Новини кафедри архітектури будівель та дизайну

10.12.2024

Вийшов друком поточний випуск наукового збірника

«Містобудування та територіальне планування» (м. Київ, КНУБА)!

Це науковий фаховий журнал України категорії Б. Журнал здійснює публікації за спеціальностями: архітектура та містобудування, будівництво та цивільна інженерія. У цьому випуску – стаття науково-педагогічних працівників кафедри архітектури будівель та дизайну – к. арх., доц. Людмили ШЕВЧЕНКО та к. арх., доц. Наталії НОВОСЕЛЬЧУК «Конструктивні й технічні аспекти дизайну прилеглих до води територій в урбанізованому середовищі».

У цій публікації науковиці висвітлюють актуальну наразі проблему – безпекові питання експлуатації прилеглих до води територій в урбанізованому середовищі. Акцентовано увагу на інженерному обладнанні та технічній організації берегової смуги річок у містах. Розглянуто низку прийомів захисту прибережних територій, альтернативних існуючим гідротехнічним, – з використанням «зелених» технологій, прийомів зміцнення берегів річок і водойм, укріплення підпірних стінок. Представлені авторські пропозиції по залученню піднятої води до участі у формуванні художньо-естетичних якостей прибережного простору урбанізованого середовища. Авторки вважають, що в тому числі завдячуючи водним елементам, наші міста мають приємний мікроклімат з освіжаючою прохолодою, виразні естетичні пейзажі, вишукані водно-ландшафтні композиції зі світлотіньовими ефектами та віддзеркаленням. Водночас, вода містить у собі дуальність. З одного боку – джерело чистоти й життя на Землі, з іншого – рушійну силу природи. Тому питання художньо-естетичної насолоди й можливості небезпеки стоять поряд у ландшафтному дизайні територій, прилеглих до води.

Триває пошук науковицями прийомів вирішення безпекових питань, направлених на ефективне й раціональне використання прибережних ресурсів, забезпечення історичної спадкоємності та «духу місця» природного середовища, упровадження пристроїв та інноваційних технологій для створення безпечного середовища у разі непередбачуваних природних ситуацій. Ці дослідження науковиць кафедри тісно пов’язані з реалізацією її освітньої та науково-дослідної діяльності з освітньої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти «Дизайн архітектурного середовища». Їх результати знайдуть своє втілення у лекційних курсах циклу професійної підготовки магістрів «Актуальні проблеми дизайну архітектурного середовища», «Екодизайн», «Ландшафтний дизайн», «Художнє конструювання культурного ландшафту». Апробація результатів досліджень активно проводиться авторками під час керівництва кваліфікаційними роботами здобувачів по цій освітній програмі.


22.11.2024

15 та 16 листопада 2024 року доцент кафедри архітектури будівель та дизайну А.Ю. Дмитренко за допомогою дистанційних інформаційних  технологій узяв участь у ХХІІІ Міжнародній науковій конференції DEFINIOWANIE PRZESTRZENI ARCHITEKTONICZNEJ - DEFINING THE ARCHITECTURAL SPACE, яка проходила у Кракові (Республіка Польща), на базі Краківської політехніки імені Тадеуша Костюшка.

Доповідь «Using National Traditions in Modern Public Architecture (On the Example of the Shaanxi Province» («Використання національних традицій в сучасній громадській архітектурі (на прикладі провінції Шансі)») була підготовлена у співавторстві з  китайським науковцем Я. Діном, д.арх., проф. Ю. Івашко (Київський національний університет архітектури та будівництва), професором І. Санду (Академія науковців Румунії),  (Університет Лодзі).


20.11.2024

Вийшов друком поточний випуск наукового збірника

«Просторовий розвиток» (м. Київ, КНУБА)!

Це наукове фахове видання України категорії Б, в якому висвітлюють наукові розвідки на політичні, економічні та інженерні проблеми теорії і практики просторового розвитку територій, територіального планування, містобудування, управління містобудівельними системами і програмами, комплексної оцінки, освоєння, розвитку, утримання та реконструкції територій і житлової забудови, розглядаються нагальні питання житлово-комунального господарства, геодезії, містобудівного кадастру, розвитку населених пунктів, їх інженерної та транспортної інфраструктури. У цьому номері – публікація к. арх., доц. кафедри архітектури будівель та дизайну Людмили ШЕВЧЕНКО, пов’язана з реалізацією освітньої та науково-дослідної діяльності кафедри.

Стаття Людмили ШЕВЧЕНКО – результат наукової діяльності, що здійснювалася спільно з Олексієм СКОРОБОГАТЬКО, д. філософії, асистентом кафедри біології рослин Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. В ній висвітлено змістовну складову центрів екології та сталого розвитку природних ресурсів, їх функціонально-тематичного та ландшафтного наповнення. Робота кореспондується зі загальнодержавними інтересами, спрямованими на раціональне використання природних ресурсів та покращення екологічного стану регіону і країни в цілому. В цій науковій праці розкрито зміст об’єкту дослідження як осередку концентрації знань, проведення наукових досліджень та здійснення практичних кроків для вирішення цілої низки завдань, пов’язаних із досягненням сталого розвитку, екологічного балансу, розробленням відповідної стратегії управління природними ресурсами – землею, лісами, водою та ресурсами загального користування. Центри екології та сталого розвитку природних ресурсів – це уособлення природи, науки і ландшафтного мистецтва.

Такі дослідження науковиці кафедри будуть корисними і в освітньому процесі, для здобувачів як першого (бакалаврського) так і другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Така пошукова проєктно-дослідницька робота викладачки кафедри відповідає основному фокусу освітньої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти «Дизайн архітектурного середовища» та кореспондується із дисциплінами циклу професійної підготовки магістрів «Актуальні проблеми дизайну архітектурного середовища», «Екодизайн», «Ландшафтний дизайн» та «Художнє конструювання культурного ландшафту».


25.09.2024

25 вересня 2024 року відбулося засідання кафедри архітектури будівель та дизайну з аспірантами. До відома членів кафедри доведено результати виконання індивідуальних планів роботи аспірантів за звітний період. Кожний аспірант звітував щодо виконання освітньої та наукової складової підготовки, про що надано аспірантами звіти на засідання кафедри. Керівники та члени кафедри надали поради стосовно подальшої наукової роботи над дисертаційними дослідженнями та затвердили звіти аспірантів.


20.09.2024

Студенти кафедри архітектури будівель та дизайну відвідали серію корисних екскурсій!

Важливим етапом у проєктуванні будь-якого архітектурного об’єкту є його усебічне вивчення, аналіз вихідних даних, запроєктованих та збудованих аналогів. Так званий «підготовчий» етап проєктування. Він включає вступну лекцію, основною метою якої є розкриття найбільш суттєвих особливостей даного типу будівлі, її функціональних взаємозв’язків, конструктивних рішень, сучасних тенденцій у проєктуванні та будівництві. Саме у цей період важливим є знайомство з кращими прикладами реалізованих об’єктів, архітектурних проєктів студентів попередніх років навчання та проведення екскурсій на реальні об’єкти.

У цьому навчальному році студенти 4 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти обрали для вивчення дисципліну «Архітектурне проєктування. Багатоповерхова громадська будівля». Тому об’єктом їх проєктування є офісна багатоповерхова будівля. У вересні 2024 року викладачі дисципліни к. арх. доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО та к. арх. доцентка Ольга ТИШКЕВИЧ провели для студентів груп 401-А та 402-А, які навчаються на кафедрі архітектури будівель та дизайну, серію екскурсій на реальні офісні будівлі у м. Полтава. Перед початком екскурсій – студентам проведено інструктаж із техніки безпеки.

Першою будівлею став бізнес-центр «Панорама» - офіс «С» класу, 5-поверхова будівля з підземним паркінгом, системою охорони. Будівля, пристосована під офіси, демонструє коридорну планувальну систему з офісами чарункового типу – одна із розповсюджених планувальних схем для невеликих компаній, фірм, установ. Тут знаходяться 4 туристичних фірми, 3 страхові компанії, нафтотранспортна компанія, 5 видавництв, столова, ресторан. В будівлі застосована стінова конструктивна система з несучими стінами.

Другим об’єктом став новий офіс товариства з обмеженою відповідальністю «Група компаній СП». Він розташований на перших поверхах багатофункціонального житлового комплексу, перша черга якого вже введена в експлуатацію. Цей офіс викликав жвавий інтерес у студентів, адже основна діяльність компанії – архітектурна, дизайнерська, інжиніринг, геологія та геодезія, надання послуг технічного консультування в цих сферах. На відміну від попереднього, планувальне рішення офісу – відкритого типу, “open space” – відкритий простір, функціональне зонування якого відбувається за рахунок меблів та скляних перегородок. Таке планувальне рішення є можливим, коли приміщення займає одна велика установа. Викладачки акцентували увагу студентів і на конструктивному рішенні, відмінному від попереднього, – каркас з несучими колонами, який дає можливість створити такий відкритий простір із великими вікнами від підлоги до стелі.

До речі, екскурсія стала корисною для студентів і з професійної точки зору. Головний архітектор проєктів цього ТОВ надав дієві поради нашим студентам щодо роботи з новими архітектурними комп’ютерними програмами та обладнанням, продемонстрував низку цікавих проєктних рішень, розроблених товариством. Студенти, навіть, змогли на собі відчути «вагомість» крісла головного архітектора проєктів!

Завдячуючи керівництву ТОВ «Група компаній СП», тут у студентів з’явилася можливість побувати і на будівельному майданчику другої черги багатофункціонального житлового комплексу.  Студентів цікавило все – від несучої конструктивної системи, температурних швів між секціями, вентиляційних каналів, сходових кліток з місцями для ліфтових кабін, до – естетичних питань, пов’язаних із чудовими видами з вікон майбутніх квартир, обладнанням дитячих ігрових майданчиків, їх опоряджувальних матеріалів.

Третім об’єктом стала офісна будівля біля нашого університетського кампусу. Це – історична будівля першої половини ХІХ ст., яка наразі виконує функції офісної. Наразі тут знаходиться низка ТОВ, приватних підприємств, відділення «Нової пошти» № 25. Планувальна й конструктивна системи цієї будівлі подібні до першого відвідуваного об’єкту, але тут деякі ТОВ займають цілу низку приміщень. Офіс має більш широкі коридори, що перевищує діючі норми, але пов’язано з історичним плануванням будівлі.

Проведені екскурсії для студентів 4 курсу, котрі щойно приступили до виконання архітектурного проєкту на тему «Багатоповерхова громадська будівля», стали для них корисними. І не лише у сенсі відчуття реальності всього проєктного та будівельного процесів, а й в сенсі майбутніх професійних перспектив. Адже кінець цього навчального року стане для студентів підсумком їх навчання на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти. Для них відкриється шлях як у подальше навчання на другому (магістерському) рівні, так і у практичну професійну діяльність. У цьому сенсі відвідини архітектурного офісу, його творчі й практичні можливості, можуть стати стимулом для успішного завершення навчання та відкриття цікавих творчих перспектив практичної професійної діяльності.


16.09.2024

Вийшла закордонна монографія з участю викладачів кафедри (м. Прага, Чехія)!

Викладачі кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. доц. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО разом з іноземною колегою Elena MASS (США) стали співавторами колективної закордонної монографії «INFORMATION PROGRESS AND TECHNOLOGY TRANSFORMING THE WORLD»  

Це вже другий результат спільного наукового дослідження викладачок кафедри з американською колегою у сфері інформаційних технологій. Цього разу до монографії увійшов параграф, присвячений використанню штучного інтелекту в архітектурному проєктуванні «ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN ARCHITECTURAL DESIGN: ESSENCE AND APPLICATION ANALYSIS».

Ми живемо в епоху, коли штучний інтелект із його нинішніми темпами розвитку стало неможливо ігнорувати. Сьогодні він є дуже потужним інструментом у нашому повсякденному житті, навіть якщо ми  не усвідомлюємо цього до кінця. ШІ поступово впроваджується в архітектурну професію, демонструючи вражаючі результати практично на всіх етапах роботи:  від генерування ідеї, планування до будівництва.

Таким чином, піднята у параграфі закордонної монографії тема є кроком вперед  у підготовці здобувачів другого (магістерського) та першого (бакалаврського) освітнього рівнів. Ця науково-дослідницька робота викладачок кафедри й закордонної колежанки сприяє втіленню інноваційних питань та поглибленню знань студентів щодо інноваційної пошуково-дослідницької діяльності. Цей напрямок є пріоритетним в освітньо-професійній програмі «Дизайн архітектурного середовища» другого (магістерського) рівня вищої освіти. Тож  к. арх. доц. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО шляхом імплементації власних наукових досягнень сприяють як удосконаленню освітнього процесу так і ОПП «Дизайн архітектурного середовища».


23.07.2024

23 липня 2024 року кандидатка архітектури, доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО взяла участь у роботі разової спеціалізованої вченої ради ДФ 64.089.29 Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова Міністерства освіти і науки України, м. Харків у якості опонента дисертаційного дослідження Діани БАЙБАК. Спеціалізована вчена рада затверджена Наказом т. в. о. ректора ХНУМГ імені О.М. Бекетова №247-01 від 04.06. 2024 р. та створена для захисту дисертації Байбак Д.О. на тему «Принципи формування мережі спортивно-дозвіллєвих комплексів в структурі найкрупнішого міста (на прикладі м. Харків)» на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 19 Архітектура та будівництво за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування». Науковим керівником дослідження є відома архітекторка і науковиця д. арх., проф. Ірина ДРЕВАЛЬ (ХНУМГ імені О.М. Бекетова, м. Харків).

До спеціалізованої вченої ради також увійшли відомі українські вчені-архітектори: д. арх., проф., професор кафедри урбаністики та містобудування ХНУМГ імені О.М. Бекетова Василь ШУЛИК (голова ради), д. арх., проф., професор кафедри архітектури будівель і споруд ХНУМГ імені О.М. Бекетова Галина ОСИЧЕНКО, д. арх., проф., професор кафедри архітектурного проєктування НАОМА Олена ОЛІЙНИК та к. арх., доц., доцент кафедри архітектури будівель і споруд ХНУМГ імені О.М. Бекетова Світлана ШКЛЯР.

Світлина – Робота разової спеціалізованої вченої ради по захисту дисертації на здобуття ступеня доктора філософії Діани БАЙБАК

Робота Діани БАЙБАК є вельми актуальною, так як вирішує важливі завдання стратегії сталого розвитку міст і громад – покращення здоров’я населення та посилення соціальних взаємодій. Здобувачка вирішує дані проблеми в архітектурно-містобудівній площині, розглядаючи в якості ефективного інструменту їх вирішення нові для України об’єкти – спортивно-дозвіллєві комплекси. Вони створюватимуть особливі просторові умови для активізації потреб містян в реалізації творчого потенціалу і самоактуалізації людини під час дозвілля у формі фізичних навантажень, а також відновлення фізичних, духовно-інтелектуальних енергетичних та психоемоційних ресурсів. Це буде особливо актуальним для нашої країни у повоєнний період.

Результатом плідної роботи разової спеціалізованої вченої ради на підставі прилюдного захисту та відкритого голосування стало одноголосне рішення про присудження Діані БАЙБАК наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 19 Архітектура та будівництво за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування».

Вітаємо здобувачку, її наукового керівника, членів цієї спеціалізованої ради та Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова з достойним поповненням у колі наукової спільноти!

Активна участь науково-педагогічних працівників кафедри архітектури будівель та дизайну в атестації наукових кадрів як офіційних опонентів, членів постійних та разових спеціалізованих вчених рад відповідає п. 38 Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності за другим та третім рівнями вищої освіти, зокрема – за освітніми програмами «Дизайн архітектурного середовища» та «Архітектура будівель і споруд».


12.06.2024

Не зупинятися на досягнутому – цьому було присвячене планове засідання студентського наукового гуртка «DasA»!

12 червня 2024 року відбулося планове засідання студентського наукового гуртка «DasA». Гурток діє при кафедрі архітектури будівель та дизайну перший рік. Керівниця гуртка – доцентка Людмили ШЕВЧЕНКО – закликала здобувачів не зупинятися на досягнутому, а сміливо крокувати вперед у пошуку свого професійного місця, в тому числі серед спільноти молодих науковців! Тема цього засідання –  «Третій (аспірантський) рівень вищої освіти: process, opportunities, challenges».

Рисунок 1 – Промоушен засідання

Людмила ШЕВЧЕНКО розповіла гуртківцям про вступ та навчання на третьому (аспірантському) рівні вищої освіти. Коротко зупинилася на його перевагах та перспективах щодо подальшого професійного та наукового шляху. При цьому наголосила на наукових школах, які діють у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», напрямках наукової роботи викладачів кафедри архітектури будівель та дизайну. До речі, на цьому засіданні була присутня і Анна МИХАЙЛОВА, цьогорічна випускниця магістратури за ОПП «Дизайн архітектурного середовища», яка має наміри вступити до аспірантури нашого вишу. Тому питань було безліч – від процедури вступу, вибору наукового керівника-лідера, наукової теми роботи, … до самого навчального процесу. Відчувалася зацікавленість і серед здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти, які наразі працюють над магістерською роботою.

Рисунок 2 – Засідання наукового гуртка під гаслом «Третій (аспірантський) рівень вищої освіти: process, opportunities, challenges»

Людмила ШЕВЧЕНКО приготувала своєрідний бонус цього засідання – віртуальну подорож до архітектурного факультету Poznan University of Technology (м. Познань, Польща). Poznan University of Technology має давні освітні традиції від часу його заснування – у 1919 році. Наразі університет налічує 10 факультетів, більш ніж 20000 студентів та 1200 викладачів. Науково-педагогічний персонал університету веде підготовку студентів за 27 основними напрямами навчання, серед яких – будівельний, технічний, інженерний, електротехнічний, енергетичний, мехатроніка та електроніка, автоматика та робототехніка, біомедична інженерія, а також мистецькі напрями – архітектурний та образотворче мистецтво. Кампус університету займає значну територію з окремими висотними будівлями факультетів, окремими лабораторними корпусами, спортивними площадками, полями та тенісними кортами, комфортними 4-х поверховими будинками гуртожитків і, звичайно, – затишними ландшафтними просторами. Дійсно, кампус являє собою місце, де зосереджено життя студентів Poznan University of Technology, адже тут є все, що необхідно для навчання, відпочинку та контакту з оточуючим природним середовищем.

Окрема зупинка – архітектурний факультет, розташований в сучасній енергоощадній будівлі. Вона розташована в кампусі Варта і є однією з найсучасніших навчальних будівельних споруд у Польщі. Факультет здійснює навчання студентів у галузі архітектури, містобудування, просторового планування, захисту культурної спадщини, а також дизайну інтер'єру та промислового дизайну. Програма навчання заснована на інноваційних методах викладання, а зміст навчального плану орієнтований на сучасні досягнення в архітектурі, містобудуванні та образотворчому мистецтві. Більшість занять, що проводяться на факультеті, є практичними (навчальні посібники, лабораторії, проєкти). Програма навчання забезпечує розвиток компетенцій та навичок, які безпосередньо впливають на якість проєктованого простору. Як і у нас, наукові дослідження, що проводяться на архітектурному факультеті Poznan University of Technology, надають студентам можливість брати участь у семінарах, симпозіумах чи конференціях, готуючи їх до науково-дослідної роботи.

Ця віртуальна подорож супроводжувалася численними фотознімками навчального середовища архітектурного факультету, що дало можливість гуртківцям дійсно поринути в креативну атмосферу Poznan University of Technology. У цьому можна пересвідчитися прямо зараз:

Рисунок 3 – Бонус засідання – віртуальна подорож до архітектурного факультету Poznan University of Technology

Студентський науковий гурток «DasA» вперше запрацював у цьому навчальному році. Він став цікавою платформою для здобувачів не лише другого (магістерського) рівня вищої освіти, а й першого (бакалаврського) та третього (аспірантського). Різнопланові заняття – від теоретичних, до реальних та віртуальних екскурсій, відвідин історичної пам’ятки архітектури, взаємообміну власних ідей та можливостей… Підсумком роботи гуртка у 2023-2024 навчальному році є не лише констатація проведених занять, а в першу чергу – зацікавленість здобувачів-бакалаврів, майбутніх магістрів у ньому, пізнання й відкриття нового й цікавого, користь обраних тем для обговорення та розгляду, допомога у виконанні магістерських робіт, живе спілкування у науковому колі.

Тож, до зустрічі у 2024-2025 навчальному році!


10.06.2024

6 та 7 червня у м. Ясси (Румунія) пройшла Міжнародна конференція інноваційних досліджень EUROINVENT-2024. НПП кафедри архітектури будівель та дизайну вже традиційно взяли участь у цій конференції у співробітництві з українськими та зарубіжними колегами. Два інноваційних міжнародних проєкти було відзначено нагородами.

Проєкт «Specific Issues of Conservation and Restoration of Libya Mosques (7th century - 1815)» (автори: Mohammed Sulayman, Yulia Ivashko, Somayeh Afshariazad, Andrii Dmytrenko, Krystyna Paprzyca, Anna Safronova, Olena Safronova, Tetiana Yevdokimova) був відзначений золотою медаллю.

Проєкт «The destruction of the established urban environment of Borodianka and Irpen as a result of the Russian-Ukrainian war» (автори: Yulia Ivashko, Andrii Dmytrenko, Oleksandr Molodid, Oleksandr Ivashko, Vitaliy Molochko, Serhii Belinskyi, Przemystaw Bigaj) був відзначений дипломом з відзнакою.


31.05.2024

31 травня 2024 року доцент кафедри архітектури будівель та дизайну Дмитренко Андрій Юрійович в якості офіційного опонента взяв участь у захисті дисертації Ван Шижу (КНР) на здобуття наукового ступеня доктора філософії з  галузі знань 19 – Архітектура та будівництво за спеціальністю 191 – Архітектура та містобудування у разовій спеціалізованій вченій раді при Київському національному університеті будівництва і архітектури. Захист відбувався у дистанційному режимі.

