2024-05-20

Вчені політехніки взяли участь у святкуванні ювілею Панаса Мирного і залучили ветеранів до культурної події

Науковці Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», а також Центру культури і студентської творчості долучилися до урочистостей з нагоди вшанування 175-ліття від дня народження видатного письменника Панаса Мирного. Фахівці Центру ветеранського розвитку Полтавської політехніки супроводили ветеранів, які вирішили відвідати культурний захід, а колектив університету передав колективу музею символічний подарунок.

Вчені політехніки взяли участь у святкуванні ювілею Панаса Мирного і залучили ветеранів до культурної події

13 травня виповнилось 175 років від дня народження видатного письменника-класика української літератури, автора першого соціально-психологічного роману в Україні, драматурга, перекладача, публіциста та редактора, культурного і громадського діяча Панаса Яковича Рудченка, що увійшов в історію літератури під творчим псевдонімом Панас Мирний. Своє життя митець присвятив службі державі, своєму народові, узявши за зброю Слово: «З слова живого скуй самопали й з ними між люди іди».

Масштабний просвітницький та культурно-мистецький івент провели на затишних локаціях Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного. Під час заходу відзначили переможців конкурсу малої прози «Кобищанські замальовки», за участю почесних гостей відбулася церемонія спеціального погашення ювілейних конвертів і марок.

В урочистостях взяли участь науково-педагогічні працівники різних структурних підрозділів Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», представники Центру ветеранського розвитку, ветерани та учасники бойових дій., для яких співробітники музейної установи провели захоплюючу мандрівку сторінками життя і творчості видатного українського прозаїка.

Пам’ятний подарунок від імені науково-педагогічного та студентського колективу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» директорці музею Ользі Тютюнник вручив керівник Центру культури і студентської творчості, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент Гліб Кудряшов, який відзначив вагомість спадщини Панаса Мирного для загального соціально-культурного та літературного контексту тієї епохи.

Автентичний інструментальний супровід забезпечував кобзар, митець, доцент кафедри образотворчого мистецтва Полтавської політехніки Назар Божинський.

На ювілейних урочистостях виступив перший заступник міського голови Валерій Пархоменко, подякувавши працівникам музею за щоденну популяризацію імені видатного класика серед сучасної учнівської та студентської молоді, полтавців та гостей міста. Він також взяв участь  у погашенні ювілейих конверту і марки разом з директором з розвитку мережі Полтавського регіону АТ «Укрпошта» Павлом Шестопалом, ініціатором та автором макету марки і конверту Ігорем Шипуліним, головою журі конкурсу малої прози «Кобищанські замальовки», доцентка Світланою Ленською, переможницею конкурсу малої прози «Кобищанські замальовки у номінації «10-12 років» Дар’ю Масловською та директоркою Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Ольгою Тютюнник.

«Шановне товариство, вдячні абсолютно кожному, хто нині долучився до святкування ювілею видатного письменника. Надзвичайно приємно, що постать Панаса Яковича та власне і увесь наш музей мають увагу та пошану з боку полтавців та гостей нашого мальовничого міста. І кожен з вас знайшов вільну хвилинку, щоб прийти і розділити з нами радість цієї події. Незважаючи, що твори нашого славетного попередника написані понад 150 років тому, коли сьогодні перечитуємо окремі сторінки, чудово розуміємо, що все існуюче в тогочасному суспільстві не втратило своєї актуальності й досі – боротьба добра і зла, і нині українці словом і ділом мають боротися за правду та перемогу, виборюючи те, в що віримо. Слова подяки Збройним Силам за можливість в затишному колі відсвяткувати таку знакову подію. Слава Україні!», – зазначила очільниця музею.

У рамках урочистостей співробітники Полтавського  літературно-меморіального музею Панаса Мирного намагалися якомога ширше розповісти про неординарність постаті та творчої стильової манери Панаса Мирного. На території музею експонувалася виставка учнів Полтавської дитячої художньої школи імені Святослава Пашинського «З Полтавщиною в серці», проводилися майстер-класи з розпису на посуді, виготовлення ляльок-мотанок, діяли окремі локації на території садиби письменника.

Після урочистостей присутні мали можливість відвідати екскурсію до будинку письменника, послухати історії з подружнього життя з обраницею, різниця з якою у віці становила чотирнадцять років, та зробити світлини на згадку на фоні флігеля садиби письменника.

Нагадаємо, упродовж 1903-1920 років класик української літератури, автор першого соціально-психологічного роману в Україні, драматург, перекладач, публіцист та редактор, культурний та громадський діяч Панас Мирний ( Панас Якович Рудченко) жив та творив власну неповторну творчу спадщину у Полтаві. За словами дослідників його багатогранної епістолярної та прозової спадщини, названі роки можна вважати одними з найщасливіших літ у життєписі класика.

В історію української літератури Панас Мирний увійшов як автор реалістично-психологічної прози. Розпочавши з традиційних для літератури першої половини XIX ст. оповідних жанрів, у зрілий період  творчості письменник створив великі епічні полотна, які склали цілий етап у розвитку української літератури.

Чиновником Панас Мирний був майже 40 років, дослужився до чину дійсного статського радника. Але справжнім покликанням для нього була літературна діяльність. Через цензурне переслідування українського слова у Російській імперії ранні твори письменника друкували за кордоном.

Згодом література так захопила Панаса, що він з ночі до ранку просиджував за письмовим столом. Тоді він придумав собі псевдонім Панас Мирний, під цим іменем з’явився його вірш «Україна» та оповідання  «Лихий попутав», які були надруковані у Львові в журналі «Правда».

Нещодавно студентський театр «Carpe Diem» зіграв свою нову виставу у літературно-меморіальному музеї Володимира Короленка, а в Центрі сучасного мистецтва для студентів університету відбувся унікальний майстер-клас з писанкарства, під час якого виготовили великодні обереги.

 

Медіацентр

Національного університету

«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»