З 9 по 13 червня 2025 року в місті Білосток (Польща) відбувся 14-тий Міжнародний тиждень Erasmus+ International Staff Week. У рамках програми академічної мобільності Erasmus+ KA171 – «Мобільність студентів і персоналу вищої освіти» та на запрошення проректорки з міжнародного співробітництва Білостоцького технічного університету (Bialystok University of Technology), професорки Дороти Анни Кравчик (assoc. prof. Dorota Anna Krawczyk) участь у заході взяли дві представниці Полтавської політехніки: завідувачка кафедри загального мовознавства та іноземних мов Алла Болотнікова та доцентка кафедри архітектури будівель та дизайну Людмила Шевченко.
Програма зустрічі передбачала обмін досвідом між міжнародними відділами, участь у тематичних сесіях з розвитку партнерств, а також налагодження нових форм співпраці у сфері вищої освіти.


Це регулярний захід, який Bialystok University of Technology організовує для своїх міжнародних партнерів. У цьогорічному заході 14th Erasmus+ International Staff Week взяли участь близько 50 учасників із 26 країн світу: Албанії, Алжиру, Вірменії, Боснії і Герцеговини, Єгипту, Фіджі, Грузії, Гватемали, Іспанії, Йорданії, Казахстану, Киргизстану, Косово, Литви, Мальдів, Маврикію, Мозамбіку, Непалу, Південної Африки, Республіки Молдова, Румунії, Тунісу, Туреччини, України та Зімбабве.
Змістовно програма заходу охоплювала:
- обмін передовим досвідом та ідеями (обговорення потенційних спільних ініціатив, подій, програм);
- зміцнення навичок міжнародного спілкування;
- розвиток партнерських відносин між університетами різних країн світу;
- презентацію власних наукових та професійних досягнень у різних галузях, у тому числі – шляхом проведення лекцій для студентів Bialystok University of Technology та учасників 14th Erasmus+ International Staff Week;
- співпрацю з волонтерами проєкту “My Green University”;
- обмін культурно-історичним надбанням, традиціями для сприяння міжкультурному взаєморозумінню між різними країнами.
Перший день заходу відзначився вітанням його учасників керівництвом Bialystok University of Technology (BUT) та адміністрацією м. Білосток, знайомством з Centre of History of BUT та його бібліотекою. Масштаб заходу мав вагому підтримку мерії міста в особі самого мера пана Tadeusz Truskolaski.
Крім того відбулося знайомство з кожним учасником 14th Erasmus+ International Staff Week шляхом короткого вітального слова від кожного.




Бібліотека BUT є складовою частиною Centre for Modern Education – нової будівлі студентського кампусу. Разом із бібліотекою тут знаходяться Foreign Language Centre та Admissions and Training Support Centre. Учасники заходу познайомилися з м. Білосток та його основними «родзинками» під час Guided city tour. Місто є адміністративним центром Підляського воєводства, оточене лісами, має давню історію, пов’язану з родиною заможних польських магнатів Браницьких. На згадку про цю родину в самому центрі міста височіє палацово-парковий комплекс Браницьких та дивовижні ландшафтні куточки, розкидані по всьому місту.




Головною подією другого дня став Cultural stands та ознайомлення з польським культурно-історичним середовищем. Cultural stands – це міні-ярмарок академічного обміну, де всі 26 країн-учасниць 14th Erasmus+ International Staff Week мали можливість усебічно представити свою країну. Україну на цьому заході представляли три заклади вищої освіти – Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», Львівська політехніка та Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Український стіл виявився найбільш яскравим за колоритом, насиченим інформаційно та часто відвідуваним учасниками International Staff Week, волонтерами проєкту “My Green University” та студентами Bialystok University of Technology.




Науковиці Полтавської політехніки налагоджували дружні стосунки з учасниками заходу, зокрема з Республіки Молдови, Гватемали, Вірменії тощо.




Культурна тематика цього дня завершилася знайомством із польською культурою, мовою, традиціями. Цей захід проходив у формі спілкування та моніторингу результатів у вигляді тесту на знання польської культури та традицій.


Третій день став найбільш відповідальним для всіх учасників International Staff Week, адже відбувалася низка заходів у самому університеті: лекції-презентації teaching staff міжнародного заходу, воркшопи administrative staff, знайомство з факультетами університету, їх науково-методичною та матеріально-технічною базами.


Доцентка Людмила Шевченко прочитала лекції для учасників 14th Erasmus+ International Staff Week, волонтерів проєкту “My Green University” та науково-педагогічного персоналу Faculty of Civil Engineering and Environmental Sciences. Вони стосувалися особливостей ландшафтної й просторової організації міст України, ролі в них існуючої топографічної підоснови, закладених традицій просторового та ландшафтного планування, подальшого розвитку міст. У тому числі й міста Полтава, його виразних топографічних точок, включаючи й Інститутську гору – локацію Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Зупинилася доцентка і на структурі та особливостях навчання студентів за спеціальністю 191 Архітектура та містобудування у Полтавській політехніці. Університет у цей складний для країни період став безпечним середовищем для навчання та проживання студентів з облаштованими укриттями, пунктом незламності, волонтерським штабом.
По завершенні лекції відбулася зустріч однодумців – Людмили Шевченко та Dorota Gawryluk, PhD, Eng. Arch. з Department of Sustainable Construction and Building Systems (Faculty of Civil Engineering and Environmental Sciences). Колеги обговорили творчі плани, поточні можливості та варіанти подальшої співпраці як у науковій сфері з ландшафтної архітектури та дизайну, так і в межах програми Erasmus+. Цю зустріч колежанок в Bialystok University of Technology було продовжено пізніше у неформальній формі під час відвідування цікавих і показових з точки зору ландшафтного дизайну локацій у м. Білосток.