Слід відзначити, що тема дисертаційного дослідження китайської дослідниці «Національна ідентичність і зовнішні впливи в архітектурі храмового комплексу Дуньхуана (IV- XIV ст.)», пов’язана з важливою проблемою не лише теорії та історії архітектури, але й культурологічних студій в цілому – виявлення впливу автохтонних та зовнішніх чинників на формування об’єктів культурної спадщини і національної культури взагалі. Подібна проблема є актуальною не лише для Китаю, але й для багатьох країн світу, в тому числі й для України.

Захист відбувся успішно, члени ради одностайно  проголосували за присвоєння здобувачці наукового ступеня «доктор філософії».

Доповідь здобувачки наукового ступеня доктора філософії Ван Шижу

Виступ офіційного опонента – доцента кафедри архітектури будівель та дизайну Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Дмитренка А.Ю,


20-24.05.2024

Стажування доценти кафедри архітектури будівель та дизайну  в Poznan University of Technology

В рамках академічної мобільності Erasmus+ KA171 – Мобільність студентів і персоналу вищої освіти доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну Людмила Шевченко разом із колегою доцент кою кафедри будівельних конструкцій Ольгою Гарькавою на запрошення координатора Erasmus+ Magdalena Zavirska-Wolniewicz пройшла стажування в Poznan University of Technology (м. Познань, Польща).

Змістовно програма стажування охоплювала:

  • участь у різноманітних семінарах, міжкультурних зустрічах і платформах для обміну знаннями з польськими колегами;
  • зміцнення співпраці з Poznan University of Technology (обговорення потенційних спільних ініціатив, подій, програм);
  • презентацію власних наукових та професійних досягнень в галузі будівництва та архітектури, у тому числі – шляхом проведення лекцій для студентів Poznan University of Technology.

На викладачку Полтавської політехніки очікував теплий прийом та щоденне піклування координатора prof. dr hab. ing. Mieczyslaw Kuczma, заступника декана Faculty of Civil and Transport Engineering. Для плідного стажування та якісної підготовки до лекцій нашим викладачці було виділено окреме приміщення.

Людмила Шевченко у перший же день міжнародного стажування мала можливість відвідати заняття професора Mieczyslaw Kuczma. Одне з них – лекція з дисципліни «Applied Mathematics». З поваги до присутності на лекції закордонних колег професор читав лекцію англійською мовою, про що повідомив студентів. Викладачка звернула увагу на те, що професор Mieczyslaw під час лекції використовував відео-презентацію, а також активно користувався сучасною дошкою з різнокольоровими маркерами для розв’язання практичних завдань з визначення моменту опору перерізу елемента з урахуванням пластичних властивостей матеріалу. Прикметно, студенти групи ставили запитання професорові та обговорювали деталі розрахунків також англійською. Тобто, студенти Poznan University of Technology не мають мовних бар’єрів у спілкуванні. У цьому викладачка Полтавської політехніки ще раз пересвідчилася на іншому заході – звітному занятті магістрів, де розглядався стан виконання магістерської кваліфікаційної роботи студентів-будівельників. Студенти звітували у формі підготовлених презентацій, давали відповіді польською та англійською мовами на запитання професора Mieczyslaw Kuczma.

Завершальним акордом цього заходу стала лекція доцентки кафедри архітектури будівель та дизайну Людмили Шевченко польським студентам на тему «Peculiarities of the landscape and spatial organization of the city of Poltava (Ukraine)». У своїй лекції доцентка зупинилася на особливостях ландшафтної й просторової організації нашого міста, ролі в ній існуючої топографічної підоснови, закладених на початку ХІХ століття традицій просторового та ландшафтного планування, подальшого розвитку міста, у тому числі – її виразної топографічної точки – Інститутської гори – локації Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Таким чином, доцентка Людмила Шевченко зупинилася і на структурі та особливостях навчання майбутніх студентів за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» у Полтавській політехніці. Це питання викликало жвавий інтерес у студентів, особливо організація навчання у воєнних умовах. Людмила Шевченко пояснила присутнім, що студентська спільнота Полтавської політехніки у період навчання здобуває не лише фахові компетентності, які складуть їх професійне портфоліо, а й конче необхідні навички швидкого реагування на загрози та виклики, пов’язані з воєнними діями. Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» у цей складний для країни період став безпечним середовищем для навчання та проживання студентів з облаштованими укриттями, пунктом незламності, волонтерським штабом.

Загалом, під час міжнародної мобільності Людмила Шевченко презентувала власні наукові та професійні досягнення в галузі архітектури та містобудування, зокрема – «System of green spaces of Ukrainian cities», «Architectural and historical heritage of Poltava (Ukraine)» та «Peculiarities of training future architects in the National University «Yuri Kondratyuk Poltava Polytechnic» – from bachelor to postgraduate student».

Під час проходження стажування викладачка Полтавської політехніки мала можливість ознайомитися зі структурою Poznan University of Technology та його матеріально-технічною базою. Poznan University of Technology має давні освітні традиції від часу його заснування – у 1919 році. Наразі університет налічує 10 факультетів, більш ніж 20000 студентів та 1200 викладачів. Науково-педагогічний персонал університету веде підготовку студентів за 27 основними напрямами навчання, серед яких – будівельний, технічний, інженерний, електротехнічний, енергетичний, мехатроніка та електроніка, автоматика та робототехніка, біомедична інженерія, а також мистецькі напрями – архітектурний та образотворче мистецтво. Кампус університету займає значну територію з окремими висотними будівлями факультетів, окремими лабораторними корпусами, спортивними площадками, полями та тенісними кортами, комфортними 4-х поверховими будинками гуртожитків і, звичайно, – затишними ландшафтними просторами. Дійсно, кампус являє собою місце, де зосереджено життя студентів Poznan University of Technology, адже тут є все, що необхідно для навчання, відпочинку та контакту з оточуючим природним середовищем.

Важливою частиною стажування стали зустрічі з директором Інституту Будівництва dr hab. ing., prof. PP Katarzyna Rzeszut, незалежним адміністративним секретарем International Relations Office університету Olha Vakhrina, на яких обговорювалися потенційні спільні ініціативи для подальшого співробітництва. Пані Olha запропонувала викладачкам та всьому науково-педагогічному персоналу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» взяти участь у науковому заході – Генеральній Асамблеї CITY OF GAMM 2025 (95th Annual Meeting of the International Association of Applied Mathematics and Mechanics), який відбудеться 7-11 квітня 2025 року в м. Познань, на базі Poznan University of Technology.

Фінальним акордом стажування викладачок Полтавської політехніки стала їх участь у щорічному університетському святі «SCIENCE DAY», де наукова спільнота Poznan University of Technology презентувала свої наукові здобутки за 2023 рік. Ключові наукові досягнення дослідників університету були представлені 24 травня в Лекційному центрі університету. В холах центру було розгорнуто експозиції факультетів з науковими здобутками.

Представлені матеріали ввійшли до складу звіту «Research and Development-REPORT 2023», який містить огляд найважливіших проєктів, як реалізованих самостійно, так і у співпраці з іншими університетами, науковими центрами та підприємствами. Звіт також містить інформацію про отримані престижні нагороди та відзнаки, які науковці Poznan University of Technology отримали завдяки своїм новаторським дослідженням.

Під час цього заходу Людмила Шевченко мала можливість познайомитися з проректором із наукової роботи Poznan University of Technology prof. dr hab. ing. Wojciech Sumelka та зустрітися з dr hab. ing., prof. PP Katarzyna Rzeszut.

Викладачка Полтавської політехніки не обійшла своєю увагою і культурний аспект стажування. Познань є старовинним історичним містом центру західної частини Польщі, адміністративним центром і столицею Великопольського воєводства та познанського повіту, значним торговельним, промисловим та освітнім центром країни.  Це одне з найдавніших міст у Польщі – йому було надано міські права у 1253 році. Познань була однією із столиць та релігійних осередків держави П'ястів у X-XI століттях. У минулому місто служило резиденцією польських правителів. Познань також була столицею Польщі у 1290-1296 рр. До речі, Познань – єдине місто, яке згадується в словах польського гімну. Покровителями міста Познані є апостоли Петро і Павло, святі католицької церкви. Прикметно, що у 2016 р. у Познані, за фінансової підтримки міського уряду, вдев’яте відбувся фестиваль культури «Українська весна».

Тому об’єктами візуального дослідження Людмили Шевченко стали цікаві архітектурні й історико-культурними пам’ятки Познані. Одним із них є центральна площа міста – Ринкова (площа Ринок), на якій розташовано низку вузеньких п'ятиповерхових будиночків ХІІІ-XVII століть. Домінантою цього простору є ренесансна Познанська ратуша (ХІІІ-XVI ст.ст.) з державним орлом на маківці. Щодня опівдні на Ринковій площі під дзвін курантів на ратуші з’являється символ Познані – двійко козенят Pyrek і Tyrek, що буцаються ріжками. Згідно з легендою, козенята колись врятували місто від пожежі, вчасно розбудивши його жителів своїм буцанням.

Викладачка не обійшла своєю увагою і ландшафтні «роздинки» міста – Познанський Пальмовий дім та ландшафтний парк «Цитадель». Познанський Пальмовий дім (Palmenhaus Poznan) є однією з найстаріших споруд подібного типу в Європі. Об’єкт був збудований на місці нинішнього парку Вілсон на початку ХХ ст. В його оранжереях господарюють величезні акваріуми з близько 170 видами риб з різних куточків світу, кілька тисяч видів наземних рослин, майже 40 видів водних рослин, низка з яких зустрічається в природі лише в субтропічних та тропічних регіонах. Подорож оранжереями Пальмового дому стала не лише естетичним та моральним задоволенням, а й значно поповнила візуальний матеріал курсу «Ландшафтний дизайн» (по темі «Фітодизайн та флорадизайн»), який викладає Людмила ШЕВЧЕНКО здобувачам другого (магістерського) рівня вищої освіти по освітній програмі «Дизайн архітектурного середовища».

Ландшафтний парк «Цитадель» (Park Cytadela) розташований на території колишньої пруської фортеці, яка зазнала великих руйнувань у 1945 р. Паркова територія має пейзажне планування, включає зони двох музеїв озброєння та Армії Познань під відкритим небом, містить меморіальні зони на південних схилах із військовими похованнями. Паркова територія має вигляд доглянутого природного середовища із подекуди лісистою місцевістю та відкритими просторами – галявинами, невеликими ставками. Цікавим є прийоми включення сучасної тематичної скульптури у паркову територію: великих експозицій на відкритих добре освітлених сонцем ділянках, поодинокі скульптурні постаті, які то «виглядають» із-за дерев, то «виринають» із води, то «ховаються» в низьких чагарниках… Ще один об’єкт у змістовну скарбничку дисципліни «Ландшафтна архітектура», яку викладає Людмила Шевченко здобувачам першого (бакалаврського) рівня вищої освіти по освітній програмі «Архітектура та містобудування».

Ще одним цікавим об’єктом, з яким познайомилася викладачка Полтавської політехніки став Центр торгівлі, бізнесу та мистецтва «Старий бровар». Колишні цехи німецької броварні ХІХ ст. стали вишуканим прикладом реновації промислового об’єкту. Багатофункціональний об’єкт привернув увагу Ольги Гарькавої та Людмили Шевченко як з точки зору використання автентичних конструктивних елементів поряд із сучасними, так і просторовим вирішенням, включенням ландшафтних компонентів у його структуру, сучасних скульптурних елементів, творів мистецтва. Він вражає цікавим зовнішнім виглядом та вишуканими інтер’єрами, внутрішніми двориками. Переконайтеся самі:

Академічна мобільність Erasmus+ KA171 у Poznan University of Technology доцентки Полтавської політехніки Людмили Шевченко завершилася… Це була змістовна й цікава телепортація до європейського освітнього й культурного простору, в якому однозначно є місце для українського контенту. Це підтверджується як загальним спрямуванням наукової та освітньої діяльності польських та українських колег, дослідників, так і спільністю професійних інтересів, відсутністю кордонів та жодних мовних перепон для досягнення якісного результату, солідарністю між представниками різних країн Європи. Отриманий викладачкою досвід та позитивні враження надали «заряду бадьорості» в науково-дослідницькій сфері, надихнули на цікаві конструктивні та креативні рішення у творчому архітектурному та конструктивному проєктуванні.

Учасниці програми академічної мобільності здобули надзвичайний досвід міжнародної співпраці, котрий із задоволенням використають у подальшому в науково-освітній роботі в нашому університеті. Вони щиро подякували координаторам Erasmus+ від польської сторони пані Magdalena Zavirska-Wolniewicz й професору Mieczyslaw Kuczma за можливість скористатися цією мобільністю та всебічну опіку під час неї. Слова вдячності доцентки висловлюють і Анні Павельєвій, координаторці мобільності з української сторони, котра завдяки всебічній підтримці ректора Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимира Онищенка, якісно і швидко організувала участь у цій програмі.


16.05.2024

16.05.2024 у рамках проведення 76-та наукової конференції професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів університету було проведено засідання секції кафедри архітектури будівель та дизайну. У засіданні секції також прийняли участь і стейкхолдери кафедри, а саме керівник ТОВ «АРХІМІСТОБУД» Гузік В.В. з темою доповіді "Проведення гостьових лекцій здобувачам другого (магістерського) рівня вищої освіти: досвід та перспективи та голова правління полтавської обласної організації національної спілки архітекторів Зубашич Е.М. з темою доповіді "Діяльність Полтавської обласної організації Національної спілки архітекторів України та її співпраця з науковцями-архітекторами".

Цей захід був неймовірно продуктивним і корисним для всіх присутніх, які мали можливість почути багато захоплюючих доповідей, обговорити нові ідеї, обмінятися досвідом. Маю надію, що ця конференція стала чудовим джерелом інформації та натхнення.

Подякою Міністерства освіти і науки України «За багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів та плідну науково-педагогічну діяльність» нагороджено доценток кафедри архітектури будівель та дизайну: Наталію Новосельчук, кандидатку архітектури, доцентку; Ольгу Тишкевич, кандидатку архітектури, доцентку; Людмилу Шевченко, кандидатку архітектури, доцентку.

Вдячні колективу університету, особисто ректору Володимиру Олександровичу за визнання високих досягнень науково-педагогічних працівників кафедри!

На фото зліва направо: завідувач кафедри АБтаД, доктор архітектури, професор  Ніколаєнко В.А.; кандидатка архітектури, доцентка Тишкевич О.П., кандидатка архітектури, доцентка Новосельчук Н.Є., кандидатка архітектури, доцентка Шевченко Л.С.


03.05.2024

Відбулося планове засідання студентського наукового гуртка «DasA»!

03 травня 2024 року відбулося планове засідання студентського наукового гуртка «DasA» який діє при кафедрі архітектури будівель та дизайну під керівництвом доцентки Людмили ШЕВЧЕНКО. Тема цього засідання –  «Публічна презентація наукових досягнень: action, opportunities, challenges».

На цьому засіданні DasAвці ознайомилися із тим, де і яким чином можна представляти результати своїх наукових здобутків? Що вважати науковим досягненням та чи варте це оприлюднювати на широкий загал? Як підготувати інформацію про це у збірнику матеріалів конференції у вигляді тез та яким чином керуватися нормативними положеннями про підготовку більш ґрунтовного повідомлення у вигляді наукової статті? На всі ці та інші запитання члени гуртка мали можливість отримати відповіді.

Але головним бонусом цього засідання стало відвідування DasAвцями Музею науки Полтавської політехніки – інтерактивного простору, де у доступній і цікавій формі подані наукові відкриття людства, еволюція наукового прогресу та винаходи вчених нашого університету.

Перший експонат, який зустрів наших відвідувачів – обертовий стілець, який діє по принципу ляльки-неваляйки. Стілець не перевертається, але зберігає момент імпульсу і рухається по своїй осі – колу.

Експонат «світловий стіл» зі зразками пластику різної форми, розміру та кольору об’єднав навколо себе охочих не лише з’ясувати оптичні властивості фізики, а й поекспериментувати зі змішуванням кольорів. Подібні світлові експерименти можна було провести й у комп’ютерній програмі, спробувавши точно підібрати кольори шляхом змішування інших.

Великий інтерес викликав у гуртківців один із найгучніших експонатів музею – ксилофон, який не лише допоміг з’ясувати вплив структури матеріалу на якість звуку, а й надихнув їх на створення власних музичних історій. Тут відбувся справжній синтез мистецтв – музики й архітектури.

Експонат «Американські гірки» зацікавив не лише дією низки фізичних законів (гравітаційної та центробіжної сил, кінетичної енергії, швидкості), а й дав можливість пригадати дитячу гру “Roller Coaster” і захопив процесом будівництва свого власного треку із набору різних елементів: крутих спусків і підйомів, трамплінів і розворотів, по яким рухалися яскраві кульки.

За допомогою спеціальних окулярів DasAвці змогли побувати й у віртуальній реальності та поділитися враженнями від побаченого та відчутого власним організмом.

«Темна кімната» музею заманила гуртківців експонатами, які розкривають явище сприйняття людським оком кольору в монохромному освітленні, а також камерою обскура (прототипом фотоапарату), вишуканими об’єктами, створеними голограмою.

Підкорили студентів і рухливі експонати Полтавської політехніки – бурова вежа, баштовий кран, екскаватор, дію яких можна було апробувати прямо на місці.

Зацікавив наших гуртківців і експонат для показу дії звукової хвилі та мольберти з картинами,які демонструють специфічність візуального сприйняття – оптичні ілюзії.

Подорож до музею науки, сучасного інтерактивного простору, була не лише приємною і цікавою, а й безумовно, корисною, особливо для гуртківців, які навчаються на другому (магістерському) рівні вищої освіти, де наукова складова є невід’ємною частиною навчального процесу та кваліфікаційної роботи магістра.

Робота студентського наукового гуртка «DasA» проходить у контексті наукової роботи здобувачів кафедри архітектури будівель та дизайну за освітніми програмами другого (магістерського) рівня вищої освіти «Дизайн архітектурного середовища» та «Архітектура будівель і споруд».

Якщо ви ще не приєдналися до когорти молодих і амбітних здобувачів – науковий гурток «DasA» чекає на вас!


02.05.2024

2 травня 2024 року відбулося засідання кафедри архітектури будівель та дизайну з аспірантами. Під час зустрічі аспіранти представили свої досягнення у виконанні індивідуальних планів, а також поділилися результатами своєї наукової та навчальної роботи, розповіли про успішне пройдення екзаменаційної сесії. Керівники та члени кафедри надали корисні поради стосовно подальшої роботи над дисертаційними дослідженнями.


25-26.04.2024

25 -26 квітня 2024 року за ініціативи та багаторічної співпраці двох кафедр - кафедри архітектури Львівського національного університету природокористування (завідувач - кандидат архітектури, член-кореспондент Української академії архітектури Степанюк Андрій Володимирович) та кафедри архітектури будівель та дизайну Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка"(завідувач - доктор архітектури, професор Ніколаєнко Володимир Анатолійович) у режимі онлайн була проведена міжнародна наукова конференція "Проблеми ревіталізації та гуманізації предметно-просторового середовища повоєнної України".

В роботі конференції прийняли участь викладачі, аспіранти,студенти Львівського Національного університету природокористування і Національного Університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", інших ЗВО України (Львова, Херсона, Черкас) , Європи (Польща,Іспанія, Литва,Латвія) та науковці світової спільноти (Аргентина,Єгипет, Туреччина).

Перед початком конференції з вітальним словом виступили в.о. ректора Львівського національного університету природокористування, доктор с.-г. наук, професор Лопушняк Василь Іванович та проректор з наукової та міжнародної роботи Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", д.т.н., професор Степова Олена Валеріївна.


09.04.2024

Співпраця кафедри архітектури будівель та дизайну з Vidzeme University of Applied Sciences (Латвія) продовжується у науковій сфері!

Доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну Людмила Шевченко разом із доценткою кафедри будівельних конструкцій Ольгою Гарькавою були запрошені взяти участь 09.04.2024 у традиційному ViA's Research Еvening  2024 у Vidzeme University of Applied Sciences (м. Валмієра, Латвія). Це запрошення стало результатом попередніх домовленостей науковиць з деканом інженерного факультету Відземського університету прикладних наук Aija Cunska про напрямки сумісної наукової роботи та шляхи її реалізації між українським та латвійським університетами. Підвалини такого співробітництва були закладені науковицями Полтавської політехніки під час участі у програмі міжнародної академічної мобільності Erasmus+ KA171 у 2023/2024 навчальному році, що проводилась на базі цього університету.

ViA's Research Еvening 2024 проводиться щомісяця в Socio-technical Systems Engineering Institute Відземського університету прикладних наук з метою обміну науковими думками, розгляду поточних результатів наукових досліджень аспірантів університету та обговорення актуальних проблем і задач науки. Формат заходу он-лайн передбачав 20-ти хвилинні доповіді-презентації учасників та 10-ти хвилинні сесії відкритих запитань від присутніх студентів, аспірантів та науково-педагогічного персоналу університету. Це дає можливість учасникам пройти тренінг перед захистом наукової роботи, внести необхідні коригування, удосконалити її за порадами науковців.

Доповідь-презентація доцентки Людмили Шевченко була присвячена особливостям ландшафтно-просторової організації м. Полтава (“Peculiarities of the landscape and spatial organization of the city of Poltava (Ukraine)”).

