Навчальний курс ВБ3.1 Вібраційні процеси та машини

Метою навчальної дисципліни є забезпечення підготовки в галузі знань «Механічна інженерія» зі спеціальності «Галузеве машинобудування» докторів філософії з програмними компетентностями, які характеризуються необхідним рівнем теоретичних знань, умінь та навичок, достатніх для продукування нових ідей, розв’язання задач (проблем) у галузі механічної інженерії та дослідницькій діяльності; володінням методологією для здійснення науково-організаційної, педагогічно-організаційної та практичної діяльності у галузі механічної інженерії; проведеними власними оригінальними науковими дослідженнями, результати яких мають ознаки наукової новизни, теоретичного та практичного значення, достатніми для захисту дисертації; здатних до самостійної науково-дослідницької, науково-організаційної, педагогічно-організаційної та практичної діяльності у галузі механічної інженерії.

Третій рік. Весна – 6 кредитів. Залік.

Перелік дисциплін, які є передумовою вивчення курсу:

  • 133ДОК3 Сучасні освітні технології у вищій школі;
  • 133ДОК4 Сучасні інформаційні технології в науковій діяльності;
  • 133ДОК6 Теоретичні основи створення малоенергоємних і високотехнологічних машин;
  • 133ДОК7 Методологія експериментальних досліджень технологічних процесів та машин;
  • 133ДОК8 Взаємодія робочих органів машин з оброблюваним середовищем,

Перелік дисциплін, для яких курс є передумовою:

  • 133ДВБ2.1 математичне моделювання процесів у машинобудуванні;
  • 133ДВБ2.2 прогресивні напрямки механізації технологічних процесів та вдосконалення робочих органів машин

Змістовий модуль 1. Машини для приготування багатокомпонентних сумішей.

Тема 1. Основи теорії вібромашин

Основні поняття та визначення. Методи складання рівнянь руху. Динаміка вібраційних машин Енергія і потужність вібромашин.

Тема 2. Теорія коливань будівельних середовищ

Моделі для визначення напружено-деформованого стану будівельних середовищ. Рівняння руху та визначення параметрів пружного середовища. Рівняння руху та визначення параметрів пружно-вязкого та пружно-пластичного середовища.

Тема 3. Визначення енергії на коливання системи

Визначення енергії на деформування середовища. Визначення енергії хвилового руху пружнього середовища. Визначення енергії руху дисипативного середовища.

Тема 4. Основи теорії коливання систем машина-середовище

Визначення опору середовища на рух робочих органів вібромашин.

Тема 5. Методика складання руху вібросистем.

Тема 6. Моделювання робочого процесу вібраційної дії на оброблюване середовище

Робочий процес сортування матеріалів. Робочий процес вібраційного транспортування матеріалів. Робочий процес руху матеріалів у віброзмішувачі. Робочий процес вібраційного ущільнення матеріалів. Роочий процес вібраційного занурення паль.

Тема 7. Вібраційні машини будівельної індустрії

Класифікаційні ознаки вібромашин. Будова та принцип дії вібраторів. Віброзбуджувачі зі змінним статичним моментом. Вібромашини для подрібнення. Сортування, транспортування та дозування матеріалів. Вібромашини для перемішування бетонних сумішей та їхнє транспортування. Вібромашини для ущільнення бетонних сумішей. Вібраційні машини для ущільнення грунтів. Вібромашини для занурення паль.

Практичне заняття №1. Алгоритм розрахунку одномасової вібромашини.

Практичне заняття №2. Алгоритм розрахунку двомасової вібромашини.

Практичне заняття №3. Алгоритм розрахунку віброударної машини.

Практичне заняття №4. Алгоритм розрахунку та конструювання вібраційної установки для формування залізобетонних трубчастих виробів.

Практичне заняття №5. Алгоритм вибору та обгрунтування параметрів і режимів ущільнення бетонних сумішей, грунтів, занурення паль та сортування.

Базова

  1. Назаренко І. І. Вібраційні машини і процеси будівельної індустрії: навчальнийпосібник для студ. вищих навч. закл./ І.І. Назаренко–К. : КНУБА, 2007. –230 c.
  2. Маслов А.Г. Вібраційні машини и процеси в дорожньому-будівицтві / О.Г. Маслов, Ю.С. Саленко –Кременчук: ЧП Щербатих А.В., 2014. –264 с.
  3. Назаренко І.І. Прикладні задачі теорії вібраційних систем (2-е видання) /І.І. Назаренко. –К.: Видавничій Дім «Слово», 2010. –440 с.

Допоміжна

  1. Булгаков В.М., ЧернишО.М. Грубий В.П. та ін.. Проектування машин та обладнання вібраційної дії. Навчальний посібник. – Камянець-Подільський.: ФОП Сисин О.В., 2012. – 288 с.
  2. Василенко М.В., Алексейчук О.М. Теорія коливань і стійкості руху. – К.: Вища шк., 2004. – 525 с.
  3. Коруняк П.С. Транспортувальні машини. Основи конструювання і розрахунку вібраційних транспортувальних машин / П.С. Коруняк, І.І. Ніщенко, І.С Керницький Навч. посібник –Львів: Видавництво «Сполом», 2017. –244 с.

Координатор Асистент координатора Syllabus