Освітній рівень | Другий (магістерський) |
Програма навчання | Обов’язкова |
Галузь знань | 19 Архітектура та будівництво |
Спеціальність | 191 Архітектура та містобудування |
Освітня програма | Архітектура будівель і споруд |
Обсяг дисципліни | 10 кредитів (300 академічних годин) |
Види аудиторних занять | Практичні заняття (120 академічних годин) |
Форма контролю | Диференційований залік (1-й семестр) Екзамен (2-й семестр) |
Мета навчальної дисципліни: засвоєння студентами особливостей творчого методу роботи архітектора при проектуванні складних багатофункціональних будівель, споруд та їх комплексів, реконструкції архітектурних об’єктів; формування у студентів відповідних знань та навичок.
Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:
Інтегральної:
ІК. Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері архітектури та містобудування.
загальних:
ЗК01. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК03. Здатність спілкуватися іноземною мовою.
ЗК04. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології).
ЗК05. Прагнення до збереження навколишнього середовища.
спеціальних (фахових):
СК02. Здатність розв’язувати проблеми архітектури та містобудування у нових або незнайомих середовищах за наявності неповної або обмеженої інформації з урахуванням аспектів соціальної та етичної відповідальності.
СК03. Здатність аналізувати, розробляти та впроваджувати архітектурно-містобудівні рішення з урахуванням соціально-демографічних, національно-етнічних, природно-кліматичних, інженерно-технічних чинників та санітарно-гігієнічних, безпекових, енергозберігаючих, екологічних, техніко-економічних вимог.
СК04. Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
СК05. Здатність розробляти і реалізовувати проєкти у сфері архітектури та містобудування.
СК06. Здатність аналізувати міжнародний та вітчизняний досвід, збирати, накопичувати і використовувати інформацію, необхідну для розв’язання задач дослідницького та інноваційного характеру у сфері архітектури та містобудування.
СК10. Здатність генерувати нові ідеї та розробляти інноваційні рішення у сфері архітектури та містобудування.
СК11. Здатність критично осмислювати проблеми архітектури та містобудування.
Програмні результати вивчення навчальної дисципліни «Архітектурне проєктування»:
РН01. Мати спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері архітектури та містобудування і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень.
РН02. Мати спеціалізовані уміння/навички розв’язання проблем, необхідні для проведення досліджень та/або провадження інноваційної діяльності у сфері архітектури та містобудування з метою розвитку нових знань та процедур.
РН03. Здійснювати передпроєктний аналіз архітектурно-містобудівних об’єктів і територій.
РН04. Розуміти і застосовувати у практичній діяльності теоретичні і практичні засади проєктування інноваційних об’єктів містобудування, житлових, громадських, промислових будівель і споруд, реконструкції і реставрації архітектурних об’єктів, методи досягнення раціонального архітектурно-планувального, об’ємно-просторового, конструктивного рішення, забезпечення соціально-економічної ефективності, екологічності, енергоефективності.
РН05. Знати, розуміти та оцінювати характеристики сучасних будівельних матеріалів, виробів і технологій, враховувати їх особливості при розробці інноваційних проєктних рішень будівель і споруд, в проєктах благоустрою міських і ландшафтних територій, при реконструкції та реставрації пам’яток архітектури і містобудування.
РН06. Забезпечувати гармонізацію об’єктів архітектури і предметного середовища, зокрема із застосуванням принципів і методів теорії дизайну архітектурного середовища.
РН07. Здійснювати проєктне моделювання, обирати цифрові технології та програмні засоби для розв’язання задач дослідницького та інноваційного характеру, розробки і реалізації проєктів у сфері архітектури та містобудування, оформлення відповідної наукової та технічної документації, виготовлення макетів і наочних ілюстративних матеріалів.
РН08. Організовувати роботу над комплексними архітектурно-містобудівними проєктами, співпрацю з замовниками та громадськістю при розробці, узгодженні і публічному обговоренні архітектурних проектів.