Віртуальне знайомство з просторовою організацією нашого міста науковиця розпочала з історичного підґрунтя – топографічної та ландшафтної підоснови, які разом із подальшим розвитком містобудування посприяли формуванню унікальної просторової структури Полтави. Початок ХІХ століття ознаменувався набуттям містом статусу центру Полтавської губернії, що дало поштовх до ґрунтовних містобудівних перетворень та реалізації знакових архітектурних проєктів. Результатом цих дій стало впровадження радіально-планувальної схеми міста із центральним ядром – відкритим майданом з ансамблевою забудовою по периметру. Променева система вулиць дала початок новим напрямкам розвитку міста та зв’язала центральне ядро з його історичними частинами, і в першу чергу – Соборним майданом. Для містобудівного періоду Полтави тих часів були характерними осьові перспективи, орієнтація вулиць на домінанти і постановка нових домінант у створі вулиць. Така унікальна просторова організація міста дала можливість зберегти напрацювання попередніх століть, врахувати особливості топографічної підоснови та органічно включити ландшафтний потенціал в її структуру.

Людмила Шевченко в своїй доповіді також акцентувала увагу ще на одній виразній топографічній точці Полтави – Інститутській горі, та безпосередньо – її домінуючому об’єкту – Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Коротко окреслила структуру університету та місце архітектурної спільноти в ньому.

Доповідь-презентація Людмили Шевченко знайшла відгук у Marija Katrīna Dambe, яка продемонструвала ландшафтно-планувальну структуру м. Валмієра (Латвія). Наші міста мають спільні риси щодо ландшафтно-просторової організації, подальших перспектив розвитку в напрямі збереження природних ресурсів, унікальних історичних куточків міста. У цьому можлива подальша співпраця між нашими університетами.

Marija Katrīna Dambe, викладачка Vidzeme University of Applied Sciences, була ініціатором дискусії на тему «Interdisciplinarity in sustainable construction». В ході дискусії між науковцями були знайдені шляхи подальшої взаємодії, котрі стосуються сталого розвитку, вторинного застосування будівельних матеріалів та інших аспектів будівельної та архітектурної справи.

Oskars Java, PhD, директор Socio-technical Systems Engineering Institute запропонував усім, хто має бажання, долучитись до підготовки заявки на грантовий проєкт, що стосується збору та вторинної переробки пластикового сміття та залишків риболовних сіток, котрими забруднені узбережжя багатьох країн Євросоюзу, а зокрема – узбережжя Балтійського моря в Латвії.

Це – наочний реальний приклад співпраці між Vidzeme University of Applied Sciences (Латвія) та Національним університетом «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (Україна), початок якому поклала участь науковиць Полтавської політехніки Людмили Шевченко та Ольги Гарькавої у програмі міжнародної академічної мобільності Erasmus+ KA171 у лютому 2024 року.


02.04.2024

Вітаємо викладачів кафедри з отриманням сертифікатів за винахідницьку діяльність!

Кандидатки архітектури, доцентки Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та Людмила ШЕВЧЕНКО отримали офіційні охоронні документи, що засвідчують авторство і право їх власності на наукові твори – дві статті у фахових виданнях України – «Сучасні проблеми архітектури та містобудування» та «Містобудування та територіальне планування».

Державна реєстрація авторського права здійснюється відповідно до статті 4 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 р. № 3792-12 та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1756 «Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір». Це знаходить свою підтримку і у низці нормативних документів Національного університету імені Юрія Кондратюка, зокрема – «Кодексом академічної доброчесності та корпоративної культури Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», «Положенням про запобігання та виявлення академічного плагіату в освітніх та наукових роботах у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та «Положенням про комісію з питань етики та академічної доброчесності Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Така робота вже стала систематичною на кафедрі архітектури будівель та дизайну і проводиться в рамках виконання показників її наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності. Крім того, дотримання професійної етики є необхідним як у науково-педагогічній сфері, так і у професійній. Ці питання також враховані в ключових документах підготовки магістрів на кафедрі – освітньо-професійних програмах другого (магістерського) рівня вищої освіти «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» (у фахових компетентностях та програмних результатах).


02.04.2024

2 квітня 2024 року доцент кафедри архітектури будівель та дизайну Дмитренко А.Ю. в якості офіційного опонента взяв участь у захисті дисертації Дін Яна (КНР) на здобуття наукового ступеня доктора філософії з  галузі знань 19 – Архітектура та будівництво за спеціальністю 191 – Архітектура та містобудування у разовій спеціалізованій вченій раді при Київському національному університеті будівництва і архітектури. Захист відбувався у дистанційному режимі.

Слід відзначити, що тема дисертаційного дослідження китайського дослідника «Принципи використання національних традицій в сучасній архітектурі Китаю (на прикладі провінції Шаансі)» пов’язана з важливою проблемою сучасної архітектури – поєднання сучасних тенденцій розвитку з характерними регіональними та національними рисами. Подібна проблема є актуальною не лише для Китаю, але й для багатьох країн світу, в тому числі й для України.

Захист відбувся успішно, члени ради одностайно  проголосували за присвоєння здобувачеві наукового ступеня «доктор філософії».


14.03.2024

Магістранти кафедри архітектури будівель та дизайну відвідали ярмарок вакансій «Твоя робота»

14 березня 2024 року Центр підтримки підприємців Дія. Бізнес у Полтаві провів ярмарок вакансій «Твоя робота». Ярмарок відбувся в рамках проєкту «Програма економічної стійкості України», що реалізується БО «Світло надії» в партнерстві з JERU (колаборація міжнародних неурядових організацій Welthungerhilfe та Concern Worldwide) за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва. Різні компанії представили свої вакансії та мали змогу поспілкуватися з кандидатами і знайти потенційних працівників. Ті, хто шукають роботу, змогли дізнатися більше про ринок праці в місті, можливості працевлаштування та безпосередньо ознайомитися з вакансіями.

К. арх. доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО як куратор групи 501-АД та гарант освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища» разом зі своїми підопічними магістрантами Тетяною САНЖАРОВСЬКОЮ та Тимофієм КАКОТІНИМ відгукнулися на запрошення керівниці Дія. Бізнес у Полтаві А.В. Гончаренко та відвідали цей захід. Такі події є корисними  для здобувачів, адже дають їм можливість познайомитися з кращими роботодавцями міста й області, отримати індивідуальні кар’єрні консультації, пройти співбесіди, лекції та, навіть, отримати першу роботу. Це важливі речі для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти, так як пов’язані з їх майбутнім працевлаштуванням. До речі, до магістрантів приєднався і цьогорічний випускник кафедри Дмитро МУХА.

Здобувачі мали можливість відвідати лекцію «Як скласти сучасне резюме», яку провела спікерка та кар’єрна консультантка Наталія ГАРДЕР. Для відвідувачів заходу була проведена екскурсія Центром підтримки підприємців Дія. Бізнес. Такий національний проєкт із розвитку підприємництва та експорту був ініційований Міністерством цифрової трансформації України у лютому 2020 року. Ним охоплена вже вся країна. З травня 2021 року ‌проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації України спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту. В Україні створено вже 13 таких центрів у містах чисельністю 300 тисяч мешканців і більше, 12 з яких активно діють. На Полтавщині діє два офіси – в Полтаві та Кременчуці.

Полтавський центр має Pop-Up Zone – куточок для продукції полтавських підприємців, зон буккроссингу та bookshop – місце обміну літературою на різну тематику, зали для проведення різноманітних заходів, направлених на розвиток та підтримку українського підприємництва у Полтаві та області, на внутрішньому та зовнішніх ринках.

Сьогодні на ярмарку вакансій у цих залах проводилися лекції та діяла зона роботодавців. Тут зосереджувалися представники різних підприємств і компаній, які пропонували свої вакансії відвідувачам. Низка підприємств потребувала інженерів-будівельників та дизайнерів, у тому числі – графічних (як то Avator – Internet Service Provider, мережа супермаркетів ТА-DA та інші). Тут же відбувалися індивідуальні зустрічі з кар’єрними консультантами з питань працевлаштування.

Захід став корисним для здобувачів освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища», дав можливість обмінятися контактами з представниками деяких підприємств. Крім того, працівники центру люб’язно запрошували на зустрічі з консультантами для допомоги у започаткуванні свого бізнесу, його успішній роботі, юридичному оформленні тощо.

Кафедра архітектури будівель та дизайну активно працює у справі працевлаштування здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти, запрошуючи стейкхолдерів, організовуючи їх гостьові лекції, співпрацюючи з роботодавцями у проходженні студентами виробничих практик, у тому числі – відвідуючи ярмарки вакансій «Твоя робота». Тож сподіваємося, що такі дії стануть у нагоді здобувачам і допоможуть їм зорієнтуватися з майбутнім працевлаштуванням на українському ринку праці!


13.03.2024

Відбулося планове засідання студентського наукового гуртка «DasA»!

13 березня 2024 року відбулося планове засідання студентського наукового гуртка «DasA» який діє при кафедрі під керівництвом доцентки Людмили ШЕВЧЕНКО. Тема цього засідання –  «Інноваційні технології – стимул для сучасних наукових досліджень».

Людмила ШЕВЧЕНКО наголосила на тому, що відповідно до Закону України «Про вищу освіту» державна політика у сфері вищої освіти ґрунтується в тому числі і на принципі «державної підтримки освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності університетів» ([1], стаття 3, п. 7). Основними завданнями вищих навчальних закладів є провадження на високому рівні освітньої діяльності, забезпечення органічного поєднання в освітньому процесі освітньої, наукової та інноваційної діяльності, збереження та примноження наукових цінностей і досягнень суспільства ([1], стаття 26, пп. 1, 5, 7). Тому цілком зрозумілим є підняті на цьому засіданні питання.

На цьому засіданні DasAвці поринули у світ цифрових технологій відкритого типу – мультимедійних, платформ для підтримування навчання та наукових досліджень у відкритих системах вищої освіти, хмарних навчальних ресурсах. Гуртківці розглянули можливості використання у своїх дослідженнях елементів штучного інтелекту (Artificvial Intelligence), віртуальної реальності (Virtual Reality) та доповненої реальності (Augmented Reality). Людмила ШЕВЧЕНКО продемонструвала гуртківцям цікаві приклади архітектурно-дизайнерських рішень, де об’єднано штучний інтелект та архітектуру, віртуальний простір з природним, новітні технологічні рішення (як то фотограмметрія, кінетика тощо).

Засідання наукового гуртка під лозунгом «Інноваційні технології – стимул для сучасних наукових досліджень»

Крім того, члени гуртка поділилися власним досвідом використання новітніх технологій як в архітектурно-дизайнерських рішеннях, так і в нових архітектурних програмах, які вони мають можливість використати в процесі проєктування. А також озвучили власні плани щодо майбутніх кваліфікаційних робіт, можливих інновацій, які прагнуть запровадити в них.

Нагадуємо, що робота студентського наукового гуртка «DasA» є складовою частиною наукової роботи здобувачів кафедри архітектури будівель та дизайну за освітніми програмами другого (магістерського) рівня вищої освіти «Дизайн архітектурного середовища» та «Архітектура будівель і споруд».

А ви ще не приєдналися до когорти молодих і амбітних здобувачів, які прагнуть зробити великі наукові відкриття на архітектурно-дизайнерській ниві?


11.03.2024

Стейкхолдер кафедри архітектури будівель та дизайну проводить практичні заняття з дисципліни «Евристичні методи проектування в галузі дизайну архітектурного середовища» магістрам освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»    

Старший викладач кафедри АБтаД (за сумісництвом), ГАП ТОВ "АРХМІСТО-БУД", голова Полтавської обласної Архітектурної палати при Національній спілці архітекторів України Володимир Гузік  задіяний у проведенні практичних занять з дисципліни «Евристичні методи проектування в галузі дизайну архітектурного середовища» (вибірковий компонент освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»).

Основний фокус дисципліни спрямований на роботу в команді («творчій майстерні») із використанням евристичного методу проєктування – мозкового штурму. Практична робота зі студентами проводиться на основі ділової гри «Конкурс» на тему «Молодіжний творчий простір за інтересами». Важливим завданням на початку ділової гри є вибір ведучого ключового слова кожною командою, так як вирішення об’єкта повинно відповідати вибраному слову на всіх етапах.

На практичних заняттях студенти проєктували та обговорили проектні рішення. В. Гузік контролював процес проєктування, висловлював свої пропозиції,  розповідав про власний практичний досвід, як головний архітектор проєктів. Заняття проходили у творчий атмосфері, магістри змогли глибше оцінити та проаналізувати отримані результати з практичної сторони.  

Таким чином, активне залучення стейкхолдерів у навчальний процес підготовки магістрів за освітньо-професійною програмою   «Дизайн архітектурного середовища» є традиційним на кафедрі архітектури будівель та дизайну.


22-26.02.2024

Реалізована програма міжнародної академічної мобільності Erasmus+!

У рамках міжнародної академічної мобільності Erasmus+ KA171 викладачки та студентки Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою з 22.02.2024 по 26.02.2024 відвідали Відземський університет прикладних наук (Vidzeme University of Applied Sciences, м. Валмієра, Латвія) та взяли участь у «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON». Учасниками заходу стали доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну Людмила ШЕВЧЕНКО, доцентка кафедри будівельних конструкцій Ольга Гарькава, студентки Єва Дьомкіна, Руслана Кравченко (група 102-А), Марина Макуха, Софія Грошева (група 301-А) та Людмила Вовнянко (група 402-ТН).

Рисунок 1 – Учасниці програми міжнародної академічної мобільності в Латвії

Куратор програми Marija Katrina Dambe зорієнтувала гостей по розкладу заходів на цей період. Програмою «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» попередньо було передбачено дистанційний контент, який складався із двох лекцій на тему “Building Acoustic Course” (Будівельна акустика): Building Acoustics I (07.02.2024) та Building Acoustics IІ (08.02.2024), які провів Marc Fuzzelier-Hart з Atelier Crescendo (UK). У ньому взяли участь всі учасники даної академічної мобільності.

Офлайн частина програми включала в себе реєстрацію учасників, їх розподіл на команди, активну роботу в командах, щоранкові check-points, pitch workshop, роботу з менторами заходу. «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» об’єднав 80 учасників із різних європейських країн – Португалії, Румунії, Польщі, Естонії, Литви, Латвії та України. Учасниками заходу були представники коледжів, вищих закладів освіти, деревообробних фірм, креативних груп. Тож, наші дівчата змагалися не лише з рівними собі, а й з професіоналами своєї справи, які працюють з деревом.

Готові дізнатися як все відбувалося?

Вже на відкритті заходу розпочався процес створення креативних команд (4-8 учасників) для виконання завдань. Україна на цьому заході була представлена двома вишами – Національним університетом «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» та Національним університетом «Чернігівська політехніка». Тож наші учасниці Марина Макуха, Софія Грошева та Людмила Вовнянко об’єдналися з учасницями з Чернігова Тетяною Лещенко, Ольгою Крищенко, Катериною Бондар та Анастасією Сай у команду “MRIYA”. А Єва Дьомкіна та Руслана Кравченко разом із хлопцями з University of Applied Sciences in Kaunas (м. Каунас, Литва) Benas Šalčiūnas, Mindaugas Rimkus та Tadas Čiauška створили міжнародну команду “PENKTAGON”.

Рисунок 2 – Учасниці команди “MRIYA”

Рисунок 3 – Учасниці та учасники команди PENKTAGON

Програмою «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» було передбачено чотири варіанти завдань:

  1. Digitalization in Construction of Wooden and/or Circular Buildings;
  2. Reconfigurable Spaces of Performance;
  3. Transformable Timber Interiors;
  4. Open Challenge.

Тож, наші дівчата з команди “MRIYA” обрали працювати над другим завданням – створенням сцени для етно-фестивалю, побудованої з дерев’яних конструкцій, яка була би адаптована до акустичних потреб різних музикантів. Запропоноване рішення повинно було передбачати три різних музичних локації в історичному середовищі Латвії, засноване на ощадному використанні природних ресурсів. А члени міжнародної команди “PENKTAGON” вирішили спробувати свої креативні ідеї у третьому завданні – розробити дерев’яні меблі для невеликих, багатофункціональних модулів, які можна налаштувати та трансформувати під різноманітні види діяльності, як то настільні ігри з друзями, відеоконференції чи просто відпочинок від буденності.

Для допомоги всім учасникам хакатону працювала команда потужних менторів, серед яких викладачі Vidzeme University of Applied Sciences (Krišjānis Zaķis, Marija Katrīna Dambe, Aivars Vilguts), представники IT Department та Digital центрів (Kārlis Ašitoks, Aleksands Ļubinskis), працівники різних фірм, асоціацій та Furniture Manufacturers Латвії (Ieva Erele, Sabīne Ozoliņa, Jānis Ozoliņš, Inguss Pavasars, Sigita Alksne), консультанти (Marc Fuzzelier-Hart) та науковці вишів, спеціалісти у сфері зеленого будівництва та сталого розвитку (Jānis Dripe, Ola Rostad). Вони активно працювали з командами, надаючи практичні поради щодо реалізації їхніх задумів, коригування конструктивних рішень, імплементації ідей в реальне життя.

Рисунок 4 – Робота менторів з командами, учасниками  «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON»

На виконання своїх завдань учасники «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» мали всього 48 годин, різні workplaces на вибір для роботи (у тому числі й майстерні), різноманітні матеріали (деревина, фанера, гафрований картон різної товщини, папір, тощо) та приладдя як для роботи з папером, так і для роботи з деревом! Організаторами цього заходу було проведено інструктаж по роботі з приладами та, в разі необхідності, були надані інструктори для роботи з деревом.

Рисунок 5 – Матеріали та приладдя для креативної роботи учасників  «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON»

48 годин промайнули у творчій роботі дуже швидко… Студентки вперше працювали в таких умовах і стислих термінах. Вирішення завдання необхідно було представити у вигляді комп’ютерної презентації, реальної виготовленої моделі та короткої доповіді. Погодьтеся, 48 годин для цього замалий термін! Але наші чарівні учасниці зі своїми командами впоралися з ним! Творчий процес був цікавим та, водночас, виснажливим. На підтримку творчих та фізичних сил учасників у період 48-годинного творчого марафону організатори заходу забезпечили їх вегетаріанськими сніданками, обідами й ланчами.

Рисунок 6 – 48-годинний творчий марафон учасників  «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON»

На протязі цих 48 годин команди повинні були представляти поетапний хід роботи на ранкових check-points у вигляді коротких доповідей. І це теж виявилося «по зубам» нашим учасницям!

Рисунок 7 – Щоденні ранкові check-points учасників  «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON»

У фіналі учасники 17 команд «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» презентували свої роботи. Їх якість оцінювало авторитетне журі у складі: Sabīne Vandāna (менеджерка заходів у Valmiermuiža Association of Culture), Gunita Ķiesnere (директорка New Building School – Sustainable construction, Vidzeme University of Applied Sciences) та Māra Liepa-Zemeša (директорка Institute of Architecture and Design, Riga Technical University).

На створення своєї ідеї сцени з дерев’яних конструкцій для етно-фестивалю в Латвії представниць української команди  “MRIYA” надихнув національний латиський струнний щипковий музичний інструмент кокле (kokle), що входить до Культурного канону Латвії. Цю роботу якісно презентували Марина Макуха та Тетяна Лещенко. Свою коротку доповідь Марина виголосила, підкреслюючи головні характеристики об’єкта – його національну змістовність, мобільність, транспортабельність, зручність монтажу/демонтажу, ощадне використання на локаціях.

Рисунок 8 – Презентація виконаної роботи командою-учасницею “MRIYA

Міжнародна команда “PENKTAGON” представила ідею мобільної конструкції, яка в разі потреби здатна створювати меблі у вигляді столу, стільців, полиць. Це рішення спільно презентували Mindaugas Rimkus та Єва Дьомкіна, наголосивши на трансформації конструкції та можливості її зміни під різні функціональні процеси, у тому числі й ігрові.

Рисунок 9 – Презентація виконаної роботи командою-учасницею “PENKTAGON

Обидві команди отримали схвалення як менторів, так і членів журі. Вони достойно представили свої напрацювання. Всі учасники отримали сертифікати про участь у «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON».

Рисунок 10 – Cертифікати всім учасникам команд «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON»

«WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» завершився… Його вагомим результатом став міжнародний контент, який дав можливість продемонструвати в реальних умовах дію навиків soft skills, можливість створювати й імплементувати ідеї в актуальних будівельних матеріалах, отримати навички учасників швидко генерувати творчі ідеї та встигнути їх реалізувати на протязі короткого часу. Це – цікавий творчий марафон, який вкотре довів відсутність кордонів та жодних мовних перепон для досягнення якісного результату, спільність професійних інтересів та солідарність між представниками різних країн Європи. Отриманий досвід та позитивні емоції всіх учасників від «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» стали «зарядом бадьорості» й відкриттям нових можливостей у творчому архітектурному проєктуванні.

Рисунок 11 – Творчий процес на «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON»

Крім програми «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» для зарубіжних учасників були влаштовані екскурсії по м. Валмієра (Valmiera) та м. Цесіс (Cesis) у Латвії. Куратор програми Marija Katrina Dambe провела цікаву екскурсію по місту Валмієра, заснованому у 1224 році та запросила відвідати музей міста. Він є інтерактивним, наповненим цифровими технологіями та старовинними предметами й конструкціями історичної спадщини Латвії. Для студентів-архітекторів уже саме архітектурно-просторове вирішення цього музею становить інтерес. Адже він розташований у комплексі реконструйованих та відреставрованих будівель XVIII-XXI ст. на території руїн історичного Валмієрського замку Лівонського ордена, тому являє собою чудовий приклад співіснування об’єктів історичної спадщини та сучасного дизайну.

Рисунок 12 – Екскурсія учасників програми міжнародної академічної мобільності до інтерактивного музею у м. Валмієра (Латвія)

Зарубіжні учасники «WOOD TECHNOLOGY HACKATHON» в останній день перебування в Латвії на запрошення Marija Katrina Dambe відвідали з нею м. Цесіс, засноване на початку XIII століття. Це місто виявилося цікавим своєю топографією з активними формами рельєфу, водними об’єктами, історичним плануванням з вузькими затишними вулицями, різноманітними будиночками з дерева й каменю та старовинними архітектурними об’єктами, зокрема – збереженими до сьогодні середньовічним Венденським замком з руїнами фортечних стін та парком, церквою Св. Іоанна, площею з ратушею.

