Навчальний курс 1М2 Архітектура сакральних об’єктів та реставрація пам’яток архітектури

Освітній рівень Другий (магістерський)
Програма навчання Вибіркова
Галузь знань 19 Архітектура та будівництво
Спеціальність 191 Архітектура та містобудування
Освітня програма Архітектура будівель і споруд
Обсяг дисципліни 3 кредити (90 академічних годин)
Види аудиторних занять Лекції (16 академічних годин), практичні заняття (16 академічних годин)
Форма контролю Диференційований залік, курсовий проєкт (КП)

Мета навчальної дисципліни: надання студентам знань про основи типології і принципи планувальної та образно-композиційної організації сакральних об’єктів; основи реставрації як специфічної форми діяльності архітектора.

Очікуваним результатом цього вивчення має стати розуміння закономірностей впливу соціально-культурних факторів (зокрема, релігійних канонів) на формування архітектури будівель і споруд, знання обмежень, що накладають на архітектурну діяльність вимоги збереження об’єктів культурної спадщини, вміння формувати архітектуру об’єктів в умовах заздалегідь заданої системи обмежень.

Для досягнення очікуваних результатів  навчання студенти повинні:

знати:

в галузі сакральної архітектури:

• стислі характеристики основних релігій, поширених в Україні; конфесійні особливості та міжконфесійні стосунки;
  • характеристику православ’я як провідної релігії України;
  • основні види православних церковних обрядів, богослужінь та треб, особливості функціональних процесів, які пов’язані з цими обрядами;
  • принципи та методику містобудівельної організації мережі культових споруд в населених пунктах України;
  • методику аналізу вибору ділянок під майбутні культові споруди;
  • основні типи культових об’єктів, особливості та різновиди їх функціональної організації;
  • принципи планувальної організації основних видів культових споруд;
  • основні образно-символічні характеристики культових споруд;
  • основні стилістико-композиційні особливості культових споруд;
  • основні характеристики і особливості оздоблення та обладнання інтер'єрів культових споруд;
  • принципові положення про особливості архітектурних рішень римо-католицьких, греко-католицьких, мусульманських та протестантських сакральних об’єктів;

в галузі реставрації пам'яток архітектури:

• загальні етапи історії виникнення та розвитку реставраційної науки;
  • основи сучасної методики реставрації;
  • особливості складання проекту реставрації;
  • принципові положення щодо конструктивного зміцнення об'єктів реставрації;
  • основи методики сучасного використання та пристосування реставрованих об'єктів;
  • специфіку інженерного обладнання реставрованих об’єктів;

вміти:

в галузі сакральної архітектури:

• виконувати принциповий порівняльний аналіз ділянок розташування майбутніх православних храмів;
  • виконувати розрахунки щодо місткості, радіусів обслуговування майбутніх храмів;
  • виконувати композиційний, планувальний та художній пошук принципового образу православного храму для конкретної аналітично обраної ділянки;

в галузі реставрації пам’яток архітектури:

• виконувати принципові натурні обстеження, архітектурно-археологічні обміри, архівно-бібліографічні пошуки, складати архітектурно-реставраційні завдання, паспорти пам'яток.

Змістовий модуль 1. АРХІТЕКТУРА САКРАЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ

Тема 1. Характеристика і аналіз основних релігій в Україні. Роль сакральних об’єктів в архітектурі. Вступна лекція. Сакральні об'єкти як головні споруди будь-якої країни. Основні релігії, розповсюджені в Україні, їх стисла характеристика і порівняльний аналіз. Еволюція культової архітектури України. Дохристиянська доба Київської Русі. Новітнє проєктування храмів в Україні. Відновлення проєктування культових споруд в Україні.

Практичне заняття № 1. Вибір стилістичного напряму майбутньої проектної пропозиції вирішення культової споруди, знайомство з проектними аналогами, робота з літературою. Розробка ескізу проєктної пропозиції вирішення культової споруди, аналіз помилок.

Тема 2. Образно-композиційні, типологічні, стилістичні особливості культової архітектури. Організаційний устрій культової споруди. Типологічна класифікація культових споруд.

Практичне заняття № 2. Графічне виконання проєктної пропозиції вирішення культової споруди.

Тема 3. Методика містобудівної організації мережі культових споруд. Планувальна класифікація споруд.

Практичне заняття № 3. Завершення графічного виконання проєктної пропозиції вирішення культової споруди.

Тема 4.  Образна і функціональна організація інтер’єрів культових споруд.

Практичне заняття № 4. Складання пояснювальної записки. Здача і оцінювання проєктної пропозиції.

Змістовий модуль 2. РЕСТАВРАЦІЯ ПАМ’ЯТОК АРХІТЕКТУРИ

Тема 5. Історія реставрації пам’яток архітектури. Формування сучасних концепцій реставраційної теорії. Основи сучасної методики реставрації пам’яток архітектури. Пристосування до сучасного використання пам’яток архітектури. Специфіка інженерного обладнання пам’яток

Тема 6. Основні види реставраційних робіт.

Тема 7. Проєкт реставрації пам’ятки архітектури.

Тема 8. Конструктивне зміцнення пам’яток архітектури.

Координатор Syllabus