Навчальний курс 193БОК14 ГІС і бази даних

Геоінформаційні технології в сучасному світі; дані, інформація, знання; апаратне та програмне забезпечення геоінформаційних технологій; векторні моделі географічних об'єктів; растрова модель даних; тріангуляційні моделі географічних об’єктів; бази даних; загальна характеристика геопросторового аналізу; функції вимірів; функції вибору даних та класифікації; оверлейні функції; функції околу; функції зв’язності.

Другий рік, весна, 3 кредити (1 –1) залік

Третій рік, осінь, 4 кредити (1,5 – 1,5) екзамен

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

Тема 1. Геоінформаційні технології в сучасному світі

Тема 2. Дані, інформація, знання. Апаратне та програмне забезпечення геоінформаційних технологій

Тема 3. Векторні моделі географічних об'єктів

Тема 4. Растрова модель даних

Тема 5. Тріангуляційні моделі географічних об’єктів

Тема 6. Бази даних

Тема 7. Загальна характеристика геопросторового аналізу

Тема 8. Функції вимірів

Тема 9. Функції вибору даних та класифікації

Тема 10. Оверлейні функції

Тема 11. Функції околу

Тема 12. Функції зв’язності

Лабораторна заняття 1. Створення атрибутивно-графічної бази даних в МарInfo. Оцифрування. «Об'єднання» таблицьУзагальнення і роз'єднання даних. Комбінування таблиць. Злиття таблиць.

Лабораторна заняття 2. Запити. Обробка вибірки. Буферні зони. Повторення оновлення атрибутів і побудови запитів. Трансформація растра і використання космічних знімків.

Лабораторна заняття 3. Формування інформаційної баз даних топографічного (кадастрового) плану в програмному середовищі.

Лабораторна заняття 4. Районування. Формування нових атрибутів таблиць.

Лабораторна заняття 5. Побудова графіків. Створення тематичних карт і звітів. Зв'язок МарInfo з іншими програмами

Лабораторна заняття 6. Створення кадастрового плану в програмному середовищі за растровим картографічним зображенням.

Лабораторна заняття 7. Робота з точками, створення цифрової моделі рельєфу.

Лабораторна заняття 8. Побудова цифрової моделі рельєфу за горизонталями (полілініями)

Лабораторна заняття 9. Редагування цифрової моделі рельєфу

Лабораторна заняття 10. Аналіз поверхні. Автоматизоване підписування поверхні. Розрахунок об'ємів земляних робіт.

Лабораторна заняття 11. Знайомство з геодезичним модулем «Digitals

Лабораторна заняття 12. Оцифрування топографічного плану в модулі «Digitals»

Лабораторна заняття 13. Побудова кадастрового плану в модулі «Digitals»

Лабораторна заняття 14. Робота з відсканованими планами та картами. Робота з ортофотопланами. Робота з сервісами завантаження растрових зображень. Розробка розбивочного креслення для виносу проекту

Базова

1. Світличний О.О., Плотницький С.В. Основи геоінформатики: Навчальний посібник / За заг. Ред.. О.О. Світличного. - Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. - 295 с.
  2. Варламов А.А., Гальченко С.А. Земельний кадастр. Т. 6. Географические и земельне информационньїе системи. - М.: КолосС, 2006. - 400 с.
  3. Іщук О.О., Коржнев М.М., Кошляков О.Є. Просторовий аналіз і моделювання в ГІС: навч. Посібник / За ред. акад. Д.М. Гродзинського. - К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2003. - 200 с.

Допоміжна

1. Грицунов О.В. Інформаційні системи та технології: навч. Посіб. Для студентів за напрімом підготовки «Транспортні технології» / О.В. Грицунов; Харк. нац. акад. міськ госп-ва. - X.: ХНАМГ, 2010. - 222 с.
  2. Ладинчук Д.О., Пічура В.І. Бази геоінформаційних даних / За ред. професора В.В. Морозова - Херсон: Вид-во ХДУ, 2007. - 103 с.
  3. ДеМерс, Майкл Н. Географические информационньїе системи. Основи. - М.: «Дата+», 1999.-492 с.
  4. Шипулін В.Д. Основні принципи геоінформаційних систем: навч. посібник / В.Д. Шипулін; Харк. нац. акад. міськ госп-ва. - X.: ХНАМГ, 2010. -313 с.

Координатор Асистент координатора Syllabus