Рисунок 13 – Екскурсія учасників програми міжнародної академічної мобільності у м. Цесіс (Латвія)

Викладачки нашого університету Людмила Шевченко та Ольга Гарькава зустрілись з деканом інженерного факультету Aija Cunska. Це була дуже змістовна, цікава та плідна зустріч. Обговорили можливості подвійного навчання студентів, знайшли напрямки сумісної наукової роботи та виявили шляхи до її реалізації.

Рисунок 14 – Екскурсія учасників програми міжнародної академічної мобільності у м. Цесіс (Латвія)

В університеті, у м. Валмієра та загалом у Латвії відчутна підтримка України в її прагненні до свободи, котра проявлялась в жовто-блакитних прапорах, що здіймались повсюди, в гімні України, що лунав у міських автобусах, у молитвах за українців у костелі та у щирих словах підтримки від латвійців.

Рисунок 15 – Підтримка України європейською спільнотою

Учасники програми академічної мобільності зауважили, що здобули надзвичайний досвід міжнародної співпраці, котрий із задоволенням використають в подальшому навчанні та роботі в нашому університеті. Вони подякували координаторам Erasmus+ від латвійської сторони Ance Cirša й Beate Velpe та з української – Анні Павельєвій, котра завдяки всебічній підтримці ректора Полтавської Політехніки Володимира Онищенка, якісно і швидко організувала участь у цій програмі.

Підтримка міжнародної академічної мобільності студентів та викладачів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» і реалізація пріоритетних грантових програм Erasmus+ є ключовими засобами досягнення стратегічної цілі міжнародного співробітництва університету – інтеграції у міжнародний науковий освітній простір. Отже, викладачки та студентки внесли свій вклад у реалізацію програми міжнародної академічної мобільності. Програма чудово поєднується з навчальним процесом, демонструє реальні можливості участі в ній як студентів, так і науково-педагогічного персоналу, а також є стимулом для удосконалення володіння англійською мовою.

Вітаємо викладачів кафедри з отриманням сертифікату за винахідницьку діяльність!

В рамках виконання показників із наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. доц. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО отримали офіційний охоронний документ, що засвідчує авторство і право їх власності на науковий твір – стаття у фахових виданнях України.

У ст. 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальноїтворчої діяльності. Державна реєстрація авторського права здійснюється відповідно до статті 4 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 р. № 3792-12 та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1756 «Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір».

15 лютого 2024

Засідання студентського наукового гуртка «DasA» у новому навчальному семестрі!

15 лютого 2024 року відбулося перше засідання студентського наукового гуртка «DasA» у другому семестрі 2023-2024 навчального року. Гурток діє при кафедрі архітектури будівель та дизайну під керівництвом доцентки Людмили ШЕВЧЕНКО. Тема цього засідання –  «Об’єкт + Предмет + Результат = Тема наукового дослідження». Підказкою до обрання такої теми став початок роботи основної частини DasAвців над своїми науковими дослідженнями в рамках навчання на другому (магістерському) рівні вищої освіти.

Рисунок 1 – Промоушен засідання

Людмила ШЕВЧЕНКО розповіла гуртківцям важливі питання, пов’язані з вибором об’єкта дослідження, предметом його детального розгляду і теми. Правильний вибір теми дослідження – наполовину забезпечує його успішне виконання. Керівниця гуртка зупинилася і на технології роботи над дослідженням, формуванні його структури, пошуку необхідних літературних і наукових джерел, можливих варіантів апробації отриманих результатів. Більша частина інформації стосувалася теоретичної частини наукового дослідження, алгоритму його виконання. Доцентка кафедри не оминула своєю увагою і реалізацію наукового дослідження, засновану на імплементації отриманих результатів. Ця інформація була широко представлена магістерськими роботами здобувачів попередніх років навчання, тому викликала жвавий інтерес у гуртківців.

Рисунок 2 – Засідання наукового гуртка під лозунгом «Об’єкт + Предмет + Результат = Тема наукового дослідження»

Окрему увагу Людмила ШЕВЧЕНКО приділила науково-дослідницьким роботам, які виконуються кафедрою архітектури будівель та дизайну, діючим науковим школам університету, напрямкам наукових досліджень викладачів кафедри.

Робота студентського наукового гуртка «DasA» є складовою частиною наукової роботи здобувачів кафедри архітектури будівель та дизайну за освітніми програмами другого (магістерського) рівня вищої освіти «Дизайн архітектурного середовища» та «Архітектура будівель і споруд».

Тож, запрошуємо приєднуватися до гуртка всіх, кого манить жага до знань, умінь та наукових відкриттів!

7-8 лютого 2024

Викладачка кафедри та студенти взяли участь у дистанційному компоненті програми академічної мобільності Erasmus+ KA171

Доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО разом з колегою з кафедри будівельних конструкцій Ольгою ГАРЬКАВОЮ та студентками Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою взяли участь у дистанційному компоненті програми академічної мобільності Erasmus+ KA171 у 2023/2024 навчальному році, що проводиться на базі Відземського університету прикладних наук (Vidzeme University of Applied Sciences) у Латвії.

Вони представлятимуть Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» на цьому заході разом зі студентками Євою Дьомкіною, Русланою Кравченко (група 102-А), Мариною Макухою, Софією Грошевою (група 301-А) та Людмилою Вовнянко (група 402-ТН). В рамках програми передбачена участь у Wood technology hackathon, котрий розпочався із віртуального компонента, а саме з двох дистанційних лекцій Marc Fuzzelier-Hart з Atelier Crescendo (UK) на тему “Building Acoustic Course” (Будівельна акустика): Building Acoustics I (07.02.2024) та Building Acoustics IІ (08.02.2024).

На лекціях були присутні понад 30 учасників освітнього процесу різних напрямків підготовки з різних країн Європи. Лектор Marc Fuzzelier-Hart акцентував увагу на важливості цього матеріалу для практикуючих архітекторів, будівельників, дизайнерів інтер’єрів. Початок лекцій було присвячено основам акустики: різновидам звуків, які оточують людину в міському та архітектурному просторах, зі звукових хвиль та їх характеристик.

Далі логічно та структуровано лектор надав інформацію про те, як різні матеріали взаємодіють зі звуковими хвилями, як краще розташовувати елементи інтер’єру, щоб досягнути шумопоглинаючого ефекту, та про інші тонкощі архітектурного та будівельного проєктування.

Окремий матеріал Marc Fuzzelier-Hart присвятив звуковій реверберації, формам та розмірам просторів і приміщень, які сприяють удосконаленню звучання. Цікавим і корисним стала інформація про оздоблювальні матеріали для стін та стель, які якісно працюють для відбивання і поглинання звуків. Саме за свої ревербераційні характеристики та унікальну акустику цінуються відомі концертні зали та легендарні студії звукозапису. Ефект реверберації може удосконалити звучання за рахунок акустичних відображень. Ці питання дуже важливі при проєктуванні концертних та театральних залів. Якісне звучання в акустичному середовищі – запорука успішності як самого середовища, так і культурних заходів, які в ньому відбуваються.

Щоб активізувати роботу аудиторії, лектор ставив питання та пропонував до розв’язання невеликі задачі.

Теми, висвітлені Marc Fuzzelier-Hart на лекціях, можуть допомогти учасникам академічної мобільності Erasmus+ KA171 під час вирішення задач Wood technology hackathon.  

Тож вони із нетерпінням чекають зустрічі з лектором у Vidzeme University of Applied Sciences (Латвія)!

31.01.2024

Вітаємо випускників-магістрів зі спеціальності 191 – «Архітектура та містобудування»!

31 січня у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбулась вагома подія. Понад 1000 здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» отримали дипломи про успішне завершення навчання більш ніж за 100 освітніми програмами. Серед них – випускники за освітніми програмами «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища». Це дійство відбулося на головній сцені університету.

Святкове вручення дипломів магістрам кафедри архітектури будівель та дизайну

Наші випускники отримали дипломи з відзнакою і нагороди за високі досягнення під час навчання, плідну науково-дослідницьку роботу і активну участь у житті університетської спільноти,серед яких:

  • Довженко Ірина  – за відмінне навчання, успішне поєднання навчання з професійною діяльністю, активну громадську позицію;
  • Зінченко Вікторія – за активну наукову роботу та відмінні успіхи у навчанні;
  • Михайлова Анна – за активну наукову роботу, відмінне навчання, участь в архітектурних конкурсах, успішне поєднання навчання з професійною діяльністю;
  • Муха Дмитро – за активну наукову роботу, відмінне навчання, успішну участь в архітектурних конкурсах;
  • Шевченко Олена – за активну наукову роботу, відмінне навчання, успішну участь в архітектурних конкурсах.

Нагороди випускникам за високі досягнення під час навчання в магістратурі

Шановні випускники! Дякуємо, що на протязі навчання були небайдужими до освітнього і наукового процесу, допомагали нам формувати освітній простір кожного з вас, активно долучалися до обговорення наших освітніх програм другого (магістерського) рівня «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища», були активними у здійсненні творчих та наукових задумів!

Достойне поповнення архітектурно-будівельної спільноти від Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою

 Ви здобули необхідні компетентності, які, сподіваємося, стануть вам у нагоді у подальшій фаховій роботі. Сьогодні ви достойно поповнили ряди професійної архітектурної спільноти.

Наші вітання вам із успішним закінченням Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»! Хай щастить на професійній ниві! Творчих здобутків, наукових звершень та креативних ідей вам!

30.01.2024

Доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО стала членом разової спеціалізованої вченої ради при

Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, м. Київ

30 січня 2024 року кандидатка архітектури, доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО взяла участь у роботі разової спеціалізованої вченої ради Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (НАОМА) Міністерства культури та інформаційної політики України, м. Київ у якості третього опонента дисертаційного дослідження Віктора ВОЛКОВА. Спеціалізована вчена рада затверджена Наказом ректора НАОМА №221-од від 30.11. 2023 р. та створена для захисту дисертації Волкова В.А. на тему «Принципи екологічної оптимізації сельбищних територій великих міст» на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» галузі знань 19 Архітектура та будівництво. Науковим керівником дослідження є відома архітекторка і науковиця к. арх., проф. Лариса СКОРИК (НАОМА, м. Київ).

До спеціалізованої вченої ради також увійшли відомі українські вчені-архітектори: д. арх., проф., професорка кафедри архітектурного проєктування НАОМА Олена ОЛІЙНИК (голова ради), д. арх., проф., професор кафедри міського будівництва КНУБА Микола ДЬОМІН, д. арх., доц., завідувачка кафедри архітектури та просторового планування НАУ Ольга ЖОВКВА, к. арх., доц., доцент кафедри архітектурних конструкцій НАОМА Кирило КОМАРОВ та к. арх., доц.,  в. о. завідувачки кафедри теорії, історії архітектури та синтезу мистецтв НАОМА Олена ТРОШКІНА.

Світлина – Робота разової спеціалізованої вченої ради по захисту дисертації на здобуття ступеня доктора філософії Віктора ВОЛКОВА

Результатом плідної роботи разової спеціалізованої вченої ради на підставі прилюдного захисту та відкритого голосування стало одноголосне рішення про присудження Віктору ВОЛКОВУ наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 19 Архітектура та будівництво за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування».

Вітаємо здобувача, його наукового керівника, членів цієї спеціалізованої ради та Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури з поповненням у колі наукової спільноти!

Участь науково-педагогічних працівників кафедри архітектури будівель та дизайну в атестації наукових кадрів як офіційних опонентів, членів постійних та разових спеціалізованих вчених рад відповідає п. 38 Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності за другим та третім рівнями вищої освіти, зокрема – за освітніми програмами «Дизайн архітектурного середовища», «Архітектура будівель та споруд», «Архітектура та містобудування».

26.01.2024

Виробнича (проєктна) практика здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

З 15 січня по 26 січня 2024 року проходила виробнича (проєктна) практика здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Студенти групи 401-А, які навчаються за освітньою програмою «Архітектура та містобудування», наразі пройшли практику. Вона є складовою обов’язкових навчальних дисциплін загальної підготовки здобувачів у восьмому навчальному семестрі.

Традиційно базами практики є архітектурні проєктні фірми, Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, ТОВ «АРХІМІСТО-БУД», ПП «Творча архітектурна майстерня «Урбаністика» та приватні установи, з якими налагоджена тісна співпраця викладачів кафедри архітектури будівель та дизайну. Ці установи є зовнішніми рецензентами освітніх програм «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища», а їх провідні співробітники – їх стейкхолдерами. У цьому році базами практики стали:

  • приватне підприємство «Творча архітектурна майстерня «Урбаністика», м. Полтава (директор - Дмитро ВАДІМОВ, архітектор Анна ВАДІМОВА);
  • товариство з обмеженою відповідальністю БУДАКТИВПРОЕКТ, м. Кропивницький (керівник, директор – Оксана ЗВЕНИГОРОДСЬКА);
  • фізична особа підприємець Клюєва Юлія Павлівна, м. Миколаїв (керівник – Юлія КЛЮЄВА);
  • фізична особа підприємець Олійник Юрій Павлович, м. Полтава (ГАП – Юрій ОЛІЙНИК)

Співпраця з директором приватного підприємства «Творча архітектурна майстерня «Урбаністика» Дмитром ВАДІМОВИМ

Архітекторка Анна ВАДІМОВА знайомить здобувачів зі сферою діяльності ПП «Творча архітектурна майстерня «Урбаністика» та завданнями на практику

Співпраця з фахівцями-практиками в реалізації освітньої, науково-дослідної та іншої діяльності за освітніми програмами кафедри є важливими як для здобувачів, так і для науково-педагогічного персоналу кафедри. Здобувачі мали можливість взяти участь в обмірах реального об’єкту проєктування, проведенні соціологічного опитування щодо бачення об’єкту проєктування у пересічних громадян, виконанні планів архітектурних об’єктів, ескізного проєкту резиденції, створенні 3-Д моделей приміщень, розробленні дизайну фасадів будівель, інтер’єрів приміщень, літнього майданчика об’єкта харчування. Здобувачі були задіяні у консультаціях з архітекторами й замовниками стосовно ескізів розроблених ними інтер’єрів приміщень. Отриманий здобувачами практичний досвід стане їм у нагоді при виконанні кваліфікаційної роботи бакалавра.

Керівники проєктно-ознайомчої (виробничої) практики від підприємств, організацій та установ засвідчили високий рівень підготовки здобувачів, наявність у них відповідних знань та умінь для виконання завдань з архітектури та містобудування. Про це свідчать їх відгуки, зокрема:

  • «Усі роботи були виконані вчасно, стилістично та з дбайливістю до деталей. Навички у використанні програм та виконанні роботи демонструють творчий підхід і досить високий рівень професійної майстерності» (відгук Клюєвої Ю. про здобувачку Ксенію МАЛІЙ);
  • «Студент старанно і відповідально виконував поставлені задачі. Продемонстрував творчий підхід, креативність та володіння графічними комп’ютерними програмами на високому рівні» (відгук Вадімової А. про здобувача Тимофія МИРОНЕНКА);
  • «Студент відзначився високим рівнем професійних навичок у візуалізації архітектурних об’єктів, кресленні планів та дизайні інтер’єрів. Його завдання були виконані точно та з відданістю, що свідчить про великий потенціал та самостійність у роботі» (відгук Клюєвої Ю. про здобувача Даніла КУДІНОВА);
  • «Студентка зарекомендувала себе як творча, креативна, комунікабельна та відповідальна співробітниця. Розроблені в ході практики творчі напрацювання приймаються у подальше розроблення проєктної документації» (відгук Вадімової А. про здобувачку Жанну МОЧАЛОВУ);
  • «Студентка проявила себе відповідальною, старанною, комунікабельною. Отримане завдання виконала якісно, вірно та в повному обсязі, при цьому розробивши декілька варіантів вирішення. Продемонструвала вільне володіння комп’ютерними програмами та графічними редакторами» (відгук Вадімової А. про здобувачку Дарину БЄЛІНСЬКУ);
  • «Студент проявив себе як технічно грамотний спеціаліст, який вміло примінив набуті теоретичні знання в учбовому закладі при виконанні виробничих завдань» (відгук Олійника Ю. про здобувача Данила ХОРОЛЬСЬКОГО)

Вищевказані відгуки на здобувачів свідчать про високий рівень їх підготовки, яка проводиться у тому числі й викладачами кафедри архітектури будівель та дизайну. Професіоналізм викладачів кафедри, їх компетентність у фахових питаннях, вагомий професійний науково-педагогічний досвід сприяють проведенню занять на високому рівні, залучаючи новітні технології та прийоми (у тому числі –  “soft skills”).

Тож до нових звершень здобувачів та викладачів кафедри АБтаД на професійному терені!

25.01.2024

Випуск здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 – «Архітектура та містобудування» відбувся!

На протязі трьох днів, 23-24-25 січня 2024 р., в стінах Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувався важливий захід для випускників другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» – захист їх кваліфікаційних робіт.

Екзаменаційну комісію в цьому році очолила доктор архітектури, професор, нострифікований в Краківській Політехніці ім. Т.Косцюшки, доктор хабілітований Юлія ІВАШКО.

Робота екзаменаційної комісії під керівництвом Юлії ІВАШКО

Захист відбувався у двох форматах – очному (для українських студентів) та дистанційному (для студентів, громадян інших держав). Здобувачі обрали для дослідження актуальні наразі об’єкти. Серед них:

різноманітні архітектурні об’єкти:

  • готельні комплекси;
  • універсальні спортивні зали;
  • заклади дошкільної освіти;
  • сільські соціокультурні комплекси;
  • культурні та культурно-розважальні центри;

архітектурні об’єкти швидкого зведення, у тому числі й для післявоєнної відбудови України:

  • модульні житлові будинки та комплекси;
  • заклади фізичної реабілітації;

об’єкти, пов’язані з вирішенням екологічних проблем:

  • проміжні рекреаційні простори міста;
  • центр екології та сталого розвитку природних ресурсів;
  • екологічні квартали;
  • енергоефективне житло;

середовищні об’єкти:

  • розвиваюче архітектурне середовище для дітей з вадами зору;
  • середовище набережних;
  • відкриті громадські простори;
  • зупинки громадського транспорту;
  • виробничі території;
  • історичне середовище міста.

Захист кваліфікаційних робіт українських здобувачів випускників другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»

Предметом дослідження здобувачів стали актуальні питання пошуку нових архітектурно-дизайнерських рішень об’єктів дослідження, їх архітектурно-планувальних та архітектурно-конструктивних рішень, ландшафтного дизайну, пошук прийомів реновації виробничих територій. Апробація основних результатів дослідження здійснена як в містах України (Полтава, Полтавська область, Одеська область, Світловодськ, Хмельницький, Кропивницький), так і закордонних (Абуджа та Лагос у Федеративній Республіці Нігерія).

Разом із українськими здобувачами другого (магістерського) освітнього рівня свої професійні здобутки демонстрували й студенти-іноземці першого (бакалаврського) освітнього рівня, підготовку яких здійснюють викладачі кафедри АБтаД.

Захист кваліфікаційних робіт іноземних здобувачів випускників першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»

За результатами захисту кваліфікаційних робіт другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» здобувачі отримали відмінні оцінки, позитивні емоції, побажання членів екзаменаційної комісії подальших успіхів на професійній ниві. МИХАЙЛОВА Анна отримала рекомендацію до вступу на подальше навчання у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» на третьому (освітньо-науковий) рівні вищої освіти.

Захист кваліфікаційних робіт є вагомим результатом навчального процесу підготовки магістрів за освітньо-професійними програмами «Архітектура будівель і споруд», «Дизайн архітектурного середовища» та «Містобудування». Підготовку по двох перших ОП здійснює науково-педагогічний персонал кафедри архітектури будівель та дизайну. Викладачі кафедри висловлюють свою вдячність голові Екзаменаційної комісії Юлії ІВАШКО за активну участь роботі ЕК та допомогу в підготовці здобувачів зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування».

Світлини з науковими керівниками – на згадку про вагому подію в житті здобувачів

Викладачі кафедри АБтаД щиро вітають випускників із успішним захистом дипломних проєктів, зичуть їм подальших професійних та творчих злетів на українських теренах, у тому числі – на відбудові міст України!

09.01.2024

Вийшов друком поточний випуск науково-технічного збірника
«Сучасні проблеми архітектури та містобудування» (м. Київ, КНУБА)!

Це наукове фахове видання України категорії Б, в якому можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук з архітектури та технічних наук. У цьому номері – публікації науково-педагогічного персоналу та статті аспірантів кафедри архітектури будівель та дизайну, пов’язані з реалізацією її освітньої та науково-дослідної діяльності, зокрема:

  • стаття к. арх. Володимира ТОПОРКОВА та д. арх. Галини ОСИЧЕНКО «Методи формоутворення багатоповерхового житла з озелененими терасами та дахами»;
  • стаття аспіранта Станіслава ЗОСІМА та д. арх. Володимира НІКОЛАЄНКА «Теоретичні передумови формування нової повоєнної житлової забудови в Україні»;
  • стаття аспіранта Віталія ГАХА «Мости та мостові споруди в міському середовищі».

Стаття Володимира ТОПОРКОВА – результат наукової діяльності, що здійснювалася спільно з Галиною ОСИЧЕНКО, д. арх., завідувачкою кафедри архітектури будівель і споруд Харківського національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова. В ній висвітлено ретроспективу розвитку будівель з зеленими терасами і дахами, виявлено сучасні тенденції у проєктуванні житла з озелененими терасами і дахами. Визначені і класифіковані методи формоутворення та прийоми організації багатоповерхового житла з озелененими терасами та дахами.