Загалом, під час міжнародної мобільності Людмила Шевченко презентувала власні наукові та професійні досягнення в галузі архітектури та містобудування, зокрема – по темах “System of green spaces of Ukrainian cities”, “Peculiarities of the landscape and spatial organization of the city of Poltava (Ukraine)”, “Peculiarities of training future architects in the National University “Yuri Kondratyuk Poltava Polytechnic” – from bachelor to postgraduate student”.
Цікавими стали зустрічі колег з різних країн: Гватемали, Іспанії, Польщі.
Чудовим завершенням цього робочого дня стало залучення учасників 14th Erasmus+ International Staff Week до Plantings – висаджування рослин на території університету в рамках проєкту “My Green University”. Цей проєкт реалізується International Relations Offices університету за підтримки Faculty of Civil Engineering and Environmental Sciences. У 2024 році виш отримав European Solidarity Corps Quality Label – сертифікат, виданий National Agency of the Erasmus+ Programme та European Solidarity Corps, що дозволяє університету приймати волонтерів з усього світу. Цей захід сприяв появі інтернаціональних ландшафтних композицій, зокрема – українсько-литовської!



Звичайно, під час мобільності Людмилу Шевченко зацікавив архітектурний факультет Bialystok University of Technology, де вона ознайомилася з курсовими роботами студентів, напрямками їх творчої та наукової діяльностей, методиками викладання та прийомами, які активно використовуються в навчальному процесі.


Четвертий день міжнародного заходу розпочався з презентації проєктів Bialystok University of Technology. А продовжився знайомством із містом Supraśl, його монастирським православним комплексом та музеєм ікон. Цікавим і неочікуваним бонусом туру стало відвідування резервації європейських бізонів (зубрів), своєрідне продовження екологічного спрямування волонтерської діяльності університету в рамках стратегії сталого розвитку та програми “My Green University”.
Академічна мобільність Erasmus+ KA171 у Bialystok University of Technology доценток Полтавської політехніки Алли Болотнікової та Людмили Шевченко завершилася врученням сертифікатів учасникам.


Приємним бонусом від Bialystok University of Technology стала перемога Алли Болотникової у квесті на знання культури та традицій Польщі.
Учасниці програми академічної мобільності здобули надзвичайний досвід міжнародної співпраці, котрий із задоволенням використають у подальшому в науково-освітній роботі в рідному університеті. Неймовірні позитивні враження додали колежанкам «заряду бадьорості» в науково-дослідницькій сфері, надихнули на цікаві креативні рішення у творчому архітектурному проєктуванні.
Щира вдячність координаторам Erasmus+ від польської сторони пані Dorota Anna Krawczyk, пані Magdalena Kadłubowska та пані Agnieszka Gniazdowska за можливість скористатися цією мобільністю. Особливі слова вдячності Анні Павельєвій, координаторці мобільності з української сторони, котра, завдяки всебічній підтримці президента Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимира Онищенка та ректорки університету Олени Філонич, якісно й швидко організувала участь у цій програмі.


Нещодавно науковиця Полтавської політехніки пройшла академічну мобільність у Німеччині в рамках міжнародного екологічного проєкту, представниця Полтавської політехніки взяла участь у форумі з історичної освіти Ради Європи: філологічний погляд на діалог про пам’ять і демократію, Ксенія Вергал взяла участь у заході на тему академічної мобільності у STEM-галузях вищої освіти; аспірантка Полтавської політехніки здобула ІІ місце на престижному міжнародному конкурсі у Відні, делегація викладачів політехніки взяла участь у програмі академічної мобільності Erasmus+ на базі румунського університету-партнера Aurel Vlaicu University of Arad, доцентка Полтавської політехніки Ірина Чернецька взяла участь у престижній програмі обмінів IVLP, реалізованої за підтримки Держдепу США, студенти політехніки поділились враженнями від стажування за програмою Erasmus+ в ISCAP (Португалія), а делегація політехніки взяла участь у академічній мобільності за програмою Erasmus+ в рамках ISCAP International Week, що проходив на базі Instituto Superior de Contabilidade e Administração do Porto (ISCAP) .
Відзначимо, викладачі Полтавської політехніки можуть брати участь у програмах академічної мобільності та стажуваннях, а студенти – навчатись за кордоном за грантовими програмами кредитної академічної мобільності Erasmus+ впродовж семестру або цілого навчального року у провідних університетах Австрії, Гренландії, Данії, Естонії, Іспанії, Литви, Латвії, Норвегії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Фінляндії, Чехії.
За детальнішою інформацією стосовно актуальних програм стажування, викладання та академічної мобільності за кордоном звертайтесь до відділу міжнародних зв’язків (каб. 213-Ц, interoffice@nupp.edu.ua) або до координаторки міжнародної діяльності Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» – к.філол.н., доцентки кафедри германської філології та перекладу Павельєвої Анни Костянтинівни (email: kunsite.zi@gmail.com, телефон: +38-(095)-91-08-192).
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»