РН09. Застосовувати енергоефективні та інші інноваційні технології при проведенні наукових архітектурно-містобудівних досліджень та прийнятті комплексних архітектурно-містобудівних рішень.
РН11. Приймати ефективні рішення у сфері архітектури та містобудування, розробляти і порівнювати альтернативи, враховувати обмеження, оцінювати можливі побічні наслідки та ризики.
РН13. Обґрунтовувати безпекові, санітарно-гігієнічні, екологічні, інженерно-технічні і техніко-економічні рішення і показники у комплексному архітектурно містобудівному проектуванні.
РН14. Здійснювати авторський нагляд за реалізацією проєктів у сфері архітектури та містобудування.
РН15. Аналізувати міжнародний та вітчизняний досвід щодо проєктування об’єктів архітектури та містобудування.
РН16. Підвищувати професійний рівень шляхом участі в архітектурно-містобудівному конкурсному проєктуванні, в науково-технічних конференціях.
РН17. Дотримуватись правил професійної етики в галузі архітектури та містобудування.
РН18. Виконувати у встановлений термін всі етапи і стадії архітектурно-містобудівного проєктування (у т. ч. з елементами наукових досліджень), розробку всіх розділів архітектурного проєкту і пояснювальної записки. РН19. Аналізувати композиційні та художні характеристики об’єктів архітектури у відповідності з чинниками та передумовами їх формування та використовувати результати аналізу в процесі проєктування сучасних об’єктів в історичному середовищі.
Модуль 1. АРХІТЕКТУРНЕ ПРОЄКТУВАННЯ СКЛАДНИХ БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНИХ БУДІВЕЛЬ (КОМПЛЕКСІВ).
Змістовий модуль 1. ПРОЄКТ БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНОЇ БАГАТОПОВЕРХОВОЇ БУДІВЛІ (КОМПЛЕКСУ) ГРОМАДСЬКОГО АБО ЖИТЛОВО-ГРОМАДСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ.
Тема 1. Проведення передпроєктного аналізу.
Вступна лекція. Передумови формування багатофункціональних будівель та їх комплексів, їх основні різновиди. Особливості організації ділянки житлово-громадських і громадських багатофункціональних об’єктів, функціонально-планувальні та об’ємно-просторові аспекти їх проєктування.
Видача завдання на розроблення архітектурного проєкту. Мета і зміст архітектурного проєкту, склад креслень, терміни виконання. Огляд літератури.
Додатковий збір вихідних даних, вивчення проєктів-аналогів.
Перегляд зібраних вихідних даних. Проведення містобудівної частини передпроєктного аналізу. Проведення функціонально-типологічної частини передпроектного аналізу, визначення основних характеристик об’єкта.
Тема 2. Розроблення ескіз-ідеї (не менше від 2-х варіантів) проєктованого об’єкта.
Клаузура № 1 «Функціонально-планувальне вирішення об’єкта». Самостійний пошук функціонально-планувального вирішення об’єкта з урахуванням містобудівних обмежень та визначених основних характеристик.
Виконання клаузури № 2 «Архітектурно-планувальне вирішення об’єкта».
Розроблення ескіз-ідеї функціонально-планувального рішення ділянки об’єкта щонайменше у двох варіантах, проведення необхідних розрахунків.
Розгляд варіантів та затвердження ескіз-ідеї функціонально-планувального вирішення ділянки об’єкта.
Розроблення двох (трьох) варіантів функціонально-планувальної та об’ємно-просторової структури об’єкта.
Завершення розроблення ескіз-ідеї, її графічне оформлення, доопрацювання по зауваженням.
Затвердження ескіз-ідеї на основі порівняльного аналізу варіантів розроблення всіх розділів..
Тема 3. Розроблення та затвердження ескізу проєктованого об’єкта.
Розроблення ескізу містобудівної частини проєкту. Розрахунок ТЕП ділянки, порівняння з результатами містобудівної частини передпроектного аналізу.
Розроблення ескізу архітектурного проєкту (функціонально-планувальне та архітектурно-конструктивне вирішення будівлі).