Статті аспірантів кафедри – результати їх науково-дослідної роботи по темах власних дисертаційних досліджень. Одна з них – Станіслава ЗОСІМА (сумісно з науковим керівником д. арх. Володимиром НІКОЛАЄНКОМ), представляє теоретичні передумови формування нової житлової забудови у післявоєнний період на основі проведеного аналізу вітчизняної наукової літератури. Під «новою житловою забудовою» автори презентують житло постійного проживання, що споруджується у період повоєнної відбудови в регіонах постраждалих від наслідків військових дій. Друга стаття – Віталія ГАХА, висвітлює питання функціонування мостів та мостових споруд у міському середовищі, їх вагоме значення у підвищенні не лише його комфортності, а й естетичних характеристик. Автор зазначає, що світова теорія і практика використання мостів показала їх значний еволюційний прогрес – від звичайних прямолінійних комунікаційних шляхів вони поступово набували нових функцій, естетичних якостей та складних просторових рішень – багатофункціональних мостових споруд.

Ці дослідження науковців кафедри будуть корисними і в освітньому процесі, для здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Така пошукова проєктно-дослідницька робота викладачів та аспірантів кафедри відповідає основним фокусам освітніх програм к другого (магістерського) рівня вищої освіти «Архітектура будівель і споруд» і «Дизайн архітектурного середовища», так і третього (аспірантського) рівня вищої освіти «Архітектура та містобудування».

05.01.2024

 Вийшла стаття за участю доцентки кафедри у збірнику статей конференції
«
Proceedings of the 5th International Scientific and Practical Conference “Innovative Technology in Architecture and Design” (ITAD-2021)» (SCOPUS)!

На кафедрі архітектури будівель та дизайну активно проводиться науково-дослідницька робота з колегами інших вищих навчальних закладів України та інших європейських країн. Одним із таких вишів є Національний університет водного господарства та природокористування (м. Рівне), а саме – його Навчально-науковий інститут будівництва та архітектури . Науково-педагогічний персонал інституту в обличчях завідувачки кафедри архітектури та середовищного дизайну д. арх., проф. Ольги МИХАЙЛИШИН і асистентки цієї кафедри Анастасії МАГЕЙ проводять дослідження архітектурно-містобудівної спадщини західних областей України. В полі їх наукового зору – палацово-паркові комплекси Поділля. Доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. Людмила ШЕВЧЕНКО досліджує архітектурно-містобудівну спадщину Полтавщини, зокрема і її палацово-паркові комплекси. Науковиця разом з проєктною групою Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» розробляє науково-проєктну документацію для історичних архітектурних об’єктів Полтави та Полтавщини. Науковиці двох вишів об’єдналися на ґрунті спільності наукових інтересів, результатом чого стала публікація наукової статті Digital Technologies as an Innovative Tool for the Preservation of the Palace Complexes of Podillya in tha Late 19th- Early 20th Century, присвячена інноваційним цифровим технологіям у сфері збереження палацових комплексів Поділля. Сумісна наукова праця вийшла у збірнику статей конференції «Proceedings of the 5th International Scientific and Practical Conference “Innovative Technology in Architecture and Design” (ITAD-2021)», який індексується в НМБД Scopus.

Науково-дослідницька робота викладачів кафедри архітектури будівель та дизайну спрямована як на дослідження історико-архітектурної спадщини, так і на пошук нових інноваційних рішень у формуванні навколишнього простору відповідно до сучасних тенденцій, суспільних запитів та культурно-історичних особливостей Полтавського та сусідніх регіонів. Дана наукова робота поєднує в собі ці два напрямки, що свідчить про дієвість та можливості сучасних технологічних рішень у дослідженнях архітектурних об’єктів поза часом і простором. Постійна наукова активність викладачів, залучених до освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища», сприяє її якісній реалізації та фокусуванні на проєктно-дослідницькому та інноваційному напрямах.

20.12.2023

Засідання студентського наукового гуртка «DasA» у форматі open-space!

20 грудня 2023 року відбулося засідання студентського наукового гуртка «DasA», який діє при кафедрі архітектури будівель та дизайну під керівництвом доцентки Людмили ШЕВЧЕНКО. Тема даного засідання –  «Облікова документація на об’єкт культурної спадщини: від підготовки до результату». Вона була обумовлена одним із наукових напрямів роботи викладачів кафедри, магістрантів, та у подальшому – випускників другого (магістерського) рівня вищої освіти, а саме – збереженню архітектурно-містобудівної спадщини Полтави і Полтавщини.

Незважаючи на молодість гуртка, його керівниця та самі DasAвці обрали цікавий та дієвий формат зустрічі – open-space, безпосередньо на об’єкті культурної спадщини у м. Полтава – у колишньому будинку Земельного банку (1901 р.) по Першотравневому проспекту, 10. Ця подія також є результатом співпраці у науковій сфері двох кафедр – будівництва та цивільної інженерії й архітектури будівель та дизайну. До когорти членів гуртка приєдналися також студенти першого курсу спеціальностей 191 «Архітектура та містобудування» (гр. 101-А) та 192 «Будівництво та цивільна інженерія» (гр. 102-Б) і викладачі двох кафедр – професор Олександр СЕМКО, доцентки Наталія НОВОСЕЛЬЧУК, Аліна ЗИГУН та доцент Юрій АВРАМЕНКО.

Світлина 1 – Біля об’єкта культурної спадщини – колишнього будинку Земельного банку (1901 р.)

Доцентка Людмила ШЕВЧЕНКО наголосила на тому, що підготовка науково-проєктної документації по об’єктах культурної спадщини є ще одним напрямком роботи майбутніх архітекторів-науковців. Роз’яснила магістрантам, членам наукового гуртка, складові такої документації, етапи її підготовки та затвердження, наукові методи, які є дієвими при підготовці історичної довідки, проведенню експертиз, фотофіксації існуючого стану будівлі. Керівниця гуртка окреслила особливості історичного розвитку цієї будівлі та її архітектурно-планувального рішення. Поява цього об’єкту пов’язана як із забудовою міста Полтави, розпочатої з середини ХІХ ст., так і з розвитком торгівлі й банківської сфери загалом. Колишній будинок Земельного банку, збудований у 1901 році,  зазнав пошкоджень в роки війни 1941-1945 рр., був відновлений у 1946 році, проходив поточні ремонти. В результаті будівля зберегла автентичне авторське рішення – об’ємно-просторове; пластичне, яке композиційно, стилістично та декоративно віддзеркалює риси неоренесансну; інтер’єри приміщень основного призначення, де збережено декоративне оздоблення підлоги та стелі; конструктивне рішення парадних та службових сходів, перекриттів.

Світлина 2 – Людмила ШЕВЧЕНКО – про особливості історичного розвитку та архітектурно-планувального рішення будівлі

Професор  Олександр СЕМКО, як сертифікований експерт з технічного обстеження, провів зі студентами обстеження конструкцій будівлі та окреслив рекомендації з подальшої їх безаварійної експлуатації. Студенти мали можливість побачити не лише прекрасне історичне обличчя колишнього будинку Земельного банку,його інтер’єрів, а й пересвідчитися в дієвості тих конструктивних рішень, які були прийняті ще в далекому 1901 році. Вони отримали відповіді від експертів на питання, які виникали під час відвідин будівлі. 

Світлина 3 – Олександр СЕМКО – про конструктивні особливості будівлі та її подальшу експлуатацію

Цей захід став у тому числі й візуалізацією результатів роботи проєктної групи Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» з розробки науково-проєктної документації по об’єктах культурної спадщини Полтавщини, членами якої є професор Олександр СЕМКО  та доцентка Людмила ШЕВЧЕНКО. Така документація була підготовлена членами групи у тому числі й по будівлі колишнього Земельного банку м. Полтава.

07.12.2023

Робоча зустріч науково-педагогічного персоналу кафедри архітектури будівель та дизайну зі стейкхолдерами

У четвер, 7 грудня 2023 року, відбулася робоча зустріч викладачів кафедри архітектури будівель та дизайну зі стейкхолдерами. Головна мета цієї зустрічі – перегляд та удосконалення освітніх програм другого (магістерського) рівня вищої освіти «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища». Гаранти обох освітніх програм к. арх. Ольга ТИШКЕВИЧ та к. арх. Людмила ШЕВЧЕНКО разом із членами проєктних (робочих) груп по розробці ОПП к. т. н. Андрієм ДМИТРЕНКОМ та к. арх. Наталією НОВОСЕЛЬЧУК запросили стейкхолдерів Едуарда ЗУБАШИЧА (директора ПП «Зубашич», голову правління  Полтавської обласної організації Національної спілки архітекторів України) та Володимира ГузІка (ГАПа ТОВ «АРХМІСТОБУД», голову Полтавської обласної Архітектурної палати при Національній спілці архітекторів України) для обговорення назрілих питань щодо реалізації освітньої, науково-дослідної та іншої діяльності за освітніми програмами кафедри на другому (магістерському) рівні вищої освіти.

Рис. 1. Робочі моменти зустрічі зі стейкхолдерами Едуардом ЗУБАШИЧЕМ та Володимиром ГУЗІКОМ

Гарант ОПП «Дизайн архітектурного середовища» к. арх. Людмила ШЕВЧЕНКО доповіла про результати попередніх засідань проєктної групи, де розглядалися закордонні та вітчизняні освітні програми, обговорювалися результати моніторингу здобувачів та перспективи розвитку освітнього процесу. Зокрема, аналіз закордонних освітніх програм таких університетів, як Tadeusz Kosciuszko Polytechnic of Krakow (ОП “Masters Degree in Architecture”), Macromedia University of Applied Sciences, (ОП “Environmental Design”), Texas Tech University (ОП “2 Environmental Design”), University of Westminster (ОП “Architectural and Environmental Design MSc”) та DTU – Technical University of Denmark (ОП “Architectural Engineering”) показав упровадження нових напрямків в дизайні. По-перше, це – Smart City Design, Manager Smart City Mobility – спрямовані на створення «розумних міст» з інноваційними та енергоощадними технологіями. По-друге – Healthcare Design, головним в якому є здоров’я людини, якість та безпека оточуючого її середовища. Обидва напрямки є важливими у наш час. Відвідування сайтів закордонних вишів показало можливості вибору здобувачами не лише певного навчального курсу, а й викладача серед трьох-чотирьох, які є координаторами курсу. Результати моніторингу здобувачів ОПП «Дизайн архітектурного середовища» показав наступне:

щодо результатів опитування здобувачів:

  • в опитуванні були задіяні 4 здобувача із 5 в групі, тому кожна відповідь була вагою в 25 балів, що суттєво вплинуло на величину розбіжностей у результатах;
  • рівень задоволеністю компонентами ОПП «Дизайн архітектурного середовища» становить – 82%;
  • абсолютно всі здобувачі засвідчили дію принципів академічної доброчесності як серед викладачів, так і серед студентів;
  • здобувачі високо оцінили викладання дисциплін (95,3%), особливо практичного спрямування та відмітили, що:
  • всі викладачі кафедри, задіяні у їх підготовці, на 1-му занятті чітко та зрозуміло пояснюють критерії, порядок, форми та строки  поточного та підсумкового контролю знань;
  • викладачі з високою долею об’єктивності та прозорості оцінюють знання здобувачів;
  • дисципліни забезпечені необхідним навчальним матеріалом і він є у доступі здобувачам як на платформі дистанційної освіти, так і в електронній бібліотеці;
  • більш високі результати отримали дисципліни практичної фахової підготовки, що свідчить про високий професійний рівень викладачів, які забезпечують отримання студентами належного рівня знань та навичок;
  • аналіз розбіжностей у відповідях про можливість обирати тематику індивідуальних завдань показав, що здобувачі давали відповіді на ці питання, навіть, при відсутності індивідуальних завдань з компоненту. Це питання надалі варто удосконалити/конкретизувати/обґрунтувати;
  • у подальшому буде розглянута можливість збільшення завдань для роботи в групах/командах з дисципліни «Сучасні методики наукових досліджень в архітектурі та містобудуванні» за побажаннями здобувачів;

щодо підготовки та проведення опитування:

  • досвід опитування у малих групах здобувачів показав, що необхідно ввести більший діапазон у відповідях «так/ні», зокрема – «так / скоріше так / скоріше ні / ні»;
  • до деякий питань щодо актуальності, контенту та очікуванням від дисципліни, в разі незадовільної відповіді, внести поле для фіксації – конкретного бачення дисципліни здобувачем або його очікувань від неї, на кшталт «якщо ні, то що саме: _________________»;
  • вважаємо, що метою опитування є не лише пошук «слабких сторін», проблем та рівня задоволення компонентами ОП, а й виявлення новаторських моментів як у змісті дисципліни, так і у формі донесення до здобувача. Тому варто включати в опитування й пункт про позитивні риси, «знахідки», «родзинки» тощо й розвивати їх у подальшому.

Рис. 2. Обговорення зі стейкхолдерами Едуардом ЗУБАШИЧЕМ та Володимиром ГУЗІКОМ змісту кваліфікаційних робіт магістрів освітніх програм «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища»

Гарант ОПП «Архітектура будівель і споруд»  канд. арх. Ольга Тишкевич доповіла про результати опитування студентів. Зазначила, що за результатами опитування вибірковий компонент «Архітектура багатофункціональних комплексів», який викладався вперше у 2022-2023 н. р., був визнаний студентами як корисний та необхідний у подальшій роботі. Стейкхолдери схвалили пропозицію гаранта про введення в ОПП «Архітектура будівель і споруд»  спеціальної компетентності СК 15. (Здатність враховувати прогнозовані впливи небезпечних чинників, які можуть виникнути як складова частина небезпечних явищ надзвичайної ситуації,  воєнних (бойових) дій та терористичних актів) та РН 18. (Здійснювати проектування будівель і споруд з урахуванням прогнозованих впливів небезпечних чинників, які можуть виникнути як складова частина небезпечних явищ надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів), що викликано сучасними умовами.

В результаті зустрічі було узгоджено:

  • продовжити практику залучення в освітній процес старшого викладача кафедри (за сумісництвом) Володимира ГУЗІКА по обох освітніх програмах, розпочату в минулому році;
  • розширити співпрацю зі стейкхолдерами, у тому числі  у науковій сфері шляхом залучення до участі у наукових заходах кафедри/університету;
  • сприяти поновленню сумісних заходів з Полтавською обласною організацією Національної спілки архітекторів України (творчі конкурси, відзначення День архітектора, заохочення кращих здобувачів освітніх програм кафедри, тощо).

Залучення стейкхолдерів у навчальний процес підготовки магістрів за освітньо-професійними програмами кафедри архітектури будівель та дизайну «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» дає можливість якісно удосконалити освітній процес, урізноманітнити його практичну складову та знайти дієві рішення щодо назрілих питань.

04.12.2023

ТИШКЕВИЧ Ольга Петрівна, кандидат архітектури, доцент, доцент кафедри архітектури будівель та дизайну Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» прийняла участь в роботі Спеціалізованої вченої ради ДФ 03.191 Київського національного університету будівництва і архітектури в якості офіційного опонента на захисті дисертації Васильченко Дар’я Костянтинівна на тему «Принципи архітектурно-планувальної організації закладів позашкільної освіти в структурі об’єднаних територіальних громад» з галузі знань 19 «Архітектура і будівництво» за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування».

20.11.2023

17 та 18 листопада 2023 року доцент кафедри архітектури будівель та дизайну А.Ю. Дмитренко узяв участь у ХХІІ Міжнародній науковій конференції DEFINIOWANIE PRZESTRZENI ARCHITEKTONICZNEJ - DEFINING THE ARCHITECTURAL SPACE, яка проходила у Кракові, на базі Краківської політехніки імені Тадеуша Костюшка.

Доповідь «Using the Experience of Poland in Revitalization for the
Reconstruction of Cities Destroyed by the War in Ukraine» («Використання досвіду Польщі у ревіталізації для відбудови міст, зруйнованих війною в Україні») була підготовлена у співавторстві з д.арх., проф. Ю. Івашко (Київський національний університет архітектури та будівництва), доктором хабілітованим, професором А. Павловською (Університет Лодзі) та прес-офіцером 28-ї ОМБР ім. Лицарів Зимового походу С. Белінським (Збройні Сили України), який надав багато прикладів забудови Півдня та Сходу України, пошкоджених внаслідок російської агресії.

16.11.2023

15 листопада 2023 р. співробітник кафедри архітектури будівель та дизайну Дмитренко А.Ю. взяв участь у міжнародній конференції „Rzeźba plenerowa w Polsce – zjawisko artystyczne lat 60. i 70. XX wieku oraz problematyka ochrony” («Скульптура на відкритому повітрі в Польщі – мистецький феномен 1960-1970-х років та питання охорони»). Співорганізаторами конференції, що проводилася в онлайн-форматі, стали провідні польські інституції: Національний інститут історичної спадщини ( https://nid.pl/15-listopada-konferencja-naukowa-rzezba-plenerowa-w-polsce-zjawisko-artystyczne-lat-60-i-70-xx-wieku-oraz-problematyka-ochrony/ ), Центр польської скульптури в Оронсько, Національний інститут архітектури та містобудування, Факультет образотворчого мистецтва Університету ім. Миколи Коперника в Торуні.

Конференція проходила під почесним патронатом Генерального консерватора пам’яток, державного секретаря Міністерства культури та національної спадщини.

Запрошення до участі у конференції учасників з України є ще одним свідченням розвитку всебічних зв’язків і співробітництва між Україною і Польщею, у тому числі у сфері науки та охорони історичної спадщини.

Доповідь на тему: „Problemy rzeźby parkowej na Ukrainie lat 60. i 70. XX wieku” («Проблеми паркової скульптури в Україні 1960-1970-х років») була підготовлена у співавторстві з д.арх., проф. Ю. Івашко (Київський національний університет архітектури та будівництва) та прес-офіцером 28-ї ОМБР ім. Лицарів Зимового походу С. Белінським (Збройні Сили України), який надав багато прикладів монументальної та монументально-декоративної скульптури 1960-х – 1970-х рр. Півдня та Сходу України, пошкоджених внаслідок російської агресії.

Сподіваємося, що плідна співпраця в галузі охорони пам’яток культурної спадщини між українськими та польськими науковцями отримає плідне продовження.

 

25.10.2023

Архітектурно-будівельна конференція «Відновлюючи минуле, будуючи майбутнє»

Доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. Людмила ШЕВЧЕНКО взяла участь в Архітектурно-будівельній конференції «Відновлюючи минуле, будуючи майбутнє», яка проходила 25 жовтня 2023 р. в м. Київ. На цьому форумі обговорювалося майбутнє України разом з архітекторами, будівельниками та девелоперами. Організаторами конференції виступила ІІС Україна медіа груп. ІІС Україна – це медіа група, заснована Єлизаветою Лопатіною у співробітництві з активними студентами Київського національного університету будівництва та архітектури. Ми прагнемо знаходити нові підходи та спонукати реальні зміни у будівельній галузі України.

Загальна концепція конференції полягала в розборі поточної ситуації в архітектурній сфері країни, аналізі доступних технологій та методів відбудови, які можуть бути адаптовані в українському контексті. А також розгляд конкретних дій, які архітектурна спільнота країни, уже робить в напрямку підготовки до відбудови з урахуванням наших потреб та викликів, а також дій, які необхідно зробити в майбутньому.

В рамках заходу відбулися зустрічі з представниками архітектурно-будівельної спільноти та співорганізаторами конференції, серед яких – Олександр КАЩЕНКО (КНУБА, декан архітектурного факультету, д. арх.), Анна КИРІЙ (архітектурно-проєктна група Анни Кирій), Артем ГОНЧАРЕНКО (СЕО Агенції відбулови України, керівник фонду реконструкції та розвитку України), Ольга КЛЕЙТМАН (архітектурна студія SBM), Сергій РАСПУТНИЙ (CEO Caspian Service), Віталій МАКСИМЦОВ (Засновник "Атлант-буд"), Євген БОКІЙ (Директор проєктів UDP).

Ведучі спікери конференції

Конференція включала в себе три головні блоки:

  • Блок 1 – Українська самоідентифікація, включав у себе лекцію «Локальна ідентичність у відбудові міст» (лектор – А. Кирій). В рамках цього блоку відбувся круглий стіл 1 «Унікальна міська пропозиція, як продукт самоідентифікації» (лектори – представники різних міст України);

  • Блок 2 – ФІНАНСОВА ГРАМОТНІСТЬ У БУДІВНИЦТВІ, в якому презентовано три лекції «Дослідження принципів фінансування відбудови України» (лектор – О. Павловський), «Прозорість і відкритість у відновленні об’єктів, з огляду на максимальну користь для населення» (лектор – А. Гончаренко), «Розробка нових ДБН. Проблеми нових стандартів укриттів» (лектор – С. Распутний);

  • Блок 3 – ПРИНЦИПИ ТА ІНСТРУМЕНТИ ВІДБУДОВИ, де відбулися також три лекції «Розробка містобудівного кодексу України» (лектор – А. Бондар), «Архітектурна ревізія Харкова» (лектор – О. Клейтман), «Архітектурна освіта для відбудови України» (лектор – О. Кащенко). В рамках цього блоку відбувся круглий стіл 2 «Реінтеграція занедбаних ділянок у міське тло» (лектори – В. Максимцов, Є. Бокій передові девелопори і будівельники країни).

Доцентка кафедри Людмила ШЕВЧЕНКО взяла участь у  засіданні круглого столу 1 «Унікальна міська пропозиція, як продукт самоідентифікації». Він проходив у подвійному форматі, де до присутньої аудиторії долучалися представники різних вишів України в онлайн форматі (Одеса, Дніпро, Львів, Чернівці, Полтава та інші). Разом з колегами з інших вишів, науковиця Полтавської політехніки ознайомила присутніх із поточною ситуацією в Полтаві, викликами, які постали перед містом в період війни та поділилася своїми думками щодо повоєнної відбудови міст країни.

