Кафедра фінансів, банківського бізнесу та оподаткування багато років займає лідерські позиції в рейтингу кафедр університету за показниками наукової, освітньої та міжнародної діяльності.
На кафедрі з 2001 року діє наукова школа за напрямом «Безпекоорієнтоване управління економікою: держава, регіон, підприємство» під керівництвом ректора, доктора економічних наук, професора, заслуженого працівника освіти України, голови Ради ректорів закладів вищої освіти 3-4 рівнів акредитації Полтавського регіону, головного редактора наукового журналу «Економіка і регіон» В.О. Онищенка з питань:
- економічної та фінансової безпеки України в умовах нестабільного розвитку національного господарства;
- формування організаційно-економічних засад запобігання загрозам соціально-економічній безпеці України;
- економічної ефективності та соціальної стабільності розвитку регіонів у системі забезпечення економічної безпеки України;
- формування та реалізації фінансової та бюджетної політики в умовах децентралізації;
- інвестиційної політики в національній економіці України та її інноваційного розвитку;
- забезпечення енергетичної безпеки України та енергоефективності національної економіки;
- корпоративних фінансів та фінансового менеджменту;
- інформаційно-аналітичного забезпечення розвитку господарюючих суб’єктів.
Наукові дослідження школи спрямовані на комплексне теоретичне розроблення та наукове обґрунтування основних фінансово-економічних пріоритетів державної політики формування інноваційної безпекоорієнтованої моделі розвитку.
Науковими дослідженнями в рамках цієї школи постійно займаються 5 докторів наук, 11 кандидатів наук, аспіранти й студенти. За період існування школи аспірантами, здобувачами й докторантами кафедри захищено 35 кандидатських та 6 докторських дисертацій.
За результатами наукової діяльності керівник наукової школи доктор економічних наук, професор Онищенко В.О. та доктор економічних наук, професор Онищенко С.В. отримали звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, а кандидати економічних наук, доценти Філонич О.М., Сівіцька С.П., Маслій О.А. та Глушко А.Д. отримали звання лауреатів Державної премії Президента України для молодих вчених.
Онищенко В.О. лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки за роботу «Високоефективні технології та комплексні конструкції в промисловому і цивільному будівництві».
Онищенко С.В. лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки за роботу «Розробка та впровадження системи зменшення техногенного навантаження на території і населення екологічно кризових регіонів України».
Філонич О.М. лауреат Премії Президента України для молодих учених 2013 року за роботу «Розвиток нафтогазового комплексу в системі забезпечення енергетичної безпеки України».
Сівіцька С.П. лауреат Премії Президента України для молодих учених 2016 року за роботу «Конструкції для енергоефективного відновлення забудови, постраждалої від надзвичайних ситуацій».
Маслій О.А. лауреат Премії Президента України для молодих учених 2019 року за наукову роботу «Конструктивне забезпечення надійності складних будівельних систем: безпековий аспект».
Глушко А.Д. - лауреат Премії Президента України для молодих учених 2020 року за наукову роботу «Забезпечення інформаційної безпеки національної економіки в умовах діджиталізації».
Результати наукових досліджень систематично публікуються у фахових наукових виданнях України та за кордоном, збірниках тез науково-практичних міжнародних і всеукраїнських конференцій та знаходять відображення в регіональних програмах соціально-економічного розвитку. За результатами досліджень тільки 2018-2022 рр. на кафедрі опубліковано понад 340 наукових статей (у т.ч.: 69 – у зарубіжних виданнях, 183 – у виданнях, що входять до наукометричних баз даних, з них 38 – у НМБД Scopus та WoS), видано 29 монографій, 15 навчальних посібників, 4 підручника. Загальна кількість публікацій у виданнях, що входять до МНБД Scopus та WoS – 67.
За останні п’ять років до наукових здобутків кафедри є проведення наукових досліджень за держбюджетними темами №101/18 «Методологічні засади забезпечення соціально-економічної безпеки регіону» за номером держреєстрації 0118U001096, №104/22 «Формування організаційно-економічних засад запобігання загрозам соціально-економічній безпеці України в умовах пандемії» (державний реєстраційний номер 0122U001749) та науково-дослідною роботою за номером держреєстрації 0117U003906 «Методичні засади обліку, аудиту та оподаткування суб’єктів господарювання в умовах трансформаційної економіки».
