Навчальний курс 103Б1М4 Гідрогеологія нафтових та газових родовищ

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Вибіркова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 5
Види аудиторних занять лекції (24 академічних годин), практичні (16 академічних годин), лабораторні (12 академічних годин)
Форма контролю Залік

Мета навчальної дисципліни – формування у фахівців з вищою освітою здатності розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у професійній діяльності предметної області наук про Землю або у процесі навчання із застосуванням сучасних теорій та методів дослідження природних та антропогенних об’єктів та процесів із використанням комплексу міждисциплінарних даних та за умовами недостатності інформації; отримання ними знань про основні закономірності гідрогеології нафтових та газових родовищ, зокрема, походження і формування нафтогазових родовищ, їх класифікацію, гідрогеологічні особливості розробки нафтових і газових покладів, техногенні гідрогеологічні процеси, сучасні гідрогеологічні методи досліджень.

Результати вивчення навчальної дисципліни – поглиблення професійник компетентностей:

  • здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях;
  • прагнення до збереження природного навколишнього середовища;
  • здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер;
  • здатність здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних засобів у польових і лабораторних умовах;
  • здатність проводити моніторинг природних процесів;
  • здатність самостійно досліджувати природні матеріали (мінерали, гірські породи, нафту і газ, буровий розчин, геологічні тіла та об’єкти) в польових і лабораторних умовах, описувати, аналізувати, документувати і звітувати про результати;
  • здатність до планування, організації та проведення досліджень, підготовки звітності;
  • здатність ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові об’єкти у геосферах, їх властивості та притаманні їм процеси.

та програмних результатів:

  • збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю;
  • вміти проводити польові та лабораторні дослідження;
  • обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів;
  • вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

Тема 1. Вступ. Предмет гідрогеологія нафтових та газових родовищ. Теоретичні основи гідрогеологія нафтових та газових родовищ.

Тема 2. Характеристика нафтогазових басейнів. Класифікації нафтогазоносних родовищ, типи підземних вод і режими нафтогазоносних шарів.

Тема 3. Особливості підземних вод нафтових та газових родовищ. Генезис та умови формування. Гідрогеологічні умови формування, збереження і руйнування покладів нафти і газу.

Тема 4. Гідрогеологічні чинники формування нафтогазових покладів. Процеси міграції при формуванні нафтогазового покладу. Умови процесів міграції.

Тема 5. Гідрогеологічні особливості формування режимів розробки нафтових і газових покладів. Промислова класифікація підземних вод. Внутрішній водонапірний режим.

Тема 6. Гідродинаміка нафтогазоносних горизонтів. Конвекція в нафтогазоносних покладах. Гідрогеологічна зональність.

Тема 7. Гідрогеологічні дослідження при створенні та експлуатації підземних сховищ нафти і газу. Нафтогазопошукові гідрогеологічні показники. Гідрогеологічні дослідження на стадії розвідки родовищ вуглеводнів.

Тема 8. Гідрогеологічне моделювання нафтових та газових родовищ. Промислова класифікація вод. Вплив гідрогеологічних факторів на проектування розробки нафтових і газових родовищ.

Тема 9. Вплив гідрогеологічних умов на розподіл пластових тисків. Гідрогеологічні особливості розроблення нафтогазових родовищ.

Тема 10. Техногенні гідрогеологічні процеси при розробленні нафтових і газових родовищ. Методи зневоднення масивів порід при розробленні нафтогазових родовищ. Типи дренажних комплексів.

Тема 11. Гідрогеологічний моніторинг за розробкою нафтових і газових родовищ. Негативні процеси пов’язані з розробкою нафтогазових родовищ. Обводнення свердловин і покладів. Ускладнення при експлуатації свердловин.

Тема 12. Гідрогеологічні та інженерно-геологічні дослідження на різних стадіях гідрогеологічного вивчення родовищ. Методики гідрогеологічних досліджень.

Координатори:

 

Винников Юрій

Ягольник Андрій

Syllabus