Навчальний курс 103БОК18 Основи гідрогеології

Освітній рівень Перший (бакалаврський)
Програма навчання Обов’язкова
Галузь знань 10 Природничі науки
Спеціальність 103 Науки про Землю
Освітня програма Геологія нафти і газу
Обсяг дисципліни 6
Види аудиторних занять лекції (34 академічних годин), лабораторні (18 академічних годин), практичні (20 академічних годин)
Форма контролю Екзамен

Метою вивчення дисципліни є формування у студентів знаньпро основні закономірності гідрогеології, зокрема, походження і формування підземних вод, їх класифікацію, види води у порах гірських порід, закономірності руху води в гірських породах та їх водопроникність, фізичний, хімічний і бактеріальний склад підземних вод.

Завдання дисципліни спрямовані на формування у студентів компетентностей:

К03. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

К11. Прагнення до збереження природного навколишнього середовища.

К14. Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер.

К15. Здатність здійснювати збір, реєстрацію і аналіз даних за допомогою відповідних методів і технологічних засобів у польових і лабораторних умовах.

К19. Здатність проводити моніторинг природних процесів.

К20. Здатність самостійно досліджувати мінерали, гірські породи, нафту і газ, буровий розчин, геологічні тіла та об’єкти  в польових і лабораторних умовах, описувати, аналізувати, документувати і звітувати про результати.

К21. Здатність до планування, організації та проведення досліджень,  підготовки звітності.

К22. Здатність ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові об’єкти у геосферах, їх властивості та притаманні їм процеси.

Програмними результатами вивчення дисципліни є:

ПР01 Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю.

ПР05 Вміти проводити польові та лабораторні дослідження.

ПР08 Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів, у тому числі геологічних об’єктів та гірських порід, порід-колекторів, вуглеводнів.

ПР09 Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.

Тема 1. Вступ. Об’єкт та предмет, завдання курсу. Кругообіг води у природі.

Тема 2. Походження і формування підземних вод.

Тема 3. Види води у порах гірських порід. Вільна вода. Фізично зв’язана вода. Хімічно зв’язана вода. Водяна пара. Лід.

Тема 4. Фізичні властивості, хімічний і бактеріальний склад підземних вод та їх агресивність.

Тема 5. Класифікація підземних вод.

Тема 6. Характеристика підземних вод. Верховодка. Ґрунтові води. Міжпластові води. Артезіанські води.

Тема 7. Режим ґрунтових вод. Карта дзеркала ґрунтових вод у гідроізогіпсах. Карта гідроізоп′єз.

Тема 8. Рух води в гірських породах та їх водопроникність. Закон А. Дарсі.

Тема 9. Види руху підземних вод. Елементи фільтраційного потоку. Усталена та неусталена фільтрація. Гідродинамічна зональність підземних вод.

Тема 10. Підземні водонапірні системи та їх зональності. Гідрогеологічне районування.

Тема 11. Розрахунок витрат потоку ґрунтових вод та припливу води до водозабірних споруд.

Тема 12. Взаємодія свердловин і організація водозниження.

Тема 13. Види дренажів.

Тема 14. Гідрогеологічні дослідження. Гідрогеологічна зйомка. Гідрогеологічні карти

Тема 15. Гідрогеологічні дослідження. Пошуково-розвідувальне буріння на підземні води. Випробування водоносних горизонтів.

Тема 16. Запаси підземних вод. Мінеральні лікувальні, промислові та термальні підземні води.

Тема 17. Охорона підземних вод.

Syllabus Координатор Координатор