За науково-дослідною роботою за номером держреєстрації 0118U001096 «Методологічні засади забезпечення соціально-економічної безпеки регіону» (науковий керівник – д.е.н., професор Онищенко С.В.) сформовано положення економічної безпекології мезорівня щодо природи соціально-економічної безпеки регіону, розроблено концепцію оцінювання соціально-економічної безпеки регіону; розроблено Методичні рекомендацій до оцінювання соціально-економічної безпеки регіону. У рамках приладного дослідження підготовлено і захищено кандидатські дисертації Бондаревської О.М., Буколової В.В., Червяк А.В., опубліковано 8 статей у виданнях, що включені у НМБД Scopus та WoS. А також 8 монографій, підручники «Управління фінансово-економічною безпекою» (2019) і «Економічна безпека суб’єктів підприємництва» (2020) та навчальний посібник «Фінансова безпека підприємства» (2018).
За науково-дослідною роботою за номером держреєстрації 0117U003906 «Методичні засади обліку, аудиту та оподаткування суб’єктів господарювання в умовах трансформаційної економіки» (науковий керівник – к.т.н., доцент Коба О.В.) розроблено методичні положення та обґрунтовано доцільність кількісного оцінювання ділової репутації економічних суб’єктів у процесі здійснення спільної діяльності на підприємствах та організаціях України. У рамках приладного дослідження підготовлено і захищено докторську дисертацію Дмитренко А.В., опубліковано 7 статей у виданнях, що включені у НМБД Scopus, навчальний посібник «Облік міжнародних операцій» (2022).
Кафедра на регулярній основі організовує проведення всеукраїнських та міжнародних конференцій. Спільно з науковими установами НАН України (Інститут економіки та прогнозування та Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень) щорічно проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми й перспективи розвитку академічної та університетської науки», де кафедрою організовуються «круглі столи» по секції економічних наук.
Традиційно щорічно кафедрою проводяться наступні наукові конференції та заходи:
- Всеукраїнська, а з 2019р., – Міжнародна науково-практична конференція «Розвиток фінансового ринку в Україні: загрози, проблеми та перспективи»;
- Всеукраїнська Інтернет-конференція з міжнародною участю, а з 2022р., – Міжнародна науково-практична конференція «Економічна безпека: держава, регіон, підриємство»;
- Міжнародна науково-практична конференція «Економічний розвиток держави та її соціальна стабільність».
У 2020-2022 рр. усі заходи проведено у онлайн форматі, що зумовлено карантинними обмеженнями та воєнним станом.
Викладачі кафедри також беруть активну участь у конференціях, що проходять за межами університету та за кордоном, зокрема у Польщі, Латвії, Грузії, Азербайджані, Болгарії, Великобританії, Німеччині, Італії, Словаччині, Австрії, Канаді, Ізраїлі, Франції, Японії та ін. країнах. Всього на конференціях за межами університету у 2020-2021рр. представлено понад 40 доповідей.
На кафедрі також активно ведеться робота зі спільних наукових публікацій у співавторстві із зарубіжними вченими. Цьому сприяє отримання викладачами кафедри мовних сертифікатів Aptis рівня С та В2.
У межах робочого часу викладачів виконувалися такі прикладні дослідження:
1. Механізми стабілізації банківської системи України в умовах трансформації економіки (науковий керівник – д.е.н., професор Онищенко В.О.), за якою розроблено концепцію антикризового управління комерційним банком; вдосконалено методику оцінки банківських ризиків та якості ризик-менеджменту; визначено засади формування грошово-кредитної політики та запропоновано методи управління державним боргом. За результатами досліджень упродовж терміну виконання видано 5 монографій (у т.ч. «Фінансова стабільність банків в умовах динамічного макроекономічного середовища» під авторством О. С. Вовченко, С. Б. Єгоричева, 2021.), навчальний посібник «Гроші та кредит» (І.М. Крекотень, О.С. Максименко, Ю.С. Худолій, 2018.), опубліковано 38 статей у фахових виданнях.
