Навчальний курс 103Б2М2 Підрахунок ресурсів та запасів нафти і газу

Освітній рівень

Перший  (бакалаврський)

Програма навчання

Вибіркова

Галузь знань

10 Природничі науки

Спеціальність

103 Науки про Землю

Освітня програма

Геологія нафти і газу

Обсяг дисципліни

4
Види аудиторних занять лекції (22 академічних годин), практичні (20 академічних годин)

Форма контролю

Екзамен

Мета навчальної дисципліни полягає у поглибленні знань стосовно вибіру методу підрахунку запасів нафти і газу, методики та обгрунтування параметрів для підрахунку запасів нафти і газу з урахуванням  вимог до геологічної вивченості, виділення об’єктів робіт на різних етапах і стадіях геологорозвідувальних робіт і розробки. Дисципліна спрямована на розвиток навичок вибору ефективного методу підрахунку та геологічної оцінки запасів та ресурсів конкретних геологічних об’єктів, зокрема покладів та родовищ.

Результати вивчення навчальної дисципліни –

знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи геологічних наук, зокрема геології нафти і газу; формувати вихідні дані для підрахунку запасів, моделювання та прогнозування геологічних процесів за результатами розвідки; знати та розуміти методи оцінювання геолого-економічних умов родовищ паливно-енергетичної сировини; аналізу та підрахунку складу та запасів нафти і газу на основі геохімічних досліджень вуглеводнів та органічних сполук; брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі наук про Землю.

Попередньо опановані дисципліни: «Петрографія та літологія», «Структурна геологія та геокартування», «Геотектоніка та регіональна геологія», «Основи геофізики», «Геологія нафти і газу», «Основи буріння свердловин».

Тема 1. Комплексне вивчення нафтогазоносних об'єктів на різних етапах і стадіях геолого-розвідувальних робіт і розробки.

Тема 2.Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр. Основні положення Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до геолого-економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газ.

Тема 3.Вимоги до геологічної вивченості об’єктів робіт. Виділення об’єктів підрахунку запасів та ресурсів.

Тема 4.Ресурси і запаси корисних копалин. Вимоги до підрахунку запасів родовищ та оцінки перспективних ресурсів нафти, газу, конденсату і наявних у них корисних компонентів.

Тема 5.Методи підрахунку запасів нафти, газу, конденсату та корисних компонентів, які в них містяться. Методи визначення початкових видобувних запасів на різних стадіях вивченості покладів.

Тема 6.Методи підрахунку перспективних і оцінки прогнозних ресурсів нафти, газу, конденсату.

Тема 7.Особливості підрахунку запасів нафти і вільного газу в складно побудованих колекторах.

Тема 8.Особливості підрахунку запасів нафти і вільного газу в газонафтових і нафтогазових покладах.

Тема 9.Вибір методу підрахунку запасів нафти і газу. Методика визначення та обгрунтування параметрів для підрахунку запасів нафти, газу (продуктивної площі та ефективної потужності, пористості порід, коефіцієнта нафтогазонасиченості колекторів, коефіцієнта нафтовіддачі пласта, пластового тиску і складання карт ізобар). Урахування властивостей пластової нафти і газу.

Тема 10.Зміст, вимоги та складання звіту з геолого-економічної оцінки родовищ нафти і газу.

Координатор Олександр Лукін Координатор Вольченкова Алла Координатор Вовк Марина Syllabus