Навчальний курс 191 ОК.1 Історія мистецтв та архітектури

Освітній рівень Перший (бакалавр)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 19 Будівництво і архітектура
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Архітектура та містобудування
Обсяг дисципліни 8 кредити (240 академічних годин)
Види аудиторних занять лекції (78 академічних годин), практичні (семінарські) заняття (6 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Навчальна дисципліна  має на меті надання здобувачам вищої освіти знань про розвиток світового мистецтва в хронологічному і регіональному контекстах, сприяння розвитку аналітичного мислення, розвиток у студентів світоглядних основ для аналізу і розуміння світового мистецтва. Формування у студентів розуміння методів, прийомів, образно-композиційних засобів виразності, що використовувались при створенні пам’яток світової та української архітектури.

Завдання дисципліни: навчитися аналізувати надбання світового мистецтва та пам’ятки зарубіжної та української архітектури; вміння проводити хронологію розвитку мистецтва та архітектури з визначенням певних композиційно-стильових особливостей.

Вивчення навчальної дисципліни спрямоване на формування таких загальних компетентностей, як ЗК01 (знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності), ЗК03 (здатність до адаптації та дії в новій ситуації), ЗК04 (здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово), та спеціальних (фахових) компетентностей, як СК06 (здатність до виконання технічних і художніх зображень для використання в архітек-турно-містобудівному, архітектурно-дизайнерському і ландшафтному проєктуванні), СК09 (здатність розробляти архітектурно-художні, функціональні, об’ємно-планувальні та конструктивні рішення, а також виконувати креслення, готувати документацію архітектурно-містобудівних проєктів), СК15 (здатність до здійснення комп’ютерного моделювання, візуа-лізації, макетування і підготовки наочних ілюстративних матеріалів до архітектурно-містобудівних проєктів), СК16 (усвідомлення загальних теоретичних, методичних і творчих засад архітектурного проєктування).

Навчальна дисципліна складається з трьох модулів:

Модуль 1 «Історія мистецтва»

(лекції 14 - годин, практичні (семінарські) – 6 годин):

Тема 1. Вступ. Мистецтво як одна з форм суспільної свідомості. Мистецтво первісного суспільс-тва доби палеоліту, мезоліту, неоліту і бронзи.

Тема 2. Мистецтво стародавнього Сходу.

Тема 3. Протоантичне та античне мистецтво.

Тема 4. Стилі епохи Середньовіччя.

Тема 5. Мистецтво бароко, рококо в Європі.

Тема 6. Мистецтво Західної Європи ХІХ ст. початку ХХ століть.

Тема 7. Мистецтво кінця ХІХ – початку ХХІ століття.

Семінарське заняття 1. Мистецтво стародавнього Сходу. Мистецтво стародавньої Індії, Китаю та Японії

Семінарське заняття 2. Мистецтво Київської Русі.

Семінарське заняття 3. Мистецтво європейського Відродження.

Модуль 2. «Історія зарубіжної архітектури»

Змістовий модуль 2. Історія зарубіжної архітектури до XX століття:

Тема 1. Вступ. Архітектура первісного суспільства і Давнього Єгипту та Месопотамії.

Тема 2. Архітектура Егейського світу і Давньої Греції.

Тема 3. Архітектура Древнього Риму (період Республіки і Імперії).

Тема 4. Візантійська архітектура. Романська архітектура.

Тема 5. Готика.

Тема 6. Відродження (Раннє, Високе, Пізнє).

Тема 7. Бароко.

Тема 8. Архітектура Франції  ХVІ – ХІХ ст.ст. Класицизм.

Змістовий модуль 3. Історія сучасної зарубіжної архітектури (ІІ пол. ХІХ – ХХІ ст.)

Тема 9. Передісторія розвитку сучасної архітектури. Стилізаторство та еклектика. Зародження раціоналізму.

Тема 10. Архітектура модерну.

Тема 11. Архітектура США та Європи 20 -30 рр.

Тема 12. Функціоналізм в архітектурі та його лідери.

Тема 13. Архітектура Англії, Нідерландів, Скандинавських країн і Фінляндії. Тема 14. Архітектура 2-ої пол. ХХ століття.

Тема 15. Пошук національної самобутності в архітектурі капіталістичних країн.

Тема 16. Архітектура кінця ХХ – початку ХХІ ст.

Координатор Syllabus