2. Пріоритетні напрями підвищення енергоефективності національної економіки та їх фінансове забезпечення (науковий керівник – д.е.н., професор Онищенко В.О.), за якою обґрунтовані напрями залучення інвестицій в енергоефективність національної економіки, розглянуті можливості грантового фінансування енергоефективних проектів та європейський досвід енергоефективності. За результатами досліджень упродовж року видано 1 монографію, навчальний посібник до вивчення курсу «Виклики енергоефективності: співпраця України з ЄС» (Чичуліна К.В., Биба В.В., Міняйленко І.В., Скриль В.В., 2020), навчальний посібник «Потенціал енергоефективності України: перспективи співпраці з ЄС» для студентів спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», 101 «Екологія», 192 «Будівництво та цивільна інженерія» другого рівня вищої освіти (Чичуліна К.В., Скриль В.В., Міняйленко І.В., Биба В.В., 2021), навчальний посібник "Ukraine's energy efficiency potential: prospects for cooperation with the EU" (Чичуліна К.В., Скриль В.В., Міняйленко І.В., Биба В.В., 2022), опубліковано 29 статей у фахових та зарубіжних виданнях.
3. Фінансовий менеджмент економічного та інвестиційно-інноваційного розвитку суб’єктів господарювання в Україні (науковий керівник – д.е.н., професор Птащенко Л.О.), за якою обґрунтовані напрями формування ефективної бюджетної та податкової політики в умовах трансформації податкового законодавства та децентралізації, сформовано інструментарій і вдосконалено технології корпоративного фінансового управління, досліджені інструменти інвестування розвитку економіки. Опубліковано 58 статей у фахових та зарубіжних виданнях. Видано 3 монографії, зокрема у ЄС «PROSPECTS FOR THE DEVELOPMENT OF FINANCE IN THE CONDITIONS OF EUROPEAN INTEGRATION OF UKRAINE» (Птащенко Л.О., Єгоричева С.Б., Бережна А.Ю. та ін., 2022), 6 колективних монографій, зокрема «Innovation-investment aspects of small business enterprise development» в «Professional competencies and educational innovations in the knowledge economy» (L. Svystun, 2020).
4. Методичні засади обліку, аудиту та оподаткування суб'єктів господарювання в умовах трансформаційної економіки (науковий керівник – к.т.н., доцент Коба О.В.) за якою удосконалено методику проведення зовнішнього і внутрішнього аудиту в Україні, методику організації обліку на підприємствах малого бізнесу, методику обліку зовнішньоекономічної діяльності на підприємствах України, подання фінансової звітності за міжнародними стандартами. Опублікована 41 стаття у фахових виданнях. Прийнято участь у 6 колективних монографіях, зокрема «Іnformation support of financial controlling of subjects of joint activity» у collective monograph «Integration of traditional and innovation processes of development of modern science» (Veriga Y., Dmytrenko A., 2020), «Розвиток аутсорсингу бухгалтерського обліку в Україні» у кн.: «Сучасні аспекти науки: VI-й том колективної монографії» (Коба О.В., 2021) та видано монографію «Теоретико-методологічні засади та прагматика організації фінансового контролінгу спільної діяльності у сфері бізнесу» (Дмитренко А.В., 2019), 8 навчальних посібників, зокрема, «Облік міжнародних операцій» (Дмитренко А.В., 2020).
Також результати науково-економічних досліджень кафедри впроваджуються у виробництво. За 2019 р. кафедрою забезпечено надходження на рахунки університету від виконання госпдоговірних робіт і надання аналітично-консультаційних послуг на суму 159,6 тис. грн., у 2020-2022рр. – 277 тис. грн.
Активно відбувається патентування наукових розробок. Викладачами кафедри отримано: 74 свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір, 7 патентів на корисну модель та 3 патенти України на винахід.
Участь студентів у науковій діяльності
Кафедра залучає обдаровану студентську молодь до науково-дослідницької роботи, питань щодо впливу наукових розробок на підвищення ефективності навчального процесу, удосконалення змісту навчання з урахуванням сучасного стану розвитку науки, техніки і технологій, спеціальних наукових досліджень з теорії та практики організації й навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців.
