Засідання проводив голова Ради ректорів ЗВО Полтавського регіону, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», професор Володимир Онищенко спільно з головою Ради ректорів ЗВО Харківського регіону, ректором Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, професором, Почесним громадянином міста Харкова Володимиром Бабаєвим, який співголовував онлайн, і заступником голови Ради ректорів ЗВО Харківського регіону – ректором Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, професором Володимиром Пономаренком, який прибув до Полтави і модерував виступи харківських колег наживо.
«Відбулась історична подія — спільне засідання Ради ректорів закладів вищої освіти Полтавського і Харківського регіонів. Як голова Ради ректорів нашого регіону, зробив все можливе для створення комфортних умов обміну досвідом і представлення можливостей, які мають наші заклади вищої освіти, зокрема надзвичайно високого рівня наукового забезпечення й впровадження наукових технологій.
Наші спільноти об'єднує як боротьба проти ворога, так і плани по відбудові країни. Кожен університет робить важливий внесок у розвиток обороноздатності, економічної спроможності і нарощення наукового потенціалу України.
Дякую за участь полтавським колегам – ректору Полтавського державного медичного університету Вячеславу Миколайовичу Ждану, ректору Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського Михайлу Васильовичу Загірняку, директору Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Ігорю Криницькому і ректорці Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Марині Вікторівні Гриньовій!
Дякую харківським колегам, зокрема ректору Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова Володимиру Миколайовичу Бабаєву, ректору Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця Володимиру Степановичу Пономаренку, ректорці Каразінського університету ректору Тетяні Євгенівні Кагановській, ректору Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди Юрію Дмитровичу Бойчуку, ректору Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського Миколі Васильовичу Нечипоруку, ректору Національного технічного університету «ХПІ» Євгену Івановичу Соколу і усім шановним колегам, які долучились онлайн!
Я впевнений, що всі ці дні дуже змінили кожного з нас у розумінні ролі університетів й наукових установ у розвитку життєдіяльності наших регіонів.
Нас підтримує цивілізований світ, усіх нас – і науковців, і освітян. У цьому є запорука того, що ми вистоїмо й переможемо.
Успіхів у відбудові нашої науки й освіти й, звісно ж, найскорішого настання Миру й Перемоги!» – прокоментував ректор Полтавської політехніки Володимир Онищенко.
Президент Національної академії наук України, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України Анатолій Загородній у вітальному слові підкреслив, що День науки в Україні дав змогу ще раз зрозуміти наскільки важлива роль науки в нашому житті і в процесах обороноздатності й безпеки нашої держави. Очевидно, що розв’язана росією війна принесла дуже важкі випробовування для української держави, суспільства, науки. Але попри всі ці негаразди й проблеми наші науковці й освітяни згуртувалися, ми всі разом хочемо зробити максимум для того, щоб Україна перемогла. Національна академія наук України наразі робить все, що від неї залежить, щоб допомагати державі, зазначив очільник НАН.
Заступник голови Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, заступник голови Наглядової ради Полтавської політехніки Вадим Стогній повідомив радісну новину, що днями перші лауреати Національної премії України імені Бориса Патона отримали нагороди і цьогоріч багато подано робіт на здобуття премії Президента України для молодих вчених. А це означає, що українська наука не зупиняється, а навпаки, посилено розвивається.
Перший заступник голови Полтавської обласної ради, кандидат юридичних наук Олександр Лемешко дуже близький освітянам і як ніхто розуміє потреби закладів вищої освіти у таких складних умовах, відзначив важливість об’єднання, щоб долати існуючі загрози, висловив повагу полтавським і харківським науковцям та запевнив у подальшій підтримці на Полтавщині.
Спеціально запрошений учасник – ректор Національного університету «Чернігівська політехніка» Олег Новомлинець подякував за підтримку, за гуманітарну допомогу, яку надавали колеги з інших університетів і запропонував зробити акцент на необхідності пошуку нового поєднання понять «університет» та «регіон» й, можливо, знайти новий механізм впливу університетів на життєдіяльність та розвиток регіонів:
«Я звернув увагу наскільки об’єдналася вся країна, наскільки об’єдналися всі наші університети та всі наукові установи, наскільки всі наші університети активно включились до спротиву. Ми черговий раз зрозуміли наскільки важливі університети не просто як центри освітньої й наукової діяльності, а це дійсно, кожен університет – харківський, полтавський, чернігівський – це серця наших міст і наших регіонів. Віримо в ЗСУ, віримо в освіту, віримо в науку, все буде Україна», – наголосив ректор Чернігівської політехніки.
Ректори обговорили новий досвід і роботу не лише над забезпеченням освітнього процесу, а й наукову й науково-прикладну діяльність. Заклади вищої освіти Харківщини вже працюють над замовленнями обласної військової адміністрації й мерії, створюються комісії для розробки проєктів оновлення інфраструктури, технологій, транспорту тощо. Науковці полтавських закладів вищої освіти презентували перспективні напрямки для співпраці з державними органами та органами місцевого самоврядування, зокрема у сфері захисту довкілля, відновленні енергетичного потенціалу, інженерно-будівельних, архітектурних, ІТ, інфраструктурних, транспортних, економічних, медичних, психолого-педагогічних проєктах.
Очільники університетів налаштовані на співпрацю і створення спільних стратегій для подолання криз в умовах війни і післявоєнного періоду.
Нагадаємо, Полтавська політехніка продовжує лідирувати серед полтавських ЗВО у рейтингу наукової діяльності.
Медіа-центр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»