Навчальний курс 192МАОК4 Благоустрій вулично-дорожньої мережі

Загальні відомості про архітектурно-ландшафтний та інженерний благоустрій автомобільних доріг та вулично-дорожньої мережі населених пунктів.  Класифікація елементів благоустрою автодоріг та вулиць. Історичний огляд розвитку дорожнього благоустрою. Основні вітчизняні та зурубіжні напрацювання з проблеми дорожнього благоустрою.

Технічні засоби організації дорожнього руху. Класифікація технічних засобів організації дорожнього руху. Дорожні знаки. Дорожня розмітка. Дорожні огородження. Напрямні пристрої. Світлофори. Класифікація об’єктів сервісу на автомобільних дорогах, вулицях. Основні принципи розміщення об’єктів сервісу. Вимоги до проектування об’єктів сервісу. Велосипедна інфраструктура. Класифікація велосипедних доріжок. Прийоми включення велоінфраструктури у вулично-дорожню мережу населеного пункту. Нормативні вимоги до влаштування велосипедних доріжок. Конструктивні особливості. Зарубіжний досвід.

Об’єкти ландшафту. Проектування автомобільних доріг та вулиць з урахуванням рельєфу, водойм. Озеленення автомобільних доріг, вулиць. Нормативні вимоги.

Споруди дорожньої та автотранспортної служби на автомобільних дорогах, вулицях. Об’єкти монументальної архітектури. Освітлення доріг, вулиць і дорожніх споруд. Класифікація споруд дорожньої служби.   Класифікація споруд автотранспортної служби.    Основні вимоги до проектування об’єктів дорожньої та автотранспортної служби. Класифікація об’єктів монументальної архітектури. Принципи розміщення об’єктів монументальної архітектури. Проектування системи освітлення.

Обґрунтування необхідності створення безбарєрного простору. Обґрунтування необхідності створення безбарєрного простору. Універсальний дизайн вулично-дорожньої мережі. Класифікація елементів організації безбар’єрного простору для маломобільних груп населення.  Нормативні вимоги. 

Комплексна оцінка рівня обслуговування вулично-дорожньої мережі з урахуванням потреб маломобільних груп населення. Комплексна оцінка рівня обслуговування вулично-дорожньої мережі з урахуванням потреб маломобільних груп населення. Особливості проведення аудиту доступності вулично-дорожньої мережі населених пунктів.

Перший рік, осінній семестр, (2 – 2), екзамен.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 192бВК322  Проектування автомобільних доріг
  • 192бВК328 Штучні споруди на автомобільних дорогах
  • 192Бвк 210 Проектування вулиць та доріг населених пунктів

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 192мБА ОК5 Організація та планування дорожнього будівництва
  • 192мБА ОК8 Реконструкція автомобільних доріг

Результати навчання з дисципліни відповідно до освітньо-професійної програми (програмних результатах навчання) проявляються у знаннях та вміннях:

-Здатність демонструвати знання і розуміння наукових і математичних принципів, необхідних для розв’язування інженерних задач та виконання досліджень в дорожній галузі;-Здатність демонструвати знання сучасного стану справ, тенденції розвитку, найбільш важливі розробки та новітні технології в дорожній галузі;- Здатність демонструвати поглиблені знання у даній спеціальності. -Здатність демонструвати розуміння впливу технічних рішень в суспільному, економічному, соціальному і екологічному контексті; -Здатність вибирати методи і моделювати явища та процеси в динамічних системах, а також аналізувати отримані результати;-Здатність самостійно планувати та виконувати експериментальні дослідження, оцінювати отримані результати та застосовувати їх за професійною тематикою; -Здатність застосовувати отримані знання й практичні навички, адаптувати результати наукових досліджень для проєктування, будівництва, експлуатації та реконструкції автомобільних доріг, вулиць та доріг населених пунктів; -Здатність здійснювати пошук, аналізувати і критично оцінювати інформацію з різних джерел. -Здатність поєднувати теорію і практику, а також приймати рішення та виробляти стратегію діяльності для вирішення завдань спеціальності з урахуванням загальнолюдських цінностей, суспільних, державних та виробничих інтересів;- Здатність критично аналізувати основні показники функціонування автомобільних доріг, вулиць та доріг населених пунктів, а також оцінювати використані технічні рішення; - Здатність застосовувати системний підхід, інтегруючи знання з інших дисциплін та враховуючи нетехнічні аспекти, під час розв’язання інженерних задач та проведення досліджень; - Здатність самостійно проєктувати автомобільні дороги, вулиці та дороги населених пунктів вцілому та їх окремі елементи з урахуванням усіх аспектів поставленої задачі; - Здатність аргументувати вибір методів розв’язування спеціалізованої задачі, критично оцінювати отримані результати та захищати прийняті рішення;  Здатність ефективно спілкуватись на професійному та соціальному рівнях, включаючи усну та письмову комунікацію іноземною мовою; - Здатність представляти та обговорювати отримані результати та здійснювати трансфер набутих знань; - Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань.