Така спільна робота науковців вищих навчальних закладів України сприяє не лише моніторингу ситуації, виявленню поточних проблем, а й дає можливість спільними зусиллями знаходити їх вирішення. В такій згуртованості ми неодмінно маємо здолати ворога, ліквідувати всі перешкоди на шляху до вільної демократичної й процвітаючої України!

Участь Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою в таких заходах є важливим як для співпраці провідних вищих навчальних закладів країни, так і для розвитку наукових шкіл Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», напрямків науково-дослідницької діяльності кафедри архітектури будівель та дизайну.

 

16.10.2023

Вітаємо студентів-першокурсників з отриманням студентських квитків!

Важлива подія відбувалася в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» впродовж декількох тижнів. Так, студенти першого курсу групи 101-А, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти почали отримувати студентські квитки разом зі стипендіальною карткою 19 вересня 2023 р. в актовій залі університету:

Продовження цього процесу відбувалося вже в Студентському хабі, де разом зі здобувачами бакалаврського рівня вищої освіти свої студентські квитки отримали і студенти групи 501-АД, здобувачі другого (магістерського) освітнього рівня:

Тож, науково-педагогічний колектив кафедри архітектури будівель та дизайну бажає нашим здобувачам цікавого і змістовного студентського життя, творчих злетів, наукових здобутків, професійної самореалізації під мирним небом України!

09.10.2023

У авторитетному науковому журналі «International Journal of Conservation Science», що індексується в МНБД Scopus  та Web of Science та має імпакт-фактор 0,85, опублікована чергова стаття, одним з співавторів якої є доцент кафедри архітектури будівель та дизайну, кандидат технічних наук А.Ю. Дмитренко. Стаття, створена у співавторстві з науковцями Київського національного університету будівництва та архітектури та Краківської Політехніки імені Тадеуша Костюшко, присвячена проблемам ремонту та реставрації фасадів історичних будівель (на прикладі Бессарабського кварталу м. Київ). У ній узагальнені результати досліджень, проведених у 2021 – 2022 роках. При розробленні практичних рекомендацій враховувався великий досвід польських колег у галузі збереження та реставрації об’єктів культурної спадщини, в тому числі фасадів пам’яток архітектури та цінної фонової забудови. Стаття є вдалим прикладом плідного співробітництва фахівців різних університетів двох країн – України та Польщі, являючи собою також приклад реальної європейської інтеграції України у сфері наукових досліджень.

03.10.2023

Кафедра архітектури будівель та дизайну постійно залучає до викладання відомих професіоналів-практиків у галузі архітектури та містобудування, щоб забезпечити зв’язок навчального процесу з потребами практики проєктування та будівництва, надати можливість здобувачам вищої освіти перейняти практичний досвід, своєчасно враховувати останні тенденції в галузі.

Так, у 2023-2024 навчальному році кафедрою залучено до викладання сертифікованого архітектора, головного архітектора проєктів ТОВ «АРХІМІСТО-БУД», голову Полтавського регіонального відділення Архітектурної Палати при Національній спілці архітекторів України Володимира Васильовича Гузіка. Він викладає здобувачам вищої освіти другого (магістерського) рівня за освітньо-професійними програмами «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища».

На фото: В.В. Гузік разом зі студенткою групи 501-АБ Мариною Кандибою обговорюють можливі варіанти вирішення генерального плану багатофункціонального житлового комплексу на практичному занятті з навчальної дисципліни «Архітектурне проєктування».

29.09.2023

Вийшов друком поточний випуск науково-технічного збірника

«Містобудування та територіальне планування» (м. Київ, КНУБА)!

Журнал визнаний атестаційними органами України, як наукове фахове видання України, в якому можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук з архітектури та технічних наук. У цьому номері – публікація науково-педагогічного персоналу кафедри архітектури будівель та дизайну, пов’язані з реалізацією її освітньої та науково-дослідної діяльності, а саме:

  • стаття к. арх., доц. Л.С. Шевченко та к. арх., доц. Н.Є. Новосельчук «Прийоми ландшафтного дизайну постіндустріального середовища».

В статті висвітлюється актуальна проблема сьогодення – відновлення постіндустріального середовища в містах як важливої складової їх соціально-економічного розвитку. Особливий наголос зроблено на ревіталізацію територій з можливістю створення ландшафтних об’єктів. З’ясований потенціал таких територій та засоби ландшафтного дизайну, дієві при їх оновленні. Виявлені прийоми ландшафтного дизайну, спрямовані на формування рекреаційного простору на основі збереження культурно-історичних, відновлення екологічних і художньо-естетичних цінностей постіндустріального об’єкта.

Це дослідження науковиць буде корисним і в освітньому процесі, зокрема – при підготовці здобувачів як другого (магістерського) освітнього рівня, так і першого (бакалаврського). Висвітлені в статті питання доповнять лекційні матеріали по дисциплінах «Актуальні проблеми дизайну архітектурного середовища», «Ландшафтний дизайн» та «Екодизайн міського середовища». Вони допоможуть здобувачам і при виборі прийомів дизайну в практичних курсах «Архітектурно-дизайнерське проєктування» та «Проєктування об’єктів архітектурного середовища» (освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»).

Така пошукова робота викладачів кафедри кореспондується з основним фокусом освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища» – її проєктно-дослідницьким та інноваційним характером.

26.09.2023

Вийшла закордонна монографія з участю викладачів кафедри (м. Прага, Чехія)!

Викладачі кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. доц. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО разом з іноземною колегою Elena MASS (New York, USA) стали співавторами колективної закордонної монографії «ARTIFICIAL INTELLIGENCE: AN ERA OF NEW THREATS OR OPPORTUNITIES?»

До монографії доц. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО увійшов параграф, присвячений використанню штучного інтелекту в архітектурній практиці та освітній  діяльності «ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN ARCHITECTURE AND EDUCATION: POTENTIAL, TENDENCIES, PERSPECTIVES».

На сьогодні є важливим визначення перспективних підходів до сучасних освітніх процесів та експертне обговорення потенційних проблем етичного та безпечного використання різних моделей штучного інтелекту.  Необхідним є підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників щодо застосування штучного інтелекту у роботі з зі здобувачами освіти та розвиток критичного, наукового мислення здобувачів освіти із застосуванням штучного інтелекту.  

Піднята у параграфі монографії тема є вельми актуальною  при підготовці здобувачів як другого (магістерського) освітнього рівня, так і першого (бакалаврського). Науково-дослідницька робота викладачів кафедри, що задіяні до реалізації освітньо-професійних програм, є вагомою складовою інтеграції фахової підготовки в галузі архітектури та містобудування, що містить інноваційну пошуково-дослідницьку діяльність. Колаборація зі зарубіжними колегами сприяє потужному обміну інформацією у цій сфері, пошуку спільних рішень та є прекрасною можливістю впровадження своїх наукових здобутків не лише на українських теренах, а й за кордоном.

25.09.2023

Виробнича (переддипломна) практика здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти

Студенти групи 501-АД, які навчаються за освітньою програмою «Дизайн архітектурного середовища», наразі проходять виробничу практику (переддипломну). Вона є складовою циклу дисциплін професійної підготовки здобувачів у третьому навчальному семестрі.

Традиційно базами практики є архітектурні проєктні фірми, Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, ТОВ «АРХІМІСТО-БУД» та приватні установи, з якими налагоджена тісна співпраця викладачів кафедри архітектури будівель та дизайну. Ці установи є зовнішніми рецензентами освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища», а їх провідні співробітники – її стейкхолдерами. В цьому році до їх когорти долучився й директор приватного підприємства «Творча архітектурна майстерня «Урбаністика» Дмитро ВАДІМОВ. Підприємство розробляє генеральні плани, концептуальні проєкти детальних планів, а також інтер’єри квартир та будинків, надає консультації в сфері містобудування та архітектури. Окремим напрямком майстерні є визначення та розподіл міських територій, технічний супровід при узгодженні проєктної документації. Приватне підприємство має більше ніж 25-річний досвід роботи в архітектурно-містобудівній сфері й стало ще однією потужною базою для переддипломної практики майбутніх архітекторів за освітньою програмою «Дизайн архітектурного середовища».

Співпраця з директором приватного підприємства «Творча архітектурна майстерня «Урбаністика» Дмитром ВАДІМОВИМ

Співпраця зі стейкхолдерами в реалізації освітньої, науково-дослідної та іншої діяльності за освітніми програмами кафедри є важливими як для здобувачів, так і для науково-педагогічного персоналу кафедри. Тому розширення їх кола в особі Дмитра ВАДІМОВА сприятиме підвищенню практичних професійних знань та навичок здобувачів на завершальному етапі їх навчання в університеті. Отриманий досвід стане їм у нагоді при виконанні кваліфікаційної роботи магістра.

Творче обговорення поточних результатів роботи під час виробничої практики здобувача Дмитра МУХИ, гр. 501-АД

Дмитро ВАДІМОВ також поєднує практичну діяльність з навчанням в аспірантурі кафедри архітектури будівель та дизайну. Тож, вагомий практичний досвід та наукове підґрунтя сприятимуть обґрунтуванню подальших цікавих проєктних рішень приватного підприємства. Це стане вагомим аргументом для проходження виробничої практики та магнітом тяжіння для здобувачів кафедри другого (магістерського) рівня вищої освіти (освітньо-професійні програми «Дизайн архітектурного середовища» та «Архітектура будівель і споруд»).

23.09.2023

Вітаємо здобувачів магістратури із Днем першокурсника-2023!

22 вересня відбулася  урочиста подія з нагоди Дня першокурсника-2023. Вона пройшла на майданчику DTEK Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Студентів-першокурсників привітали народні депутати, керівники області, випускники університету, представник духовенства та зірки шоу-бізнесу.

А вже 26 вересня відбулася важлива подія в житті здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти – вручення індивідуальних планів навчання. Ведучі викладачі освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища» к. арх. Володимир ТОПОРКОВ, к. арх. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. Людмилою ШЕВЧЕНКО вручили кожному здобувачеві цей головний документ.

Вручення індивідуальних планів навчання здобувачам магістратури освітньої програми «Дизайн архітектурного середовища»

Людмила ШЕВЧЕНКО як гарант ОПП «Дизайн архітектурного середовища» та куратор групи 501-АД проінформувала здобувачів про ключові моменти навчального процесу, фокусуючи на його проєктно-дослідницькому та інноваційному характері. Акцентувала увагу на особливостях освітньої програми, студентоцентрованому й проблемно-орієнтованому навчанні. Повідомила про можливості національної та міжнародної кредитної мобільності в рамках діючих угод (Ерасмус+К1), різні форми навчання, можливості активного суспільного, культурного та спортивного розвитку в межах університету.

На згадку про важливу подію

Вітаємо здобувачів з початком навчання на другому (магістерському) рівні вищої освіти та зичимо успіхів на творчій і дослідницькій нивах, креативних проєктних рішень, інноваційних знахідок! І нехай ваше студентське життя буде сповнене цікавими подіями, творчими злетами та професійним зростанням кожного!

22.09.2023

Вітаємо студентів із Днем першокурсника-2023!

Урочиста подія з нагоди Дня першокурсника-2023 відбулася 22 вересня на майданчику DTEK Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Студентів привітали народні депутати, керівники області, випускники університету, представник духовенства та зірки шоу-бізнесу.

На свято мали можливість завітати не лише самі винуватці події, а і їх батьки та друзі. Традиційно, студенти отримали головні символи студентського життя – студентський квиток, індивідуальний навчальний план та символічний Ключ до знань.

До університету вступили більш як 3000 студентів з 21 області України на понад 100 спеціальностей! Розпочати навчальний процес в режимі offline студенти й викладачі мають можливість завдяки ЗСУ. Від імені всіх першокурсників ректор університету, проф. Володимир ОНИЩЕНКО передав військовій частині 116 бригади 146 батальйону квадрокоптер DJI Mavic 3 Pro.

22.09.2023

Студенти групи 501-А наполегливо працюють над архітектурним проєктом на тему «Багатофункціональна будівля», демонструючи гарну підготовку на першому бакалаврському рівні вищої освіти. В роботі їм допомагає досвідчений архітектор, випускник нашого навчального закладу Гузік Володимир Васильович, головний архітектор проєктів ТОВ «АРХІМІСТО-БУД», голова Полтавського регіонального відділення Архітектурної Палати НСАУ.

На фото Володимир Гузік пояснює студентам Какотіну Тимофію та Санжаровській Тетяні особливості вирішення містобудівних задач при розробці проектних пропозицій з даної теми.

01.09.2023

 1 вересня 2023 р. в стінах Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувся важливий захід для студентів-першокурсників першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» – їх зустріч із керівництвом Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою, кураторами груп, провідними науково-педагогічними працівниками, які забезпечують навчальний процес за освітньою програмою 191 Архітектура та містобудування.

Для студентів двох груп 101-А та 102-А захід відбувся в класичній лекційній аудиторії. З вітальними словами до першокурсників звернулися директор Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою, гарант освітньої програми «Архітектура та містобудування» д. арх. проф. Вадім ВАДІМОВ, заступник директора к. т. н. доц. Володимир КИРИЧЕНКО, провідні науково-педагогічні працівники д. т. н. проф. Григорій ШАРИЙ, завідувачі кафедр архітектури будівель та дизайну д. арх. проф. Володимир НІКОЛАЄНКО та завідувач кафедри містобудування та архітектури к. арх. доц. Олександр САВЧЕНКО.

Вітальні слова першокурсникам від керівництва ННІ АБтаЗ, викладачів провідних архітектурних кафедр інституту

Лекційна аудиторія прийняла до себе прекрасних представниць і представників сучасної молоді – творчих особистостей, які обрали шлях «творців» та «удосконалювачів» нашого архітектурно-ландшафтного оточення. На плечі саме цих молодих, амбітних та перспективних осіб ляже в тому числі й повоєнна відбудова нашої країни.

Першокурсники, які обрали навчання за освітньою програмою «Архітектура та містобудування» першого бакалаврського рівня вищої освіти

До привітань першокурсників приєдналися і куратори групи 101-А к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО та 102-А к. арх. Тетяна САВЧЕНКО, які ознайомили студентів з особливостями освітнього процесу, співпраці зі студентами, їхніми можливостями та перспективами навчання в університеті на обраній спеціальності. Крім того, куратори ознайомили студентів із представниками науково-педагогічного персоналу інституту, які будуть задіяні в освітньому процесі на першому курсі. Серед них – к. арх. доц. Володимир ТОПОРКОВ, к. т. н. доц. Андрій ДМИТРЕНКО, викладачі кафедри містобудування та архітектури Олена МАКУХА та Ірина ЛУГОВА.

Куратори груп 101-А та 102-А, провідні викладачі освітньої програми Архітектура та містобудування

Кульмінацією зустрічі стало святкове вручення кожному студентові Індивідуальних планів навчання, заповнення облікових карток студента та реєстрація на https://portal.nupp.edu.ua

Тут втсавити всі фото, які додані у Jpeg

То ж побажаємо нашим студентам легкого старту, успіхів у навчанні, креативних ідей, здійснення творчих задумів, блискучих перспектив, терпіння, посидючості та наполегливості!

Гідно несіть звання студент Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»! 

11.08.2023

Вітаємо викладачів кафедри з отриманням сертифікатів за винахідницьку діяльність!

В рамках виконання показників із наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. доц. Наталія НОВОСЕЛЬЧУК та к. арх. доц. Людмила ШЕВЧЕНКО отримали офіційні охоронні документи, що засвідчують авторство і право їх власності на наукові твори – статті у фахових виданнях України.

У ст. 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальноїтворчої діяльності. Державна реєстрація авторського права здійснюється відповідно до статті 4 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 р. № 3792-12 та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1756 «Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір».

Такі кроки кореспондуються із нормативними документами, які діють у Національному університеті імені Юрія Кондратюка, а саме:

Питання професійної етики є важливими у науково-педагогічній сфері. Вони враховані у фахових компетентностях та програмних результатах навчання в освітньо-професійних програмах другого (магістерського) рівня вищої освіти «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища», за якими ведеться підготовка магістрів на кафедрі.

09.08.2023

Вийшов друком поточний випуск науково-технічного збірника
«Сучасні проблеми архітектури та містобудування» (м. Київ, КНУБА)!

Журнал визнаний атестаційними органами України, як наукове фахове видання України, в якому можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук з архітектури та технічних наук. У цьому номері – публікації науково-педагогічного персоналу кафедри архітектури будівель та дизайну, пов’язані з реалізацією її освітньої та науково-дослідної діяльності, а саме:

  • стаття к.т.н., доц. А.Ю. Дмитренка «Проблеми розвитку типології масового житла для післявоєнної відбудови України»;
  • стаття к. арх., доц. Н.Є. Новосельчук та к. арх., доц. Л.С. Шевченко «Формування архітектурного середовища об’єктів харчування на основі екологічного підходу»;
  • стаття к. арх., доц. О.П. Тишкевич «Закордонний досвід формування багатофункціональних шкільних будівель»

Дослідження колег-науковців стануть у нагоді в освітньому процесі, який здійснює кафедра при підготовці здобувачів як другого (магістерського) освітнього рівня, так і першого (бакалаврського). Окреслені в статтях питання доповнять лекційні матеріали по дисциплінах «Актуальні проблеми дизайну архітектурного середовища», «Екодизайн міського середовища» та «Архітектурно-дизайнерське проєктування» (освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»), «Критика сучасних теорій архітектури», «Проєктування будівель» та «Архітектура житлових та громадських будівель і споруд» (освітньо-професійної програми «Архітектура будівель і споруд»). Науково-дослідницька робота викладачів кафедри, залучених до реалізації освітніх програм, є важливою складовою інтеграції фахової підготовки в галузі архітектури та містобудування з інноваційною пошуково-дослідницькою діяльністю.

14.07.2023

Доцент кафедри Наталія Новосельчук виступила опонентом

по захисту дисертації у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, м. Київ

14 липня кандидат архітектури, доцент кафедри Наталія Новосельчук у якості другого опонента взяла участь у роботі разової спеціалізованої вченої ради Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Міністерства культури та інформаційної політики України, м. Київ по захисту дисертації на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування» Арсенія Трошкіна.

На розгляд ради здобувачем Арсенієм Трошкіним було представлене дисертаційне дослідження на тему «Формування мережі об’єктів харчування в житловій забудові (на прикладі м. Києва)», науковий керівник д.т.н., проф. Микола Яковлєв. До складу ради увійшли відомі українські вчені у галузі архітектури: д.т.н., проф. О.І. Сингаївська (КНУБА, м. Київ), к.арх., доц. Л.Р. Гнатюк (НАУ, м. Київ), к.арх., проф. Л.П. Скорик (НАОМА, м. Київ).

 На підставі прилюдного захисту дисертації та результатів відкритого голосування разова спеціалізована вчена рада одноголосно присудила Арсенію Трошкіну ступінь доктора філософії з галузі знань 19 Архітектура та будівництво за спеціальністю 191 «Архітектура та містобудування».

Вітаємо спільноту архітекторів  України з новим професійним поповненням!

12-14.07.2023

Викладачі Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою взяли участь в AESOP Annual Congress (м. Лодзь, Польща)

Директор Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою д. арх. проф. Вадім ВАДІМОВ та доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну к. арх. Людмила ШЕВЧЕНКО взяли участь в AESOP Annual Congress, який проходив з 11 по 15 липня 2023 р. в м. Лодзь (Польща). Участь Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» в цьому Міжнародному конгресі з просторового планування відбулася на запрошення, отримане у березні 2023 року в м. Братислава (Словаччина).

AESOP – це єдине представництво шкіл планування в Європі, який налічує понад 150 членів з різних європейських країн. AESOP об’єднує науково-педагогічних працівників з підготовки майбутніх кваліфікованих фахівців, архітекторів, урбаністів, професійні організації, політиків та інших ключових зацікавлених сторін у просторовому та міському розвитку та управлінні по всій Європі.

AESOP Annual Congress пройшов під лозунгом “Integrated Planning in a World of Turbulence” («Інтегроване планування в світі турбулентності») в очному та дистанційному форматі. Викладачі мали можливість долучитися до заходу дистанційно, відвідуючи оn-line секції. Для обговорення важливих і актуальних питань в рамках Конгресу відбулися засідання таких тематичних секцій:

  • Under Pressure («Під тиском»);
  • Law and Education («Закон і освіта»);
  • Governance («Управління»);
  • Mobility («Мобільність»);
  • Law, Culture and Cohesion («Закон, культура та єдність»);
  • Resilience («Стійкість»);
  • Complexity and Urban Futures («Комплексність та майбутнє міста»);
  • Environmentalism («Екологізм»);
  • Culture, Tourism & Smart («Культура, туризм і розум»);
  • Inclusivity & Smart («Інклюзивність і інтелект»);
  • Theories & Postpandemic («Теорії та постпандемія»)

В рамках заходу відбулися зустрічі з відомими науковцями світу в сфері просторового планування. Серед них:

Деякі із актуальних доповідей AESOP Annual Congress

В рамках заходу відбулися зустрічі з відомими науковцями світу в сфері просторового планування з Ізраілю Rachelle Alterman, Israel Institute of Technology), України (Bohdan Cherkes, National University Polytechnic of Lviv), Німеччини (Karina M.Pallagst, TU Kaiserslautern) та Польщі (Jacek Zaucha, University of Gdansk). 

Keynote спікери AESOP Annual Congress

У Конгресі взяли участь науковці з різних вищих навчальних закладів країн світу – Італії (University of Bologna, University of Porto, University of Udine, Politecnico di Milano), Англії (University of Westminster), Польщі (University of Lodz), Австрії (University of Naturel Resourses and Life Sciences, Vienna), Китаю (Xi’an University of Architecture and Technology, Chinese University of  Hong Kong), Туреччини (Istanbul Technical University), Німеччини (Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development, University of Kaiserslautern-Landau), США (University of Illinois, Chicago), Ізраїлю (Tel Aviv University, TAU), Кіпру (University of Cyprus), Греції (Aristotle University of Thessaloniki), Колумбії, Бразилії. Після доповідей в секціях розгорталися жваві дискусії по відповідних темах, в яких взяла участь Людмила ШЕВЧЕНКО.