Зокрема, при кафедрі постійно працюють 2 наукових студентських гуртка «Світ фінансів» та «Баланс», в роботі якого беруть участь студенти спеціальностей «Фінанси, банківська справа та страхування» 3-6 курсів, «Облік і оподаткування» 3-6 курсів та «Управління фінансово-економічною безпекою» 5-6 курсів. Деякі розглянуті питання стають основою для наукових досліджень у випускних та магістерських роботах, що забезпечує підготовку спеціалістів більш високої кваліфікації.
Студенти спеціальностей щорічно беруть участь у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт зі спеціальностей «Банківська справа», «Фінанси і кредит», «Облік і оподаткування», «Управління фінансово-економічною безпекою» де завойовують призові місця. Так, переможцями ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Гроші, фінанси і кредит» у різні роки ставали Стовба Ю. та Борисова Т.; зі спеціальності «Банківська справа» - Чамара А., Червяк А., Тітович В., Шклярук А.; зі спеціальності «Управління фінансово-економічною безпекою» - Гавриленко О., Супруненко А. та Бережецька Т.; зі спеціалізації «Фінансова безпека» - Дерюга А.
За результатами конкурсного оцінювання ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Фінансова безпека» у 2021р. наукова робота студента-магістранта спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» Євгенія Каленіченка «Вплив корупції та тінізації економіки на фінансову безпеку держави», виконана під керівництвом доктора економічних наук, професора Світлани Онищенко, отримала диплом І ступеня. Магістрантка Марина Котелевець здобула диплом ІІІ ступеня.
Студент 3 курсу спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування» Богдан Таранець посів ІІ місце у II турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Страхування» у 2021р. Наукова робота «InsurTech як напрям інноваційного розвитку страхових ринків», виконана під керівництвом доктора економічних наук, професора Світлани Єгоричевої, здобула перемогу.
Магістрант спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» Євгеній Каленіченко взяв участь участь у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціалізації «Управління фінансово-економічною безпекою» 2021р., та отримав під науковим керівництвом завідувачки кафедри, доктора економічних наук, професора Ліани Птащенко диплом ІІ ступеня.
Магістрантка Руслана Штанько здобула диплом І ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціалізації «Управління фінансово-економічною безпекою» теж у 2021р. Наукова робота «Фінансова інклюзія як інструмент підвищення економічної безпеки», виконана під керівництвом доктора економічних наук, професора Світлани Онищенко.
Студентська команда магістрів спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» у складі Марії Бєлкіної, Івана Вертебного, Тетяни Загорулько, Олександра Науменка, Валерії Пантась, Богдана Таранця стала переможницею відкритого Всеукраїнського турніру з фінансової грамотності «FinCup-2022», проведеному з метою створення основ для підвищення фінансової грамотності учнівської молоді та студентства, як необхідної умови підвищення рівня та якості життя. Команда презентувала тему «Фінансова грамотність як основа оптимізації фінансової поведінки в умовах глобальної трансформації» і серед 44 команд закладів вищої освіти виборола призове місце та нагороджена дипломом ІІІ ступеня.
Щорічно студенти спеціальностей «Фінанси, банківська справа та страхування», «Облік і оподаткування», «Управління фінансово-економічною безпекою» беруть участь у І турі Всеукраїнської студентської олімпіади з дисциплін кафедри.
Студенти й аспіранти залучаються до роботи щорічних конференцій, які організовує кафедра. Також вони беруть участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях за межами університету. Більшість студентів випускових курсів мають наукові публікації у фахових виданнях та виданнях, що включені до НМБД Index Copernicus.
Робота аспірантури й докторантури
На кафедрі проводяться наукові дослідження за науковою спеціальністю 051 Економіка.
Підготовка фахівців вищої кваліфікації базується на діяльності спеціалізованої вченої ради Д 44.052.03 для захисту докторських та кандидатських дисертації за спеціальностями 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» та 08.00.05 «Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка». Підготовка дисертаційних робіт здійснюється також шляхом прикріплення молодих дослідників до наукових керівників. На даний час за спеціальністю «Економіка» на третьому освітньому рівні навчаються 15 аспірантів.
У червні 2022р. відбувалося засідання разової спеціалізованої ради по захисту кандидатської дисертації Черв’як А.В., здобувачки третього освітнього рівня за спеціальністю 051 Економіка, до якої долучилися викладачі кафедри.