Партнерами проєкту є Конференція академічних шкіл Польщі KRASP та Спілка ректорів закладів вищої освіти України, Фундація польських ректорів, які підписали тристоронню угоду.
Конференція відбувалася у змішаній формі (наживо і онлайн) польською мовою із синхронним перекладом на українську мову. У Залі засідань сенату Варшавської Політехніки зібрались близько 40 ректорів з України та Польщі, запрошені гості – офіційні представники обох країн-учасниць, представницькі інституції вищої освіти та науки.
Модерував першу сесію ректор Варшавської Політехніки, професор, д.габ.інж. Кшиштоф Заремба. Власні доповіді та цікаві виступи презентували заступник Міністра освіти і науки України Олексій Шкуратов, Почесний Президент Конференції ректорів академічних шкіл Польщі, ректор Варшавської політехніки у 2021-2020 році, професор, д.габ.інж. Ян Шмідт, президент Фундації польських ректорів, лідер Проєкту, професор, д.габ.інж. Єжи Возніцький.
«Дозвольте висловити слова вдячності за запрошення взяти участь в українсько-польському форумі. Хочу підкреслити, що ми можемо бути корисними обом сторонам, оскільки підсумком проєкту, який реалізовувався в Україні протягом кількох років, стало налагодження довготривалої співпраці нашої ректорської спілки з польськими колегами. Хочу висловити особливу подяку спілці ректорів закладів вищої освіти Польщі, Міністерству освіти і науки України, Фундації польських ректорів, особливо ректорові Варшавської політехніки.
Ми високо цінуємо та поважаємо досвід та авторитет польських університетів на європейському освітньому просторі. Обговорення ключових напрямків співпраці з закладами вищої освіти наших країн, обмін думками та досвідом під час проведення підсумків проєкту, подальше впровадження його результатів сприятимуть ефективній діяльності закладів вищої освіти України.
На наш погляд, важливим проявом результативності проєкту є ухвалення трьох спільних резолюцій, що свідчить про високий рівень виконаної роботи.
Хочу висловити сподівання, що співпраця ректорів закладів вищої освіти України та спілки академічних шкіл Польщі, Фундації польських ректорів залишатиметься одним з пріоритетів діяльності вищих шкіл України з польськими закладами вищої освіти.
Переконаний, що сьогоднішній форум ректорів – це ще одна важлива сторінка у житті наших країн, крок до реалізації нових проєктів і задумів», – виступив від імені делегації українських ректорів головуючий програмної сесії – голова ГО «Спілка ректорів закладів вищої освіти України», ректор Київського національного університету будівництва та архітектури, професор Петро Куліков.
Ректор Полтавської політехніки, професор Володимир Онищенко взяв участь у конференції онлайн. Наприкінці вересня під час польсько-українського ректорського семінару в Одесі, який відбувся в рамках Проєкту, він презентував успішний досвід співпраці з польськими університетами і політику підтримки молодих вчених.
«Системна співпраця між польськими і українськими університетами почалася 5 років тому з польсько-української наукової конференції «Класичний університет у контексті викликів епох». Проєкт показав успішний та унікальний приклад двосторонньої співпраці на рівні ключових національних стейкхолдерів. Академічна дипломатія вивела нашу співпрацю на новий рівень і важко переоцінити важливість обміну досвідом університетів-лідерів. У рамках проєкту відбулось чимало експертних заходів, зокрема семінар та ректорська дискусія щодо рейтингів у стратегії розвитку університетів у жовтні 2019 року, серія вебінарів «Школи стратегічного управління у вищій освіті» для ректорів і проректорів закладів вищої освіти України у жовтні-листопаді минулого року, спільні наукові конференції і візити делегацій. Науковий підхід у коригуванні освітніх політик дозволив ґрунтовно дослідити існуючі практики та напрацювати рекомендації Міністрам і ректорам обох країн, закріплені у спільних резолюціях», – прокоментував ректор Володимир Онищенко.
Практичні кейси під час звітної сесії презентувала програмна координаторка проєкту, науковиця Варшавської Політехніки, докторка філософії Ірина Дегтярьова у доповіді «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти, результати та ключові досягнення реалізації Проєкту у 2018-2021 роках».
Під час Форуму учасники підвели підсумки чотирьох років співпраці національних конференцій ректорів у рамках реалізації проєкту, презентували детальний тематичний звіт за 2018-2021 рр., кінцеву монографію, видану польською та українською мовами, та ключові висновки і результати виконаних досліджень. Дослідження безпосередньо стосувалися фінансування вищої освіти, рейтингів у стратегіях розвитку закладів вищої освіти, університетських статутів, а також докторських шкіл у Польщі. Крім того, ректори обговорили пропозиції та напрямки роботи майбутньої співпраці конференцій ректорів у рамках II Циклу Польсько-українського проєкту на 2021-2024 роки.
По завершенню програмної сесії відбулася церемонія підписання додатку 2 до тристоронньої угоди від 14 листопада 2017 року.
У рамках проєкту Полтавська політехніка активно співпрацювала з польською науковою спільнотою. У 2019 році польські науковці запросили на Регіональний саміт з питань економічної дипломатії, щоб посилити співпрацю бізнесу, науки і місцевого самоврядування – на цій конференції Полтавська політехніка представила Полтавщину. Викладачі політехніки активно брали участь у заходах наукової дипломатії – інавгураціях академічного року у провідних польських університетах.
Медіа–центр
Національного університету
«Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»