27-28 листопада 2024 року в Люксембурзі відбулася довгоочікувана стартова зустріч проєкту Erasmus+ KA220-ADU «TRUST: Травма біженців у Європі - підхід через арт-терапію як програма солідарності для жертв війни в Україні». У заході, організованому LEKAMA Foundation, взяли участь партнери з шести країн, щоб закласти фундамент цієї трансформаційної ініціативи, спрямованої на підтримку жертв травми, пов'язаної з війною, зокрема в Україні, за допомогою арт-терапії.
Коротко про проєкт:
Проект TRUST, що співфінансується Європейським Союзом у рамках програми Erasmus+ KA220-ADU (Партнерство у сфері освіти дорослих), висвітлює цілющу силу арт-терапії. Він зосереджується на проблемах психічного здоров'я біженців і постраждалих від війни людей і спрямований на зміцнення миру, солідарності та інклюзії в Європі.
Абревіатура проєкту - TRUST:
- T – Trauma (Травма)
- R – Refugees (Біженці)
- U – Ukraine (Україна)
- S – Solidarity (Солідарність)
- T – Therapy (Терапія)
Координатор проєкту:
- Центр нейропсихіатрії Сен-Мартен (Бельгія, м. Дейв)
Члени консорціуму:
- Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» (Україна, Полтава)
- EPIONI - Greek Carers Network (Греція, Афіни)
- Associação Europlural Project (Португалія, Брага)
- LEKAMA Foundation (Люксембург, Резер)
- Fondazione Internazionale Don Luigi Di Liegro ONLUS (Italy, Rome)
Цілі та реалізація
Проєкт TRUST має на меті:
- Сприяти підвищенню обізнаності про вплив війни на людину та пов'язану з нею травму.
- Надати інструменти арт-терапії та освітні ресурси фахівцям у сфері психічного здоров'я, освітянам та опікунам.
- Дестигматизувати проблеми психічного здоров'я через публічні заходи, перформанси та громадські ініціативи.
- Сприяти налагодженню зв'язків між митцями, центрами психічного здоров'я та людьми, які постраждали від війни.
Основні напрямки діяльності в межах проєкту включають:
- Організацію культурних заходів та публічних арт-терапевтичних перформансів.
- Розробку цифрових освітніх інструментів, включно з веб-сайтом, масовими онлайн-курсами (освітніми платформами), відео, електронними книгами та документальними фільмами.
- Реалізацію програм мобільності в країнах-партнерах, з активною участю в Україні.
Очікувані результати:
Завдяки такій співпраці проєкт TRUST сприятиме:
- Підвищенню обізнаності про терапевтичні переваги арт-терапії.
- Підвищенню кваліфікацію викладачів для дорослих та фахівців у сфері психічного здоров'я.
- Просуванню цінностей ЄС – миру, інклюзивності та культурного розмаїття.
- Демонстрації стійкості жертв війни в Україні, надаючи їм інструменти для зцілення та розширення можливостей.
Основні моменти зустрічі
Дводенний захід поєднав у собі змістовні презентації, стратегічні дискусії, культурне занурення та сесії з командоутворення.
Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» представляли координаторка міжнародних зв'язків університету – кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри германської філології та перекладу Анна Павельєва та декан факультету філології, психології та педагогіки – кандидатка філологічних наук, доцентка Анна Агейчева.
Коротко про стартову зустріч:
День 1 – Створення умов для співпраці
Зустріч розпочалась з теплого привітання, представлення учасників і їхніх розповідей про їхню професійну діяльність та презентації представниць Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Під час сесії «Основні факти про Україну» Анна Павельєва розповіла про історію, географію, економіку, культурні традиції та руйнівний вплив війни, що триває в країні. Ці особисті та професійні роздуми створили потужний контекст для розуміння необхідності підтримки травми та ініціатив з арт-терапії. Анна Агейчева представила презентацію про Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», його історію, напрямки діяльності.
Після цього Жоао Алвес (João Alves), який представляє Associação Europlural, провів ґрунтовну сесію на тему «Розуміння травми війни». У своїй презентації він дослідив:
- Психологічну і соціальну динаміку травми війни, включаючи психічну вразливість і міжособистісну зраду.
- Теорію загального адаптаційного синдрому (GAS) Ганса Сельє, яка ілюструє, як тривалий стрес впливає на психічне та фізичне здоров'я через три стадії: тривогу, опір і виснаження.
- Такі концепції, як «кумулятивна травма», «травма розвитку» та «травма поколінь», які підкреслюють важливість соціального контексту в розумінні та подоланні воєнної травми.
Журналістка Кароліна Тіріон (Caroline Thirion) поділилася своїми спостереженнями щодо проблеми психічного здоров'я в Україні, поглибивши розуміння консорціумом людської ціни конфлікту.
День завершився відкритою дискусією та нетворкінг-вечерею, що сприяло зміцненню зв'язків між партнерами.
День 2 - Співпраця та планування впливу
Другий день розпочався з культурної пішохідної екскурсії по Люксембургу, яка дозволила учасникам ознайомитися з історією, культурою та архітектурою приймаючої країни.
Офіційний порядок денний продовжився важливими дискусіями, зокрема, обговорили такі питання, як:
1.Часові рамки та етапи проекту – детальний огляд діаграми Ганта та запропонованих робочих пакетів (РП) проекту.
2.Презентації робочих пакетів (РП) – кожен партнер окреслив свої конкретні обов'язки та внески для забезпечення успішних результатів проєкту:
Центр нейропсихіатрії Сен-Мартен координував РП по керівництву проєктом.
LEKAMA Foundation представив плани управління внесками всіх членів консорціуму.
Основна увага приділялась фінансовим питанням, комунікаційним стратегіям та сталому впровадженню проекту.
Правила комунікації – були встановлені керівні принципи для внутрішньої та зовнішньої комунікації проекту, включаючи платформи, механізми звітності та стратегії розповсюдження інформації.
Кілька сесій запитань і відповідей дозволили учасникам прояснити сумніви, поділитися ідеями та колективно вдосконалити проектні стратегії.
Зустріч завершилася дискусією про важливість співпраці, солідарності та спільного прагнення до досягнення цілей проєкту.
Стартова зустріч проєкту Erasmus+ TRUST стала важливим кроком у реалізації цього інноваційного проєкту. З партнерами, які узгодили цілі та стратегії, консорціум готовий донести цілющу силу арт-терапії до громад, які постраждали від травми.
Особлива подяка LEKAMA Foundation за організацію цього успішного заходу у Люксембурзі, а також усім учасникам консорціуму за їхню відданість та досвід. Разом ми будуємо більш інклюзивну, співчутливу та стійку Європу.
Слідкуйте за оновленнями, адже проєкт TRUST продовжує свій шлях до розширення прав і можливостей людей через мистецтво, солідарність та освіту!
Читайте більше на сайті Erasmus+ проєкту TRUST та на сторінках у соцмережах: Facebook, Instagram, LinkedIn.
Медіацентр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»