Тема 1. . Загальні відомості про благоустрій

Тема 2. Технічні засоби організації дорожнього руху.

Тема 3. . Обєкти сервісу.

Тема 4. Велосипедна інфраструктура

Тема 5. . Об’єкти ландшафту

Тема 6. Споруди дорожньої та автотранспортної служби. Тема 6. Споруди дорожньої та автотранспортної служби. Об’єкти монументальної архітектури. Освітлення.

 Тема 7. Обґрунтування необхідності створення безбар’єрного простору.

Тема 8. Комплексна оцінка рівня обслуговування вулично-дорожньої мережі з урахуванням потреб маломобільних груп населення.

Теми практичних занять

№1-3 Розроблення схеми розташування дорожніх знаків, розмітки, огорожі на ділянці автомобільної дороги

4. Розроблення схеми організації дорожнього руху на перехресті вулиць

№5-6. Проектування розміщення об’єктів сервісу вздовж автомобільної дороги

№7. Проектування розміщення елементів велосипедної інфраструктури

 №8. Проектування розміщення об’єктів автотранспортної служби

 №9-10. Проведення аудиту доступності вулично-дорожньої мережі населених пунктів

11-12. Проектування безбар’єрного простору

Базова

1. Благоустрій автомобільних доріг та вулиць / Литвиненко Т., Солодкий С., Ткаченко І.В., Гасенко Л., Івасенко В., Сідун Ю. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2022. – 272 с. ISBN 978-966-941-732-9, https://vlp.com.ua/node/20619.

2. Литвиненко Т.П. Принципи благоустрою автомобільних доріг та вулично-шляхової мережі: монографія / Т.П. Литвиненко, І.В.Ткаченко. – П: Шевченко Р., 2017. – 206 с.

3. Литвиненко Т.П. Архітектурно- ландшафтний та інженерний благоустрій автомобільних доріг: навч. посібник /  Т.П. Литвиненко, О.Б. Кошлатий, І.В. Вітринська. – П: ПолтНТУ, 2010. – 184 с.

Нормативна

1. ДСТУ 2587:2021 Безпека дорожнього руху. Розмітка дорожня. Загальні технічні умови. Методи контролювання. Правила застосування.

2. ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану.

3. ДСТУ 4036-2001 Безпека дорожнього руху. Вставки розмічальні дорожні. Загальні технічні умови.

4. ДСТУ 4100:2021 Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування. 

5. ДСТУ 7168:2010 Огородження дорожні тимчасові. Загальні технічні умови.

6. ДСТУ 8713:2017 Озеленення. Створення газонів. Загальні вимоги

7. ДСТУ 8752:2017 Безпека дорожнього руху. Проект організації дорожнього руху. Правила розроблення, побудови, оформлення. Вимоги до змісту.

8. ДСТУ 8906:2019 Планування та проектування велосипедної інфраструктури. Київ: ДП «УкрНДНЦ», 2020. –  47 с.

9. ДСТУ ISO 23599:2017 Вироби для надання допомоги сліпим і людям зі слабким зором. Тактильні індикатори пішохідної зони (ISO 23599:2012, IDT)

10. ДСТУ Б Б.2.2-11:2016 Елементи (частини) об`єктів благоустрою населених пунктів. Загальні технічні вимоги.

11. ДСТУ Б В. 2.3-28:2011 Огородження дорожні металеві бар’єрного типу. Технічні умови.

12. ДСТУ 8751:2017 Безпека дорожнього руху. Огородження дорожні і напрямні пристрої. Правила використання. Загальні технічні вимоги.

13. ДСТУ Б В.2.3-11-2004 Споруди транспорту. Огородження дорожнє перильного типу. Загальні технічні умови.

14. ДСТУ Б В.2.3-12-2004 Огородження дорожнє металеве бар’єрного типу. Загальні технічні умови.

15. ДСТУ Б В.2.7-238:2010 Будівельні матеріали. Плити бетонні тротуарні. Технічні умови.

16. ДСТУ-Н Б В.2.3-38:2016 Настанова з влаштування захисних шарів зносу покриття дорожнього одягу автомобільних доріг.

17. Закон України “Про автомобільні дороги” [Електронний ресурс]. − Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2862-15#Text

18. Закон України “Про рекламу”[Електронний ресурс]. − Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/270/96-%D0%B2%D1%80#Text

Координатор Асистент координатора Syllabus