Особливі урочистості відбулись в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» з нагоди відзначення двох знаменних дат – 125 років від дня народження великого сина українського народу, полтавця, одного з головних теоретиків світової космонавтики Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея) та 25-річчя того, що університет гордо носить його ім’я.
У Полтавській політехніці вшановують вченого-винахідника, відзначаючи його внесок у розвиток української та світової інженерної думки. Як людина політехнічного мислення, Юрій Кондратюк залишив слід у багатьох галузях – освоєння космосу, розробки альтернативних джерел енергії, вдосконалення інженерії будівель і споруд тощо. Наприклад, ще у 30-роках минулого століття учений-винахідник розробив проєкт вітроелектростанції.
«Юрій Кондратюк увійшов до історії науки і техніки як автор багатьох оригінальних ідей, реалізованих його послідовниками в практиці розвитку ракетно-космічної галузі. Зокрема, він уперше обґрунтував економічну доцільність вертикального злету ракет, створення проміжних баз під час польотів, гальмування у верхніх шарах атмосфери, використання сонячної енергії космічними апаратами тощо.
Важливим є той факт, що Юрій Кондратюк, син української землі, ще за півстоліття до старту американського «Аполлона» у 1968 році обрахував схему польоту космічного апарат на Місяць, яка зараз в усьому світі відома як «траса Кондратюка», або «равликова траса».
На мою думку, між сьогоднішніми студентами політехніки, її науковцями існує тісний нерозривний духовний зв’язок, адже Юрій Кондратюк став символом не тільки відданості власній мрії, але й нестримного бажання до її реалізації та втілення у життя!
Саме наші науковці створили пам’ятник, біля якого ми проводимо урочистості і біля якого студенти фотографуються на щастя – це моя ідея та Президента Національного центру «Мала академія наук України», академіка НАН України Станіслава Довгого.
Нашими видатними колегами – Валерієм Голубом та Андрієм Конюком було розроблено і споруджено цей пам’ятник.
Постать видатного вченого є прекрасним прикладом і мотивацією цілеспрямованості й відданості своїй ідеї, патріота держави й рідного міста. І наші абітурієнти і випускники теж впевнено будують свою траєкторію успіху!
Дякую другу нашого університету – завідувачу Полтавського музею авіації і космонавтики Андрію Миколайовичу Пушкарєву, доктору історичних наук, завідувачці науково-дослідницького сектору музею Ірині Олександрівні Пістоленко за збереження і популяризацію пам'яті про видатного вченого.
Дякую міському голові Полтави Олександру Федоровичу Мамаю, що завітав на день народження видатного полтавця і наша громада не забуває видатного земляка!
Нехай збуваються наші навіть найсміливіші мрії! Будьмо гідними слави нашого видатного земляка!
Все буде Україна!» – привітав ректор Володимир Онищенко.
«Вітаю вас, велика кондратюківська родино! Я радий святкувати разом з вами знаменну подію – ювілей такої видатної людини як Юрій Кондратюк. З вашим учбовим закладом мене поєднує співпраця з далекого 1986 року. Майже 36 років! І ваш університет є флагманом не лише на Полтавщині, а й в Україні!», – додав міський голова Олександр Мамай.
Почесними грамотами ректора за ініціативність, активну життєву позицію, патріотизм, високі професійні здобутки у підготовці та вихованні творчого потенціалу українського студентства та з нагоди 125-ї річниці від Дня народження Юрія Кондратюка нагороджені:
- Зіненко Тетяна Миколаївна, кандидат мистецтвознавства, завідувачка кафедра образотворчого мистецтва. До речі, у Тетяни Миколаївни сьогодні теж день народження. Вітаємо її ще раз;
- Голуб Валерій Петрович, художник, скульптор, автор пам’ятника Юрію Кондратюку на території Університету, старший викладач кафедри образотворчого мистецтва;
- Конюк Андрій Євгенович, архітектор, автор пам’ятника Юрію Кондратюку на території Університету, старший викладач кафедри містобудування та архітектури.
Уперше для громадськості на базі університету відкрилась ексклюзивна фотодокументальна виставка: чотири стенди з матеріалами з особових справ студентів вищих навчальних закладів – Гната Бенедиктовича й Олександра Гнатовича Шаргеїв (з фондів Полтавського музею авіації і космонавтики).
Постать вченого і спільна робота з популяризації його спадщини та науки єднає університет і музей, зазначив завідувач Полтавського музею авіації і космонавтики Андрій Пушкарєв.
«Справжнє ім’я полтавця десятиріччями замовчувались. У 1989 році ми з колегою-музейником розшукували інформацію про Юрія Кондратюка, у тому числі як про студента Петроградської політехніки. Нам пощастило першими опрацьовувати ці унікальні матеріали, які на той момент тільки стали доступними дослідникам.
Сьогодні ми вперше в Україні презентуємо фотокопії документів, які підтверджують походження нашого земляка і розкривають багато досі невідомої інформації про родину Шаргеїв. Невипадково місцем презентації обраний Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», адже і професорсько-викладацький склад, і студенти політехніки давно працюють – успішно і плідно – над дослідженням аерокосмічної історії, а сам університет відомий як один з головних центрів просвітницької діяльності як в Україні, так і за її межами», – зазначила завідувачка науково-дослідницького сектору Полтавського музею авіації і космонавтики, доктор історичних наук Ірина Пістоленко.
З нагоди ювілею видатного вченого Юрія Кондратюка ректор Полтавської політехніки Володимир Онищенко разом з міським головою Олександром Мамаєм нагородили кращих студентів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» іменними стипендіями імені Юрія Кондратюка за ІІ семестр 2021/2022 навчального року. Іменною стипендією відзначають талановиту молодь – студентів, аспірантів та молодих вчених, які мають вагомі наукові здобутки, високі досягнення у науково-освітній сфері.
Після покладання квітів до пам’ятника вченому, науковці і міський голова приєднались до святкового мітингу біля Полтавського музею авіації і космонавтики, а також відвідали ще одну унікальну виставку – музей експонує видання праць Юрія Кондратюка про освоєння космосу з автографами автора та книги інших знакових діячів тієї епохи з автографами.
Медіа-центр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»