Навчальний курс 103Б1М5 Геологічна оцінка запасів вуглеводнів

Освітній рівень

Перший  (бакалаврський)

Програма навчання

Вибіркова

Галузь знань

10 Природничі науки

Спеціальність

103 Науки про Землю

Освітня програма

Геологія нафти і газу

Обсяг дисципліни

4
Види аудиторних занять лекції (22 академічних годин), практичні (20 академічних годин)

Форма контролю

Диференційований залік

Мета навчальної дисципліни полягає у поглибленні знань щодо взаємозв'язків між різними стадіями геологорозвідувальних робіт та категоріями запасів та ресурсів нафти та газу, аналізу та визначення об’єктів, що підлягають підрахунку запасів та ресурсів, з врахуванням різних геологічних умов; ознайомлення з методиками геологічної оцінки запасів та ресурсів родовищ нафти та газу, а також формування здатності використовувати профільні знання та практичні навички для аналізу типів та особливостей родовищ нафти та газу.

 

Результати вивчення навчальної дисципліни –

знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу; вміти визначати за геологічним розрізом потенційні місця накопичення вуглеводнів, виділяти породи-колектори; формувати вихідні дані для підрахунку запасів, моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки; знати та розуміти методи оцінювання геолого-економічних умов родовищ паливно-енергетичної сировини; аналізу та підрахунку складу та запасів нафти і газу на основі геохімічних досліджень вуглеводнів та органічних сполук; брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі наук про Землю.

 

Попередньо опановані дисципліни: «Петрографія та літологія», «Структурна геологія та геокартування», «Геотектоніка та регіональна геологія», «Основи геофізики», «Геологія нафти і газу», «Основи буріння свердловин», «Прогнозування, пошуки та розвідка родовищ нафти і газу»

Тема №1 Вступ. Класифікація запасів і ресурсів нафти і газу. Категорійність запасів і основні вимоги до  розвіданості і вивченості покладів нафти і газу.

Тема №2 Поклади нафти і газу та їх основні класифікаційні ознаки і параметри. Властивості і характер залягання нафти, газу і зв'язаної води в пластових умовах.

Тема №3 Комплексне вивчення нафтогазоносних об'єктів на різних етапах і стадіях геолого-розвідувальних робіт і розробки. Вимоги до геологічної вивченості об'єктів робіт. Виділення об'єктів підрахунку запасів і перспективних ресурсів та об'єктів оцінки прогнозних ресурсів нафти і газу на основні класифікації запасів і ресурсів.

Тема №4 Статистична і динамічна моделі покладів нафти і газу, як основна підрахунку запасів і переводу їх у більш вищі категорії

Тема №5 Методи підрахунку запасів нафти, газу і конденсату. Вибір методу підрахунку запасів нафти і газу залежно від режиму і ступеня розвіданості покладу (родовища). Особливості підрахунку запасів нафти і вільного газу в складно побудованих колекторах.

Тема №6 Методи підрахунку початкових балансових і видобувних запасів газу розчиненого в нафті, конденсату, етану, пропану, бутанів та інших корисних компонентів

Тема №7 Метод матеріального балансу. Розрахунок ефективності різних видів енергії в нафтогазоносному пласті. Статистичний метод

Тема №8 Методи підрахунку перспективних і оцінка прогнозних ресурсів нафти, горючих газів і конденсатів. Визначення коефіцієнтів нафти-, газо- і конденсатовіддачі

Тема №9 Особливості підрахунку запасів нафти і вільного газу в газонафтових і нафтогазових покладах.  

Тема №10 Переведення запасів нафти і газу в більш високі категорії і перерахунок (повторний підрахунок) запасів

Тема №11 Складання звіту з геолого-економічної оцінки родовищ нафти і газу

Координатор Олександр Лукін Координатор Вольченкова Алла Координатор Вовк Марина Syllabus