Навчальний курс 191 OK2 Архітектурно-містобудівне законодавство та інтелектуальна власність

Освітній рівень другий (магістр)
Програма навчання обов´язкова
Галузь знань 19 Будівництво і архітектура
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Містобудування
Обсяг дисципліни 3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять лекції (8 академічних годин), практичні заняття (24 академічних годин)
Форма контролю КП, екзамен

Навчальна дисципліна  має на меті надання здобувачам вищої освіти знань із вивчення та впровадження у практичну діяльність положень архітектурно-містобудівного законодавства

Завдання дисципліни: мати знання про законодавчі та нормативні основи архітектурно-містобудівної діяльності.

Формулювання результатів навчання дисципліни «Архітектурно-містобудівне законодавство та інтелектуальна власність» базується  на програмних результатах навчання, визначених освітньо-професійною програмою підготовки магістрів в галузі 19 «Архітектура та будівництво» зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»: РН01. Мати спеціалізовані концептуальні знання,  що  включають сучасні наукові здобутки у сфері  архітектури та містобудування і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень. РН04. Розуміти і застосовувати у практичній  діяльності теоретичні і практичні засади  проєктування інноваційних об’єктів  містобудування,  житлових, громадських, промислових будівель і  споруд, реконструкції і реставрації архітектурних  об’єктів, методи досягнення раціонального архітектурно-планувального, об’ємно-просторового,  конструктивного рішення, забезпечення соціально-економічної ефективності, екологічності, енергоефективності. РН08. Організовувати роботу над комплексними  архітектурно-містобудівними проєктами, співпрацю  з замовниками та громадськістю при розробці,  узгодженні і публічному обговоренні архітектурних  проєктів; зрозуміло доносити власні висновки та аргументацію до фахівців і нефахівців. РН11. Приймати ефективні рішення у сфері архітектури та містобудування, розробляти і порівнювати альтернативи,  враховувати  обмеження, оцінювати можливі побічні наслідки та ризики. РН12. Знати і застосовувати у практичній діяльності  законодавство і нормативну базу щодо проведення  досліджень та розробки архітектурно-містобудівних проєктів. РН13. Обґрунтовувати безпекові, санітарно-гігієнічні, екологічні, інженерно-технічні і техніко-економічні рішення і показники у комплексному архітектурно-містобудівному проєктуванні. РН14. Здійснювати авторський нагляд за  реалізацією  проєктів  у  сфері архітектури та містобудування. РН16. Бути здатним проводити і брати участь у громадському обговоренні конкурсних та інших проєктів, спрямованих на підвищення якості архітектурно-містобудівного і ландшафтного. РН17. Підвищувати професійний рівень шляхом участі в архітектурно-містобудівному конкурсному проєктуванні, в науково-технічних конференціях. РН18. Дотримуватись правил професійної етики  в галузі архітектури та містобудування.

Змістовий модуль 1. Основні положення містобудівельної діяльності в Україні.

Тема 1. Загальні положення. Об’єкт вивчення дисципліни. Стан законодавства в Україні. Структура нормативно-законодавчих актів, що регулює містобудівну діяльність. Перелік законів України, що регулюють містобудівельну діяльність. Зв'язок містобудівного законодавства з іншими законами і нормативними актами України. Закон України «Про основи містобудування». Мета, структура закону, основні терміни, основні положення. Основні вимоги до містобудівної діяльності, державне регулювання у сфері містобудування, компетенції відповідних органів у сфері містобудування. Відповідальність за порушення містобудівного законодавства.

Практичне заняття 1: Задачі при розробленні плану зонування території населеного пункту. Видача завдання на КП.

Тема 2. Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». Мета регулювання, структура закону, основні терміни, основні положення. Закон України «Про архітектурну діяльності». Мета, структура закону, основні терміни, основні положення.

Практичне заняття 2: Функціональні зони, їх кодування.

