраційні роботи.

Практичне заняття №6. Проведення обмірів пам’ятки архітектури.

Тема 8. Конструктивне зміцнення нерухомих об’єктів культурної спадщини. Проблема використання сучасних технологій і матеріалів при реставрації та при відновленні (реституції) нерухомих об’єктів культурної спадщини.

Практичне заняття №7. Проведення візуального обстеження пам’ятки архітектури з метою виявлення пошкоджень конструктивних елементів.

Практичне заняття №8. Підбір матеріалів для реставрації та реституції пам’яток архітектури.

Координатор Syllabus