Обговорення  доповідей, відповіді на запитання – важливий процес у AESOP Annual Congress

В рамках Конгресу відбулися очні засідання дев’яти спеціальних секцій:

  • Active Travel, де розглядалися комплексно підходи до активних подорожей;
  • Reviving Shrinking Cities, в якій окреслювалися інноваційні шляхи та перспективи підвищення життєздатності міст Європи, що зменшуються;
  • Contractual Policies, де відбулися обговорення практичних наслідків порівняння міської договірної політики для інтегрованого транспорту та планування землекористування в скандинавських країнах;
  • Decarbonization, в якій висвітлювалося відповідальне стратегічне планування в епоху декарбонізації;
  • Involving Civil Society, в якій розглядалися перспектива регіонального проектування та залучення громадянського суспільства до інтегрованого планування на регіональному рівні;
  • Small Towns, де обговорювалися майбутні наративи малих міст;
  • ACSP-AESOP Special Session із розглядом планування цифрового правосуддя.

В рамках заходу відбулися засідання 14-ти тематичних круглих столів, на яких обговорювалися: теорії планування, досвід та перспективи 30-річних європейських досліджень в галузі планування, регулювання та етика екологічного консультування на шляху до сталого розвитку, партнерство законів і планування, результати глобальної зустрічі тематичної групи Півдня (і Сходу), питання соціально відповідального дослідження, потенціал просторового планування для трансформаційних змін задля збереження та відновлення біорізноманіття в міських і сільських районах, майбутнє європейського столичного регіону, планування через кордони під час війни та геополітичних конфліктів, доступність для сприяння активному транспорту на міських вулицях і в районах, відродження міст і районів та шляхи сприяння трансформації сталого розвитку міст, роль передачі знань між університетами та міською практикою для стійкої трансформації, оцінка діяльності наукового співтовариства планувальників, досвід планування за участю громад у різних країнах світу (була подана у формі коротких презентацій).

Тематичні круглі столи AESOP Annual Congress

Конгрес став широкою платформою для обміну інформацією та результатами поточних досліджень в галузі освіти та практики планування. Тематичні треки та запрошені відомі спікери дали можливість долучитися до назрілих проблем сьогодення, з’ясувати шляхи їх вирішення. Відбувся потужний обмін інформацією між колегами, вищими навчальними закладами світу, провідними школами просторового планування.

Участь викладачів Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою в заходах такого європейського рівня є важливим для розвитку наукових шкіл Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», напрямків науково-дослідницької діяльності архітектурних кафедр інституту, зокрема – кафедри архітектури будівель та дизайну.

Кожні п'ять років AESOP є співорганізатором Всесвітнього конгресу шкіл планування, збираючи школи планування з усього світу. Конгреси AESOP відкриті для всіх, тож сподіваємося на наступні наукові зустрічі з закордонними колегами!

 

 

 

22.06.2023

Доцент кафедри стала учасницею круглого столу
«Використання штучного інтелекту в освіті: ChatGPT і більше»

НПП кафедри архітектури будівель та дизайну – Наталія Новосельчук взяла участь у круглому столі «Використання штучного інтелекту в освіті: ChatGPT і більше», що відбувся 14 червня 2023 р.

Важливість проведення круглого столу обумовлена революційними змінами щодо використання штучного інтелекту (ШІ) у різних сферах людської діяльності. У науково-освітньому просторі України  зростає частка досліджень і прикладів застосувань систем штучного інтелекту. Відповідно цей інтерес потребує фахового обговорення в освітніх середовищах.

Круглий стіл відбувся за підтримки ради молодих учених при МОН України, Офісу підтримки вченого, ДНУ «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» (УкрІНТЕІ), Інституту проблем штучного інтелекту МОН України і НАН України, Інституту цифровізації освіти НАПН України, Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» та Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти.

Мета проведення круглого столу: визначення перспективних підходів до освітніх застосувань та експертне обговорення потенційних проблем етичного та безпечного використання різних моделей ШІ.

Ключові тематичні напрямки роботи, які активно обговорювались науковцями, учасниками круглого столу:

  • освітні аспекти використання ШІ;
  • академічна доброчесність та використання ШІ;
  • психологічні аспекти застосування ШІ для освітніх цілей;
  • кібербезпека під час застосування ШІ.

Одним із важливих результатів круглого столу є прийнята резолюція, в якій узагальнено отриману наукову інформацію, сформульовано висновки та надано практичні рекомендації щодо використання ШІ в освітній діяльності.

Кандидат архітектури, доцент Наталія Новосельчук представила постер на тему «Штучний інтелект в архітектурі: можливості, переваги, перспективи».  Науковиця відмітила особливості використання ШІ в архітектурній галузі, можливості застосування новітніх технологій в освітній діяльності, звернула увагу на проблемні питання, пов’язані із введенням ШІ ChatGPT в архітектурну освіту.

Отже, апробація власних наукових досліджень на різних форумах є невід’ємною складовою діяльності НПП кафедри архітектури будівель та дизайну. Досягнення, що враховують новітні технології та процеси безумовно є корисними в освітньому процесі при викладанні дисциплін кафедри архітектури будівель та дизайну.

22.06.2023

Випуск здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 – «Архітектура та містобудування» відбувся!

На протязі трьох днів, 19-20-21 червня 2023 р., в стінах Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувався важливий захід для випускників першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» – захист їх кваліфікаційних робіт.

Екзаменаційну комісію в цьому році очолив директор ПП «Зубашич», голова правління  Полтавської обласної організації Національної спілки архітекторів України Едуард ЗУБАШИЧ. Він є стейкхолдером освітньо-професійних програм кафедри «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» другого (магістерського) рівня вищої освіти. Тому із цікавістю знайомився з роботами майбутніх абітурієнтів до вступу на навчання в магістратурі.

Робота екзаменаційної комісії під керівництвом Едуарда ЗУБАШИЧА

Захист відбувався у двох форматах – очному (для українських студентів) та дистанційному (для студентів, громадян інших держав). Тематикою кваліфікаційних робіт охоплено різні архітектурні об’єкти:

  • бізнес-центр;
  • багаторівневі паркінги;
  • житлові групи та комплекси, індивідуальні та блоковані житлові будинки;
  • туристичний комплекс;
  • молодіжний центр культури та творчості;
  • реабілітаційний центр;
  • крематорій на Затуринському цвинтарі;
  • будинок творчих спілок;
  • спортивний комплекс;
  • палац урочистих подій;
  • студентський кампус;
  • заклади дошкільної освіти;
  • торговельний центр;
  • музей;
  • готелі;
  • виставковий центр;
  • багатофункціональні комплекси.

Захист кваліфікаційних робіт українських здобувачів випускників першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»

В межах кваліфікаційних робіт студенти вирішували питання реконструкції кварталів, реновації колишніх промислових підприємств та будівництва нових архітектурних об’єктів як у м. Полтава і Полтавській області (м. Кременчук), так і за кордоном – м. Варшава (Польща), м. Куартейра (Португалія), містах Рабат, Кенітра, Агадір та Уджда (Королівство Марокко), м. Лагос і штаті Каціна (Федеративна Республіка Нігерія). Одну роботу було присвячено вдосконаленню інфраструктури Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», а саме – гуртожитку університету.

Разом із українськими студентами свій професійний рівень «бакалавра» демонстрували й студенти-іноземці, підготовку яких здійснюють викладачі кафедри АБтаД. Приємно, що здобувачі обрали ділянками проектування не лише території власних країн, а й м. Полтава.

Захист кваліфікаційних робіт іноземних здобувачів випускників першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»

За результатами захисту кваліфікаційних робіт першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» студенти отримали переважно відмінні й добрі оцінки, позитивні емоції, побажання членів екзаменаційної комісії подальших успіхів на професійній ниві та рекомендації до вступу на подальше навчання у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» на другому (магістерському) рівні вищої освіти.

Захист кваліфікаційних робіт є вагомим результатом навчального процесу підготовки бакалаврів за освітньо-професійною програмою «Архітектура та містобудування», який здійснює науково-педагогічний персонал кафедри архітектури будівель та дизайну. Викладачі кафедри висловлюють свою вдячність голові Екзаменаційної комісії Едуарду ЗУБАШИЧУ за активну участь і допомогу в підготовці здобувачів зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування».

Завершальний етап захисту кваліфікаційних робіт – оголошення результатів

Викладачі кафедри щиро вітають випускників із успішним захистом дипломних проєктів, зичуть їм подальших професійних та творчих успіхів і запрошують до навчання в магістратурі Національного університету імені Юрія Кондратюка!

Тож – до зустрічі на наступному освітньому рівні, шановні випускники!

25.05.2023

Магістерка та викладачі кафедри стали учасниками ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Інновації в архітектурі, дизайні та мистецтві», м. Київ

Науково-педагогічні працівники кафедри архітектури будівель та дизайну – Наталія Новосельчук та Людмила Шевченко, а також магістерка кафедри Анна Михайлова презентували власні наукові дослідження на ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Інновації в архітектурі, дизайні та мистецтві».

Конференція відбулася в онлайн форматі на базі Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури», м. Київ за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства освіти і науки України, Датської королівської академії образотворчого мистецтва, Державного педагогічного університету Джона Крянге, Краківського політехнічного університету, Національної спілки архітекторів України та Національної спілки художників України.

Провідні архітектори, науковці та викладачі з України, Польщі, Молдови, Азербайджану провели плідну роботу по трьом секціям: архітектура і містобудування, дизайн та мистецтво. Ключові тематичні напрями, які розкрили учасники конференції секції архітектура і містобудування:

  • Містобудування та сталий розвиток міст;
  • Архітектура будівель - сучасний вектор розвитку;
  • Реставрація та реконструкція будівель - інноваційні практики;
  • Міський дизайн;
  • Формування публічних просторів;
  • Ландшафтна архітектура та дизайн;
  • Особистості в архітектурі;
  • Синтез архітектури, образотворчого мистецтва та дизайну;
  • Сучасні технології в архітектурі та будівництві;
  • Інноваційні будівельні матеріали в архітектурі та дизайні;
  • Енергозбереження та ресурсозбереження в будівництві та архітектурі;
  • Актуальні проблеми архітектурної освіти.

Магістерка кафедри Анна Михайлова представила доповідь на тему  «Адаптативна модульна архітектура в сучасних умовах», в якій розповіла про переваги та особливості модульних будинків, привела їх детальну класифікацію. Доповідачка звернула увагу на використання модульних будинків в Україні з метою вирішення проблеми тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб. Доповідь Анни викликала велику зацікавленість в учасників конференції та жваве обговорення в режимі онлайн. Магістерка отримала побажання й рекомендації на подальше глибоке дослідження цієї теми на наступному, третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти за освітньо-науковою програмою «Архітектура та містобудування».

У доповіді «Лінійні ландшафтні простори міста: сучасні різновиди, ролі, дизайн» кандидат архітектури, доцент Людмила Шевченко доповіла про сучасні різновиди лінійних ландшафтних просторів, їх роль у вирішенні назрілих питань сьогодення та винайдення сучасних прийомів їх дизайну. Спікерка розповіла про найбільш поширені різновиди лінійних ландшафтних просторів – лінійні парки та сквери, набережні, бульвари, парквеї. «Лінійні ландшафтні об’єкти є складовою частиною системи озеленених територій міста, формування якої забезпечує баланс у його містобудівній структурі, прийнятні санітарно-гігієнічні показники та естетичну складову. Безперервна система озеленених територій відповідає за рівномірність розподілу внутрішньоміських відкритих ландшафтних просторів, їх зв'язок із приміськими природними об’єктами, що є підставою для формування якісного екологічного каркасу міста - дієвого рішення у формуванні взаємин між природним середовищем та урбанізованим ландшафтним простором. Збереження природного середовища та заходи, спрямовані на це, є стратегічним елементом комплексного плану просторового розвитку території як нового інструменту управління територією, що є актуальним питанням сьогодення» - окреслила науковиця.

Кандидат архітектури, доцент Наталія Новосельчук виступила з доповіддю «Інноваційні тренди у просторовій організації дизайну інтер’єру», в якій проаналізувала інноваційні тренди в дизайні інтер’єру, що покликані, перш за все, вирішити такі завдання як гуманізація середовища, покращення його експлуатаційних якостей, гармонізація життя людини в урбаністичному просторі. Науковиця відмітила важливість розвитку цифрових технологій, що допомагають створити інтерактивне та інтелектуальне штучне середовище, гейміфікацію об’єктів, їх персоналізованість та інтуїтивну зрозумілість. Потужними напрямками вирішення інтер’єрного простору є соціокультурна орієнтованість, універсальність та доступність середовища, екологічність, енергоефективність та адаптативність. До напрямків естетизації внутрішнього середовища віднесено індивідуалізацію об’єктів дизайну, створення креативного простору у яскравому авторському вираженні,  потужний розвиток світлового дизайну та еклектичність стилів.

Апробація власних наукових досліджень на різних форумах є невід’ємною складовою діяльності науково-педагогічних працівників кафедри архітектури будівель та дизайну. Ці досягнення в царині архітектури, містобудування та дизайну архітектурного середовища стають у нагоді і в освітньому процесі, зокрема - в дисциплінах «Ландшафтний дизайн», «Дизайн інтер’єру», «Художнє конструювання культурного ландшафту» та «Теоретичні аспекти формування інтер’єру» другого (магістерського) освітнього рівня відповідно до освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища».

20.05.2023

20 травня 2023 року у центрі сучасного мистецтва Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»  було проведено пробний творчий конкурс для бажаючих навчатися на спеціальностях 191 «Архітектура та містобудування» та 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація».

У творчому конкурсі прийняли участь випускники шкіл та ліцеїв м.Полтави  та населених пунктів Полтавської області (Гадяч, Нові Санжари, Нехвороща та ін.)

Учасники мали змогу ознайомитись з форматом проведення та виконати завдання творчого конкурсу для абітурієнтів при вступі на ці спеціальності.

Після закінчення творчого конкурсу всі роботи були оцінені предметною комісією у складі науково-педагогічних працівників кафедр та було надано консультацію по кожній роботі.

Бажаємо успіхів учасникам та запрошуємо на навчання до Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»!

19.05.2023

Вітаємо студентку 4 курсу Поліну Остапенко з отриманням почесної Подяки ректора за активну участь в XVІІ Всеукраїнському фестивалі науки  та за підготовку найкращої наукової доповіді 

З нагоди Дня науки студентка 4 курсу кафедри архітектури будівель та дизайну Поліна Остапенко нагорождена Подякою ректора за найкращу наукову доповідь на тему «Благоустрій прибудинкових територій багатоповерхових житлових комплексів: сучасні тенденції» (керівник –  к.арх., доц. Наталія Новосельчук).

Студентка стала однією з 12 найактивніших учасників XVII Всеукраїнського фестивалю, що підготували найкращі наукові доповіді.

Поліна Остапенко присвятила свою роботу визначенню сучасних трендів щодо архітектурно-планувальної організації  благоустрою  прибудинкових територій багатоповерхових житлових будівель. На основі аналізу цілого ряду об’єктів виявила проблемні питання у цій галузі та шляхи їх вирішення. Доповідь авторки була цікавою та змістовною.

Пишаємося здобутками своїх студентів та  їх керівниками! Найкращі студенти кафедри архітектури будівель та дизайну поповнюють скарбничку інтелектуальних надбань Полтавської політехніки! 

19.05.2023

Стейкхолдер кафедри архітектури будівель та дизайну провів результуюче практичне заняття з дисципліни «Евристичні методи проектування в галузі дизайну архітектурного середовища» магістрам освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»    

У п’ятницю, 19 травня 2023 року, старший викладач кафедри АБтаД (за сумісництвом), ГАП ТОВ "АРХМІСТО-БУД", голова Полтавської обласної Архітектурної палати при Національній спілці архітекторів України Володимир Гузік  провів результуюче практичне заняття з дисципліни «Евристичні методи проектування в галузі дизайну архітектурного середовища» (вибірковий компонент освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»).

Основний фокус дисципліни спрямований на роботу в команді («творчій майстерні») із використанням методу мозкового штурму. Практична робота була проведена на основі ділової гри «Конкурс» на тему «Молодіжний творчий простір за інтересами». Важливим завданням на початку ділової гри є вибір ключового слова кожною командою, так як образ об’єкта повинен обов’язково відповідати вибраному слову на всіх етапах. На протязі семестру магістри зацікавлено та творчо працювали над своїми проектами. 

На результуючому занятті студенти презентували власні роботи В. Гузіку та обговорили запропоновані проектні рішення. В. Гузік висловив свої побажання і зауваження до робіт,  розповів про практичний досвід, як головний архітектор проєктів, проінформував студентів про власний досвід вирішення актуальних питань, пов’язаних із удосконаленням архітектурного середовища. Заняття пройшло в творчо і корисно, адже магістри змогли глибше оцінити та проаналізувати отримані результати.  

Отже, активне залучення стейкхолдерів у навчальний процес підготовки магістрів за освітньо-професійними програмами «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» є традиційним на кафедрі архітектури будівель та дизайну.

На фото: студенти групи 501-АД в процесі презентації та обговорення робіт

18.05.2023

З 11 по 13 травня НПП кафедри, доцент Дмитренко А.Ю. взяв участь в EUROINVENT-2023 – Європейській виставці творчості та інновацій, яка проходила в оффлайн та онлайн режимі у м. Яси, Румунія. В рамках заходу проходили:

  1. Виставка винаходів та досліджень.
  2. Міжнародна конференція інноваційних досліджень (ICIR).
  3. Науково-технічний, мистецький та літературний книжковий салон.
  4. Європейська виставка візуальних мистецтв.

Представник нашої кафедри, доцент Дмитренко А.Ю. разом з колегами-науковцями з України (Київський національний університет будівництва та архітектури, корпорація «Укрреставрація», 28-ма ОМБР імені Лицарів Зимового походу), Польщі (Краківська політехніка імені Тадеуша Костюшко. Вроцлавська політехніка), Чехії (Університет імені Т. Масарика в Брно) та Словаччини (Університет Св. Кирила та Мефодія в Трнаві) взяв участь у підготовці та презентації 4 наукових проєктів:

  1. Problems of Plants Revitalization in the East of Ukraine After the War (Yulia IVASHKO, Denys MYKHAILOVSKYI, Valerii TOVBYCH, Justyna KOBULARCZYK,Dominika KUŚNIERZ–KRUPA, Andrii DMYTRENKO, Yuliia KHARABORSKA) – науковий проєкт отримав диплом з відзнакою;
  2. Reproduction and Restoration of Iconostases of Ukrainian Churches (Mykola ORLENKO, Ivan BUZIN, Yulia IVASHKO, Andrii DMYTRENKO, Dominika KUŚNIERZ-KRUPA, Denys MYKHAILOVSKYI, Serhii BELINSKYI, Anastasiia URAKINA) – науковий проєкт отримав срібну медаль;
  3. Research of Banksy Mural ‘Judoki’ in Borodyanka (Oleksandr MOLODID, Oleksandr KOVALCHUK, Yulia IVASHKO, Dominika KUŚNIERZ–KRUPA, Pavol TIŠLIAR, Andrii DMYTRENKO, Łukasz BEDNARZ) – науковий проєкт отримав диплом з відзнакою;
  4. Condition Survey and Recommendations Regarding the Repair of the Facades of the Historical Building in the Besarabskyi Quarter in Kyiv (Oleksandr MOLODID, Olena MOLODID, Ivan MUSIIAKA, Sergii BENDERSKYI, Olena KOZAKOVA, Andrii DMYTRENKO, Przemysław BIGAJ) – науковий проєкт отримав диплом з відзнакою.

Усі чотири проєкти присвячені проблемам, актуальним для України, три з них – безпосередньо спрямовані на ліквідацію руйнівних наслідків поточної російсько-української війни. Показовим є участь у проєкті, що отримав срібну медаль, діючого військовослужбовця – прес-офіцера 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового походу Сергія Белінського, який безпосередньо в зоні бойових дій задокументував численні випадки руйнування церков і пошкодження іконостасів внаслідок дій російських військ.


 

17.05.2023

Робоча зустріч науково-педагогічного персоналу кафедри архітектури будівель та дизайну зі стейкхолдером

У середу, 17 травня 2023 року, відбулося засідання кафедри архітектури будівель та дизайну у розширеному форматі. До викладачів кафедри долучився один із стейкхолдерів освітньо-професійних програм «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» другого (магістерського) рівня вищої освіти директор ПП «Зубашич», голова правління  Полтавської обласної організації Національної спілки архітекторів України Едуард ЗУБАШИЧ.

Основна мета зустрічі – обговорення питань реалізації освітньої, науково-дослідної та іншої діяльності за освітніми програмами кафедри. Гаранти освітніх програм «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» відповідно к. арх. Ольга ТИШКЕВИЧ та к. арх. Людмила ШЕВЧЕНКО поінформували про результати цьогорічного досвіду залучення в освітній процес старшого викладача кафедри (за сумісництвом), ГАПа ТОВ "АРХМІСТО-БУД", голову Полтавської обласної Архітектурної палати при Національній спілці архітекторів України Володимира ГузІка. Володимир ГУЗІК приєднався до низки компонентів обох ОПП і привніс до них вагому практичну складову. Студентам корисно було дізнатися як вирішувати «поточні проблеми», які виникають в процесі реальної містобудівної діяльності; деякі «тонкощі» ведення переговорів між замовником, автором проєкту і підрядником. І, звичайно, студенти з цікавістю ознайомилися з низкою проєктних рішень та їх реалізацією в м. Полтава та Полтавській області.

