Навчальний курс 193БВБ10 Основи геології і гідрогеології

Мінерали та їх класифікація. Головні фізичні характеристики мінералів. Гірські породи, їх походження і класифікація. Магматичні гірські породи. Осадові гірські породи. Метаморфічні гірські породи. Вік гірських порід. Загальні поняття про геологічні і інженерно-геологічні процеси. Рухи земної кори та дислокації. Магматизм і вулкани. Сейсміка. Вивітрювання і утворення елювіальних відкладів. Геологічна діяльність вітру. Геологічна діяльність поверхневих текучих вод. Геологічна діяльність льодовиків. Геологічна діяльність моря і морські відклади. Геологічна діяльність підземних вод. Суфозія. Мули, торфи і за торфовані ґрунти. Засолені ґрунти. Насипні і намивні ґрунти. Підтоплені території. Кругообіг води у природі. Походження і формування підземних вод. Верховодка. Міжпластові води. Артезіанські води. Ґрунтові води. Режим ґрунтових вод. Карта дзеркала ґрунтових вод у гідроізогіпсах.. Рух води у гірських породах та їх водопроникність. Приплив води до водозабірних споруд. Види дренажів.

Другий рік, весна, 3 кредити (1 – 1) залік

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

Тема 1. Вступ. Основні відомості про Землю

Тема 2. Мінерали та гірські породи

Тема 3. Внутрішні геологічні процеси

Тема 4. Зовнішні геологічні процеси

Тема 5. Ґрунти з особливими властивостями і техногенні явища

Тема 6. Основи гідрогеології (Частина 1)

Тема 7. Основи гідрогеології (Частина 2)

Тема 8. Інженерно-геологічні вишукування

Лабораторне заняття №1. Мінерали та гірські породи

Лабораторне заняття №2. Визначення гранулометричного складу піску

Лабораторне заняття №3. Визначення числа пластичності глинистого ґрунту та показника текучості

Лабораторне заняття №4. Визначення числа пластичності глинистого ґрунту методом двох пенетрацій

Лабораторне заняття №5. Побудова карти дзеркала ґрунтових вод

Лабораторне заняття №6. Визначення коефіцієнту фільтрації піску

Лабораторне заняття №7. Визначення коефіцієнту фільтрації глинистого ґрунту

Лабораторне заняття №8. Побудова інженерно-геологічного розрізу

Базова

1. М.Л. Зоценко, В.І. Коваленко, А.В. Яковлєв, О.О. Петраков, В.Б. Швець, О.В. Школа. С.В. Біда, Ю.Л. Винников. Інженерна геологія. Механіка ґрунтів, основи та фундаменти. Підручник. Полтава. 2004 − 560 с.
  2. Зоценко М.Л, Коваленко В.І.,Хілобок В.Г. Яковлєв А.В. Інженерна геологія. Механіка ґрунтів основи та фундаменти. – К.: Вища школа, 1992. – 408 с.
  3. Ананьєв В.П.,Потапов В.Д. Инженерная геология: Учебник. – Высш. шк. 2002 . – 511 с.
  4. Маслов Н.Н. Основы инженерной геологии и механики грунтов. Учебник для вузов.- М.; Высш. Шк., 1982. – 511 с.

Допоміжна

1. Ю.Й. Великодний. Захист територій від зсувів. Навчальний посібник. Полтава. 2006– 116 с.
  2. ДСТУ Б.В.2.1-2-96 Ґрунти. Класифікація
  3. ДСТУ Б.в.2.1-4-96. Ґрунти. Методи лабораторного визначення характеристик міцності і деформативності.
  4. ДСТУ Б В.2.1.-7-2000 (ГОСТ 20276-99) Ґрунти. Польові випробовування.
  5. ДСТУ Б.В.1-5-96. Ґрунти. Методи статистичної обробкирезультатів випробувань.

Координатор Syllabus