Сучасний світ має свої переваги й особливості, які визначаються, перш за все, глибокими і стрімливими змінами, що стосуються усіх сфер життя на планеті і пов’язані з найактуальнішою для кожної держави і людини проблемою збереження природи.
“Екологія” при перекладі з грецького означає “науку про дім”. Вивчення екології та усіх екологічних питань засновано на єдиному розумінні багатьох надзвичайно важливих процесів та подій, що відбуваються в оточуючому нас середовищі. Тому зараз виникає потреба в інтелектуальному і духовному вихованні кожної людини, направленому на формування нового екологічного світогляду, котрий базувався б на принципі екологічної гармонії та усвідомленні єдності довкілля і людини.
Для того, щоб людина відчула себе частиною Всесвіту та була різнобічно підготовленою до екологічної діяльності в любій сфері господарювання необхідно виховувати і формувати нову екологічну особистість. Основним її завданням буде – зберегти і відновити природу для існуючих та наступних поколінь.
Придбання такої підготовки можливе саме зараз, коли в нашій державі одним з найактуальніших напрямків стає екологічна освіта.
Враховуючи вимоги часу й актуальність екологічної освіти, кафедрою «Прикладної екології та природокоистування» Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка здійснюється підготовка фахівців за напрямом “ Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування ” за трьох ступеневою системою: бакалавр, спеціаліст і магістр.
Зараз кафедра є одним із центрів підготовки фахівців у Полтавській області зі спеціальностей:
Освітньо-професійні програми освітнього ступеня «бакалавр»
183 “Технології захисту навколишнього середовища” за освітньою програмою «Відновлювана теплоелектроенергетика, альтернативні види палива та захист довкілля».
Освітньо-професійна програма освітнього ступеня «магістр»
183 “Технології захисту навколишнього середовища”
Підготовка студентів за освітнім ступенем «бакалавр» ведеться 4 роки, на протязі яких молодь освоює знання й навички з 45 профільних дисциплін в рамках лекційних, практичних, семінарських, лабораторних занять, курсових проектів й робіт, розрахунково-графічних робіт, індивідуальних годин роботи.
Звичний розклад занять супроводжується екскурсіями на провідні природоохоронні установи області та промислові підприємства, які приділяють важливе значення вирішенню екологічних питань.
Збагачує й поглиблює набуті знання проходження практик після кожного року навчання в державних установах області, на промислових підприємствах, у фірмах й компаніях.
Цікавою й важливою сторінкою студентського життя є наукова діяльність, що дозволяє в колективі з іншими студентами або індивідуально за керівництвом викладача, поглиблювати свою екологічну освіту в індивідуально обраному актуальному науково-практичному напряму.
Підготовлений фахівець-еколог освітнього ступеня «бакалавр» може повноцінно працювати в державних й наукових організаціях, промислових підприємствах та інших установах області й займати наступні посади:
- інспектор з охорони природи,
- технік-лаборант (біологічні дослідження,
- лаборант наукового підрозділу (інші сфери наукових досліджень).
Навчання за освітнім ступенем «магістр» здійснюється на протязі 1,5 року, наприкінці якого магістри захищають свої кваліфікаційні роботи.
В результаті магістри одержують відповідний диплом й можливість працювати:
- фахівцями в Державних природоохоронних органах: обласне управління з охорони навколишнього природного середовища, екологічна інспекція, регіональне управління водних ресурсів, обласне управління водного господарства, обласне управління житлово-комунального господарства, обласне управління земельних ресурсів;
- фахівцями у відділах районних та обласних держадміністрацій та радниками при районних радах депутатів з питань екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування;
- фахівцями-екологами на підприємствах і в організаціях;
- співробітники науково-дослідних установ в галузі природничих наук;
- співробітники лабораторій (підприємств, управлінських інстанцій, центрів метрології і сертифікації).
Основними первинними посадами, які може займати магістр-еколог є: інспектор з охорони природи,
- технік-лаборант (біологічних досліджень),
- молодший державний інспектор,
- державний інспектор інженер інспектор,
- лаборант (хімічні та фізичні дослідження),
- консультант в апаратні органи державної влади,
- інспектор митниці, технік проектування,
- технолог,
- технік-лаборант,
- науковий співробітник,
- завідувач лабораторії,
- начальник відділу охорони навколишнього середовища,
- викладач вищого навчального закладу,
- викладач професійного навчально-виховного закладу.
В останні роки все більш актуальною стає екологічна підготовка інженерів, в першу чергу орієнтована на забезпечення промислових підприємств, організацій та державних установ різного рівня фахівцями високої якості. З цією метою кафедра проводить підготовку магістрів за спеціальністю «Технології захисту навколишнього середовища».
Основними задачами, що ставляться кафедрою при навчанні магістрів-екологів інженерного профілю є: надання глибоких знань стосовно екологічних аспектів виробничої діяльності підприємств різних галузей промисловості; придбання навичок ведення екологічного моніторингу всіх компонентів довкілля, навичок проведення екологічної експертизи та екологічного інспектування; оволодіння методами аналізу і вибору оптимальних управлінських природоохоронних рішень.
Магістр з кваліфікацією «Інженер з охорони навколишнього середовища» може займати наступні первинні посади:
- інженер з природокористування,
- інженер з відтворення природних екосистем,
- інженер з техногенно-екологічної безпеки,
- інженер з охорони природних екосистем,
- інженер-контролер,
- інженер-лаборант,
- еколог,
- експерт з екології,
- консультант (у певній галузі інженерної справи),
- науковий співробітник (галузь інженерної справи),
- науковий співробітник-консультант (галузь інженерної справи).
З 2022 року в рамках співпраці кафедри «Прикладної екології та природокористування» та кафедри «Теплогазопостачання, вентиляції та теплоенергетики» розпочинається підготовка фахівців зі спеціальності 183 “Технології захисту навколишнього середовища” рівня вищої освіти «бакалавр» за освітньою програмою «Відновлювана теплоелектроенергетика, альтернативні види палива та захист довкілля».
Підготовлений бакалавр за даною освітньою програмою здатний виконувати професійні роботи:
- інженера з технічної діагностики котельного та турбінного устаткування;
- інженера вентиляції; фахівець з геосистемного моніторингу навколишнього середовища;
- експерта з енергозбереження та енергоефективності; інженер з охорони навколишнього середовища:
- інженера із техногенно-екологічної безпеки;
- консультанта із енергозбереження та енергоефективності;
- інженера з відтворення природних екосистем, використання водних ресурсів;
- інженера з охорони природних екосистем;
- лаборанта та техніка, пов’язаного із хімічними та фізичними дослідженнями;
- техніка-теплотехніка;
- техніка із експлуатації біоенергетичних установок;
- техніка із експлуатації вітроенергетичних установок;
- техніка із експлуатації сонячних енергетичних установок;
- інспектора державного техногенного та екологічного нагляду;
- техніка-еколога;
- техніка-теплотехніка;
- інспектора котлонагляду;
- інспектора з охорони природи;
- державного інспектора енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної та теплової енергії.
Програма орієнтована на формування загальних та професійних компетентностей, необхідних для вирішення природоохоронних завдань в сфері відновлюваної енергетики, застосування альтернативних видів палива, інших практичних завдань в енергетичній та виробничих сферах задля забезпечення захисту довкілля. Дані компетенції забезпечують право продовжити навчання з метою отримання вищих освітніх рівнів і наукових ступенів.