Режими забудови території у складі плану зонування.

Тема 3. Взаємозв’язок містобудівельної діяльності з земельним законодавством. Основні положення «Земельного кодексу України». Категорії земель згідно земельного кодексу. Категорії міських земель, що не підлягають приватизації.Види містобудівної документації. Зміст і склад містобудівних проектів відповідно до закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Генеральна схема України. Генеральний план населеного пункту. Детальний план території. План червоних ліній. Проект забудови територій. Проект розподілу території. Врахування державних інтересів, врахування громадських і приватних інтересів  під час планування і забудови територій на місцевому та регіональному рівнях.

Практичне заняття 3: Переважна та супутні види використання земельнихділянок в межах функціональних зон. Режими забудови території у складі плану зонування.

Тема 4. Регулювання містобудівної діяльності в України. Правила забудови та містобудівний кадастр населених міст. Регіональні правила забудови. Місцеві правила забудови. Зміст, склад та перелік графічних матеріалів правил забудови. Дозвіл на будівництво об’єктів містобудування.

Практичне заняття 4: Режими забудови території у складі плану зонування.

Тема 5. Закон України «Про охорону культурної спадщини», класифікація об’єктів культурної спадщини, управління охороною культурної спадщини, державна реєстрація об’єктів культурної спадщини, види власності  на пам’ятки та особливості здійснення права власності на пам’ятки, забезпечення охорони пам’яток, захист традиційного характеру середовища та об’єктів культурної спадщини: охоронні зони та регламенти забудови.

Тема 6. Міжнародне законодавство у сфері охорони пам’яток.  Венеціанська хартія. Флорентійська хартія. Вашингтонська хартія. Віденський меморандум.

Змістовий модуль 2. Інтелектуальна  власність  як  право  на результат творчої діяльності.

Тема 7. Інтелектуальна власність як право на результат творчої діяльності людини.

Поняття інтелектуальної власності. Еволюція інтелектуальної власності. Місце і роль інтелектуальної власності в економічному і соціальному розвитку суспільства.

Тема 8. Система інтелектуальної власності.

Об'єкти права інтелектуальної власності. Суб'єкти права інтелектуальної власності. Система законодавства України про інтелектуальну власність. Державна система охорони інтелектуальної власності. Міжнародна система інтелектуальної власності.

Тема 9. Охорона права на об'єкти інтелектуальної власності.

Мета і принципи правової охорони. Охорона прав на об'єкти промислової власності. Охорона прав на нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності. Охорона об'єктів авторського права і суміжних прав. Охорона прав на об'єкти інтелектуальної власності за кордоном

Тема 10. Економіка інтелектуальної власності.

Права на об'єкти інтелектуальної власності як товар. Комерціалізація прав на об'єкти інтелектуальної власності. Оцінка вартості прав на об'єкти інтелектуальної власності. Управління правами інтелектуальної власності.

Практичне заняття 5: Еволюція інтелектуальної власності в галузі архітектури, містобудуванні, образотворчому та прикладному мистецтві Об’єкти та суб’єкти  права інтелектуальної власності в архітектурі, містобудуванні, образотворчому та прикладному мистецтві.

Тема 11. Захист прав інтелектуальної власності.

Система захисту прав інтелектуальної власності і її призначення. Дії, що визнаються порушенням права інтелектуальної власності. Категорії спорів. Форми, порядок та способи захисту права інтелектуальної власності. Захист прав інтелектуальної власності в рамках угоди ТRIPS.

Практичне заняття 6: Захист прав інтелектуальної власності в архітектурі, містобудуванні, образотворчому та прикладному мистецтві. Державна реєстрація в Україні та закордоном авторських прав в архітектурі, містобудуванні, образотворчому та прикладному мистецтві (Заява на реєстрацію авторських прав).

Координатор Бородич Лариса Володимирівна Координатор Конюк Андрій Євгенович Syllabus