Навчальний курс 191 ОК.21. Архітектурна композиція та графіка

Освітній рівень Перший (бакалавр)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 19 Будівництво і архітектура
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Архітектура та містобудування
Обсяг дисципліни 4 кредити (120 академічних годин)
Види аудиторних занять лекції (4 академічні години), практичні (семінарські) заняття (44 академічних годин)
Форма контролю Диференційований залік

Навчальна дисципліна  має на меті надання здобувачам вищої освіти знань та вмінь про графічні та композиційні прийоми формування архітектурного середовища, практичну підготовку студентів архітекторів із фундаментальними основами архітектурної композиції та графіки, розвиток асоціативного мислення, просторово-композиційної уяви та вдосконалення архітектурно-графічної підготовки студентів.

Завдання: вивчення основних закономірностей досягнення композиційної гармонії на ґрунті визначених співвідношень, пропорційності, масштабності, колориту, тональності, пластичності, поєднаних за допомогою ритму, контрасту, динамічності тощо; за допомогою асоціативного мислення та просторово-композиційної уяви, навичок та вмінь із масштабного моделювання і закономірного поєднання об’ємів та просторів створити цілісну, гармонійну архітектурну форму з конкретно заданими функцією та стилістикою; опанування різноманітних графічних прийомів та способів виконання архітектурних проектів та їх презентацій.

Вивчення навчальної дисципліни спрямоване на формування таких загальних компетентностей, як ЗК07. Здатність приймати обґрунтовані рішення та спеціальних (фахових, предметних) компетентностей, як СК 06. Здатність до виконання технічних і художніх зображень для використання в архітектурно-містобудівному, архітектурно-дизайнерському і ландшафтному проєктуванні; СК 07. Усвідомлення основних законів і принципів архітектурно-містобудівної композиції, формування художнього образу і стилю в процесі проєктування будівель і споруд, містобудівних, архітектурносередовищних і ландшафтних об’єктів СК 15. Здатність до здійснення комп’ютерного моделювання, візуалізації, макетування і підготовки наочних ілюстративних матеріалів до архітектурномістобудівних проєктів.

Очікується, що результати навчання студентів будуть відповідними вимогам освітньо-професійної програми. Згідно з якими студенти повинні:

знати:

•  принципи та прийоми архітектурної композиції;
  • види архітектурної композиції;
  • закономірності формування архітектурної композиції;
  • види архітектурної графіки;
  • основні види шрифтів;
  • основні елементи презентації архітектурного проекту;
  • композиційні і художньо-образні прояви архітектури.

вміти:

• адаптувати об’ємно-образне рішення в архітектурне середовище;
  • виявляти характерні видові особливості та ознаки об’ємно-просторвої композиції;
  • вміти використовувати різні прийоми формування об’ємно-просторової композиції;
  •  вміти формувати замальовки об’ємно-просторової композиції на різних ієрархічних рівнях міського середовища;
  • вміти графічно виявляти архітектурний задум;
  • використовувати набуті знання у процесі архітектурного проектування сучасних об’єктів в історичному архітектурному середовищі;
  • застосовувати отримані знання при розробці архітектурних, містобудівних чи ландшафтних проектів.

Навчальна дисципліна складається з двох змістовних модулів:

Змістовий модуль 1. АРХІТЕКТУРНА КОМПОЗИЦІЯ

Тема 1. Вступ. Принципи та прийоми формування архітектурної композиції

Практичне заняття № 1. Формування елементів архітектурного середовища (різних ієрархічних рівнів) на основі фронтальної композиції.

Практичне заняття № 2. Формування елементів архітектурного середовища (різних ієрархічних рівнів) на основі об’ємної та глибинної композицій

Практичне заняття № 3. Вибір та затвердження ідеї. Деталізація та проробка об’ємно-просторового рішення елементу міського середовища

Практичне заняття № 4. Розробка об’ємно-просторового рішення елементу міського середовища

Тема 2. Основи формування багатовимірного об’ємно-просторового об’єкту.

Практичне заняття № 5. Вправа «трансформація куба»

Практичне заняття № 6. Складчаста структура

Практичне заняття № 7. Pop-Up композиція / біоніка в архітектурі (на вибір)

Практичне заняття № 8. Світлотінь в архітектурному середовищі

Тема 3. Композиційні особливості інтеграції сучасної архітектури в історичне середовище

Зв’язок композиції і функції у міському середовищі. Композиція і середовище. Особливості сприйняття міського середовища. Основи формування нової архітектури в історичному середовищі.

Практичне заняття № 9. Фасадна архітектура.

Практичне заняття № 10. Фасадна архітектура. Кутова пластика.

Практичне заняття № 11. Кутова пластика.

Змістовий модуль 2. АРХІТЕКТУРНА ГРАФІКА

Тема 4. Основи архітектурної графіки

Практичне заняття № 12. Графічна вправа «Штрихова графіка. Техніки штрихової графіки». Матриця штрихів

Практичне заняття № 13. Графічна вправа «Штрихова графіка. Техніки штрихової графіки». Матриця штрихів

Практичне заняття № 14. Графічна вправа «Тональна графіка»

Практичне заняття № 15. Графічна робота «Умовне зображення та позначення елементів озеленення»

Тема 5. Презентація архітектурного об’єкту

Практичне заняття № 16. Графічна вправа «Шрифтова графіка. Декоративний шрифт»

Практичне заняття № 17. Графічна робота «Фасад»

Практичне заняття № 18. Графічна робота «Перспектива»

Тема 6. Основи презентації архітектурного проєкту

Практичне заняття № 19. Графічна робота «Презентація. Графічні прийоми представлення ідеї проекту»

Практичне заняття № 20. Графічна робота «Презентація. Графічні прийоми представлення ідеї проекту»

Практичне заняття № 21. Презентація архітектурного проекту індивідуального житлового будинку

Практичне заняття № 22. Презентація архітектурного проекту індивідуального житлового будинку.

Координатор Syllabus