Захист та затвердження ескізу.
Тема 4. Графічне оформлення проєкту, складання пояснювальної записки, захист проєкту.
Виконання архітектурного проєкту з дотриманням нормативних вимог; розроблення окремих елементів робочої документації, складання пояснювальної записки.
Огляд креслень з перевіркою дотримання вимог нормативних документів до змісту та оформлення проєктної документації, доопрацювання проєктів за зауваженнями.
Захист архітектурних проєктів. Виставка архітектурних проєктів з їх аналізом. Підбиття підсумків, отримання заліку з архітектурного проєктування.
Модуль 2. РЕКОНСТРУКЦІЯ АРХІТЕКТУРНИХ ОБ’ЄКТІВ.
Змістовий модуль 2. ПРОЄКТ РЕКОНСТРУКЦІЇ АРХІТЕКТУРНОГО ОБ’ЄКТА.
Тема 5. Проведення передпроєктного аналізу.
Видача завдання на розроблення архітектурного проєкту. Мета і зміст архітектурного проекту, склад креслень, терміни виконання. Огляд літератури. Семінар з теми архітектурного проєкту. Передумови реконструкції будівель, споруд та їх комплексів, види реконструкції. Особливості реконструкції ділянки житлових і громадських об’єктів, функціонально-планувальні та об’ємно-просторові аспекти реконструкції. Додатковий збір вихідних даних, вивчення проєктних матеріалів, технічних паспортів та результатів обмірів об’єкта, при необхідності – обстеження об’єкта реконструкції в натурі.
Перегляд зібраних вихідних даних до реконструкції об’єкта. Проведення містобудівної частини передпроєктного аналізу, визначення основних характеристик об’єкта та його ділянки. Проведення функціонально-типологічної частини передпроєктного аналізу, визначення технічного стану об’єкта, конструктивних обмежень та передумов реконструкції.
Тема 6. Розроблення ескіз-ідеї (не менше від 2-х варіантів) проєктованого об’єкта.
Виконання клаузури №1 «Функціонально-планувальне вирішення об’єкта реконструкції». Самостійний пошук архітектурно-планувального вирішення об’єкта реконструкції з урахуванням конструктивних обмежень. Виконання клаузури №2 «Архітектурно-планувальне вирішення об’єкта реконструкції». Самостійний пошук архітектурно-планувального вирішення об’єкта реконструкції з урахуванням конструктивних обмежень.
Розроблення ескіз-ідеї функціонально-планувального рішення ділянки реконструйованого об’єкта у двох варіантах, проведення необхідних розрахунків. Розгляд варіантів та затвердження ескіз-ідеї функціонально-планувального вирішення ділянки об’єкта реконструкції. Розроблення двох (трьох) варіантів реконструкції функціонально-планувальної та об’ємно-просторової структури об’єкта реконструкції. Завершення розроблення ескіз-ідеї, її графічне оформлення, доопрацювання по зауваженням. Затвердження ескіз-ідеї на основі порівняльного аналізу варіантів розроблення всіх розділів.
Тема 7. Розроблення та затвердження ескізу проєктованого об’єкта.
Розроблення ескізу містобудівної частини проєкту реконструкції. Розрахунок ТЕП ділянки, порівняння з результатами містобудівної частини передпроєктного аналізу. Розроблення ескізу архітектурного проєкту (функціонально-планувальне та архітектурно-конструктивне вирішення будівлі). Захист та затвердження ескізу.
Тема 8. Графічне оформлення проєкту, складання пояснювальної записки, захист проєкту.
Виконання архітектурного проєкту з дотриманням нормативних вимог; розроблення окремих елементів робочої документації, складання пояснювальної записки. Огляд креслень з перевіркою дотримання вимог нормативних документів до змісту та оформлення проєктної документації, доопрацювання проєктів за зауваженнями. Захист архітектурних проєктів. Виставка архітектурних проєктів з їх аналізом. Підбиття підсумків, отримання заліку з архітектурного проєктування.