Робочі моменти зустрічі зі стейкхолдером Едуардом ЗУБАШИЧЕМ

Основний фокус зустрічі був спрямований на удосконалення освітніх програм, подальші шляхи участі стейкхолдерів у освітньо-науковому процесі. В результаті зустрічі було закріплено як попередні домовленості, так і поточні пропозиції:

  • щодо продовження залучення фахівців-практиків до освітнього процесу – проведення гостьових лекцій, семінарів, надання баз практик для здобувачів;
  • по проведенню обов’язкового опитування здобувачів освітніх програм після запровадження пропозицій щодо якості освітніх послуг;
  • щодо можливості включення до навчальних програм компонентів вибіркового циклу тем, пов’язаних з реалізацією проєктних рішень у Полтавському регіоні;
  • по введенню в ОПП «Дизайн архітектурного середовища» РН, направлених на знання й орієнтацію на регіональну будівельну продукцію й сучасні технології, що дасть можливість бути більш підготовленими до практичної роботи по удосконаленню структури предметно-просторового середовища та його складових у реальних умовах сучасного будівельного ринку;
  • по введенню в ОПП «Архітектура будівель і споруд» РН, направлених на вміння аналізувати композиційні та художні характеристики об’єктів архітектури у відповідності з чинниками та передумовами їх формування та використовувати результати аналізу в процесі проектування сучасних об’єктів в історичному середовищі.

Едуардом ЗУБАШИЧЕМ була внесена пропозиція щодо поновлення більш тісної співпраці між здобувачами, колективом кафедри та Полтавською обласною організацією Національної спілки архітекторів України, як то – творчі конкурси, відзначення День архітектора, заохочення кращих здобувачів освітніх програм кафедри.

Такі зустрічі вже стали традиційними на кафедрі архітектури будівель та дизайну, адже залучення стейкхолдерів у навчальний процес підготовки магістрів за освітньо-професійними програмами «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» сприяє підвищенню якості освітньо-наукового процесу, удосконаленню освітніх програм та їх компонентів.

17.05.2023

Здобувачі наукового ступеня доктора філософії кафедри архітектури будівель та містобудування успішно пройшли атестацію!

Згідно розпорядження № 77 від 18.04.2023 з метою забезпечення ефективної роботи аспірантури 17.05.2023 на засіданні кафедри архітектури будівель та дизайну було розглянуто питання підготовки науково-педагогічних кадрів та проведена атестація здобувачів наукового ступеня доктора філософії. Кафедра забезпечує навчання на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти за освітньо-науковою програмою «Архітектура та містобудування».

Наразі в аспірантурі при кафедрі навчається 7 аспірантів. Двоє з них – І.Е. Шанаєв та В.О. Гах – навчаються другий рік під науковим керівництвом д. арх., проф. В.А. Ніколаєнка. Інші аспіранти є здобувачами наукового ступеня першого року навчання. Зокрема, аспіранти Д.В. Вадімов та А.В. Лукашова працюють над дисертаційним дослідженням під науковим керівництвом к. арх., доц. Л.С. Шевченко, а аспіранти С.А. Зосім, І.О. Петров та Д.Б. Шаповал – д. арх., проф. В.А. Ніколаєнка.

Засідання пройшло в очному та дистанційному форматах. Аспіранти, які знаходилися за межами м. Полтави, мали можливість підключитися до засідання за допомогою ZOOM.

На фото: робочий процес зі звітності здобувачів наукового ступеня
доктора філософії на засіданні кафедри АБтаД

Майбутні науковці коротко поінформували про пророблену роботу за перше півріччя 2022/2023 навчального року. Незважаючи на загальне навчальне навантаження з дисциплін, аспіранти активно включилися в роботу над своїми дисертаційними дослідженнями. Всі аспіранти успішно подолали сесію, розпочали роботу над першими розділами дисертації, про що свідчать представлені на звіт матеріали. Частина аспірантів підготували наукові статті по результатах своїх пошукувань. Стаття аспіранта Дмитра ВАДІМОВА вже вийшла у фаховому науково-технічному збірнику «Містобудування та територіальне планування». Статті аспірантів Станіслава ЗОСІМА та Ігоря ПЕТРОВА прийняті редакціями наукових фахових видань до друку, очікуємо на їх вихід. Всі аспіранти кафедри взяли участь у 75-ій науковій конференції професорів, викладачів наукових працівників, аспірантів та студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», яка стала першою платформою для апробації їхніх результатів наукових досліджень.

За результатами своєї роботи за 1 півріччя 2022/2023 навчального року за всіма напрямками (навчальному, науковому, апробаційному) здобувачами подано Атестаційні листи та представлені індивідуальні плани наукової роботи з відмітками про їх виконання.

Висновок кафедри про виконання аспірантами індивідуальних планів:  всі аспіранти атестовані, мають можливість продовжувати навчання та свої дослідницькі роботи.

Науково-педагогічний персонал кафедри бажає здобувачам наукового ступеня доктора філософії подальшої плідної навчальної та наукової праці!

Тож, маленькими кроками до великих наукових здобутків!


16.05.2023

Студенти групи 501-АД спеціальності 191 Архітектура та містобудування освітньо-професійної програми підготовки магістра «Дизайн архітектурного середовища» успішно захистили проектну пропозицію по вирішенню архітектурно-художнього виробу з металу – огорожі високої. Робота виконувалась згідно робочої програми з дисципліни «Художнє проектування архітектурного середовища». Тема проектної пропозиції, яка була запропонована студентам є певною мірою унікальною, бо немає аналогів у інших ВНЗ архітектурного спрямування.

На протязі семестру здобувачі освіти зацікавлено та наполегливо працювали над своїми роботами. Свої рішення та пропозиції узгоджували із керівником – кандидатом архітектури, доцентом Топорковим В.Г. Результатом роботи стали якісні проектні пропозиції з даної теми. В оформлені робіт студенти активно використовували можливості комп’ютерної техніки. Захист робіт показав високий рівень підготовки студентів з професійних питань та можливість самостійно працювати у сфері архітектурної творчості.

На фото: керівник проекту доцент Топорков В.Г. обговорює зі студентами роботи

На фото: студентки групи 501-АД Михайлова А. Б. та Шевченко О. В. в процесі обговорення робіт


15.05.2023

Стейкхолдер кафедри архітектури будівель та дизайну провів гостьову лекцію магістрам освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища»!

У понеділок, 15 травня 2023 року, старший викладач кафедри АБтаД (за сумісництвом), ГАП ТОВ "АРХМІСТО-БУД", голова Полтавської обласної Архітектурної палати при Національній спілці архітекторів України Володимир ГузІк провів гостьову лекцію з дисципліни «Актуальні проблеми дизайну архітектурного середовища» (вибірковий компонент освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища).

Основний фокус дисципліни полягає у виявленні назрілих проблем в дизайні архітектурного середовища та ознайомленні зі світовим практичним досвідом їх вирішення. Тож В. Гузік, як головний архітектор проєктів, поінформував студентів про власний досвід вирішення актуальних питань, пов’язаних із удосконаленням архітектурного середовища.

Магістри поринули в екскурс цікавих проєктних рішень ТОВ "АРХМІСТО-БУД". На низці проєктів В. Гузік продемонстрував повний цикл архітектурно-будівельного процесу – від перемовин із замовником, створення ідеї, самого проєкту до його імплементації в містобудівному просторі. Магістрам така зустріч стала вельми корисною, адже вони  ознайомилися із:

  • «поточними проблемами», які виникають в процесі реальної містобудівної діяльності;
  • вирішенням «супутніх» технічних, будівельних та інженерних проблем архітектурного середовища;
  • якістю безпекових, санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних і техніко-економічних нормативних рішень;
  • основними «тонкощами» ведення переговорів між замовником, автором проєкту і підрядником;
  • низкою проєктних рішень як із дизайну міського середовища, різного типу будівель, так і з їх реконструкцією. 

Активне залучення стейкхолдерів у навчальний процес підготовки магістрів за освітньо-професійними програмами «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» вже стало традиційним на кафедрі архітектури будівель та дизайну.

Тож – до нових, змістовних зустрічей потенційних майбутніх роботодавців та майбутніх талановитих фахівців-архітекторів!


14.05.2023

Науково-педагогічні працівники кафедри стали учасниками Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої Всесвітнім дням цивільної оборони та охорони праці  «БЕЗПЕКА ЖИТТЯ І ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ: ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА»

Викладачі кафедри архітектури будівель та дизайну – Наталія Новосельчук та Людмила Шевченко прийняли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції, присвяченій Всесвітнім дням цивільної оборони та охорони праці «Безпека життя і діяльності людини: теорія і практика».

Конференція відбулася на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, за підтримки Головного управління ДСНС України у Полтавській області, Департамента з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами, Полтавської ОВА, Полтавської академії неперервної освіти імені М. В. Остроградського, Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, ДВНЗ «Криворізький державний педагогічний університет».

Провідні українські науковці провели плідну роботу по семи тематичним напрямам:

  • Цивільний захист в реаліях сьогодення;
  • Проблеми безпеки життя, діяльності людини, охорони праці: шляхи вирішення і перспективи;
  • Сучасні організаційно-правові аспекти безпеки життєдіяльності людини, охорони праці та цивільного захисту;
  • Проблеми формування культури безпеки життєдіяльності учнівської та студентської молоді;
  • Природничо-наукові, екологічні, психолого-педагогічні та гуманітарні аспекти безпеки життя і діяльності людини;
  • Інформаційно-комунікаційні технології у безпеці життєдіяльності, охороні праці та цивільному захисті;
  • Проблеми безпеки та охорони праці майбутніх учителів та педагогів професійного навчання.

Головним завданням конференції стало представлення українській аудиторії результатів вирішення вельми важливого питання цивільного захисту населення в реаліях сьогодення та привернення уваги громадськості до актуальних питань щодо  цивільної оборони та охорони праці.

Показники життєздатного життєвого середовища людини, де однією з пріоритетів є безпека, висвітила у своїй доповіді на тему «Формування безпечного міського середовища життєдіяльності людини» кандидат архітектури, доцент Людмила Шевченко. Ці процеси розпочалися близько 15 тисяч років тому. І вже з тих давніх часів люди намагалися зробити свій життєвий простір безпечним для себе. В ієрархії основних потреб людини базовими є фізіологічні, соціальні потреби й безпека. Ціла низка фахівців опікується проблемами безпеки, у тому числі - урбаністи й архітектори, котрі здатні зробити реальні архітектурно-планувальні кроки для запобігання небезпечним ситуаціям у міському середовищі, при чому ще на стадії його формування. Серед них – теорія O. Newman «простору, що захищає» (“defensible space”), напрацювання М. Габреля, О. Главацького, Б. Посацького, V. Mega, S. Campbell та інших. У наукових та творчих архітектурних колах процес пошуку таких рішень наразі значно активізувався, що пов’язано з військовим станом, в якому перебуває наша країна. Висвітлені питання відповідають і прикладній науково-дослідній роботі кафедри будівництва та цивільної інженерії, до якої залучена науковиця як старший науковий співробітник.

Кандидат архітектури, доцент Наталія Новосельчук виступила з доповіддю «До питання влаштування бомбосховищ: закордонний досвід», в якій проаналізувала досвід країн Фінляндії та Ізраїлю у будівництві сучасних бомбосховищ та укриттів; визначила важливі вимоги щодо проектування сучасних бомбосховищ в Україні. «Сучасний підхід щодо будівництва бомбосховищ повинен враховувати такі ключові вимоги, як: дотримання пожежних норм; автономне водопостачання, каналізація та електропостачання; можливість повноцінного обігріву; безбар'єрність; наявність евакуаційних виходів; наявність якісної вентиляції та фільтраційного обладнання;  наявність санвузлів;  наявність місця для зберігання продуктів; обладнання сигнально-гучномовними пристроями, електронними інформаційними табло та системою зв’язку» - зазначила науковиця.

З 24 лютого 2022 року проблема безпеки життя і діяльності для українського суспільства вийшла на інший рівень. Нині воєнні ризики є частиною нашого життя, а питання безпеки стали як ніколи важливими. Тому маємо бути готовими до різних сценаріїв. Війна змушує нас змінювати звичну поведінку. Важливо розвивати нові навички, формувати стійкі компетенції поведінки у таких ситуаціях.  

Отже, участь науково-педагогічних працівників кафедри архітектури будівель та дизайну в заходах, що присвячені питанню безпеки життя і діяльності людини є на часі.


12.05.2023

Стейкхолдер кафедри архітектури будівель та дизайну провів практичне заняття студентам-магістрам освітньо-професійної програми «Архітектура будівель та споруд»!

Як і в попередні роки, у 2022-2023 навчальному році кафедра архітектури будівель та дизайну продовжує залучати до викладання на освітніх програмах підготовки магістра «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища» досвідчених спеціалістів-практиків, що мають не один десяток реалізованих проєктів.

Зокрема, в п’ятницю, 12 травня 2023 року, старший викладач кафедри АБтаД (за сумісництвом), головний архітектор проєктів ТОВ "АРХМІСТО-БУД", голова Полтавської обласної Архітектурної палати при Національній спілці архітекторів України Володимир ГузІк провів практичне заняття з дисципліни «Евристичні методики проєктування в галузі архітектури будівель і споруд».

На фото: консультування Володимиром ГУЗІКОМ магістрантки Єлизавети ГОЛИНСЬКОЇ (гр. 501-АБ)

Володимир ГУЗІК є стейкхолдером освітньо-професійних програм другого рівня вищої освіти – «Архітектура будівель та споруд» і «Дизайн архітектурного середовища», за якими кафедра веде підготовку магістрів. В.В. Гузік бере активну участь в освітньому процесі кафедри – в обговоренні цих програм, наданні бази для виробничої практики студентам-іноземцям, залученні до навчальних занять.

До речі, такий досвід показав, що студенти з великим зацікавленням переходять від теоретичного навчання у реальну практичну площину, долаючи можливі «підводні камені» при імплементації своїх проєктних рішень!


12.05.2023

Вийшов друком новий номер «Wiadomości Konserwatorskie – Journal of Heritage Conservation» (м. Варшава, Польща), що індексується в науко метричній базі даних SCOPUS!

Науковий журнал з 1985 року здійснює публікації результатів досліджень у царині збереження світової архітектурно-ландшафтної спадщини. У цьому номері – публікація, пов’язана з реалізацією освітньої, науково-дослідної та міжнародної діяльності кафедри архітектури будівель та дизайну, а саме:

  • стаття к. т. н., доц. А.Ю. Дмитренка From a Mansion to a Tenement House: The Evolution and Preservation of the Historical Development of Ukrainian Cities from the Late Nineteenth and Early Twentieth Centuries”

Стаття присвячена еволюції та збереженню історичного розвитку українських міст кінця ХІХ – початку ХХ ст. Дослідження науковця у цій царині є корисними і в освітньому процесі, так як розглядаються в низці дисциплін: «Архітектура сакральних об’єктів», «Регіональні особливості національної архітектури», «Еврістичні методи проєктування в галузі архітектури будівель та споруд» та «Критика сучасних теорій архітектури» другого (магістерського) освітнього рівня.

Дана стаття – результат плідної й багаторічної співпраці науковців нашої кафедри (зокрема, А.Ю. Дмитренка) з колегами з вищих навчальних закладів України (Київським національним університетом будівництва і архітектури») та Польщі (Cracow University of Technology).


09.05.2023

75 наукова конференція професорів, викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»

В рамках конференції 09 травня 2023 року відбулося засідання секції архітектури будівель та дизайну. Засідання пройшло в он-лайн форматі. Традиційно, з вітальним словом до учасників конференції звернувся завідувач кафедри архітектури будівель та дизайну, д. арх., професор В.А. Ніколаєнко.

До участі  у конференції було подано 25 заявок від викладачів кафедри, аспірантів, магістрантів та студентів, які навчаються за спеціальністю 191 Архітектура та містобудування першого, другого та третього освітніх рівнів.

На конференції були підняті актуальні питання сьогодення, пов’язані з життєдіяльністю країни у військовий час, які хвилюють українську наукову та архітектурну спільноту, а саме: проблеми набору, навчання і збереження контингенту студентів архітектурних спеціальностей у повоєнний час; архітектурно-ландшафтні засоби підвищення безпеки міського середовища; досвід відновлення зруйнованих європейських міст після ІІ світової війни.

До пошуку дієвих рішень долучилися як досвідчені науковці кафедри, так і майбутні – аспіранти та магістранти кафедри. Молоде покоління обрало назрілі проблеми в якості тем дисертаційних та магістерських робіт і на цій конференції виголосило попередні результати своїх наукових напрацювань, присвячених:

  • проблемам проектування і будівництва нової повоєнної житлової забудови (аспірант С.А. Зосім, науковий керівник – д.арх., проф. В.А. Ніколаєнко);
  • перспективним типам конструктивних вирішень масового житла для післявоєнної відбудови України (магістрантка О.А. Петух, науковий керівник – к.т.н., доц. А.Ю. Дмитренко);
  • практиці використання сезонних мобільних житлових споруд  за кордоном (магістрант О.І. Гладченко, науковий керівник – к.арх., доц. Л.С. Шевченко);
  • мобільному житлу та можливостям його застосування в умовах сьогодення (магістрантка А.Б. Михайлова, науковий керівник – к.арх., доц. Н.Є. Новосельчук);
  • особливості формування функціонально-планувальних рішень реабілітаційних центрів (магістрант А.О. Яворовський, науковий керівник – к.арх., В.В. Ніколаєнко).

Учасники конференції не залишили поза увагою питання, безпосередньо пов’язані з архітектурою будівель: сміттєпереробних підприємств, споруд для зберігання легкового автомобільного транспорту, крематоріїв, культурно-розважальних центрів, багатофункціональних шкільних будівель, центру екології та сталого розвитку природних ресурсів, соціокультурних центрів, спортивних комплексів для водних видів спорту.

Питання благоустрою прибудинкових територій багатоквартирної житлової забудови стали об’єктом дослідження декількох учасників заходу, але в різних аспектах: цікавий огляд сучасних тенденцій у цій царині представлений студенткою П.О. Остапенко (науковий керівник – к.арх., доц. Н.Є. Новосельчук), а нормативно-правові питання первинного елементу житлового простору аспірантом Д.В. Вадімовим (науковий керівник – к.арх., доц. Л.С. Шевченко).

Учасники конференції оприлюднили цікаві матеріали по дизайну архітектурного середовища відповідно до світових тенденцій, серед яких – цифрові технології в дизайні сучасного внутрішнього простору цивільних будівель, використання чорного кольору в архітектурі, архітектурна виразність міського середовища при наявності мостових споруд, історія та сучасність фонтанів.

Засідання пройшло в творчій атмосфері, з обговоренням важливих моментів доповідей спікерів, у цікавих запитаннях та дискусіях.


05.05.2023

Вітаємо студентів-переможців І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей 2022/2023 навчального року!

Магістрантки кафедри архітектури будівель та дизайну посіли призові місця у І турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»:

  • Валерія Гончаренко – перше місце зі спеціалізації «Архітектура будівель і споруд»;
  • Аліна ЯНКО – перше місце зі спеціалізації «Дизайн архітектурного середовища».

Валерія ГОНЧАРЕНКО присвятила свою роботу формуванню архітектурного середовища інноваційних освітніх просторів для молоді (науковий керівник – к. арх., доц. Новосельчук Н.Є.). Аліна ЯНКО – дизайну урбанізованого середовища біля води (науковий керівник – к. арх., доц. Шевченко Л.С.). Магістрантки надали свої пропозиції щодо вирішення актуальних архітектурних та ландшафтних питань сьогодення.

Пишаємося своїми студентами, їх керівниками та їхніми здобутками на науковій ниві!

Це – важливий напрямок науково-дослідної діяльності, який здійснює кафедра архітектури будівель та дизайну в рамках реалізації освітньої, науково-дослідної та іншої діяльності за освітніми програмами другого (магістерського) рівня «Архітектура будівель і споруд» та «Дизайн архітектурного середовища».


17.03.2023

Вийшов друком поточний випуск науково-технічного збірника
«Сучасні проблеми архітектури та містобудування» (м. Київ, КНУБА)!

Журнал визнаний атестаційними органами України, як наукове фахове видання України, в якому можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук з архітектури та технічних наук.. У цьому номері – публікація, пов’язана з реалізацією освітньої та науково-дослідної діяльності кафедри архітектури будівель та дизайну, а саме:

  • стаття к. арх., доц. В.Г. Топоркова «Чорний колір в архітектурі – традиції, сучасність та перспективи».

Дослідження колеги науковця у цій сфері стануть у нагоді й в освітньому процесі, так як розглядаються в дисциплінах «Світлокольоровий дизайн міського середовища» другого (магістерського) освітнього рівня відповідно до освітньо-професійної програми «Дизайн архітектурного середовища» та «Архітектурна колористика» першого (бакалаврського) освітнього рівня.


03.02.2023

Вийшов друком поточний випуск науково-технічного збірника «Містобудування та територіальне планування» (м. Київ, КНУБА)!

Журнал здійснює публікації за спеціальностями: архітектура та містобудування, будівництво та цивільна інженерія. У цьому номері – дві публікації, пов’язані з реалізацією освітньої та науково-дослідної діяльності кафедри архітектури будівель та дизайну, зокрема:

  • стаття к. арх., доц. Н.Є. Новосельчук «Аналіз тенденцій розвитку закладів громадського харчування та їх вплив на формування архітектурного простору». Дослідження науковиці у цій царині є корисними і в освітньому процесі, так як розглядаються в дисциплінах «Дизайн інтер’єру» та «Евристичні методики проєктування в галузі дизайну архітектурного середовища» другого (магістерського) освітнього рівня.
  • стаття аспіранта Д.В. Вадімова «Особливості формування прибудинкових територій багатоквартирної житлової забудови» (науковий керівник – к. арх., доц. Л.С. Шевченко). Дослідження пов’язане з дисертаційною роботою аспіранта і відповідає напряму науково-дослідницької роботи кафедри.